Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Naruto

Konu Bleachden çıktı. Buradan devam.

Jounin ninjaların tam olarak iyi işlenmemesi( bir yerden sonra) Naruto'nun bir eksikliğidir, bu net.
Şimdi ama bu basit bir eksiklik denip geçiştirebilecek bir şey değil. One Piece'de güç dengesi adına sakat olan noktalar bazı karakterler bazında kalıyor sadece. Mesela Zoro ve Sanji'nin hiçbir arkaplanı olmaksızın hızlı bir şekilde güçlenmesi ve buna benzer şeyler. Ancak One Piece'de mangakanın bize daha önceden sunduğu "genel nitelikli" güç dengelerinde ciddi bir bozukluk, şu da böyle değil miydi kardeşim diyebileceğimiz bir yer olmadı.

One Piece'de 4 yonkou var dendi hükümet savaş lordlarıyla bu 4'ünü dengeliyor dendi. Crocodile ve Moriah'ın bu denge unsurları arasında olmak için fazla güçsüz olmasını saymazsak bu konuyu genel anlamda bozan bir şeyle karşılaşmadık.

Naruto'da ise 5 köy ve bu 5 köyün lideri evrenin zirveleri diyebileceğimiz hokageler vardı. Birnevi One Piece'deki yonkoulara benzetebiliriz bunları. Ayrıca tek de değillerdi. Altında bir sürü jounin'i, gizli cemiyetleri falan filan. Ama bu düzsn birkaç kaçak ninja tarafından kolayca bozulabilirdi. Yani Naruto bu konuda olduğunu iddia ettiği şeyleri bize veremedi.

Ama Naruto en azından kötü adamların ve güçlerinin iyi işlendiği bir seridir, özellikle Yonkou komutanlarını gördükten sonra ben kıyas edemiyorum. Akatsuki üyeleri en çok aranan Ninjalar olmalarının hakkını verdiler. Deidara efsane güçte miydi? Ama acemi kazekageyi paketlemesi on numara bir karşılaşma izletti bize. Gaara'yı tam beklemediği yerden vurdu.
Yonkou komutanlarıyla akatsuki üyelerini kıyas etmek doğru bir yaklaşım değil. Çünkü One Piece'de Naruto'dakinin aksine çok daha fazla kötü karakter var. Hani Akatsukide varolan kötü karakter sayısı kadad kötü karakter neredeyse One Piece'in bir arcında ortaya çıkmakta. Eh doğal olarak daha fazla sayıda karakter yaparsan her bir karakterin az karaktere odaklanmış bir serideki karakterler kadar iyi olmasını bekleyemezsin. Şimdi yapmasaydı o zaman kardeşim diyeceksin de yooo bunun yerine One Piece'in asıl.kötülerinin zirve isimlerini kıyas edersek topluca(Akainusudur Crocodile'sıdır) belki Naruto'ya gene daja iyi desek bile aradaki fark ezici olmaz.

Yani kısaca bir arc kötüsünün 3. Adamıyla az sayıda olan Akatsuki üyelerini aynı klasmanda değerlendirmek doğru değil.

Kaldı ki konu güç dengesi. Karakterizasyon bu tartışmanın odak noktası değil.

Bir de "hayal edemediniz değil mi?" topuna hiç girmesen daha iyi bence çünkü One Piece'de çok daha kötü durumlar var, başlı başına bir konu olur. One Piece düşmanlarının düştüğü durumları diğer seriler için uyarlayalım diye geyik konusu açılsa yeridir.
Örnek( seninkine paralel olsun)
Madara'nın karpuz gibi yuvarlanarak savaş alanından uzaklaştırıldığını hayal edin.

Edemediniz değil mi?

İşte One Piece'de tam olarak böyle şeyler oluyor.
Edemedim çünkü Naruto'nun tarzı o değil.

Şimdi bak Oda'nın biraz absürt bir tarzı olduğu doğru ve bu tarzdan bdn de çok hazzetmiyorum. Ama bu sadece bir hikaye tercihinden başka bir şey değil. Yani karakterleri, onların davranışlarımı absürt yansıtmayı seviyor. Big Mom'ı kendisine hiçbir hareket yapılmayacak soğukkanlı bir karakter olarak yansıtmak zor bir şey değildi. Sen daha ciddi bit esrr ve daha ciddi bir evren bekleyebilirsin. Ama adamın istediği ve tercih ettiği şey bu. O yüzden böyle şeyleri kendi içinde değerlendirmek lazım

Kaldı ki One Piece'de tüm kötü karakterler Big Mom gibi değil de. Kaido gayet ciddi ve asla öyle şeyleri hayal edemeyeceğimiz birisi. Aynısı Doffy Lucci ve bilimum kötü karakter için de geçerli. Hayır yani şunu da anlamıyorum şuamki serinin ana karakteri halihazırda fazlasıyla absürt bir ana karakyet ve bu çocuk evrenin zirvesine çıkacak. Bu karakterin yaptıklaro batmıyor da sadsce bir kötü karakter bu çocuk gibi absürt olınca mı batıyor?

Her ne kadar bu konuda cevap versem de az önce söylediğim gibi serinin yapısı ve mizah anlayışı güç dengesiyle alakalı değil.

@RedTeroR

Bence sen benle tartışmak gibi bir topa girme :p :ehe:

Bir çok shonen manga okudum, eninde sonunda beklentilerimi değiştirdim ilk arayacaklarım şöyle olur;
1-Karakterler
2-Fight
3-Evren
4-Hikaye

OP gizemleri dışında çok battı. Gittikçe gizem kasmaya devam ediyor. Bu kadar gizeme nasıl 5 yıla bitirecekse , herhalde luffy dışında bütün fightlar off-panel bitecek.
1. Tartışmalo olsa da OP daha iyi bence
2. Tartışmasız Naruto daha üstün.
3. OP daha iyi.
4. OP daha iyi.

1. Tartışmalo olsa da OP daha iyi bence
2. Tartışmasız Naruto daha üstün.
3. OP daha iyi.
4. OP daha iyi.
Birinci için Naruto derdim. Benim için özellikle kötü adamlar özelinde konuşursak Doffy dışındakiler beni sarmadı.IM-sama, bir Madara(veya Aizen) etkisi yapacak mı?
Yoksa Kaidou gibi boynuna mı dolayacak. Madara da finalde çöp edildi ama Op nin durumu ortada.

Birinci için Naruto derdim. Benim için özellikle kötü adamlar özelinde konuşursak Doffy dışındakiler beni sarmadı.IM-sama, bir Madara(veya Aizen) etkisi yapacak mı?
Yoksa Kaidou gibi boynuna mı dolayacak. Madara da finalde çöp edildi ama Op nin durumu ortada.
Ben iyi adamlar açısından bakıyorum.

Kısaca Narutodaki çekirdek üçlünün ikisi Narutoyu geçtim anime tarihimin en sevilmeyen ikilisiydi. 3 ana karakter arasımdaki dinamik de leşti. One Piece'de ise bunun yerine sorunsuz arkadaşlık var.

Ayrıca 3'lüden genişletirsek tayfanın kalanını diğer bebe shinobilerle aynı klasmanda değerlendirirsek kapışırlar hatta Naruto tarafı ağır bile basabilir. Ama One Piece'de bu tayfa üyelerini daha sık görüyoruz.

Yani bence One Piece'de ana karakter tayfası ağır basar. Ama geri kalanı biraz göreceli. O yüzden tartışmalı dedim.

Naruto evreni bence yüksek potansiyel vadediyordu, ama Kishimato altından tam olarak kalkamadı.
One Piece'de çok iyi hazırlanmış bir evren var ama hikaye yok. O yüzden evren ve hikayeyi bağlantılı düşünemiyorum tam olarak.
Arclar kendini tekrar etse de opnin gizemleri var, bunların kaç tanesi açıklanır bilmem ama naruto bunu beceremedi. tobi-obito olayı meşhur oldu. Opnin uzun olması gizemlerin birikmesi daha sıkıcı hal alsa da, Opyi okutturan şey gizemleri sonuçta. Bazı gizemler açıklanarak gitmeliydi ve arclar daha kısa olmalıydı. OPnin tarzı Fma gibi olmalıydı. Ama oda uazattıkça uzatıyor. Şöyle 50-60 cilt sürmeliydi op.(bu bile fazla aslında)

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık