Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Savaşın Bir Kanunu Var mıdır?

Bir Kural Var mı?

• Evet, belli etikleri olmalı

Kullanılan: 40 65.6%
  • Hayır, kökünü geçtim toprağıda karartacaksın

Kullanılan: 9 14.8%
  • Ortaya karışık, ne gerekirse o ama kararında

Kullanılan: 10 16.4%
  • Kararsızım

Kullanılan: 2 3.3%

• Kullanılan toplam oy
    61
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Var da okul kitaplarına savaşları sığdırmak mümkün değil. Mantığı anlamıyor değilim elbette eğitim sistemimiz de baştan kötü ama kazandığımız savaşlar da bir satır ile geçiyor zaten. Örneğin tarihimizin en önemli savaşlarında 93 harbi okullarda geçmiyor bile. Fakat aynı savaşın anlatıldığı altı yüz yedi yüz sayfalık bir kitap okumuştum Başımıza Gelenler adında orada her detayı vardı. Savaşın seyrinin ne kadar kolay değişebildiğini kahramanlık ile zerre ilgisi olmadığını askerlerin deli gibi korktuğunu hatta köylülerin erzak vermek istemediğini vs tonla detay var. Kısacası öğrenmek isteyen insan için kapı açık ama herkesin de eğitilebilir olduğunu düşünmüyorum.
Sığdırmak elbette mümkün değil, zaten okuldaki amaç öğretmek de değil. Öylece Osmanlı bizim şanlı atamız diyerek geçip gidiyorlar.

Bu durum bize özel değil genelde böyle yapılıyor zaten.
Ne diyeyim, gerçeği olduğu gibi anlatsınlar. Benim arzum o ama işte, üst insanlar olan Japonlar bile aynı :bilmem:

Osmanlı yerenler Roma övüyor o da bir değişik.

O kadar alakasız bir yorum ki bu. Osmanlı ne yönden yeriliyor, Roma ne yönden övülüyor? Osmanlının Türk halkının boğazına çökmüş bir devlet olarak gördüğüm için yeriyorum, Roma'nın da mimarisini övüyorum. Şimdi bu değişik mi sana göre? Yani karşılaştırdığın bir devlet koskocaman Roma İmparatorluğu, diğeri ise onu olmaya çalışan Osmanlı İmparatorluğu. Yerme ve övme nedenleri birbirinden bağımsız çünkü pek çok yönden farklı bunlar.

O kadar alakasız bir yorum ki bu. Osmanlı ne yönden yeriliyor, Roma ne yönden övülüyor? Osmanlının Türk halkının boğazına çökmüş bir devlet olarak gördüğüm için yeriyorum, Roma'nın da mimarisini övüyorum. Şimdi bu değişik mi sana göre? Yani karşılaştırdığın bir devlet koskocaman Roma İmparatorluğu, diğeri ise onu olmaya çalışan Osmanlı İmparatorluğu. Yerme ve övme nedenleri birbirinden bağımsız çünkü pek çok yönden farklı bunlar.
Bence pek alakasız değil. Konunun doğrudan Osmanlı ile de alakası yoktu. Konu Osmanlı'ya geldi ve bence çok taraflı bakış açılarıyla yerilmeye çalışılıyor. Onu yerenler Roma övüyor, Avrupa övüyor onu örnek gösteriyor.

İşin sonunda olay herkesin siyasi fikrine hayat görüşüne endeksleniyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık