Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Senarist vs Yönetmen vs Oyuncu vs Müzik

En Önemli Faktör?

• Kullanılan toplam oy
    73
Burhan Altıntop'u Ezhel rolünü oynarken düşünün ve cevabı bulun. Evet doğru tahmin ettiniz cevap
meme

Yönetmen senarist olmadan çalışamaz ama senaristin yazdıklarını hayta geçirecek yönetmen olmadan da film yürümez.
Oyunculuk bu ikisine göre daha aşağıda bir yerde çünkü ikisinden de beslenir. Senaristten yeterli malzemeyi yönetmenden de uygun direktifleri almalıdır. Çok iyi bir oyuncu ortalama bir senaryoda ışıldayamaz.

Sorduğun soru "dizi veya film" için olduğundan yönetmen demek zorundayım. Çünkü yazılan senaryoyu oyuncuları kullanarak seyirciye aktaran yegane kişi konumundadır. Her şeyden haberdar olmalı son kararı vermelidir. Işıktan tut hangi sahnenin nasıl aktarılacağına, hangi oyuncunun nasıl motive olacağını bilmesine kadar.
Ama iş sadece film ve diziden çıkarsa senarist derim. En bilinen örneği one punch man bunun. Adam elinde hiçbir şey yokken sadece senaryo ile geldi şu an bulunduğu noktaya. Tabii işin beceri kısmı bu, esasen şans faktörüdür bana göre ama şu anki konu bu değil.
Oyuncu çok değişik bir klasmana sahip, sonuçta kullanılan/gösterilen kısım oyuncu olduğu için en çok popülariteye sahip kısım bu ama esasen baktığında kapladığı alan dublörlerden ya da efekt için çalışanlardan daha az. Yine de gerek para gerek ilgi olarak en çok pay sahibi onlar.
Müzik en az öneme sahip olan ancak en objektif paya sahip. Çünkü kendi başına değerlendirilebilir.

Üye silindi 1004

Senaryonun şart olmadığına en güzel örnek Mad Max Fury Road. Gerçi bir çok insan içinde plot twist olmadığı için beğenmemiş olabilir.

@Yubashiri-sama 'nın da yazdığı gibi kaliteli bir film için çok iyi bir senaryonun olması gerekmiyor. Gerçekten Max Max Fury Road çok iyi bir örnek buna. George Miller reyis o yaşında muhteşem bir iş çıkarmış. Ki efekt olarak pek cgi kullanmadı diye hatırlıyorum. Alfonso Cuarón'un roma filmi de tam bir yönetmenlik harikasıdır. Öyle çok iyi bir senaryosu yok, hatta çok sıradan.

Bu yüzden en önemli faktör yönetmendir. Müzik kısmını da yönetmene ekleyebiliriz. sadece iyi bir müzik olması yetmez bunları doğru kullanmak gerek. Aksi taktirde klip olur o zaten.

Hepsi iyi olduğu zaman ise böyle işler çıkıyor.

Üye silindi 1004

@Yubashiri-sama 'nın da yazdığı gibi kaliteli bir film için çok iyi bir senaryonun olması gerekmiyor. Gerçekten Max Max Fury Road çok iyi bir örnek buna. George Miller reyis o yaşında muhteşem bir iş çıkarmış. Ki efekt olarak pek cgi kullanmadı diye hatırlıyorum. Alfonso Cuarón'un roma filmi de tam bir yönetmenlik harikasıdır. Öyle çok iyi bir senaryosu yok, hatta çok sıradan.

Bu yüzden en önemli faktör yönetmendir. Müzik kısmını da yönetmene ekleyebiliriz. sadece iyi bir müzik olması yetmez bunları doğru kullanmak gerek. Aksi taktirde klip olur o zaten.

Hepsi iyi olduğu zaman ise böyle işler çıkıyor.

Roma doğru düzgün senaryosu olmadığı halde... Hatta uykumu getirdiği halde kumsal sahnesiyle beni hüngür sümük ağlatmıştı. Orada hikayenin gram da önemi yoktu. Yönetmenin kamerayı koyduğu yer ve kusursuzluğu ağlattı. Mad Max Fury Road'ın sırf fırtına sahnesinde cgi var diye biliyorum.

Roma doğru düzgün senaryosu olmadığı halde... Hatta uykumu getirdiği halde kumsal sahnesiyle beni hüngür sümük ağlatmıştı. Orada hikayenin gram da önemi yoktu. Yönetmenin kamerayı koyduğu yer ve kusursuzluğu ağlattı. Mad Max Fury Road'ın sırf fırtına sahnesinde cgi var diye biliyorum.
Birdman var mesela. Inaru öyle bir montaj yapıyor, sanki film tek plandan çekilmiş gibi.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık