Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] The Rings of Power (2022-)

2. Sezonu Beğendiniz mi?

• Evet, beğendim.

Kullanılan: 5 17.9%
  • Hayır, beğenmedim.

Kullanılan: 23 82.1%

• Kullanılan toplam oy
    28
Kimse kendi söylediği bir cümleyi, bir başkasının ağzından, sanki kendisi farklı bir şey söylemiş gibi duymak bile istemezken, bir eserin orijinaline sadık kalınmasının istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Eline kalem alıp bu işi ticari amaç uğruna değil de gerçekten gönlünden bu şekilde geldiği için bir şeyler yazmış herhangi biri yazdıklarının hiç edilmesini görmek istemez.
Christopher Tolkien böyle bir halt yiyeceklerini bildiğinden ömrü boyunca hakları vermemek için çabaladı. Keşke vasiyet falan yazdırıp, satış hakkını tamamen kaldırsaydı.

Christopher Tolkien böyle bir halt yiyeceklerini bildiğinden ömrü boyunca hakları vermemek için çabaladı. Keşke vasiyet falan yazdırıp, satış hakkını tamamen kaldırsaydı.
Her şeyin içini boşaltmayı ne kadar çok seviyorlar gerçekten, insanın canı sıkılıyor ya. Keşke dediğin gibi yapsaydı da şu an bunları konuşmuyor olsaydık. Neyse dizi çıksın da bir, bir de o zaman söveriz.

Bana kötü gelmedi görseller şu anlık. Hele WoTtan çok daha iyi duruyor.
Peter Jackson bile Yüzük 2 ve 3teki görselliğe Hobbit filmlerinde ulaşamadı ki arada kaç yıl var. Beklenti yönetimi yapmak gerektiğini düşünüyorum şahsen. Yüzük filmleri gibisi gelmez daha.
Dizi ve film ritmi de aynı değil bir yerde. Yani filmle kıyaslarsak hem nostaljisi hem de kalitesiyle filmin dizinin önünde duracağı kesin.

Her şeyin içini boşaltmayı ne kadar çok seviyorlar gerçekten, insanın canı sıkılıyor ya. Keşke dediğin gibi yapsaydı da şu an bunları konuşmuyor olsaydık. Neyse dizi çıksın da bir, bir de o zaman söveriz.
Sorun şu ki, bunu yapmış olsaydı da benzer şeyler konuşuyor olacaktık. Çünkü Middle Earth Entertaintment adlı şirket Yüzüklerin Efendisi serisi ve Hobbit'in haklarına sahip ve bu hakları satışa çıkardı. Hakları kim alırsa, buna benzer bir iş çıkartırdı muhtemelen.

Sorun şu ki, bunu yapmış olsaydı da benzer şeyler konuşuyor olacaktık. Çünkü Middle Earth Entertaintment adlı şirket Yüzüklerin Efendisi serisi ve Hobbit'in haklarına sahip ve bu hakları satışa çıkardı. Hakları kim alırsa, buna benzer bir iş çıkartırdı muhtemelen.
Aynen, gördüm onu. Zaten onu görünce içim buruldu biraz. Neyse ki geçmişte Yüzüklerin Efendisi'nin filmleri yapıldı da en azından elimizde o var. Kaldı ki o da -doğal olarak- bire bir aynı aktarılmadı ama oldukça başarılı bir uyarlamaydı bence. Kitaptan bağımsız da müthiş bir üçleme bana kalırsa. Mesela Zaman Çarkı'nı ben okumadım, sadece ilk kitabın kısa bir bölümünü okumuştum. Dizi resmen çöp. Okuyan ne düşünüyordur kim bilir.

Aynen, gördüm onu. Zaten onu görünce içim buruldu biraz. Neyse ki geçmişte Yüzüklerin Efendisi'nin filmleri yapıldı da en azından elimizde o var. Kaldı ki o da -doğal olarak- bire bir aynı aktarılmadı ama oldukça başarılı bir uyarlamaydı bence. Kitaptan bağımsız da müthiş bir üçleme bana kalırsa. Mesela Zaman Çarkı'nı ben okumadım, sadece ilk kitabın kısa bir bölümünü okumuştum. Dizi resmen çöp. Okuyan ne düşünüyordur kim bilir.
Peter Jackson'ın hamleleri yerindeydi. Adamın süresi kısıtlı, bu yüzden eseri sadeleştirmek zorundaydı. Bu bağlamda Tom Bombadil ve Glorfindel gibi hikayeye çok büyük etkisi olmayan karakterlere yer vermedi, ki bir de onları tanıtmaya vakit harcamasın. Aynı şekilde filmin sonu uzamasın diye Saruman'ı direkt Isengard'da öldürdü. Bu bağlamda yapılan bu senaryo değişikliklerini ben olumlu karşılıyorum (yine de Cadı Kral'a, Ak Gandalf'ın asasını kırdırmak, Sauron'un Ağzı'nı Aragorn'a öldürtmek ve Hayalet Ordusu'na çok daha büyük rol vermek gibi saçmalıklara da imza attı, ama filmlerin güzelliğinden dolayı bunları görmezden geliyorum).

Ben artık harbiden her şeyin içerisine azınlık içerikleri kakalamalarından sıkıldım. Bu konunun homofobikle veya sosyal etkilerle alakası yok. Esere saygı duyulması gerekiyor. Tolkien dayımız ne demiş cüce kadınları çok ortalıkta görünmezdi çirkin olduklarından veya bu şekilde yazdı seriye. Elfler ise siyahi değildi. Sadece hobbitler için esmer kavramını kullandı o kadar belki de haradrimlerden falan verebilirdi ki onlarla ilgili çok bir detay yok. Bugün zaten kötü bir gündü bir de bu haber gelince iyice hafakanlar bastı.

Amazon Prime çıkmadan önce Netflix ile dalga geçiyorduk her dizide eşcinsel, siyahi, yasak aşk işliyor diye. Sağ olsun Prime geldi de mevzunun platformdan bağımsız olduğunu, mevzunun yapımcıların yetersizliğinden kaynaklandığını görrmüş olduk. WoT dizisinden sonra ben zaten iyi bir şey çıkmasını beklemiyordum, fotoğraf ve açıklamalar da tuzu biberi oldu. Bütün LotR camiasına geçmiş olsun, acınız acımdır.

Kimse kendi söylediği bir cümleyi, bir başkasının ağzından, sanki kendisi farklı bir şey söylemiş gibi duymak bile istemezken, bir eserin orijinaline sadık kalınmasının istenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Eline kalem alıp bu işi ticari amaç uğruna değil de gerçekten gönlünden bu şekilde geldiği için bir şeyler yazmış herhangi biri yazdıklarının hiç edilmesini görmek istemez.
İşin kötü yanı bu olay artık neredeyse her filmde karşımıza çıkmaya başladı. Son Matrix filmi dibinden sonuna kadar böyleydi.

Son düzenleme:
Kitapta elflerin tamamının fizyolojik olarak beyaz tenli ve sarışın olduğuna dair bir ifade olmadığı söyleniyor. Bir bilgim yok ama öyle olsa da olmasa da galiba filmin etkisinde çok kalmışım. Lotr filminde yer alıp kitaplarda yer almayan şeyler beni hiç rahatsız etmezken nedense iş diziye gelince bir mükemmel eşleşme arar olmuşum. Ne gerek varsa artık. O yüzden bu saatten sonra hikayeyi bariz şekilde değiştirmedikleri sürece benim için sorun yok. Görsel olarak kötü bir iş çıkacağını zaten hiç sanmıyorum. Milyar dolar bütçeden bahsediyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 13)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık