Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Roronoa Zoro - Gözlem Haki

Şu Kuma olayında elindeki inciden anlamış olabilir. 2 yıl önce gökyüzü adasından sonra bariz bir biçimde gözlem işlendi, ondan öncesine de kılıf uydurulabilir ama h.hakiyi ilk bölümden veren adamın binlerce mücadeleye girmiş birini seriye hafif gözlemle başlatması zorlama olmaz. Luffy'nin doğru Mr3'ü bulmasını da buna bağlıyorum. Rob Lucci'yi rakip seçmesini de.

Teşekkürler. İki yıl öncesinde 6 arctan örnekler verdim. Hangi arc, hangi örnek zorlama geldi ? Yazarsan...
Saldırılardan sıyrıldığı sahnelere fazla anlam yüklemişsin bence. Kuma'nın saldırısından çevikliğiyle sıyrıldığını düşünüyorum. Yeri geliyor oyunlarda da bosslar aynı o tarz saldırılar yapıyor ve gelen saldırının şeklini görüp k. haki kullanmaya gerek kalmadan reflekslerinle dodgeluyorsun saldırıları. :D Kaku ve T-Bone ile yaptığı dövüşlerde kılıç ustalığı devreye giriyor bence. Tecrübesi ve içgüdülerini konuşturarak rakiplerinin yapacağı hamleleri öngörüyor. Burada onlardan daha iyi bir kılıç ustası olmasının ana rol oynadığını düşünüyorum. Ben bile bir ara kafayı basketbolla bozduğum zamanlar, o kadar fazla oynamayan arkadaşlarımın hamlelerini tahmin edebiliyordum. Hatta bazen aksiyon sırasında, insan kendi düşünmeden vücudu doğru hamleyi yapıyor. Bence Zoro'da da bu oldu. (O değilde bu kadar örnek verince şimdi de kendi itirazlarım zorlama geldi. Yavaştan lafımı bitirip gideyim. :D)

Sumocu Zoro'nun aurasını nasıl hissetmişti hatırlarsın. Databooklara pek güvenmiyorum ama orada Zoro'nun bunu haki kullanmadan yaptığını söylenmişti. Neden başka bir kılıç ustası olan T-Bone'da karşıya bunu hissettirmesin? Arlong Park'da ise k. haki ile bir alaka kuramadım ben. Alabasta örneğin mantıklı. Sabo'nun şu "öz" muhabbetini de düşününce o sahnenin haki ile ilgili olma ihtimali yüksek. Ama ölümün kıyısına geldiğinde bu gücü elde etmesi farklı bir şeyler çıkabileceğini de düşündürüyor bana.

Beleşçiyim ben arkadaş istediğimi vereceksin uzatma!

İtiraz edilecek yerler var bence ama en çok gözüme batanı Arlong sahneleri oldu. K.hakiye dair hiçbir şey göremedim ben orada. Bu yetenektir, histir, başka bir şeydir adına ne dersen de. Yani gözlem olmadan da yapılabilecek şeyler bunlar. Nami ve Usopp'un bile Enel'in saldırılarından kaçabildiği bir evrende her sıyrılmaya ya da harekete k.haki demenin manası yok açıkçası. İtiraz edilecek birkaç tane sahne daha var aslında ama onları yazmaya gerek yok şimdilik.
Her sıyrılmaya gözlem haki deseydim burda 150 tane örnek olurdu :(

Arlong Park'taki sahneye yetenek demek zorlama asıl. Zoro daha önceden bana kılıç atın bakmadan yakalayacam diye çalışmış mı mesela ? Görmeden kılıç yakalama yeteneği mi geliştirmiş ? O nasıl birşey la ? Mangaka o olaya dikkat çekmek için Yosaku-Johnny ikilisini kullanmış hususi...

emeğine sağlık güzel olmuş
Teşekkürler.

Şu Kuma olayında elindeki inciden anlamış olabilir. 2 yıl önce gökyüzü adasından sonra bariz bir biçimde gözlem işlendi, ondan öncesine de kılıf uydurulabilir ama h.hakiyi ilk bölümden veren adamın binlerce mücadeleye girmiş birini seriye hafif gözlemle başlatması zorlama olmaz. Luffy'nin doğru Mr3'ü bulmasını da buna bağlıyorum. Rob Lucci'yi rakip seçmesini de.
İncil olayını ben de düşündüm örnek verirken. Ancak geriye doğru yaptığım araştırmada diğerlerinin pasifistayı shicbukai olarak tanımlaması ve diğerlerinin de gerçek Kuma'yı görmesine rağmen tanıyamaması üzerine bu örneği vermeye karar verdim.

Aynen. Luffy'nin Mr 3 örneği de gözlem hakidir. Serinin başlarından beri kullanılıyor bu.

Saldırılardan sıyrıldığı sahnelere fazla anlam yüklemişsin bence. Kuma'nın saldırısından çevikliğiyle sıyrıldığını düşünüyorum. Yeri geliyor oyunlarda da bosslar aynı o tarz saldırılar yapıyor ve gelen saldırının şeklini görüp k. haki kullanmaya gerek kalmadan reflekslerinle dodgeluyorsun saldırıları. :D Kaku ve T-Bone ile yaptığı dövüşlerde kılıç ustalığı devreye giriyor bence. Tecrübesi ve içgüdülerini konuşturarak rakiplerinin yapacağı hamleleri öngörüyor. Burada onlardan daha iyi bir kılıç ustası olmasının ana rol oynadığını düşünüyorum. Ben bile bir ara kafayı basketbolla bozduğum zamanlar, o kadar fazla oynamayan arkadaşlarımın hamlelerini tahmin edebiliyordum. Hatta bazen aksiyon sırasında, insan kendi düşünmeden vücudu doğru hamleyi yapıyor. Bence Zoro'da da bu oldu. (O değilde bu kadar örnek verince şimdi de kendi itirazlarım zorlama geldi. Yavaştan lafımı bitirip gideyim. :D)

Sumocu Zoro'nun aurasını nasıl hissetmişti hatırlarsın. Databooklara pek güvenmiyorum ama orada Zoro'nun bunu haki kullanmadan yaptığını söylenmişti. Neden başka bir kılıç ustası olan T-Bone'da karşıya bunu hissettirmesin? Arlong Park'da ise k. haki ile bir alaka kuramadım ben. Alabasta örneğin mantıklı. Sabo'nun şu "öz" muhabbetini de düşününce o sahnenin haki ile ilgili olma ihtimali yüksek. Ama ölümün kıyısına geldiğinde bu gücü elde etmesi farklı bir şeyler çıkabileceğini de düşündürüyor bana.
Yüzlerce pati topunun arasından sadece çeviklikle sıyrılabilir misin sence ? :) Luffy'nin Kata'nın yumruklarından sıyrıldı gibi sahneyi de attım. İkisi arasında mantık olarak hiçbir fark olmadığı için Zoro'nun sahnesi gözlem haki diyorum.

Oyun örneğini teğet geçiyorum :D

Kaku ve T-Bone örneklerine gelince... Basketbol konusunda demek istediğini anlıyorum. Ben de ortaokuldan başlayarak üniversite ortalarına kadar basketbol takımındaydım :) Tecrübe ve içgüdü demişsin ama gerçek hayatta açıkladığımız şeyler manga dünyasında farklı şekillerde adlandırılıyor. Biliyorsun ki seride rakibin hamlelerini tahmin edebilme/görebilme imkanı sağlayan tek güç gözlem haki. Luffy vs. Kata'da gelen flashback'te Rayleigh bunları açıklıyor. İki yıl sonra bunun adı haki iken iki yıl önce tecrübe ve içgüdü mü ? :rolleyes: Rica ediyorum.

Her sıyrılmaya gözlem haki deseydim burda 150 tane örnek olurdu :(

Arlong Park'taki sahneye yetenek demek zorlama asıl. Zoro daha önceden bana kılıç atın bakmadan yakalayacam diye çalışmış mı mesela ? Görmeden kılıç yakalama yeteneği mi geliştirmiş ? O nasıl birşey la ? Mangaka o olaya dikkat çekmek için Yosaku-Johnny ikilisini kullanmış hususi...
O sahne çok standart bir klişedir yahu. :( Film, dizi, anime her türde böyle artiz sahneler vardır.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık