Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Nika Neden Başarısız Bir Retcondur?

Nika Retcon mudur?

• Kullanılan toplam oy
    178
Saydığın maddelere bir bakalım;

1. Seride iyileşme konusunda yavaş ya da hızlılık çok göz önüne çıkan bir şey olmadı. Luffy bir şeyler yedikten sonra iyileşiyordu çoğunlukla. Süt içince dişinin çıkmasıyla, Brook'un kırık kemiklerinin düzelmesi için süt içmesi tamamen aynı şey.

2. Luffy bu sözü durduk yere söylemiyor, ayrıca kendisi de uyanış açana kadar dönüşüm geçirmemişti. Şimdi bile Luffy bir Zoan olduğunu bilmiyordur, Luffy gibi dönüşüm geçirmeyen başka Zoan da görmedik.

3. Bu nasıl bir kanıt oluyor, anlamadım. O yüzden verecek bir yanıtım yok.

4. Haki kullanan kişinin aynı anda meyve kullanamadığına dair hiçbir şey görmedik. Doflamingo'nun sözü anlam ifade etmiyor. Luffy haki basınca kolunu nasıl uzatıyorsa, bedenine haki basınca da lastik kalıp sert olabiliyor.

5. Luffy dediğin adam bir fotoğraf ve ayna arasındaki farkı zorlukla yapabilecek birisi. Foxy kılık değiştirince onu tanımıyor mesela. Galdino sahnesinde bilinçsiz bir şekilde Gözlem Hakisi kullanmış olabilir.

Shanks'ın arkadaşlık konuşması senin için bir anlam ifade etmiyor sanırım. Luffy meyveyi yemeseydi bile onu kurtarırdı. İleride açıklanacak şeyleri değil, geçmişte olan kanıtları göstermen lazım. Aksi durumda savını desteklemiş olmuyorsun.

Kuma'nın Korku Barkası'na gönderilmesi tamamen Moria'nın yenilmesi durumunda bunu örtbas etmesi içindi. Luffy'yle bir ilgisi yoktu. X tayfa gidip aynı şeyi yapacak olsa da bu şekilde hareket edilirdi.
Borsalino'nun adaya gelme nedeni Luffy'nin Charlos'a vurmasıydı. Luffy orada diye amiral göndermediler.
Smoker, Luffy'yi bir korsan olarak yakaladı. Hükümetten direkt bir emir gelmemişti Luffy'yi yakalaması için, hatta Arabasta'da bile bu yönde bir emir almıyor. Smoker bir Denizci, korsan olan Luffy'yi yakalamaya çalışması işini yapıyor olması.

Valla şu an anlatılanlara bakacak olursak Luffy, Beyazbıyık'tan çok daha büyük bir tehlike gibi duruyor. Adamlar Luffy'nin meyvesini tarihten silmişler o derece bir tehlikeden bahsediyoruz. Wano'da olanlara hiç girmeye gerek yok, çünkü bu retcon orada geldi zaten. Sanki Beş Kadim biraz önce Luffy'nin yeteneğini öğrenmiş gibi onun üzerine ajan gönderiyor. Sonra da meyve uyanışı falan filan oluyor.

CP9, Luffy için hiçbir emir almıyor. Adamlara sadece Robin'i yakalama emri veriliyor. İlk karşılaşmada Luffy ve Zoro'yu tokatlayıp gönderiyorlar, ki isteseler Luffy'yi yakalama ihtimalleri de vardı orada. Luffy'nin Enies Lobi'yi basması da kendi yaptığı bir hareket. Beş Kadim onun baskın yapacağını önceden bilmiyordu ki, Lucci'nin ya da Yıkım Çağrısı'nın onu öldürebileceğini düşünsünler. Senaryo ve kurguyu ne güzel işine geldiği gibi eğip büküyorsun öyle, okuduğumuzu anlamıyoruz sanki.
Önce hakiyi yedirmeye çalıştı becerememişken şimdi de nikayı yedirmeye çalışıyor. Çok kötü gidiyor. daha İm, dev hasır şapka ve im posterleriyle birlşkte daha da bozacak. En kötü nesli devre dışı bıraktı artık. Garling ve soyluları işe aldı.

Nika her şeyi geç seri başından beri luffy'nin gomu gomu'yu geliştirmesi konseptini yok etti. Luffy'nin kendine ait herhangi bir özelliği kalmadı aldığı hava bile birinin bir şeysinin iradesi çıkıyor, ana karakterin bir vasfı kalmadı. Kurduğu tüm altyapıyı harcadı adam nika için.

Hükûmet'in Luffy zayıfken başını ezmemesinin sebebi Nika güçsüz birinde kalsın diye düşünmesidir muhtemelen. Meyve nasıl olsa bizden kaçıyor, elimizde tutamıyoruz, bari çaylağın birinde kalsın da güçlü birisi yemesin, o zaman meyvenin uyanma ihtimali düşer diye düşünüldü muhtemelen. Meyve uyanınca direkt infaz emri verildi.
Dedesi Garp, babası Dragon

Bu çocuğun kafasında Korsan Kral'dan gelme Hasır Şapka var ama güçsüz diye önemsenmedi?

Hadi bunlar bilinmiyor yaptığı ilk icraatlardan iki tanesi yedi savaş lordundan üçünü (Croc, Gecko, Doffy) yenmiş birisi.

...

Bence joyboy çoklu karakter bozukluğu vardı. Bazen joyboy oluyordu bazen de nika oluyordu. Lufffy'nin yediği şeytan meyvesi yiyenleri çift kişiliklere dönüştürüyor. Beş kadim ise sadece nikanın güçlerini görüyor lastik gücünü görmüyorlar.

İnsanların ya çok erken gençliğinde, ya da yaşlandıkça tarihi olaylaya, mistizme, dini unsurlara ve benzeri şeylere ilgisi artar hatta zamanla ilgiden çıkar ve o yolda kafayı yemeler başlar :)

Velhasıl, E. Oda'nın yaş aldıkça ve açıkçası yaşadığı hayat neticedesinde gram sağlıklı bir psikolojide olmadığını, içinde ve zihninde büyüyen dini ve ilahi ve biraz da mistik unsurları engelleyemediğini ve bunun da kalemine %100 oranda yansımaya başladığını düşünüyorum.

E. Oda için Luffy'i mesih olarak çizmek, hatta yetmeyip bir Tanrı'ya dönüştürmenin yazardaki anlamı çok büyük. Bu yüzden retcon hatta berbat bir retcon bile olması umurunda değil, Oda 30 yıllık yazarlık hayatının geldiği noktada Luffy'i mesih & tanrı konumuna getirmenin ona verdiği ruhsal tatmini yaşıyor.

Not: Özellikle son yıllarda seride artan Dini ögelerin fazlalığı da dikkat çekici bir vaziyette. İlk defa kilise görülmesi, 5 kadimden birinin yerden çıkarken ki oluşan şeytani simge, Kuma'nın hayat hikayesinde yer alan bazı incil göndermeleri, Luffy'nin "güneş tanrısı" oluşu vesaire vesaire...

Bu konuda öncelikli sorun meyvenin özel olması da değil aslında tam olarak. Zira henüz bu olaylar açıklanmadan önce ben Joy Boy, lastik meyvesinin eski kullanıcısı çıkabilir demiştim:
Zamanında Roger'de Lastik Lastik Meyvesi'ni bekleyenler vardı. Ben de şimdi diyorum ki; Lastik Lastik Meyvesi'nin eski kullanıcısı Joy Boy çıkacak.
Aslında bu da lastik meyvesini tek başına özel yapıyor ama şimdi olay bambaşka. Nika diye bir şey çıkardı ki, bu bildiğimiz Mesih figürü gibi bir şey. Daha önce yaşamış ve yaşadığı dönemden beri de, tekrar gelmesi bekleniyor. Tekrar gelip tüm dünyayı kurtarması, köleleri özgürleştirmesi, iyilerin kazanması ve kötülerin nihai olarak mağlup edilmesi bekleniyor. Bu yönde kehanetlerde bulunuluyor. Herkes umudunu buna bağlamış ve Nika hariç kimse bunu yapamaz. Çünkü bu kader. Tıpkı deccali yani antichrist'ı, mesih dışında birinin yenemeyeceği gibi.
Peki, lastik meyvesi özel olunca sorun olmuyor da, Nika olunca neden sorun oluyor?
Çünkü seride daha önce Nika diye bir şey yok. Joy boy var, lastik meyvesi var, hükumet var, kehanet var... Her şey var ama Nika diye biri yok. Sonradan uydurulmuş bir şey. Zaten bu yüzden şimdi flasbacklere Nika serpiştirip duruyor. Bu eksikliğin Oda da farkında. Gel gelelim, kraldan çok kralcı olup hala bu durumu savunanlar var.
Biz artık Wano itibarıyla, köyünden çıkıp Korsan Kral olmak isteyen lastik çocuğun hikayesini değil, vadedilen tanrı mesihin dünyayı özgürleştirme "kaderini" okuyoruz.
Bu öyle bir kader ki, Roger gibi bir adam bile pes etti, elden ne gelir deyip emekli oldu.
Mesih hariç kimsenin bir önemi yok, ellerinden gelen bir şey yok. İstediğin kadar iradeli ol, istediğin kadar güçlü ol. Mesihe muhtaçsın.
Olayın özeti bu.

Tüm detaylarıyla şiir gibi sövdük ortaya çıktığı bölüm. Tane tane anlattık nasıl bir saçmalık olduğunu. Nickini unuttum beyblade Kai avatarlı arkadaş godaa ṣov yapıyordu o günlerde bizi eleştiriyordu niye tepki gösteriyorsunuz diye. Resmen banlık olay bak aklıma geldi arkadaşın suçları geçmişe yönelik değerlendirme altına alınabilir @Smoker
Shsjsh reis nereden hatırlıyorsun ya :hhh: o kai avatarlı kişi bendim de ben nikanın olmasını övmüyordum ki uzun bir seri olduğu için retconların olmasının normal olacağını söylüyordum. Smoker gayet haklı bayağı kötü bir retcon neresinden tutarsan elinde kalıyor

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık