Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Naruto

Abi zaten olayı tartışmalı yapan o. Adamın yöntemleri , niyetinin önünde. Zaten öldürmeyen, üstünlük takıntısı olmayan sadece "aha bakın rüya evreni" diyen biri olsa aynı gerilimi yaşatamazdı. Ha ben demiyorum ki, Madara olayı çok iyi aktarıldı. Kesinlikle çok daha iyisi yapılabilirdi. Ancak en basitinden bu seviyede bir fikir çatışması dahi yıllarca her yerde tartışma yaratabildi. Üzerine video essayler vesaire. O mana da bu örneklerden sadece birisi olarak bakınca bence OP'den daha derin diyebilirim dedim sadece.

Yoksa Madara adam falan değil, Hashirama'nın sözünü dinlememenin yüzünden geldi ne geldiyse başına. Hashirama'nın alfalığını sindirememiş ezik bir arkadaş :D
Ben zaten karakterin derinliğine laf etmedim canım. Madara’nın psikopatlığını seviyordum ben.

Adam juubi tam gücünde gelmeyecek diye obito’yu azarladı, deneme amaçlı millete mokuton attı, kyuubi’yi durduk yere çağırmaya çalıştı, eğlence amaçlı kagelere girişti falan. Ama sorsan dünyayı kurtarıyor.

Adamın karakteri bozuk. İstese direk ayın gözü planına odaklanabilirdi. Bi Obito başta görev odaklıydı ama Naruto yüzünden o da kafayı yedi juubiyi katliam için kullanmaya başladı. Bi ara savaşla alakasız köylere nükleer bomba atıyorlardı:D Dünyada kurtarılacak insan kalmadı nerdeyse.

Oda'nın kalemi beş yaşa hitap ediyor. Bunu abartı olarak demiyorum, ciddi diyorum. Örneğin Oda hedef gösterdiği karakterleri özellikle çirkin çiziyor. Tam beş yaş çocuklara yönelik çizgi film hamlesi. Bahsettiğin Oroçi çok güzel bir örnek. Eğer düzgün çizilip işlense çok sağlam bir hikayeye sahip ama Oda adamı nefret odağına oturtmak için hem çirkin çiziyor hem de düzgün işlemiyor, ezikleyip duruyor. Amaç çoluk çocuk olan okuyucu bu adama bilensin. Her ark aynı hikaye, kötü adam ben kötüyüm diye bağırıyor.
Aynen diğer shonenlerde böyle birşey görmedik mesela Orochimaru’ya bilenen bir çocuk falan olmuş mudur naruto okur izlerken siz daha iyi bilirsiniz.

Naruto hikayesi de Attack on Titan gibi basit bir nefret döngüsü hikayesiydi temelinde. One Piece kötülerinin bence de Naruto veya Bleach kötüleri kadar ideolojik derinlikleri yok ama hiç yok da değil. Adamlar korsan en nihayetinde, amaçları da dünyanın zirvesinde olmak ve bunu da iyi yansıtıyorlar. Kaido anarşist distopya hedefliyordu, dünyaya barış getirmek, nefret zincirini kırmak veya ölüm kavramını silmek gibi soylu bir amaç değil ama kendi kimliğine yakışan bir amaç.

Naruto hikayesi de Attack on Titan gibi basit bir nefret döngüsü hikayesiydi temelinde. One Piece kötülerinin bence de Naruto veya Bleach kötüleri kadar ideolojik derinlikleri yok ama hiç yok da değil. Adamlar korsan en nihayetinde, amaçları da dünyanın zirvesinde olmak ve bunu da iyi yansıtıyorlar. Kaido anarşist distopya hedefliyordu, dünyaya barış getirmek, nefret zincirini kırmak veya ölüm kavramını silmek gibi soylu bir amaç değil ama kendi kimliğine yakışan bir amaç.
OP'taki karakterler bu amaçlara sahipmiş gibi görünüp bu amaçlar doğrultusunda hareket etmiyorlardı yada edemiyorlardı:d Tüm kurulum ana karakterin gelip yıkabilmesine uygun dizayn edilmiş. Amaçlar uğruna dinamik bir örüntü yok. Bu da haliyle sırıtıyor bir noktadan sonra. Kaldı ki ikinci yarısında kadercilikoverdose olunca hepten kıymeti kalmıyor bu "amaçlar" bütününün.

OP'taki karakterler bu amaçlara sahipmiş gibi görünüp bu amaçlar doğrultusunda hareket etmiyorlardı yada edemiyorlardı:d Tüm kurulum ana karakterin gelip yıkabilmesine uygun dizayn edilmiş. Amaçlar uğruna dinamik bir örüntü yok. Bu da haliyle sırıtıyor bir noktadan sonra. Kaldı ki ikinci yarısında kadercilikoverdose olunca hepten kıymeti kalmıyor bu "amaçlar" bütününün.
Değinmek istediğim Op kötülerinin diğer serilerdekilere göre yaptıklarında ne kadar başarılı olup olmadıkları değil ya, daha çok aradaki fark. Rahatsız edici, soylu amaçları olmayan kötü karakterlere de ihtiyaç var. Varsın ideolojileri için 1 saatlik video essaylar üretilmesin, rahatsız ediyorlar mı ediyorlar.

One piece kötüleri genellikle derin, kendince güzel amaçları olan biri çıkacakmış gibi izlenim verip en son “kötüyüm ben nihehehey” konuşması yaparak bozuyor bunu.

Değinmek istediğim Op kötülerinin diğer serilerdekilere göre yaptıklarında ne kadar başarılı olup olmadıkları değil ya, daha çok aradaki fark. Rahatsız edici, soylu amaçları olmayan kötü karakterlere de ihtiyaç var. Varsın ideolojileri için 1 saatlik video essaylar üretilmesin, rahatsız ediyorlar mı ediyorlar.
Başarıyı kıstas almadım ben de. Ortada o amaçlara yönelik olan eylemler dinamik değil. Benim yakındığım kısım bu. Kaydo anarşist distopya hedefliyor dimi? Bu bize Kaido'nun tavırları, söylemleri tarafından aktarılan bilgi. Fakat kurgu bu şekilde işlemiyor seride. 20 yıldır kıçını devirip Wano'da tatil yapmış adam. joyboy gelip adadan atsın diye beklemiş, şakasız:d

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık