Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Ölüm Cezası

Ölüm Cezası Doğru Mudur?

• Kullanılan toplam oy
    220
İnsan insanı yargılayamaz, yargılarsa da ne kadar doğru değerlendirebilir ki, hata etmiş olur. Normal cezalar verilebilir ama yaşama hakkı kutsaldır. 100 sene öncesinin cezasıyla, değerlendirme şekliyle şimdinin ki bir değil ve 100 sene sonra aynı olmayacak.

İşkence de olmaz amaç topluma kazandırmak sonuçta. Şizofren bir adam gitti katliam yaptı, ne yapacaksın, hasta diye ölsün mü? Belki o kişiyle her gün birileri dalga geçti, dövdü veya kötü davrandı, bunları ne kadarını bilebilirsin.

İleride suçsuz olduğu anlaşılabilen bir suçlu olabilir o yüzden komploya maruz kaldığınızı düşünün, empati yapın.

İşin içinde işkence varsa o kararı uygulayanların o sapık/katilden farkı yoktur benim gözümde. Sadece daha şanslı bir hayatları olmuş o katilden. Bu arada çin tarafı hep bir garip hep bir empati eksiği, köpek yemek, işkenceleri vs. Neyse.

Öncelikle o "sapığı" o sapık haline getiren şey aslında o toplum ve çevresi, yani devlet ve toplumun kendisi de sorumlu tabi bunu kimse düşünmek istemiyor genelde, çünkü herkes melek. Sen aptal aptal yaşa yönet sonra sakat bir birey çıkınca "SEN ÖL" de. E en büyük salaklık bu ki bunun yaşandığı ülkelerin gelişme ihtimali yok bence. Bir tek o katil mi sorumlu? Tanrısal bir güçle herşeye tepeden bakabilseydim binlerce suçlu çıkardı onunla beraber. Silahı değil tutanı bulmalı insanlar. Ama dediğim gibi, o silahı tutan aslında o toplum olduğu için, bu gerçeği görmek çok zor olmalı.

İkincisi düzgün bir adalet sistemi bulmak çok zor, dünyada zor, orta doğu da hiç yok, ülkemizde kimleri serbest bırakıyorlar kimleri kaç yıl içeri atıyorlar baksak yeter zaten. O yüzden "siyasete bulaşmayacaksa olabilir" demek gerçekçi değil, illaki bulaşacak. Bunun yanında illaki masum bir insan yanlış bir hükümle idama mahkum olacak. Oldu da bugüne kadar. İnternetten bakabilirsiniz kaç masum öldürülmüş/hadım edilmiş. Bunların geri dönüşü yok. Ya da bizim son yıllardaki büyük davaları düşünün, yıllarca masum insanları içerde tuttular sonra "paralel yaptı ehehe" dediler.

Demek istediğim şu, bana deseler ki 1000 psikopatı ömür boyu hapse atıyoruz YA DA hepsini idam edelim ama yanında 1 masumu da idam/hadım edelim. Benim için seçim belli.

Başka şeylerde var tabi de bu kadar yeterli, idam cezasını savunduğum yerler ise, iki psikopatın bilmem kaç masumu öldürdüğü %100 kanıtlanıyorsa onlar öldürülebilir ama böyle olaylarda genelde katiller kendilerini de öldürüyor, Amerika da okul basanlar (genelde sonda kendilerini öldürürler) ortadoğu da kendini patlatanlar. Ha böyle adamlar yakalanırsa ve %100 eminsek idamda sıkıntı yok elbette. Böyle rezil suçlar için olabilirdi idam ama adalet sisteminin mükemmel olması gerekli bunun için.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık