Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sinema Dünyası Sohbet, Haber ve Tartışma

Suratta patlayan diyalog nasıl oluyor biraz daha açar mısın? Anlamadım cahiliğime ver :)
Sahnenin akışını bozacak şekilde, metinde sorun etmeyeceğin fakat görsel ve işitsel olarak karşına geldiğinde bu ne be dediğin cinsten.
Boyutsuz, ilk akla gelen şeyi söyletmek gibi düşünebilirsin.

• Like
Tepkiler: Vvv
Sahnenin akışını bozacak şekilde, metinde sorun etmeyeceğin fakat görsel ve işitsel olarak karşına geldiğinde bu ne be dediğin cinsten.
Boyutsuz, ilk akla gelen şeyi söyletmek gibi düşünebilirsin.
Anadım güzel açıklama. Ama akla ilk gelen şey ise kesinlikle yönetmenlik bir sorundur.
Dune serisi aslında o kadar akıcı bir seri değil. Özellikle dediğim gibi 3. kitap ile beraber felsefe, politika, sosyoloji ve dini temaları daha baskın bir şekilde hissediyorsun. Sürekli akışı bozan diyaloglar var. Kitap okumak yavaş olan bir eyem olduğu için bu yazıları sindirmeye ve tatını almaya vaktin oluyor. Ama bunu filmlere aktardığın zaman aynı tadı vermiyor.
Mesela kitapda şöyle bir söz var: ''İmparatorluklar doğarken amaçsızlıktan mustarip değildir. Ama kökleştiklerinde hedefleri kaybolur ve yerini anlamsızlaşmış ritüeller alır. ''
Bunu film de verdiler mi hatırlıyor musun?
Yani ben bu sözü kitapda okurken çok zevk alırken filmde ise arada kaynayıp gidiyor :)

Anadım güzel açıklama. Ama akla ilk gelen şey ise kesinlikle yönetmenlik bir sorundur.
Dune serisi aslında o kadar akıcı bir seri değil. Özellikle dediğim gibi 3. kitap ile beraber felsefe, politika, sosyoloji ve dini temaları daha baskın bir şekilde hissediyorsun. Sürekli akışı bozan diyaloglar var. Kitap okumak yavaş olan bir eyem olduğu için bu yazıları sindirmeye ve tatını almaya vaktin oluyor. Ama bunu filmlere aktardığın zaman aynı tadı vermiyor.
Mesela kitapda şöyle bir söz var: ''İmparatorluklar doğarken amaçsızlıktan mustarip değildir. Ama kökleştiklerinde hedefleri kaybolur ve yerini anlamsızlaşmış ritüeller alır. ''
Bunu film de verdiler mi hatırlıyor musun?
Yani ben bu sözü kitapda okurken çok zevk alırken filmde ise arada kaynayıp gidiyor :)
Evet, sorunun yönetmenlikten kaynaklandığını belirtmiştim.
Kitabın ağırlıklı olarak bahsettiğin konular çerçevesinde ilerlediğini duymuştum. Dune kitapları için türdaşlarına nazaran daha zor tüketilir deniliyordu zaten, en azından genel kanı bu şekilde.
Böyle bir sözü inan hatırlamıyorum. Hani söylenmişse de aklımda kalmamış.

Bu cümleyi anlamadım. Anlam bozukluğu, gereksiz cümle kullanımı ve yanlış kelime kullanımı mı var yoksa anlayabilecek kapasitede mi değilim. Muhtemelen ikincisi.
''İmparatorluklar doğarken amaçsızlıktan mustarip değildir. Ama kökleştiklerinde hedefleri kaybolur ve yerini anlamsızlaşmış ritüeller alır. ''

Yazım ya da anlamda bir hata yok. Anladığım kadarıyla açıklama getireyim:

İmparatorlar ve devletler aynı insan gibidir. İnsanlar nasıl ki gençlik zamanlarında yaptıkları eylemleri işleri büyük bir heves, anlam ve amaç uğruna aparken yaşımız ilerledikçe bunların yerini alışkanlıklar alır ve anlamdan hissiyattan uzaklaşırız.
Herhangi bir dinde x ibadetini düşün. Ne olduğu önemli değil. Bu ibadeti yeni öğrenmiş biri heyecanlıdır onu gerçek bir amaç uğruna hissederek yapar. Bunu uzun yıllar tekrarlayan birinin beyni otomatik olarak bunu sürekli yaptığı için o konuda düşünmeyi bırakır. Bu X ibadeti bir alışkanlığa yani anlamsızlaşmış bir ritüelle dönüşür.
İşte aynı mantığı imparatorluklar için de düşünebilirsin. Bu yüzden imparatorluklarda insanlar gibi doğar, büyür ve ölür sözü vardır.
Yeni doğan her bir imparatorluğun büyük hedefleri, ideaları ve hayalleri vardır. Bu idealar uğruna fedakarlıklar yapılır. Bu fedakarlıkları halkın zihnin de tazedir. Yapılan anma ve törenler halk için hissiyatlıdır. Cumhuriyetin kurulumunu görmüş vatandaşlarda ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma kaygısını görürken sonraki kuşaklarda bu kaygıyı pek göremiyoruz bu yüzden. Bundan 80 yıl önce yapılan Cumhuriyet bayramı ile günümüzde yapılan Cumhuriyet bayramı aynı etkiyi yaratmaz. Hangimizin dökülen kanlar uğruna bu bayramlarda gözlerimiz doluyor? Bayrak karşısında saygı duruşu duran(bu da bir ritüel) o dedelerimiz ile şuan bizlerin o saygı duruşunda hissettiklerimiz aynı değil.

İşte bazen bir kitabın cümlesinde böyle takılıp düşüncelere daldığım oluyor ve büyük bir tat alıyorum. Bunu film izlerken yapamıyorum. Film düşünmeye fırsat vermez. Eskiden çok film izleyen biri olarak o yüzde artık film izlemek yerine daha çok kitap okuyorum.

Bu film 1. Dune kitabının ikinci bölümüydü şimdi hatırladım. O söylediğim alıntı yoktur o yüzden @kekomancer
2. Bölümde çok fazla politika-din ilişkisine yönelik yazılar vardı. Film de değinildi mi buna? Örneğin bir alıntı:
''Din ile siyaset aynı arabada gittiğinde, sürücüler karşılarında hiçbir şeyin duramayacağını sanır. Dümdüz gider, hızlandıkça hızlanırlar. Engelleri tamamen göz ardı eder, körlemesine gidenlerin uçurumu çok geç fark edeceğini unuturlar.''

Ayrıca izleyicelerin büyük bir çoğunluğunu rahatsız edecek birçok din üzerine yorumlar vardı bence yönetmen oraları atlamıştır. Örneğin:
"Din genellikle bizi belirsiz bir geleceğin uyandırdığı korkudan koruyan ilerleme mitinin bir parçasıdır." bu ve bunun gibi bir sürü söz vardı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık