Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Üç vs. Hatamız!

Benim Morgans sevgimin onu savunmaya ya da ona karşı olan birine karşı hater'lık kasmaya herhangi bir etkisi yok ki zaten. Ben orijinalliğinden seviyorum.
Amaneden bey ben ondan demedim. Gozlemlerime göre Morgans hariç diger karekterlere nötrsün. Bende diyem ki Amaneden ve senin gibi bazi kisiler eger guc degerlendirme analizi yaparsa objektiviteye daha yakin olabilir. Onu diyem. Yoksa onceki Obektif-subjektif tartismasini donmeyelim? :(

Amaneden bey ben ondan demedim. Gozlemlerime göre Morgans hariç diger karekterlere nötrsün. Bende diyem ki Amaneden ve senin gibi bazi kisiler eger guc degerlendirme analizi yaparsa objektiviteye daha yakin olabilir. Onu diyem. Yoksa onceki Obektif-subjektif tartismasini donmeyelim? :(
Objektif olunacaksa pek bir şey konuşulabileceğini sanmıyorum belirli karakterler için. Çünkü her taraf istediği yöne çekebilir bir karakterin falanca yönünü zaten. Bu kadar sağa sola çekilebilir şey varsa, yani net bir şey yoksa tartışmak pek sağlıklı olmayacaktır.

Objektif olunacaksa pek bir şey konuşulabileceğini sanmıyorum belirli karakterler için. Çünkü her taraf istediği yöne çekebilir bir karakterin falanca yönünü zaten. Bu kadar sağa sola çekilebilir şey varsa, yani net bir şey yoksa tartışmak pek sağlıklı olmayacaktır.
Objektif ney yav kim objektif olabiliyormuş, obje miyiz biz de objektif olalım/olabilelim Amaneden Efendi?!

3. Kural ve 1.nin alt kuralı dışındaki kuralları kabul edilse op vs konuşulamaz neredeyse. Açabileceğin anca Kata vs Dof olur. Dövüşünü, bütün güçlerini gördüğümüz sayılı adam var. Tayfada bile Zoro ve Sanji'nin türlü handikaplarla dandik vs performanslarını ve dandik rakiplere karşı basit dövüşlerini gördük. Mihawk'ı en fazla kılıç sallarken gördük az bir kaç panelle. Dof'u iki bacak kesme ve bir Yonkou kumandanı durduran biri olarak gördük, adam güç hazinesi çıktı Dressrosa'da. Güçleri ayrıntılı işlenen ve geri dönüşünde daha da güçlü olacağı ima edilen karakterler(Croco, Lucci) var.
Oda'nın tarzı bu biraz. Bir adamın posası çıkacağı varsa bütün tekniklerine aşina oluyoruz, o zamana kadar ne gücü olduğunu bile anlayamıyoruz. Tıpkı Kishimoto'nun birini öldürmeden hemen önce flashbackini girmesi gibi.

Gücü iyi işlenen karakterler tayfanın yendiği ve hikayede önemli rol alamayacak karakterler. Yani konu özeti "Tayfanın harcadığı ve bir daha ayrıntılı işlenmeyecek, hikaye örgüsünde önemli rol almayacak karakterler harici vs konuşmak açmak hatadır", olmuş.
Karakterlerin analize müsait tarafları edilir, namüsait taraflarında susulur. Kurallar tartışmaya engel değil o kadar ya. Çok mu katı görünüyorlar. :bilmem:

Bir yere kadar ucu açık ancak tamamen değil. Aslında bunun bilimsel bir kıstası var (malum Gaus eğrisi deniyor) ki o da şu: Topluluğun %63'ünün hemfikir olduğu bir konu varsa o konudaki bilgi yeterli bilgidir. Bunlar da senin haklı çıktılar dediğin kısma giriyor. Bu mutlak olmamakla birlikte en azından kime göre neye göre savını bir yere kadar iptal eder. Mihawk'ta haki yok vs. diyenler de vardı elbet ancak onlar marjinal uçlardaydı. Fakat gel gör ki Mihawk konusunun nasıl bir kanser olduğunu; yerden göğe, gökten yere her şey dendiğini, hala daha bir uzlaşıya varılamadığını sen de biliyorsun. Bu bize şunu gösterir. Mihawk konusunda haklı çıkılan konularda yeterli bilgiye sahibiz ancak her şeye sahip değiliz çünkü hala uzlaşılamayan konular tartışmayı devam ettiriyor. Bu da yeterli bilgi kuralını makul ve geçerli kılıyor.

İlk mesajda dediğim gibi kurallar değişime ve iptale açık ancak bu söylediğinle kuralı kaldırmak, söylediğim sebeplerden dolayı mantıklı gelmiyor bana.
Konu başlığı üstüne kuralları okuyup mevzuya öyle daldım ben. Hadi bir kural koyalım kafasında olduğunu anlamadım o yüzden onları değiştirmeye çalışmıyordum. Şunları uygularsak veya bunlara dikkat edersek daha iyi olur arkadaşlar kıvamında bir konu sandım bunu. Gümüş, mesele kural koymaksa zaten senin söylediğin maddelerin hiçbirinden kural olmaz. Sadece ilk madde tartışmaya açık olabilir ki onu da şuan tartışıyoruz ortak bir paydada buluşup bir sınır çizmek mümkün olmayacağından o da geçerli olmaz. Niye böyle bir çaba içerisine girdin ki la?

Topluluğun %63'üne kurban her konuda anketmi yapacağız bu oran üzerinden bilginin yeterli olup olmadığını belirlemek için. Bu anketlere bu foruma üye olup konulara yorum yapmak isteyen bütün üyeler katılmak zorunda tabi. Çok gereksiz ve saçma bir çaba olur lan üzerine bu kadar felsefe yapılacak bir mevzu değil dostum manga tartışmak. Mihawk'ta haki var yok tartışmalarında oran yüzde kaçtı bilemem ama tartışırken kimse bu bilginin gerçekliğini kanıtlayamamıştı ki belli bir ortalamanın üzerinde kabul görülmüş bir bilgi olarak ele alalım bu durumu. Ayrıca o dönem yoktur demekten çok vardır demek marjinal bir tavır olarak algılanıyordu onu da düzeltelim. Bir şeyleri tartışmak için gene beklemek zorunda kalacağız senin mantığınla. Neresinden tutarsan tut elde kalıyor kural mevzusu. Bi çılgınlık yapıp böyle fantastik kuralları koyduk diyelim. Kurallar o kadar yoruma açık ki hiçbir moderasyon ekibi bu işin üstesinden gelemez. Yalandan muhabbet çıkar forumda. Zaten herhangi bir vs tartışmasının sonunu getirmek zorunda değiliz mangada gösterilene kadar. Mihawk veya bir başka karakterin konusu bir tarafın haklı çıkacağı şekilde sonlanmak zorunda değil yani.

Konu başlığı üstüne kuralları okuyup mevzuya öyle daldım ben. Hadi bir kural koyalım kafasında olduğunu anlamadım o yüzden onları değiştirmeye çalışmıyordum. Şunları uygularsak veya bunlara dikkat edersek daha iyi olur arkadaşlar kıvamında bir konu sandım bunu. Gümüş, mesele kural koymaksa zaten senin söylediğin maddelerin hiçbirinden kural olmaz. Sadece ilk madde tartışmaya açık olabilir ki onu da şuan tartışıyoruz ortak bir paydada buluşup bir sınır çizmek mümkün olmayacağından o da geçerli olmaz. Niye böyle bir çaba içerisine girdin ki la?

Topluluğun %63'üne kurban her konuda anketmi yapacağız bu oran üzerinden bilginin yeterli olup olmadığını belirlemek için. Bu anketlere bu foruma üye olup konulara yorum yapmak isteyen bütün üyeler katılmak zorunda tabi. Çok gereksiz ve saçma bir çaba olur lan üzerine bu kadar felsefe yapılacak bir mevzu değil dostum manga tartışmak. Mihawk'ta haki var yok tartışmalarında oran yüzde kaçtı bilemem ama tartışırken kimse bu bilginin gerçekliğini kanıtlayamamıştı ki belli bir ortalamanın üzerinde kabul görülmüş bir bilgi olarak ele alalım bu durumu. Ayrıca o dönem yoktur demekten çok vardır demek marjinal bir tavır olarak algılanıyordu onu da düzeltelim. Bir şeyleri tartışmak için gene beklemek zorunda kalacağız senin mantığınla. Neresinden tutarsan tut elde kalıyor kural mevzusu. Bi çılgınlık yapıp böyle fantastik kuralları koyduk diyelim. Kurallar o kadar yoruma açık ki hiçbir moderasyon ekibi bu işin üstesinden gelemez. Yalandan muhabbet çıkar forumda. Zaten herhangi bir vs tartışmasının sonunu getirmek zorunda değiliz mangada gösterilene kadar. Mihawk veya bir başka karakterin konusu bir tarafın haklı çıkacağı şekilde sonlanmak zorunda değil yani.
Yok, herkes sitede bu kurallara tabi olsun gibi bir çaba değil bu. Doğru anlamışsın yani. Bu kurallar mutlak ve her yerde geçerli değiller zaten. O iş tek kişinin altından kalkabileceği bir şey değil. Ancak konu sahibi olarak kurallara gelen itirazları da cevaplamam ve değerlendirmem gerekiyor ki bir yere kadar geçerli olduklarını kanıtlayabileyim.

Vs tartışırken çoğunlukla yapılan hataları gözlemleyip, bunlara düşülmesini bir yere kadar engelleyebilecek genel öncüller olarak çıkardığım bir sonuç sadece bu. Yani biri gelir kuralları okur, vs tartışırken aklında bunları öncül olarak tutar ve daha sağlıklı daha seviyeli iddialarla konuşur.

%63 meselesi anketlik bir mesele değil zaten. Kendi kendine yolunu bulan bir şey bu. Herhangi bir konuyu okurken az bir gözlemle bunu görebilirsin zaten.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık