Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Obi-Wan Kenobi (2022-)

Diziyi beğendiniz mi?

• Evet, beğendim.

Kullanılan: 5 29.4%
  • Hayır, beğenmedim.

Kullanılan: 12 70.6%

• Kullanılan toplam oy
    17
Maul ortadan ikiye bölünüyor hayyatta kalmayı başarıyor, adam öyle bir öfke kusuyorki güç ile yaşama tutunuyor. Işın kılıcı kestiği yeri dağladığı için kan kaybı olmuyor hayati organa gelmez, biraz da güç kullanıldımı hayatta kalmak normal o yara için.
Zaten bu yüzden yetişkin Reva ve Büyük Engizisyoncu'ya belki dedim.Fakat aslında onların bile hayatta kalması mantıksız çünkü Maul kadar güçlü veya eğitimli değilller.Yine de onlarda olabilir belki.Ama küçücük ve eğitimsiz bir çocuğun karnında o yara ile kurtulması imkansız olması gerek.

İlk 2 bölüm iyiydi sonra çakıldı dizi, final tam hayal kırıklığı.Yoda dahil kimse Vader o duruma düşüremez, hele güç konusunda en prime Yoda bile Vader'la yarışamaz, Obi Van üstün gelmesi kendi dizisi olmasına rağmen aşırı absür.

İlk 2 bölüm iyiydi sonra çakıldı dizi, final tam hayal kırıklığı.Yoda dahil kimse Vader o duruma düşüremez, hele güç konusunda en prime Yoda bile Vader'la yarışamaz, Obi Van üstün gelmesi kendi dizisi olmasına rağmen aşırı absür.
O kadar da değil. Prime Luke Palpatine prime Yoda alır. Ama geri kalan karakterleri alması lazımdı Vader'ın iyice saçmaladılar. Güç dengesi bozuldu iyice. Bu saatten sonra Obi'nin ve Mace Windu'nun gerisine koyarım Vader'ı. İyice şamar oğlanı yaptılar yazık. Anakin kadar harcanan karakter yok şu evrende.

O kadar da değil. Prime Luke Palpatine prime Yoda alır. Ama geri kalan karakterleri alması lazımdı Vader'ın iyice saçmaladılar. Güç dengesi bozuldu iyice. Bu saatten sonra Obi'nin ve Mace Windu'nun gerisine koyarım Vader'ı. İyice şamar oğlanı yaptılar yazık. Anakin kadar harcanan karakter yok şu evrende.
Ben serinin dinamikleri açısından konuşuyorum, bizzat şeçilmiş kişi hatta güçün mesihi Anakin, babasız doguyor direk İsa peygamber göndermesi, 300 bin yıllık Jedi ve Sith efsanesi Anakin. Seride ondan daha güçlüsü yok olamazda zaten, Ama Anakin hiç bir zaman iyi bir jedi olamıyor bir ergenden fazlası değil, gel gelelim Vader 10 yıl boyunca jedi avlıyor 0 hata 0 problem, adam resmen makina gibi ve 300 bin yıllık efsane olan güçe denge getirme işinide yapıyor. Zaten seri külliyatının en tepesi Vader, en fazla güç onda ve Vader nerdeyse kusursuza yakın. Yani böyle bir duruma düşmesi imkansız zaten düşmüyorda, Disney yeni element uydurup duruyor.

Ben serinin dinamikleri açısından konuşuyorum, bizzat şeçilmiş kişi hatta güçün mesihi Anakin, babasız doguyor direk İsa peygamber göndermesi, 300 bin yıllık Jedi ve Sith efsanesi Anakin. Seride ondan daha güçlüsü yok olamazda zaten, Ama Anakin hiç bir zaman iyi bir jedi olamıyor bir ergenden fazlası değil, gel gelelim Vader 10 yıl boyunca jedi avlıyor 0 hata 0 problem, adam resmen makina gibi ve 300 bin yıllık efsane olan güçe denge getirme işinide yapıyor. Zaten seri külliyatının en tepesi Vader, en fazla güç onda ve Vader nerdeyse kusursuza yakın. Yani böyle bir duruma düşmesi imkansız zaten düşmüyorda, Disney yeni element uydurup duruyor.
Full potansiyel Anakin serinin kesinlikle en güçlüsü olurdu da olamadı maalesef. Böyle bir durumda da yapıcak bir şey yok.

6.bölümü izlerken yaşadığım utancı en en son Zaman Çarkı izlerken hissetmiştim.O kadar dandikti bölüm.20 yıldır kendisini lava atmış adamı arayan Vader herifi taşın altında bırakıp gidiyor.Abi bu ne ya?Bölümü yazmadan önce One Piece mi okudunuz arkadaş?Resmen Kata Luffy olayı ya. Obi-Wan'da oradan Leia'yı hatırlayıp power-up aldıktan sonra çıkıyor.Ne hikmetse Vader hiç anlamıyor bunu.Hatta Kenobi adamın arkasına kadar geliyor ışın kılıcını sallıyor anca hissediyor Vader.Zaten Kenobi'nin Vader'ı tokatlamasından hiç bahsetmeyeceğim.O kadar aptalca ve rezilce anlardıki.En sonunda Kenobi hiçbir sebebi olmamasına rağmen Vader'ı öldürmeyip giderek rezilliğin son noktasını koydu.Bölümde daha fazla aptallık vardı ama bu saydıklarım SW evreninde gördüğüm en büyük salaklıklardan bazılarıydı. Yani koskoca SW markası nasıl bu aptalların eline kaldı hiç anlamıyorum ya.Bu kadar aptallık olmaz çünkü.Bu kadarı gerçekten çok fazla.İnsanları etkileyen ve onlardan beğeni toplayan karakterler ve hikayeler bu kadar bok edilmemeli.

Diziyi izlemedim ama genel yorumlar ve fan yorumlarından sonra artık bir kanıya vardım:

Dave Filoni'nin elinin değmediği bir Star Wars dizisi/filmi izlenmez. Koskoca şirkette bir adam kalmış işini titizlikle, kanona uygun yapmaya çalışan. Diğer herkes mi sallapatı iş yapar? Çekelim bir Obi Wan Kenobi dizisi deyip senaryo kurgu dikkat etmeden fanservis yapa yapa oldu bitti şeklinde dizi yapmışlar. Bu kadar basit mi ? Filmler franchiseın içine etti, Mandalorian birazcık franchise'ı kurtarır gibi oldu ama halen daha sallantıdayken bu kadar özensiz iş yapılıyorsa, koca şirkette Star Wars'ı önemseyen doğru düzgün bir kişi yok demektir.

Dave Filoni tek adam, bu olmazsa Star Wars olmaz, Star Wars = Dave Filoni demiyorum. Ama yok arkadaş yok, bu adamdan başka adamakıllı iş yapan yok. Filoni de zaten fanların baskısı sayesinde iyice yerini sağlamlaştırdı.

Aksi yönde, Filoni'nin dahli olmadığı bir yapımda düzgün kurgu, özenli iş görmediğimiz müddetçe maalesef durum bu.

Tamamiyle nostaljiye ve fan-servis'e oynayan bir dizi oldu. Çekilmeseydi de olurmuş. Eğer ikinci bir sezon gelecekse umarım daha eli yüzü düzgün bir şey çekerler.

Bu arada efsane sahneyi paylaşalım.

Rezalet bir dizi olduğu için izlemedim. Sadece vs sahnelerine baktım. Obi-Wan reisin avare olduğu çer çöp ilk vs - Anakin ile antrenman yaptıkları fb sahnesi - son düello.

Şimdi non-canon sayılan fan fantezisi hikayeler, çizgi romanlar, kitaplar vs haricinde orijinal Star Wars külliyatında ne Anakin ne de Darth Vader'ın eşi benzeri görülmemiş bir potansiyel olması herkesten üstün güce sahip olması vs hiçbir zaman adam akıllı işlenmiş değildi. Bana geçmedi yani. Obi-Wan, Yoda, Mindu, Palpantine'nin falan bunu tokatlayamaması için hiçbir sebep göremedim. Elbette yenilebilirler ama hiçbir koşulda yenemeyecekleri üstün bir güç yoktu karşıda. Ama buna rağmen karanlık tarafa geçip orada kendini eğitmiş gücünün zirvesindeki DV'ye avare edip sonradan açılmasını sağladığın Obi-Wan'ın ayar üstüne ayar verip paspas etmesi garip duruyor. Bundan daha garip olanı önce intikam ateşiyle yanıp tutuşan Vader'ın Obi-Wan'ı öldürdüğüne emin olmadan bırakması ardından Anakin ergenini gözlerinin önünde ölüme terk edecek kadar görev bilinci olan Obi-Wan reisin DV köpeğini öldürmeden bırakmasıydı. Üstelik Anakin'in tamamen gittiğini kabul ettikten sonra yapıyor bunu. Arkadaş sen buna geçmişte tam detaylı saplamadın diye hayatta kalıp milyonların canını aldı. Şimdi niye bırakıyorsun senin motivasyonun ne ver eline geç işte lan? Bu tarz mevzulara kafa yormadığınız müddetçe zevk alabileceğiniz duygusal bir dövüş yapmışlar.

Tüm Star Wars külliyatının toplamından daha değerli ve özel olan gelmiş geçmiş en muazzam kurgusal karakterlerden biri olan Obi-Wan Kenobi reise hakkının teslim edilmiş olması güzeldi ama. Reisin 1 vs 1'de içinden geçemeyeceği karakter olmadığı herkese karşı şansı olduğunu da göstermiş oldular. Luke'a Hello There çekişi de duygusaldı. SW'ye dair bir şeyler yapmak istiyorlarsa 6 film + aradaki boşluğu dolduran Clone Wars serisi fazlasıyla yetti zaten Skywalker dönemini anlatmaya. Yaşandı bitti gitti kardeş yeter lan binlerce yıllık evren gidip başka dönemlerini ele alın yepyeni karakterlerle akın alemlere komple silin son üçlemeyi ve devamında gelen işleri. Mal mısınız anasını satayım ben böyle vizyonsuzluk görmedim. Hem ellerindeki potansiyel hiç oluyor hem de serinin marka değerini zedeliyorlar bunları yaparken de zarar etmeye devam ediyorlar.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık