Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] One Piece'in İvme Kaybetmesinin 10 Sebebi

Yeni nesil ara dere siyasetçisi dizisi mi bu la hangi kanalda yayınlanıyor? Ulusal Kanal falan mı?
Kötü yazarlık. Böyle bir intiba yaratmak isteyen yaratıyor okuyucuda. Okuyucu kendi düşünüyor "acaba burada x olsaydı nasıl tepki verirdi 🤔 " diye ama 2. sınıf bir yazardan tabiki o kadarını beklememek lazım.
Ace gösterildi diye sevinmişti de luffy överken görünce tadı kaçmış :oops:

Bence bu gibi serilerde daha fazla insan ölmeli. Belli bir kötülükle savaşılıyorsa bazı kayıplarda verilmeli. Seri boyu ölen Ace var 2. bir kişi sayamıyoruz.
Örnek olarak Harry Potter serisinin her bölümünde ana karakterlerden birileri ölüyor ve düşmanın ne kadar büyük ve zorlu olduğu anlaşılıyor.
Şimdiye kadar en azından tayfadan biri ölmeliydi. Bütün dünyaya kafa tutan tayfadan 1 kişi bile kayıp verilmemiş.

Ana problem seriyi hızlandırma kararı almasıydı. (Ona kim verdiyse bu fikri) Hızlandırayım derken olayları atlamaya; kısa geçmeye başladı. 149 değil 249 hatta 349 bölüm kadar sürse ancak olayları iyi bir şekilde işlese yan hikayeler ile gizemleri açıklasa "bu ne ya çok uzun oldu" demez, keyifle izlerdim. (Tabi daha bu arcı tamamen izlemedim :))

Öte yandan hikaye örgüsü ister istemez bir ada, bir kötü; önce zorluk çekilecek ve sonra kahramanımız galip gelecek şeklinde süregeliyor. Olması gereken zaten bu :) Yani elbet sonunda Hasır Şapkaların kazanması lazım. Ama acaba bir zaman atlaması benzeri bir serüven daha eklenebilir miydi? Hiç değilse Kek Adası sürecinde tayfa ikiye bölünmüştü. Burada Luff odaklı kalmak yerine ara ara diğer ekibin Wano'ya ulaşma yolculuklarında yaşadıklarını; hatta bu sırada olası zorluklar çekip, güçlü rakiplerle karşılaşıp yeni yetenekler kazandıklarını görsek bence güzel olurdu. (Ah Oda sensei ah!)

Tüm bunların yanında ben hikayeyi güncel takip etmiyorum. One Piece hayatımda 10 yıldan beri var ve ben sadece iki defa güncele geldim. İlk güncelim seriye başlamam ile birlikte seriyi hızla hortumlamam sonucu gelmişti. Diğeri ise Kek adasındaydı. İki güncel deneyimim de benim için büyük bir boşluk hissi uyandırmış; yeni gelen bölüm ardından hele ki bölüm tatmin edici değilse içimdeki OP sevdası baltalanır olmuştu. Bunun önlemini alarak arkadan gelmenin bölüm biriktirmenin daha mantıklı olacağını düşündüm. Şuan Wano'ya yeni geçtim. Zor olsa da istikrarlı bir şekilde OP dozumu alarak ilerlemek benim seri hakkında olumsuz düşünceler üretmemi engelliyor. Hatta serinin en kötü bi' 10 yıl daha sürmesini dahi istememe sebep oluyor.
Ama sonuç olarak seri hızlı ilerliyor ve bu da Oda'ya pahalıya patlayacak gibi duruyor...

Battle Shounen olmasına rağmen adam akıllı dövüş içermemesi. Ana karakter dışında hiçbir karakterin uzun, kaliteli dövüşünün olmaması.

Eldeki düzgün, ilgi çekici karakterleri daha detaylı işlemek, yeteneklerini daha iyi göstermek yerine, sürekli yeni içi boş karakterler fırlatması.

Atlama öncesi farklı tasarımlı, farklı işlenilen hikayeler varken, şimdi tamamen kurtarılmayı bekleyen kişi/kişiler ve oraya yetişen Mesih'in Şapkası tayfası.

*Hikaye okunması kolay bir hal aldı, çok tekrara düştü.
*Gereksiz uzayan çok fazla muhabbet oldu.
*Luffy'nin tüm emeklerini anlamsızlaştıran kötü bir retcon geldi.

Seri harici bir de haftalık takip etme muhabbeti tabi.. Mesela bana göre Dressrosa çok güzel ve iyi bir arc ama haftalık takip edenleri baya bıktırmış. Haftalık takip edince geçiş bölümlerine bile tahammülü olmuyor bazen forumdakilerin :S

Bence hiçbir seri uzun olmamalı. Yazar istemese de seride olacakları zaten biliyor. Sonradan bazı noktalarda fikir değiştirse de genel hatlarıyla hikaye değişmiyor. Çizer-yazar kafası çok ilerideyken kalemi geride kalıyor, bu da bir noktadan sonra bazı olayları atlama, değiştirme kısa kesme gibi örgülerle sonuçlanıyor. Sıkılıyorlar. Çizmeyi de istemiyorlardır bir süre sonra. Hatta HxH'de olan da muhtemelen budur. Sağlık sorunları gibi bir şey değildir.

Bence işlenmesi merakla beklenen karakterlerin kötü işlenmesi de var. Ryokugyu, Vegapunk ve Garp'ın Arıkovanındaki aksiyonu var mesela. Ryokugyu ve Vegapunık çoğu kişiye göre hayal kırıklığı çıktı. Garp'tan çok daha iyi şeyler bekleniyordu ama kısacık geçiştirildi. Seride çok fazla karakter kalabalığı olunca böyle oluyor. Mesela Dokuz tane kın çok fazla. Bunu yarı yarıya azaltsan hem olan kınları daha iyi işlersin hem daha az zaman gider. Aynı şekilde Vegapunk'ın altı tane uydusu olması gereksiz. Bunu da en fazla üç tane yapsan ne zararı olacak? En son yine dokuz tane kutsal şövalye ekledi ama kaçımız hepsinin iyi işlenmesini bekliyor ki? Gereksiz.

Evet özellikle Wano'da çok fazlaydı bu durum. Sanji bence Raid Suit üzerinden ilerleyecekti ama baktı tepki çekti beğenilmedi sonrasında vazgeçti yok ettirdi. Aynı şekilde Zunesha'da Wano'ya gelecekti ama bir kaç bölümde fikrini değiştirip vazgeçti. Ryokugyu'nun Wano'ya 2-3 bölüm gelip gitmesi, Yamato'nun sürekli tayfaya katılacağım demesi ve son anda vazgeçmesi o an öyle istediği için fakat sonrasında beğenmeyip vazgeçtiği oluyor.
2 yıl sonrası Sanji'yi Wano'ya kadar felaket gömdü. Sonra Raid Suit + Gen uyanışı verdi; baktı ki böyle de çok güçlü oluyor geri aldı. Hem elbisenin kalkan görevi var, hem de Sanji'nin artık kendi dayanıklılığı var. Gözle görülmeyen hızda hareket edebiliyor ama niyeyse kullanmıyor; hep yakalanıyor. Zoro'da da oldu. Wano'da iki yonko saldırısı, sonra CoC açtı, şimdi de Lucci hıyarıyla dövüştürüyor Oda... Lütfü'nün itibarına gölge düşüyor sonra.
Nereden
Nereye.

2 yıl sonrası Sanji'yi Wano'ya kadar felaket gömdü. Sonra Raid Suit + Gen uyanışı verdi; baktı ki böyle de çok güçlü oluyor geri aldı. Hem elbisenin kalkan görevi var, hem de Sanji'nin artık kendi dayanıklılığı var. Gözle görülmeyen hızda hareket edebiliyor ama niyeyse kullanmıyor; hep yakalanıyor. Zoro'da da oldu. Wano'da iki yonko saldırısı, sonra CoC açtı, şimdi de Lucci hıyarıyla dövüştürüyor Oda... Lütfü'nün itibarına gölge düşüyor sonra.
Nereden
Nereye.
Haki olayı hikayeye göre değişince böyle saçmalıklar da gözümüzün önüne geldi.

Lütfü serinin için etti resmen. Lütfünün olmadığı yerlerde bile herkes lütfü lütfü diye dönüp duruyor açın bir kurtuluş osman izleyin aynı şey.

Adamlar rakibine saldırıcak lütfü şöyle böyle
rakipler bizimkilere saldıracak lütfü şöyle böyle
Geçmişte Ace biriyle konuşuyor lütfü şöyle böyle

Oda tamamen bir Tr dizi yazarı.
Ace'den bahsedilmedi diye zoruna gitmiş gibi geldi.:D

Başlıktaki analize katılmakla birlikte aslında ben en büyük sorunun One Piece'in beklenilen sıçramayı bir türlü yapmaması olduğunu düşünüyorum. One Piece'e yapılan muamele genelde zeki ama çalışmayan çocuk muamelesiydi. Ancak çocuğun çalışacağına dair her zaman umut vardı. Örneğin Dressrossa sonunda oda kalıplaşmış arc döngüsünden çıkar mı diye anket açmıştım ve beni şaşırtan şekilde çoğunluk evet demişti. Ancak konu yonkoulara gelince Oda'nın eski usul arcların sadece modifiyeli versiyonunu yapması çoğu insanı hayal kırıklığına uğrattı.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık