Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Roronoa Zoro - Gözlem Haki

Balıkadam Adası

Sanji cebir hesabı yapıyor, Zoro "gerek yok; onlar elit denizci askerleri değiller" diyor. Demek ki denizci askerleri ile Balıkadamlar arasındaki güç farkını ayırt edebiliyor ki bunu söylüyor. Kişiler arasındaki güç seviyesini belirlemek de gözlem hakiye bağlı bir tespittir.

Zoro, Hyouzu karşısında. Daha karşılaşır karşılaşmaz Zoro Hyouzu'nun güç seviyesini kestirir, kendisine rakip olamayacağını bilir ve "iyi bir antrenman olacak" der. Zaten daha sonra da Hyouzu'ya "kurbağa" şeklinde seslenerek onu ne kadar güçsüz gördüğünü bir kez daha ifade ediyor.
Balık adamların eğitimli denizci askerlerden zayıf olduğunu bilmek bence büyük bir haki gerektirmez. Hatta hakisiz bile bilinir diye düşünüyorum. Hyouzu örneği mümkün olabilir ama bir yandan da Zoro'nun kendine güveni ile bağdaştırılabilir. Haki desek bile çok büyük bir şey değil bu feati. Bellamy de Luffy'nin hakisini hissediyordu 710. bölümde manga olarak.
Punk Hazard

Sahnede Monet, logia formuna giriyor ve Nami-Chopper ikilisinin peşine gidiyor. Nami Zoro'nun neden kendilerine doğru koştuğunu anlamadığı için bunu sorguluyor ve biraz da tırsıyor. Choppi de Zoro'nun neden kendilerine doğru koştuğunu anlamadığı için beni kalkan yapma diyor ve o da korkuyor. Hemen ardından Monet tam bizimkileri deşecekken Zoro araya giriyor ve olay anlaşılıyor. Monet'i logia formunda olmasına rağmen takip eden Zoro'nun tekrar gözlem haki kullandığı bir sahne...
Bu da cidden güzel bir feat ama logiayı hissetmek çok çok zor bir şey değil. Luffy'nin de bunu yapabileceğini düşünüyorum.
Zou ekibi ormanda gezinirken Zoro Carrot'un varlığını hissediyor. Yine Usopp "bir şey mi duydunuz" diyerek kendisinin hissetmediği bir şeyin farkına varan Zoro'nun gözlem hakisine vurgu yapıyor.

Balık adamların eğitimli denizci askerlerden zayıf olduğunu bilmek bence büyük bir haki gerektirmez. Hatta hakisiz bile bilinir diye düşünüyorum. Hyouzu örneği mümkün olabilir ama bir yandan da Zoro'nun kendine güveni ile bağdaştırılabilir. Haki desek bile çok büyük bir şey değil bu feati. Bellamy de Luffy'nin hakisini hissediyordu 710. bölümde manga olarak.

Bu da cidden güzel bir feat ama logiayı hissetmek çok çok zor bir şey değil. Luffy'nin de bunu yapabileceğini düşünüyorum.

Burada ise Law da hissediyor yani Zoro'nun hissedişi anlaşılamaz özel bir feat değildi.
Wano'daki okları hissetme sahnesini ise mangada okumadım ama animesinde Luffy çok daha ötesini yapıyordu:
Zoro'nun gözlemi yakın olabilir ama bu featlerle değil. Özel seviye gözlem gerektiren durumlar değiller.
Ben bunları çok özel haki kullanımları ya da Zoro'nun Luffy'den iyi olan gözlem haki sahneleri olarak derlemedim zaten. Sitede Zoro'nun gözlem hakisinin kötü olduğuna dair bir inanış vardı. Ben de bu konuyu gözlemi kötü dediğiniz adamın herkesten fazla gözlem haki sahnesi var ve herkesten de daha aktif ve etkili şekilde kullanıyor demek için açtım.

Zoro'nun kötü olan neyi var? :D Herhangi bir faktörde olayı kılıç ustalığı ile bağdaştırıyorsunuz.

-Dayanıklılık diyoruz ama kılıç ustası...

-B.haki diyoruz o kılıç ustasının asıl özelliği.

-K.haki deniliyor olmazsa olmaz kılıç ustası için deniliyor.

-Hız deniliyor hiç mi başka kılıç ustası animesi izlemediniz orada hızın önemi ortada deniliyor.

-Fiziksel güç deniliyor kılıç ustaları buna çok önem verir deniliyor.

-H.haki deniliyor adamda daha ortaya çıkmadığı halde varmış gibi yorum atılıyor.

Artık başka bir faktör kaldı mı bilmiyorum ama varsa siz söylersiniz zaten.:D
Zamanında demişim. Her şeyi mükemmel mübareğin.

Bu adamın final rivalı shiryu, görünmezlik meyvesi yemiş bir kılıç ustası,mihawkin gözleri-zoronun sol gözü-shiryu görünmezlik, oda kılıç ustaları ile gözlem hakiyi çok bağdaştırıyor zoro shiryu yu yenmesi için aşırı manyak gözlem hakiye sahip olması lazım ve bununda sol gözüyle alakalı olacağını düşünüyorum seri sonunda en efsanevi gözlem haki kimindir dendiğinde tek bir kişi gösterilecek.

Bu adamın final rivalı shiryu, görünmezlik meyvesi yemiş bir kılıç ustası,mihawkin gözleri-zoronun sol gözü-shiryu görünmezlik, oda kılıç ustaları ile gözlem hakiyi çok bağdaştırıyor zoro shiryu yu yenmesi için aşırı manyak gözlem hakiye sahip olması lazım ve bununda sol gözüyle alakalı olacağını düşünüyorum seri sonunda en efsanevi gözlem haki kimindir dendiğinde tek bir kişi gösterilecek.
Bana kalırsa Shiryu final rakip olmaktan uzak bir karakter. Serinin gelinen noktasında tam da şu sıralar karşılaşması gereken bir rakip.

Final dövüşü Zoro'nun birçok konuda zaten zirvede olduğu bir dövüş olmalı. Kendisine katacağı özellik seride eşi benzeri görülmemiş ya da çok nadir görülen bir şey olmalı. Mesela kılıcını karartmak gibi. Öteki türlü en iyiyi belirleyecek dövüşte Zoro'nun hala gözlem hakiyle falan uğraşması tatmin edici bir son değil. Şu saatten sonra Zoro'nun rakip sıralaması Shiryu=>Gandhi=>Mihawk ya da Shiryu=>Mihawk=>Gandhi şeklinde olmalı.

Bu arada Wano başından beri Zoro'nun gözlem haki sahnelerini güncellememişim. Bu arc sonrası ufak bir güncelleme atıcam :good:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık