Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Oyun Dünyamız

Milletin sanki hayatta hiç zorluk görmemiş gibi god of war oynarken ağlamışlar arkadaşlar hiç mi düzgün drama filmi izlemediniz ya da iskandinav ülkesinde yaşıyorsunuzda tek derdiniz ps5in stoğu olmaması falan mı coşmuş millet gelmiş geçmiş en iyi oyun falan demişler.

Kesinlikle.

Ciddi güç farkı hissediliyor. Yunan miti İskandinav mitine göre daha güçlü ve zorlu.

Zeus tek başına hepsini yok edermiş.
İskandinav tanrıları hiç tanrıya bile benzemiyor. Beni ragnarok çok şaşırttı bu konuda.

Kratos’un savaş kaybederken “ares bana yardım et ruhum senin olsun” demesi geliyor aklıma. Bu mitolojide onu söyleyebileceğin bi tanrı yok. Ares onu duyunca inip dövüşmedi bile. Barbarların Allah çarpmış gibi kafaları patladı. Tanrı dediğin böyle olur:

Oyunun eksilerinin %90’ı bu aptal belüstü kamera açısından kaynaklı. İlk oyunda baldur’a dağ fırlattırmak istemişler ama olmamış. Sebebi belli.

İskandinav tanrıları hiç tanrıya bile benzemiyor. Beni ragnarok çok şaşırttı bu konuda.

Kratos’un savaş kaybederken “ares bana yardım et ruhum senin olsun” demesi geliyor aklıma. Bu mitolojide onu söyleyebileceğin bi tanrı yok. Ares onu duyunca inip dövüşmedi bile. Barbarların Allah çarpmış gibi kafaları patladı. Tanrı dediğin böyle olur:

Oyunun eksilerinin %90’ı bu aptal belüstü kamera açısından kaynaklı. İlk oyunda baldur’a dağ fırlattırmak istemişler ama olmamış. Sebebi belli.
Hem oynanışı hem de lore gereği aksiyonu ve combatıyla akıllara kazınmış top 20 oyun listesi yapsan yeni gowlar harici sinematik kamera açısı kullanan 1 tane oyun bulamazsın belki. Adamlar serinin özünden kopmuş para uğruna mitoloji soslu Tlou yapmışlar.

Soulslike oyunları sevenler Furi'yi kaçırmasın. Özellikle Sekiro'daki parry mekaniğini sevenler bu oyunu epey beğenecektir diye tahmin ediyorum. Soulslardan farklı olarak oyunda sadece bosslar var. Mekanikleri çözdükten sonra dövüşler inanılmaz derecede zevk veriyor. Yaklaşık 4 saat falan oynadım. Kestiğim 5 boss da epey zevk verdi. Yalnız bazı fazlarda oyun bullet helle dönüşüyor onu önceden diyeyim. Şu an Steam'de indirim ile 10 lira gibi uygun bir fiyata satın alabilirsiniz.
Taş gibi oyun yapmışlar. The Edge'e tamamen parry üzerine özellikle. Sadece onu 2-3 saat defalarca oynadım. Cuphead gibi bir oyun bulamadık ama Furi sayesinde sadece boss dövüşünün olduğu zevkli bir oyun oynadık şükür. Keşke birileri DLC de kitlemeseydi yok yerden... :oleyo2:

Oyunu müthiş oynarsanız yarım saatte, bizim gibi oynarsanız 8 saatte bitirebilirsiniz. Meraklısına tavsiye edilir.

Oyun dünyasındaki en iyi işlerden birisi olan Gow'un kamera açısını mı kötülüyoruz cidden? :/ İnsanlar oyundan koparmamak için salak saçma ara sahne koymak yerine mis gibi one-shot çekim oyun yapmışlar, film izletmek yerine her an oyundan kopamdan ynuyorsun, immerson zirvede. Tepe kamerası gibi sığ kamera yerine mis gibi omuz kamerası var. Baltayla birlikte combat çok çeşitleniyor.

Eski oyunda oynanış kısmında da tanrılar çok güçlü gözükmüyordu ki, ara sahneler yüzünden güçlü gözüküyorlardı. Poseidon, Helios falan gayet güçsüzlerdi, keza Hermes de öyle. Kamera açısıyla da bunun ilgisi yok. Lore'daki güçleriyle, oyundaki gösterdikleri güçlere bakacak isek birçok oyunu eleştirmemiz gerek. Tes serisi gibi, Souls serisi gibi... Çünkü oynanışta Lore'deki gibi güçlü gösteremiyorsun bu karakterleri, anca ara sahne koyman gerek onda da oyun oynamanın anlamı yok, animasyon çeksinler izleyelim o zaman. Oyunun özünü değiştirmelerinden çok pek oyunun özünden anlamıyoruz sanki. :/

Oyun dünyasındaki en iyi işlerden birisi olan Gow'un kamera açısını mı kötülüyoruz cidden? :/ İnsanlar oyundan koparmamak için salak saçma ara sahne koymak yerine mis gibi one-shot çekim oyun yapmışlar, film izletmek yerine her an oyundan kopamdan ynuyorsun, immerson zirvede. Tepe kamerası gibi sığ kamera yerine mis gibi omuz kamerası var. Baltayla birlikte combat çok çeşitleniyor.

Eski oyunda oynanış kısmında da tanrılar çok güçlü gözükmüyordu ki, ara sahneler yüzünden güçlü gözüküyorlardı. Poseidon, Helios falan gayet güçsüzlerdi, keza Hermes de öyle. Kamera açısıyla da bunun ilgisi yok. Lore'daki güçleriyle, oyundaki gösterdikleri güçlere bakacak isek birçok oyunu eleştirmemiz gerek. Tes serisi gibi, Souls serisi gibi... Çünkü oynanışta Lore'deki gibi güçlü gösteremiyorsun bu karakterleri, anca ara sahne koyman gerek onda da oyun oynamanın anlamı yok, animasyon çeksinler izleyelim o zaman. Oyunun özünü değiştirmelerinden çok pek oyunun özünden anlamıyoruz sanki. :/
İnsanların ne dediğini tam olarak algılayabilirsek bence daha faydalı bir iş yapmış oluruz. Gow + Ragranok çok güzel iki oyun. Kötü diyemezsin zaten. Hemen hemen her şeyiyle ortalamanın çok üzerinde oyunlar bunlar. Buradaki olay başka. Aksiyon temelli ve aksiyonuyla ön plana çıkan sana bir savaş tanrısını kontrol ettirdiğini dibine kadar hissettiren oyun serisinde senin derdin sinematik kamera açısıyla hikaye anlatımı üzerinden yolunu bulmak olunca bambaşka bir şeye dönüştürmüş oluyorsun oyunu. Özünden kopartıyorsun direkt. DMC'ye de aynı boku yapabilirsin. Daha geniş kitlelere hitap eden daha çok satan bir oyun elde edersin ama o saatten sonra o DMC olmaz. Derdi psikolojik karakter tahlilleriyle hikaye anlatımını soslamak olan bir oyunun tanrısı da aksiyonu da bu kadar olur. Tabi daha güzel bir gelir kapısı seveni de daha çoktur.

İnsanların ne dediğini tam olarak algılayabilirsek bence daha faydalı bir iş yapmış oluruz. Gow + Ragranok çok güzel iki oyun. Kötü diyemezsin zaten. Hemen hemen her şeyiyle ortalamanın çok üzerinde oyunlar bunlar. Buradaki olay başka. Aksiyon temelli ve aksiyonuyla ön plana çıkan sana bir savaş tanrısını kontrol ettirdiğini dibine kadar hissettiren oyun serisinde senin derdin sinematik kamera açısıyla hikaye anlatımı üzerinden yolunu bulmak olunca bambaşka bir şeye dönüştürmüş oluyorsun oyunu. Özünden kopartıyorsun direkt. DMC'ye de aynı boku yapabilirsin. Daha geniş kitlelere hitap eden daha çok satan bir oyun elde edersin ama o saatten sonra o DMC olmaz. Derdi psikolojik karakter tahlilleriyle hikaye anlatımını soslamak olan bir oyunun tanrısı da aksiyonu da bu kadar olur. Tabi daha güzel bir gelir kapısı seveni de daha çoktur.
Evet, insanların ne yazdığını tam olarak algılamak önemli. Kimse için oyuna kötü diyor diye bir şey yazmadım orada bahsettiğim mevzu kamera açısına kötü denmesi.

Oyunun özünün de tam olarak değiştini sanmıyorum. Sadece daha oturaklı,olgunlaşmış bir Kratos var ve hikaye anlatım yönüne daha çok önem vermişler. Bunu yaparken de aksiyonun kalitesini de çeşitliğini de artırmışlar. Hiçbir şey eksilmemiş. Ki önceki oyunlarda da gayet karakter psikolojik durumları ön plandaydı. Kratos'un öfkesinin kaynağı, Ares'i öldürmesine rağmen intikamdan gelen boşluğu dolduramadığı için tanrı halindeyken sürekli savaşlar açmasının hep psikolojik tahlilleri vardı oyunda. Aynı şekilde Zeus'un kehanetten kaynaklı takıntılı bir hale gelmesi, Kratos'un en yakın gördüğü Athena'nın yaptığı oyunlar... Sadece son iki Gow oyunu kadar kuvvetli anlatımları yoktu.

Dmc örneği vermişsin de, o da değişti ki zaten. Onda da Dante'nin, Nero'nun, Vergil'ın psikolojik yasımalarının etkisi görüyoruz, onda da tahlil ediliyor. Son oyun mesela direkt Vergil ve Nero'nun psikolojik tahlilleri üzerine. Baba, oğul dramı vardı. Nasıl bir özden kopma oluyormuş hiç bilemiyorum.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 1, Ziyaretçi: 25)

• Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
    Tasarım Korsanfan V.6.0
    Yukarı Çık