Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Naruto

Başarıyı kıstas almadım ben de. Ortada o amaçlara yönelik olan eylemler dinamik değil. Benim yakındığım kısım bu. Kaydo anarşist distopya hedefliyor dimi? Bu bize Kaido'nun tavırları, söylemleri tarafından aktarılan bilgi. Fakat kurgu bu şekilde işlemiyor seride. 20 yıldır kıçını devirip Wano'da tatil yapmış adam. joyboy gelip adadan atsın diye beklemiş, şakasız:d
Joker istediğin savaşı vericem diye böğüren karakter kendisini indirmeye gelen veledleri adamı yapmaya çalıştı :D Döverek adamı yapma anarşit distopya da var mı ki...

Başarıyı kıstas almadım ben de. Ortada o amaçlara yönelik olan eylemler dinamik değil. Benim yakındığım kısım bu. Kaydo anarşist distopya hedefliyor dimi? Bu bize Kaido'nun tavırları, söylemleri tarafından aktarılan bilgi. Fakat kurgu bu şekilde işlemiyor seride. 20 yıldır kıçını devirip Wano'da tatil yapmış adam. joyboy gelip adadan atsın diye beklemiş, şakasız:d
Wanoyu işgal edip esir almış, ülkeyi fabrikaya çevirmiş, silah ve yapay şeytan meyvesi ticareti ağı kurmuş, zamanını büyük savaş için ordu güçlendirmekle geçiriyor. Ordusunu ve Wanoyu tıpkı yaratmak istediği dünyadaki gibi güçlülerin ayakta kaldığı ve yükseldiği bir hiyerarşiye göre şekillendirmiş. Daha ne yapsın ki?

Joker istediğin savaşı vericem diye böğüren karakter kendisini indirmeye gelen veledleri adamı yapmaya çalıştı :D Döverek adamı yapma anarşit distopya da var mı ki...
Güçlü kimselerin iradesini kırıp ordusuna katmakla anarşist dünyadaki zıt olan şey ne? Luffye beraber dünyayı yok ederdik ne güzel minvalinde laflar ediyordu mesela.

Adamlar korsan en nihayetinde, amaçları da dünyanın zirvesinde olmak ve bunu da iyi yansıtıyorlar. Kaido anarşist distopya hedefliyordu, dünyaya barış getirmek, nefret zincirini kırmak veya ölüm kavramını silmek gibi soylu bir amaç değil ama kendi kimliğine yakışan bir amaç.
Koyulaştırdığım yerlere katılmıyorum. Tamamıyla katılmıyorum diyeyim.

1. Korsanlar gerçekten dünyanın zirvesini hedefliyorlar mı ? Yani Crocodile gibi namlı bir Yeni Dünya Korsanı Grandoline da ülkeye çökmüş, kendi tekeline almış. Afganistandaki Usame Bin Ladin kıvamında takılıyor :D Keza Grandoline korsanı olan Zeref Grandoline gerisine gelip, basit bir denizde restoran işi yapıyor.Fisher Tiger ile Jinbei önderliğinde Yeni Dünya görmüş bir adam olan Arlong ekibiyle East Blue da bir kaç semte ve de bir aqua parka çökmüş orada düşük rütbe denizciler ile köylüleri rüşvete + haraca bağlamış. Örnekler çoğaltılabilir.

OP de bir kere çok ciddi bir şekilde "Korsan nedir ? Kimdir ? Ne Yapar ?" kısmı eksik. Marine'lere göre, Korsanların çok çok az bir kısmı Luffy'ler gibi, geri kalanı dünyaya çok zararlı bu yüzden Marine acımasız. Ancak seri de Acımasız Korsan işlenmiyor. Bizim ekip ve bizim ekiple arkadaş olanlar işlenildiği için genelde ve de zaten kötü olan Korsanları da bizim ekip hallettiği için, ülkeleri de bizim ekip kalkındırdığı için Oda'nın bu kısır yazımında aslında Devrimci ve Denizci birimlerine olan ihtiyacı ve bu birimlerin hikayeye etkisini sıfıra indiriyor. Çünkü "güya" , "korsan tayfası" olan bir ekip ada ada dünyayı kalkındırıyor, azılı suçluları ve örgütlerini tek tek ortadan kaldırıyor.

Hal böyle olunca Korsan, Denizci, Devrimci, Hükümet şeklinde olan güçler ayrılığını hiç güzel aktaramıyor. Çünkü Seride aslında böyle 4 kollu bir güçler ayrılığı yok. 2 Kollu güçler ayrılığı var. Monkey D. Luffy yandaşları ve yandaşı olmayanları. Bu kadar. Hİkaye böyle yazılıyor. Öyle olunca da bir korsan ne hedefler ? Bunu eylemlerinde hiç göremiyoruz, çünkü bizim müteffikimiz olmayıp düşmanımız olan her korsanın bu evren de tek yapabileceği bir iş var. O da Luffy oraya gelene kadar yatıp beklemek. İlk koyulaştırdığım kısma bu yüzden katılmıyorum.

2. Kaido öyle bir şey hedeflemiyordu. Yaptığı eylemler buna sebebiyet veriyordu. Farklı şeyler. Kaldı ki böyle bir hedef varsayımsal olarak konduysa dahi @kekomancer ın dediği gibi oluveriyor.

3. Kaido'nun bir karakteri, bir prensipler dizisi olsa yani yazım olarak karakterin üzerinde yüksekldiği kaidemsi değerleri olsa o zaman ona ne "yakışır" ne "yakışmaz" anlarız. Ancak daha önce denildiği gibi Joy Boy Ayrıştırıcı Turnusol Kağıdı olmak hariç bir numarası olmadığından yakışıp yakışmadığını kestiremiyorsun.

Koyulaştırdığım yerlere katılmıyorum. Tamamıyla katılmıyorum diyeyim.

1. Korsanlar gerçekten dünyanın zirvesini hedefliyorlar mı ? Yani Crocodile gibi namlı bir Yeni Dünya Korsanı Grandoline da ülkeye çökmüş, kendi tekeline almış. Afganistandaki Usame Bin Ladin kıvamında takılıyor :D Keza Grandoline korsanı olan Zeref Grandoline gerisine gelip, basit bir denizde restoran işi yapıyor.Fisher Tiger ile Jinbei önderliğinde Yeni Dünya görmüş bir adam olan Arlong ekibiyle East Blue da bir kaç semte ve de bir aqua parka çökmüş orada düşük rütbe denizciler ile köylüleri rüşvete + haraca bağlamış. Örnekler çoğaltılabilir.

OP de bir kere çok ciddi bir şekilde "Korsan nedir ? Kimdir ? Ne Yapar ?" kısmı eksik. Marine'lere göre, Korsanların çok çok az bir kısmı Luffy'ler gibi, geri kalanı dünyaya çok zararlı bu yüzden Marine acımasız. Ancak seri de Acımasız Korsan işlenmiyor. Bizim ekip ve bizim ekiple arkadaş olanlar işlenildiği için genelde ve de zaten kötü olan Korsanları da bizim ekip hallettiği için, ülkeleri de bizim ekip kalkındırdığı için Oda'nın bu kısır yazımında aslında Devrimci ve Denizci birimlerine olan ihtiyacı ve bu birimlerin hikayeye etkisini sıfıra indiriyor. Çünkü "güya" , "korsan tayfası" olan bir ekip ada ada dünyayı kalkındırıyor, azılı suçluları ve örgütlerini tek tek ortadan kaldırıyor.

Hal böyle olunca Korsan, Denizci, Devrimci, Hükümet şeklinde olan güçler ayrılığını hiç güzel aktaramıyor. Çünkü Seride aslında böyle 4 kollu bir güçler ayrılığı yok. 2 Kollu güçler ayrılığı var. Monkey D. Luffy yandaşları ve yandaşı olmayanları. Bu kadar. Hİkaye böyle yazılıyor. Öyle olunca da bir korsan ne hedefler ? Bunu eylemlerinde hiç göremiyoruz, çünkü bizim müteffikimiz olmayıp düşmanımız olan her korsanın bu evren de tek yapabileceği bir iş var. O da Luffy oraya gelene kadar yatıp beklemek. İlk koyulaştırdığım kısma bu yüzden katılmıyorum.

2. Kaido öyle bir şey hedeflemiyordu. Yaptığı eylemler buna sebebiyet veriyordu. Farklı şeyler. Kaldı ki böyle bir hedef varsayımsal olarak konduysa dahi @kekomancer ın dediği gibi oluveriyor.

3. Kaido'nun bir karakteri, bir prensipler dizisi olsa yani yazım olarak karakterin üzerinde yüksekldiği kaidemsi değerleri olsa o zaman ona ne "yakışır" ne "yakışmaz" anlarız. Ancak daha önce denildiği gibi Joy Boy Ayrıştırıcı Turnusol Kağıdı olmak hariç bir numarası olmadığından yakışıp yakışmadığını kestiremiyorsun.
1.Xebec dünyanın kralı olmak istiyordu örnek olarak. Korsanlar Kralını tanımlayan şeyler de para, güç ve şöhret. Crocodile da poneglifleri araştırıp, antik silahların peşinden gidiyordu. Daha önce yenilgiyi tadıp, shicibukailiğe sığınarak tehlikeli sulardan çekildi ama hala büyük planları vardı. Hatta kalbinin bir köşesinde korsanlar kralı olmak da vardı. Zef gibiler korsandan çok maceracı gibiler zaten.

Seri bizim tayfanın etrafında döndüğü için böyle birazda. Her zaman Karasakalın serideki tek gerçek korsan olduğu söylenir çünkü bizim gözümüze sokulanlar hayırsever maceracılar.

2. Kaidonun konuşmasını ben yanlış yorumlamış olabilirim. Ama yaratmak istediği dünya statükoları yıkan, savaşın kaosun anarşinin hakim olduğu, güçlünün hayatta kaldığı bir dünyaydı bana göre.

3.Doğrudur.

Naruto vs One Piece ama karakter derinliği hususunda. Kim alır?
Biraz politik bir cevap vereyim. Naruto karakter sayısı ve serinin uzunluğu açısından Op kadar uzun olsaydı Naruto açık ara kazanırdı.

Op'ta kemik kadroyu(tayfayı) saymazsak derin diyebileceğimiz karakter sayısı bir elin parmağını geçmez. Bu kemik kadronun çoğunun da derinliği zamansal açıdan bir fanusa sıkıştırılmıştır.
Yani gösterilip bitirilmiş hikayelerin karakterleri bunlar. Hikayelerinin sorumluluk ve ruh halini üzerinde taşıyan karakterler değillerdir. Yoksa çoğunun hikayesi özünde çok güzeldir ama Franky "super" Brook "donunuzu görebilir miyim" sığlığına itilmiş, Choppi petshop ürünü olmuş, kadın karakterler silinip unutulmuş elde kalan 2-3 karakter ise zaman zaman amaçlarını dile getirmekten öteye gidememiştir. Dolayısıyla hikayesi derin ama kendileri bu derinliğin balığı olmayan karakterler ortaya çıkmıştır. Bu yönüyle Naruto Op'tan çok daha başarılıdır çünkü karakterler hikayelerinin ruhsal havasını kıyafet gibi çıkarıp atmaz; üzerinde taşır.

Oysaki Op eğer adam gibi çizilseydi bırakın Naruto'yu, kendisinden sonra gelen 3 shounen'in toplamından daha derin hikayelere ve karakterlere sahip bir seri olabilirdi. Velhasıl kelam Naruto bu konuda nicelik ve nitelik olarak daha iyidir bence.

Wanoyu işgal edip esir almış, ülkeyi fabrikaya çevirmiş, silah ve yapay şeytan meyvesi ticareti ağı kurmuş, zamanını büyük savaş için ordu güçlendirmekle geçiriyor. Ordusunu ve Wanoyu tıpkı yaratmak istediği dünyadaki gibi güçlülerin ayakta kaldığı ve yükseldiği bir hiyerarşiye göre şekillendirmiş. Daha ne yapsın ki?
Güçlülerin hayatta kalabileceği bir dünyada Oroçi gibi birini yanında tutmuş. Ki sahip olduğu siyasi güç Kaido'dan kaynaklıydı. Elde ettiği şeylerin 20 yıl için çok küçük olmasını bir kenara bırakıyorum, Dünya'yı kaosa sürüklemek isteyen adamın ortalığı karıştıracak bir hamlesini hatırlamıyorum. neticede sonuçları değil amaçlar için yapılan davranışları konuşuyoruz.
"Dünya'yı kaosa sürüklemek" isteyen şahsın dünyanın mevcut sahiplerine karşı bir girişimi yok. Aksine oturup gizli kapaklı ticaret yapıyor. Üstelik bu ticaret yarın ordusunu çok büyük dezavantajlara sokacak şekilde yürüyor.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık