Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Miras! (Bonney & Ace)

Nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Uzun süredir üstünde düşündüğüm bir konuydu açmak bugüne nasipmiş hatta belki öyle bile olmayacaktı ama bazı arkadaşlar açmam için ısrar etti uçuk bir inceleme (teori vs artık ne derseniz) olduğunu düşündüğüm için umarım bugün kendilerini gösterirler. Neyse yazıya geçeyim hemen ve beraberinde uyarayım konu oldukça uzun olacak o yüzden kendinizi ona göre hazırlayın yani eğer vakit harcayıp okuyabilecekseniz. İyi okumalar pek mümkün olmasada :)

Bu teorinin çıkış şekli gerçek tarihte yaşayan korsanların biyografilerini okumaya başladığımda farkettim, daha doğrusu öncelikle One Piece’de geçen karakterlerin biyografilerini okumaya başladığımda oldu. Öncelikle kadın korsanlardan başlamaya karar verip bilinen Alvid, Charlotte de Berry, Anne Bonny, Mary Read gibi meşhur veya hakkında daha detaylı bilgiler bulunan karakterlerden başladım. Bu karakterler One Piece serisinde isimleriyle yer edindiklerini zaten biliyoruz ben ise hayatlarında ki en önemli olayların da seride yer alabileceğini düşündüm.

Eiichiro Oda bildiğimiz gibi gerçek hayatta yaşamış karakterlerin hayatlarını seriye katıyor tabi ki tamamen aynı olmama koşuluyla. Bende bu karakterlerin hayatlarını okurken acaba ilerde seriye etki edecek bir unsur var mıdır? Ya da seride böyle bir unsurun altyapısı hazırlanmışta haberimiz mi yok gibi böyle uzunca saçma sapan sorular belirdi. Konuda herşeyi daha iyi açıklayacağımı düşünüyorum o yüzden yavaşca artık konuya gerçek manada giriş yapayım.

Ele alacağım karakter Jewelry Bonny ve onun gerçek hayattan esinlenildiği kişi Anne Bonny. Anne Bonny Cork/İrlanda’da 1697’de doğmuştur. Ailesi ile birlikte Güney Carolina/ Charleston’a taşınırlar. Charleston bir liman şehridir, birçok geminin uğrak noktasıdır. O sıralarda henüz daha genç ve çaylak bir korsan olan James Bonny ile tanışır. Bonny, James’e aşık olur ve o sıralarda 16’lı yaşlarındadır. Bonny’nin hayatında iki erkek olmuştur. Birincisi James Bonny diğeri ise Calico Jack Rackham’dır. Ben James Bonny+Calico Jack Rackham= Ace diyorum yani bu iki adamın yaşam hikayeleri bir kişiye uyarlanmıştır diye düşünüyorum nedenini ileride açıklayacağım zaten.

One piece’de ise Ace’in Karasakalı yakalama macerasını anlatan kapak hikayesi yayınlamıştı hatırlarsanız. 272-305. Bölümleri arasında. Ace karasakalı ararken Moda adında küçük sütçü bir kızla tanışır, bu kızda hemen hemen 15-16 yaşlarında bir kızdır. Ace şehirde yiyip parasını ödemez ve yakalanır sonrasında nehre atılır. Moda onu nehirde küçük bi iskelenin orda kurtarır. Ace bunun karşılığında Moda'nın mektubunu Koramiral Comil'e iletecektir.

• Yiyipte kaçan adamı yakalayın!

• Ödeyemediğim için kusura bakma.

• Çevreye soralım.

Burda ilginç birşey göze çarpıyor.

Bu görüntü Charleston limanına ait ilginç değil mi? Anne'nin ailesinin taşındığı şehir. Devam edelim.

• Yanlış kişi.

• Nehre atın onu!

• Şehrin dışına giden akıntıdan kurtuluş.

• Ace uyanır.

• Sütçü kız Moda’nın sorunu.

• Hayatımı kurtardın, karşılığında bu mektubu teslim edeceğim.

• Grand Line; denizci üssü G2

• Denizci üssüne sızma.

• Denizci yemekhaneside ziyafet.

• Beyazsakal hakkında kötü konuştuğunu duydum.

• İzinsiz giren, Kumandan Ace.

• Denizci toplantısının kahvesi iğrenç

• Kahve berbat.

• Gizli istihbarat gemisi geri döner.

• Gizli istihbarat denizci gemisinde yangın!

• Korsanlar gemiyi yaktı, çok gizli bilgiler yanıyor bu çok kötü birşey!

• Denizci alevlerin içine atlar.

• Bu denizcide kim, adamlarımızı ve gizli bilgileri kurtardı.

• Ace’in kimliği açığa çıktı.

• Birşey unuttum.

• Moda’nun mektubu.

• Karasakal hakkında istihbarat çıkarımı başarılı

James Bonny yani Ace olduğunu düşündüğüm kişi Anne Bonny ile evlenir, ilk başlarda servetini arzulamıştır ama babası bu evliliğe karşı olduğu için Anne Bonny’e onunla evlenirse bu eve adımını dahi atmamasını söyler. James’in planları suya düşmüş gibi görünsede ileride James de Anne’ye aşık olur. Onu korsanların gizlenme yerine götürür. Burda Anne birçok arkadaş ve dost edinir. Bunlardan biri Pierre adında biridir bazı kaynaklarda şizofren olarak geçer bazılarında ise yarım akıllı. James, Bonny’e daha iyi şartlarda bakabilmek için onurunu hiçe sayar ve hükümete muhbirlik yapar. Tanıdık geldi değil mi? Evet Ace’in kapak hikayesini hatırlayalım Moda’nın verdiği mektubu hükümete ait bir istihbarat gemisine götürüyordu. James, Woodes Rogers adında bir hükümet yetkilisine muhbirlik yapıyordu. Bu isim biraz tanıdık geliyor Gol D. Roger. Pek alakaları yok ama bu Rogers ileride ilginç bir harekete daha imza atacak. Hükümet bir korsanı muhbir olarak kullansada onu da avlamayı düşünüyordu James de hükümete tamamen güvenmiyordu. Anne Bonny, James’in muhbirlik yaptığını öğrenmişti ancak çok geçti Woodes Rogers aldığı bilgiler doğrultusunda korsanların gizlenme yerini basmıştı. Ace'in kimliğinin açığa çıkması gibi :) Tamam abartmıyorum. Devam edelim, Anne büyük bir şoka uğramıştı arkadaşları ya öldürülüyor ya da yakalanıyordu. Dostlarıyla birlikte bir karışıklık yaratarak ordan kaçmayı başardılar. Bu olayda James yakalanmıştı bazı kaynaklarda istihbarat gemisinin korsanların o karışıklıkta yakmayı başardığı geçiyor bu da ilginç. Anne Pierre’nin yardımıyla ordan sağ olarak kurtuldu ve daha James ile evliyken onu isteyen bir korsan olan Calico Jack Rackham’ın yanına sığındı. Calico Jack kıyı şeritlerinde takılan büyük hedefleri olmayan bir korsandı küçük limanları yağmalar ve genelde kıyıya demir atar ve parti verirdi. Anne Bonny Calico’nun mürettabatına katıldığında Mary Read ile tanışır(bilinen en büyük kadın korsan efsanesi anne bonny&mary read) ikisi çok iyi arkadaş olurlar. Yine bir yağmadan sonra demirleyip zaferin kutlamasını yaparken eski bir korsan olan Yüzbaşı Barnet tarafından saldırıya uğrarlar. Koca mürettebatta sarhoş olmayan sadece iki kişi vardır onlarda Bonny ve Mary’dir. Direnirler ancak çok fazla sürmez ve hepsi yakalanır. Tüm tayfa yargılanmaları için götürülür ve mahkemede çok ilginç şeyler olur, kadın korsanların varlığı çok büyük yankı uyandırır. Tüm tayfa korsanlık suçundan cezaya çarptırılır ve cezası idamdır. Anne Bonny mahkemede hamile olduğunu iddia eder Mary Read’in ise hamile olduğu şaibelidir sadece bu durumdan kurtulabilmek adına böyle birşey söylemiş olma olasılığı yüksektir. İşin ilginç tarafı ise Woodes Rogers mahkemeye merhamet etmelerini söyler yani bir nevi Anne&Mary’i kurtaran olarak bazı kaynaklarda geçer ama geçerliliği çok düşüktür. Mahkeme hamile oldukları gerekçesiyle Bonny ve Mary’i serbest bırakır. Bonny Calico Jack’in idamına katılır ve ona;

“Seni burda böyle gördüğüm için üzgünüm. Ancak eğer bir erkek gibi savaşsaydın, bir köpek gibi asılmazdın!”​

Demiştir. Ace Mf’de olsun flashback’lerinde olsun kaçması için, sırtını dönüp gitmesi için defalarca kez şansı olmuştur ancak hiç birinde arkasını dönmemiş ve savaşmıştır tam tersi değil mi?

• Luffy'i kurtarmaya gittiği zaman;

• Bluejam olayında;

Kendi tayfasını bırakması karşılığında WB'den kaçmayacağını söylediğinde ve ölümünü hazırlayan Akainu olayında.

Anne Bonny hakkında serbest kaldıktan sonra kesin bir bilgi yoktur bazı kaynaklarda çocuğunu Küba’da doğurduğu bazı kaynaklarda çocuğun doğumda öldüğü bazı kaynaklarda ise huzurlu bir hayat sürdüğü geçmektedir ancak hiç biri kesin değildir.

Buradan sonra birkaç benzerlik daha ortaya çıkıyor. Anne ve Mary’nin kaçmasına yardım eden kişi Rogers’dır. Mary’nin hamileliği yalandır ancak Jamaika’da doğum yaptıktan sonra öldüğü kayıtlara geçmiştir.Tanıdık geldi değil mi Roger ve Rouge. Biraz uçuk tabi ancak ihtimal dahilinde değerlendirdim diyelim.

• Gelelim Jewelry Bonny’e,

Bonny seride ilk defa Sabaody takım adalarında tüm supernovalar ile birlikte tanıtılıyordu. Sabaody'de Ace'in idamını gazetelerden okuduktan sonra Bonny ağlıyordu hatırlarsanız.

Sonradan Bonney'i savaşın sonunda şu şekilde görüyorduk.

Savaşın sonucunda birini suçlayarak peşine gideceğini söylüyordu ve gelecek sefer Bonney'i Teach'in eline düşmüş bir şekilde gördük. Kin güttüğü kişi acaba Teach olabilir miydi? Eğer ki teorim doğruysa oldukça mantıklı çünkü Ace'i yakalayıp hükümete teslim eden kişi Teach.

Teach Bonney'i bir gemi karşılığında hükümete teslim etmek için anlaşma yapmıştı ancak Akainu'nun gemide oluşu planları değiştirdi ve Bonney'i orada bırakıp kaçtılar. Aslında Teach orda Bonney'i öldürebilir veya yanında götürebilirdi ama düşünmeden çekip gittiler. Sonrasında Akainu'yu Bonney'in karşısında görüyorduk burda çok ilginç birşey söylüyordu
Akainu Bonney'in hükümetten kaçtığını duyunca şaşırdığını belirtiyor hatırlarsanız Anne Bonny'de James ile birlikteyken hükümetten Pierre yardımıyla kaçıyordu. Burdan sonra Akainu'nun onu hükümete teslim ettiğini düşünmemek elde değil gerçi Akainu'nun Bonny için mi yoksa BB için mi geldiği aşikar. Devam edelim Bonney'i bir dahaki görüşümüzde kapüşonlu bir palto giyerken gördük yine bir şekilde özgürlüğüne kavuşmuştu.

Anne Bonny'de ikinci kez hükümet tarafından yakalanıyordu ancak hamile olması nedeniyle serbest bırakılıyordu. Aslında Bonney'in ilk başta kuvvetli bir şekilde sevgilisi olduğunu düşünüyordum. Sonrasında uçuk bir teori olduğunu düşünerek incelemenin ana temasından çıkardım. Varsayımlarım şu şekildeydi. Gol D. Roger'ın soyu aslında devam ediyor veya edecek. Yani Bonney Ace'in çocuğunu dünyaya getirmiş olabilir veya hala hamile olabilir. Hatırlarsanız Portgas D. Rouge Ace'i 20 ay boyunca rahminde taşımıştı. Bu büyük ihtimalle çok sağlam bir irade/haki gerektiriyor. Ama Bonney için bu meyvesi sayesinde çocuk oyuncağı olabilir şöyle ele alırsak. Bonney'in meyve gücü yaş idaresini manupüle edebilen paramecia tipi bir yetenek sağlamaktadır. Shabaody'de gücünü sergilerken görmüştük.

Denizcilerin bir kısmını küçük bir çocuğa bir kısmınıda yaşlı bir adama çevirmişti. Bu yeteniğini hükümetin kullandığını veya kullanmak istediğini düşünen sayısı az değil. Yani demem o ki eğer ki Bonney hala hamile ise meyvesi sayesinde çocuğu Portgas D. Rouge'den daha fazla zaman rahminde tutabilir. Yani Gol D. Roger'ın soyu devam ediyor olabilir. Gerçi Roger'ın idamından sonra hükümet Roger'ın soyunu kurutmak amacıyla çok çirkin bir harekete başvurmuştu. Ace babası kadar büyük birisi olmasada Roger'ın kanını taşıması ölmesi gerektiğini düşünmelerini sağlıyordu. Belki 2yıllık zaman atlamasında böyle bir çirkin hareketi tekrar yapmış olabilirler belki de yapmamışlardır. Bonney'in oburluğunuda bu meseleye vurmuştum sürekli fazla beslenmesi gerektiği için ve doğumu geciktirdiği için ama zaman ve Oda'nın çizdiği Bonney'in gençlik resmi biraz umutlarımı kırdı.

Burada hem fakir hemde oldukça iştahlı olduğu resmedilmiş. Anne Bonney'in gayrimeşru bir çocuk olduğunu eklemeyi unutmuşum. Kendisi bir hizmetçi ve asil birinin çocuğuydu. Çocukluğunda çok zor zamanlar geçirmiş, annesini çok erken yaşta kaybetmiş, babası onu erkek gibi giydirip saçlarını kısa kestirir ve avukat olabilmesi için zorlamış ve o yaşlarında bir kişiyi öldürüp bir kişiyide çok ağır yaralamıştı. Ayrıca kızıl saçlıydı. Son olarak basit bir benzerlikte son bölümden :)

• Yiyipte kaçan adamı yakalayın!

İki resimde ki anlatmaya çalıştığım şey belli ek olarak mimari de benzerlik gösteriyor.

Sağolsun Mehmet gözden kaçan bir ayrıntıyı yakalamış. :)
Ace'in veledi bu çocuk olmasın :/
"It is reported that she became pregnant by Jack and retired from piracy only long enough to have her baby and leave it with friends in Cuba before rejoining him and her adventurous life on the high seas."

Sonuç olarak Luffy dedesinin yaptığı gibi Gol D. ailesinin devamını sağlayabilir bir nevi miras diyebiliriz veya ben öyle demek istedim.

El olarak

James Bonny + Calico Jack = Ace demiştim. böyle düşünmemin nedeni Oda'nın Karasakal olarak bilinen yaşamış gerçek korsanlardan birinin isminden üç karakter çıkarması ve üç karakterin son çağa etkisi.

"Edward Teach ya da Edward Thatch (c. 1680 – 22 Kasım 1718), Blackbeard (Karasakal) ismiyle bilinir"

Edward Teach(Thatch) = Edward Newgate, Marshall D. Teach, Dördüncü Tümen Komutanı Thatch.

Araştırdıkça farkettim ki Eiichiro Oda tarihi ve mitolojiyi harmanlayıp önümüze sunuyor misal; Scrathmen Apoo = Chui A-poo ve Ashinagatenaga'dır. Ve şuanda o ittifağın yapmak üzere oldukları olaya yakın bir geçmişi vardır. Bunlar Hawkins, Drake, Law diye uzar gider.

Son olarak çeviride yardım eden @meeteor 'a teşekkürler.

Buraya kadar sabredip okuduysanız teşekkürler.

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Anne_Bonny
http://www.bonney-readkrewe.com/legend.html
http://latinamericanhistory.about.com/od/historyofthecaribbean/p/Biography-Of-Anne-Bonny.htm
http://onepiece.wikia.com/wiki/Ace's_Great_Blackbeard_Search
https://en.wikipedia.org/wiki/Calico_Jack
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_pirates

Son düzenleme:
Olabiliritesi var. Bonney ve Ace gerçekten sevgiliyse ve çocukları varsa Luffy onu yanından ayırmaz, yetiştirir gibi geliyor.

Okumayacam demiştim ama okumaya karar verdim. Bitirmem için 3 hafta + 1 gün ver bana. :D
Yeter mi dersin :D

Olabiliritesi var. Bonney ve Ace gerçekten sevgiliyse ve çocukları varsa Luffy onu yanından ayırmaz, yetiştirir gibi geliyor.
Yetiştiremeyebilir seri o kadar uzun süre devam etmeyebilir. En fazla Gol D. ailesinin soyu devam etmiş olur. Belki D. içinde önemli bir ailedir. Yani seri sonunda dramatik veya politik bir etken olarak.

Yeter mi dersin :D

Yetiştiremeyebilir seri o kadar uzun süre devam etmeyebilir. En fazla Gol D. ailesinin soyu devam etmiş olur. Belki D. içinde önemli bir ailedir. Yani seri sonunda dramatik veya politik bir etken olarak.
Onu zaten tahmin ediyorum, yani seri sonunda gösterir belki. 10-15 yıl sonrasını gösterir bize belki.

Hepsini okudum, eline sağlık güzel benzerlikler var ve bunları iyi yakalamışsın. Lakin şayet Bonney Ace'den hamile ise bunu seri sonunda görürüz gibi geliyor. Hatta senin bu hikayeni farklı bir seri ile işlese daha hoş olur.
Benzerlikler bayağı şaşırtıcı.

Onu zaten tahmin ediyorum, yani seri sonunda gösterir belki. 10-15 yıl sonrasını gösterir bize belki.
He klasik final diyorsun yani. Mantıklı, Shounenlerden olan klasik olay. Kahramanların eşlerinin çocuklarının gösterilmesi vs.

Fati , iyisin iyisin :D
:D Eyv. Naber?

Tamam madem, zaman sınırı koymayalım. Okuyacağım diyim sadece. :D
Risörvıd.

Hepsini okudum, eline sağlık güzel benzerlikler var ve bunları iyi yakalamışsın. Lakin şayet Bonney Ace'den hamile ise bunu seri sonunda görürüz gibi geliyor. Hatta senin bu hikayeni farklı bir seri ile işlese daha hoş olur.
Benzerlikler bayağı şaşırtıcı.
Sen bu benzerlikleri buluşmada anlatırken dinleyenlerin tepkisini görecektin ehehe :)

Edit: Farklı olmaktan kastın nedir?

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık