Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sinema Dünyası Sohbet, Haber ve Tartışma

Abi iyi hoşta bu Wonder Woman ne ayak nereden geldi ne oldu ben anlamadım. Valla Batman kısımlarını sevdim ama ne bileyim eksik bir şey varda bulamadım. Ya da ben çok şey yaptım bilmiyorum. Film aksiyon açısından cidden güzeldi . Vs kısımlarına gelirsek ben Batman fanıyımdır. Ama Supermani dinlemeden şey yapmadan öldüreceğim seni bilmem ne ayakları zorlama gibi geldi ve Supermanın sevgilisi Supermandan daha yaşlı abi o kadar oyuncu var onu mu buldunuz. Her neyse ama beğendim aksiyon ve dövüşler iyiydi. Türkçe dublaja gittim ben ve o Rus teröriste bildiğin şive yapmış adamlar ona gülmekten filmi ciddiye alamadım. :D
Batman tamamen Lex'in kışkırtmaları ile o hale geliyor. Şehri yıktığı için başta zaten gıcık alıyor iyice. Lex'in zorlamaları da tuzu biberi oluyor üstüne. Sen de demişsin durup dinlemeden Superman'e giriştiğini, ama dinlediğinde vazgeçiyor. Başta dinlemiş olsa, kavga etmezlerdi zaten. Filmde de söylendiği gibi, Batman suçla olan savaşında iyinin kötüye dönüştüğünü gördü. Bu yüzden de "Ya Superman de bir gün dark side moduna girerse?" kuşkusu içine düştü. Ayrıca dikkat ettiysen Superman de kuralları ve kanunları kendince büken, çarpık bir adelet anlayışını temsil eden Batman'in yöntemlerini ve varoluşunu hazmedemiyor. Wonder Woman'ın filmi seneye gelecek, orada karakteri iyice tanırsın. Sonuçta bu bir giriş filmi. Yani bir yapbozun ilk parçası gibi düşünebilirsin bunu. Superman ve Zod'un savaşını başka gözden izletmiş olması bile, bu filmi benim nezdimde çok iyi yapar.

Bu film için daha yapım aşamasındayken daha çok çizgi roman okurlarına hitap edeceği söylendi. Çizgi romanlarla alakası olmayan arkadaşların bazı kısımları anlamsız bulması normal. Her şeyden öte bu aslında salt bir süper kahraman filmi değil. Daha çok bir fikir çatışması üzerinden ilerliyor. İnsanlığın yargı sisteminin ve ahlak sisteminin sorgulanmasını anlatıyor film. Tabii bu fikrin içini ne kadar doldurabildiği tartışılır.

Ayrıca filmle ilgili bir Easter Egg listesi koyayım;

1. Bruce'un rüyasında annesinin mezarından çıkan dev yarasa Man-Bat'ti. Kendisi Batman'in düşmanlarındandır.

2. Bacaklarını kaybeden eleman karısı için anıtın oraya resim bırakırken üstte Superman'in bir arabayı elleriyle kaldırıp duvara doğru vurduğunu görüyoruz. bu Superman'in 1938'de çıkan ilk sayısındaki kapak fotoğrafıdır.

3. Perry, ''Artık 1938'de değiliz'' diyor. bu Superman'in doğum yılıdır.

4. Alfred'in uğraştığı zırh Hellbat Armor'du. Kendisi Batman'e, Darkseid ile dahi savaşma imkanı verir. .

5. Batman Kriptonit mızrakla Superman'in yüzünü çizdiğinde, 300 filmindeki Leonidas'ın Xerxes'ün yüzüne son anda attığı mızrak ile yüzünü çizmesine göndermedir.

6. Superman'in cenazesinde 4 tane savaş uçağı gökyüzünde sorti yaparken bir tanesi kafasına göre yukarı gitti. Bunu yapabilecek gevşeklikte tek bir pilot var, o da Green Lantern, yani Yeşil Fener olarak bildiğimiz Hal Jordan.

Batman tamamen Lex'in kışkırtmaları ile o hale geliyor. Şehri yıktığı için başta zaten gıcık alıyor iyice. Lex'in zorlamaları da tuzu biberi oluyor üstüne. Sen de demişsin durup dinlemeden Superman'e giriştiğini, ama dinlediğinde vazgeçiyor. Başta dinlemiş olsa, kavga etmezlerdi zaten. Filmde de söylendiği gibi, Batman suçla olan savaşında iyinin kötüye dönüştüğünü gördü. Bu yüzden de "Ya Superman de bir gün dark side moduna girerse?" kuşkusu içine düştü. Ayrıca dikkat ettiysen Superman de kuralları ve kanunları kendince büken, çarpık bir adelet anlayışını temsil eden Batman'in yöntemlerini ve varoluşunu hazmedemiyor. Wonder Woman'ın filmi seneye gelecek, orada karakteri iyice tanırsın. Sonuçta bu bir giriş filmi. Yani bir yapbozun ilk parçası gibi düşünebilirsin bunu. Superman ve Zod'un savaşını başka gözden izletmiş olması bile, bu filmi benim nezdimde çok iyi yapar.

Bu film için daha yapım aşamasındayken daha çok çizgi roman okurlarına hitap edeceği söylendi. Çizgi romanlarla alakası olmayan arkadaşların bazı kısımları anlamsız bulması normal. Her şeyden öte bu aslında salt bir süper kahraman filmi değil. Daha çok bir fikir çatışması üzerinden ilerliyor. İnsanlığın yargı sisteminin ve ahlak sisteminin sorgulanmasını anlatıyor film. Tabii bu fikrin içini ne kadar doldurabildiği tartışılır.

1. Bruce'un rüyasında annesinin mezarından çıkan dev yarasa Man-Bat'ti. Kendisi Batman'in düşmanlarındandır.

2. Bacaklarını kaybeden eleman karısı için anıtın oraya resim bırakırken üstte Superman'in bir arabayı elleriyle kaldırıp duvara doğru vurduğunu görüyoruz. bu Superman'in 1938'de çıkan ilk sayısındaki kapak fotoğrafıdır.

4. Alfred'in uğraştığı zırh Hellbat Armor'du. Kendisi Batman'e, Darkseid ile dahi savaşma imkanı verir. .

5. Batman Kriptonit mızrakla Superman'in yüzünü çizdiğinde, 300 filmindeki Leonidas'ın Xerxes'ün yüzüne son anda attığı mızrak ile yüzünü çizmesine göndermedir.

6. Superman'in cenazesinde 4 tane savaş uçağı gökyüzünde sorti yaparken bir tanesi kafasına göre yukarı gitti. Bunu yapabilecek gevşeklikte tek bir pilot var, o da Green Lantern, yani Yeşil Fener olarak bildiğimiz Hal Jordan.
Baya ayrıntı varmış. İşte çizgi roman bilgim olsa gene bir nebze de film güzelde işte anlamadığım kısımlar oydu bir tek Wonder Woman nın 2013 yapımlı bir filmi daha var.

Baya ayrıntı varmış. İşte çizgi roman bilgim olsa gene bir nebze de film güzelde işte anlamadığım kısımlar oydu bir tek Wonder Woman nın 2013 yapımlı bir filmi daha var.
Onu geç Seneye çıkacak olanda Gal Gadot oynayacak yine. Yine bu filmle olan bir bağlantısını görürüz muhtemelen. Yaza çıkacak Suicide Squad'da Batman de olacak. Bu filmde görülen Robin kostümüne ne olduğunu da o filmde öğreniriz belki.

Evet. O aslında o proje için çalışıyor. En alt tabakalardan birisi sayılır. Ama yediremedi bu durumu ve oyuna müdahale etti. Aşırı derece zeki. Astronomik sayıları çarpıp, bölebiliyor. Ama bunu yakaladılar ve beyin ameliyatı yaptılar, sonra otistik oldu işte.
Cube filmini konsept olarak çok beğenirim. Özellikle ilk filmdeki göndermeler oldukça hoştur. Tam bir sistem eleştirisidir. Karakterler de buna uygun hareket eder. Listeleyecek olursam;

Polis: Şiddet yanlısı, çıkarını düşünen, işine geldiğini yapan iktidarın maşası olan polis imajı çiziyor.
Mühendis: Sistemin mantığını kavramış ve bunu değiştiremeyeceğinin farkında. Bu yüzden hiçbir şey yapmıyor.
Matematikçi: Bilgisi ve emeği çıkar için sömürülen okumuş kesimi temsil ediyor.
Deli: Bu da uç noktada zenginleri ifade ediyor. Zira deli olan tüm odalara kaygısızca giren, herhangi bir korkusu olmayan bir görünüme sahip.

Bu kadar iyi düşünülmüş bir konsepte sahip olmasına rağmen, 3 filmde de cevap vermek yerine daha çok soru işareti yaratmak gibi bir yanılgıya düşerek kendinden soğuttu film. En azından Cube: Zero'da Hypercube ve ilk filmdeki küp hakkında bilgi verilebilirdi, ancak yapmamışlar.

Abi her şeyi geçtim son madde spoilerda olmalı bence ya :D

Yalnız o deli, Cube Zero'da gösterilen zeki eleman değil mi? Küpün kontrolünden sorumlu olan 2 kişi vardıya, işte onlardan gözlüklü olanı. Satrancı harika oynuyordu falan. Çünkü filmin sonunda buna bir takım ameliyat yapıp deli ediyorlardı. Zaten içeri bunu atınca Cube filminin başındaki sahne bize gösterildi (keşke oyuncular da aynı olsaydı daha iyi kavrardık). Kafasını duvara vuruyordu hatta.
Bu bir şeyi değiştirmez. Küpü kim, neden, nasıl ve ne amaçla yapmış, hala bilmiyoruz. Bir hükümet projesi mi, yolsa çok zengin bir adamın başının altından mı çıkıyor belirsiz.

Zengin bir adam olacağını pek düşünmüyorum. Hypercube'nin sonunda bayağı resmi adamlar vardı. O film zaten başlı başlına çok uçuktu. 4. boyut kısmı özellikle de. Olsa olsa hükümetle anlaşmalılardır. Çünkü Zero'da "devlete verdiğimiz verginin faydasını görelim" diyordu. Devlet denetimi altında bir ıslah kurumu olarak düşünüyorum. Ama bir tane politikacı kurtuldu. Ne yaptı acaba? 3 farklı yönetmen yapmış bu filmi. Keşke 4 çıkıp her şeye cevap verse.
Demek istediğim bu işte. 3 film çekmiş adamlar aynı tema üzerine, net bir cevap yok sorulara karşı. Hükümet işi ise, neden? Bu projeye katılan kişilerden tam olarak ne bekleniyor? Kurtulan kişilere neden "Tanrı'ya inanıyor musun?" gibi abuk bir soru soruyorlar? Ne amaç belli ne de sonuç.

İlk film üzerine başka film çekilmemiş olsa, metaforlar üzerinden bir sonuca ulaşabilirdik. Mesela küpe konulan kişilerin isimleri, hapishane isimlerinden geliyor. Mesleklerinden dolayı her birinin temsil ettiği bir ilke var. İzlediğimiz o kişilerin hepsi, bir insanı oluşturuyorlar. Matematikçi kız zekayı, otistik adam deliliği, polis olan şiddet eğilimini, mühendis olan yaratıcılığı, doktor kadın da sevgiyi temsil ederek bir insan oluşturuyorlar. Teknik olarak oradan kurtulmaları için hepsinin işbirliği içerisinde olması gerekirken, bunu yapamıyorlar ve nihayetinde delilik diğer tüm insan özelliklerine üstün geliyor. Küpü dünyanın kendisi olarak düşünebiliriz. Dolayısıyla yapımında herkesin emeği var, ancak yapımında o kadar çok kişi çalışmış ki, amacı unutulmuş. Kübün içine insan koymak zorundalar, çünkü konulmadığı takdirde küp gibi devasa bir yapı tamamen anlamsız olur. Bir amaca hizmet etmeli, insanları belli bir ideale yönlendirmelidir.

Filmi genel bağlamda bu temeller üzerine oturttuğumuzda, insanları küpün içine kimin ne amaçla koyduğu önemsiz bir ayrıntı halini alıyor. Yani bunu bir sistem eleştirisi olarak değerlendirebiliyoruz. Ancak diğer çıkan iki film gereksiz bir şekilde küpe somut bir anlam katmaya çalışıyor, onu da beceremiyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık