Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Tıp Fakültesini Bırakmak?

Biraz tünel görüşünden çıkabilmek adına yeni fikirlere ihtiyacım var dostlar...

Öncelikle 2. Sınıfta olduğumu, zaten pandemi sebebiyle geçen yıl hiçbir doğru dürüst eğitim alamadığımı ve 2. Sınıf itibariyle asla tıpı benimseyemediğimi, sınavlara ne kadar çalışırsam çalışayım hep 30 aldığımı gözlemledim. O ilk önlük giyme töreninde bile büyük bir heyecan duymamış, o ilk derste hiçbir şey hissetmemiştim. Zaten istemiyordum da ancak aklımda herhangi bir bölüm olmadığı için ailemi kırmamak adına bari bu olsun, 1 fikir 0 fikirden iyidir diyip girdim lakin şuan aklımda kesinlikle merkezi yatay geçiş yapma fikri var. Boğaziçi/ODTÜ fizik/matematik ya da İTÜ İşletme/Elektrik/Kontrol ve Otomasyon gibi bölümlere pek bir sıcak bakmaktayım. Ezberci eğitimlerin hepsi kahrolsun... Ne yazık ki bana uygun değiller. Ardında sayıların bir mantık çerçevesinde etrafında, dans etmediği hiçbir bölüm bana uymuyor sanırım. Doktor olarak kendimi hayal etmek bile içimi bunaltıyor, nemli hastane duvarları ciğerlerimi yavaşça kemiriyor...

Böyle konularda tavsiye verebilmek için seni çok iyi tanıyor olmam lazım. Çünkü bir çok vechesi var bu işlerin. Ama sen zaten belli bir meyildesin ve birilerinin sana yap gitsin demesini bekliyor gibisin. Seni ve şartlarını bilmeden bu gazı veremem. Kendi yeteneklerini ve şartlarını iyice düşün ve alternatif gördüğün şeyleri de iyice araştır yaz bitmeden. Kararını öyle ver.

Doktorluk sevmeden yapılabilecek bir meslek değil. Ki bu ülke severek yapanları bile soğutuyor. Bence yol yakınken kendi hoşuna giden, çalışırken zevk alabileceğin bir alana yönel.

Fizik matematik gibi bölümler eğer düzgün çalışma temponu devam ettirmezsen akedemik olarak tıkanıyor mezuniyetinde. Akademik kariyer için maalesef ortalama şart özellikle temel bilimlerde. Ama bölümden zevk alıyorsan çok da zor değil iyi bir ortalama yapmak.

not:fizikçiyim

Böyle konularda tavsiye verebilmek için seni çok iyi tanıyor olmam lazım. Çünkü bir çok vechesi var bu işlerin. Ama sen zaten belli bir meyildesin ve birilerinin sana yap gitsin demesini bekliyor gibisin. Seni ve şartlarını bilmeden bu gazı veremem. Kendi yeteneklerini ve şartlarını iyice düşün ve alternatif gördüğün şeyleri de iyice araştır yaz bitmeden. Kararını öyle ver.
Aslında gazlanmak değil amacım, yalnızca başka fikirleri değerlendirip, kendi fikrimi teste tutmak istiyorum. Ama kesinlikle katılıyorum size.

Doktorluk sevmeden yapılabilecek bir meslek değil. Ki bu ülke severek yapanları bile soğutuyor. Bence yol yakınken kendi hoşuna giden, çalışırken zevk alabileceğin bir alana yönel.

Fizik matematik gibi bölümler eğer düzgün çalışma temponu devam ettirmezsen akedemik olarak tıkanıyor mezuniyetinde. Akademik kariyer için maalesef ortalama şart özellikle temel bilimlerde. Ama bölümden zevk alıyorsan çok da zor değil iyi bir ortalama yapmak.

not:fizikçiyim
Akademik kariyer düşünmüyorum (Bu cümleyi biraz açmam lazım sanırım da tam olarak demeye çalıştığım şey biraz farklı ama anlatması zor?), yalnızca Boğaziçi/ODTÜ gibi üniversitelerin yurtdışı ağlarına güvenip, doğru düzgün bir üniversitede astrofizik üzerine master yapabilirim diye tasarladım kafamda.

Son düzenleme:
Belki bu söylediğim hiç sana uygun değildir ama yine de söylemekte fayda var, bir kaç yıldan bir şey olmaz bir iki şey deneyebilirsin bir iki atış yap, kapasiten var anlaşılan tekrar gelir tıp okursun olmazsa :bilmem:

Zevkli olur illaki. Ama haberin olsun, para senin için bir kriterse fizikte de matematikte de yazılım kısmı dışında çok para kazanamazsın.

Seçmek istediğin bölümlerde okuyan ve mezun olmuş çalışan kişilerin fikrini almak lazım. Hiçbir şey dışardan göründüğü gibi olmuyor.

Zevkli olur illaki. Ama haberin olsun, para senin için bir kriterse fizikte de matematikte de yazılım kısmı dışında çok para kazanamazsın.
Ben zevk alarak yapılan her işin büyük paralar getireceğine inanıyorum, belki biraz romantiğimdir. Doktorluğu sevmeden yaparsam elde edeceğim miktar hep aynı ve yetkinliğimi arttıramam mesleği sevmediğim için ki alınan paranın verilen emeğe asla karşılık verdiğini de düşünmüyorum. Tüm doktorları da gerçekten tebrik ediyorum, yaptıkları iş fazlasıyla ilahi...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık