Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Analiz] Lanetli Kılıçlar Faydalı mı Zararlı mı?

Öncelikle forumda ilk defa konu açıyorum o yüzden hatalarım için kusura bakmayın, uzatmadan konuya geçiyorum.

Luffy'nin Kaido'dan tek yediği sahnede gerçek bir imparatorun yeni yeni 5. imparator olarak bahsedilen kişiye tek atmasına kimimiz gülmüş, kimimiz üzülmüştük ama birçoğumuz arc'ın sonunda dayak yiyeceği birisine tek atmasını "seride de denge falan kalmadı” diyerek saçma bulmuştuk. Luffy'nin Kaido'dan tek yemesinin sebebi aralarında çok fazla bir hız ve haki farkı olmasından ya da Luffy'nin algılarının Kaido'yu fark edemeyecek kadar düşük olmasından değil de, Nidai Kitetsu'nun o sırada Luffy'nin belinde hakisini etkilemesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Böyle düşünmemin en büyük sebebi o kılıcın üstüne basıla basıla Luffy'e kötü şans getireceğinin ve lanetleyeceğinin söylenmesi

Oda’nın Luffy'e bu kılıcı vermesi için başka bir sebep bulamadım, maksat Wano'da oldukları için Luffy'e kılıç verip samuray konseptine uydurmak olsaydı her hangi bir kılıç da aynı işlevi görürdü ama gidip lanetli olduğu bilinen ve hatta Zoro'da da olan bir kılıcın ailesinden biri verildi. Üstüne Zoro’daki Sandai Kitetsu’dan daha üst düzey bir kılıç bu, yani doğrudan lanetinin de daha fazla olduğunu varsayabiliriz.

Lanetli kılıçlarla ilgili birçoğumuzun ortak fikri içlerinde önceki kullanıcılarının ruhundan bir parça taşıması ya da kendilerine özel bağımsız ruhları olmasıydı, her ne şekilde olursa olsun bu içlerindeki şeyin kullanan kişilere “lanet” dediğimiz şekilde etki ettiğini biliyoruz. Seride haki ruhsal enerji olarak geçiyor, yani bu lanet dediğimiz şey aslında kullananın haki akışına müdahale etme olabilir.

Bence bu iki sahne özde tamamen aynı, tek farkları etki düzeyinin ikincide daha fazla olması.

Bu lanetli kılıçların sadece Busoshoku hakiyi etkilemediğini, bütün haki akışını etkilediğini düşünüyorum yani Kenbunshoku da bundan etkileniyor.

Burada bahsedilen trajik ölümlerin kullanan kişilerin algılarının bozulması ve tehlikeleri fark edememelerinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Zoro’nun yön bulma konusunda sorunları olduğunu biliyoruz bunun kılıcın Zoro’nun algılarıyla oynamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Bunun için Zoro Sandai’yi almadan önceki bölümlere bir göz attım acaba Zoro’nun yön bulma konusunda kötü olduğuna bir atıfta bulunulmuş mu diye ama 90 küsür manga bölümünde bulduğum tek sahne şu

Zoro’nun gerçekten kaybolma geyiğinin ilk sahnesi kılıcı aldıktan sonra 119. Bölümde oluyor, kılıcı 97. bölümde alıyor.

Bütün bunları kılıçların zararı olarak yorumlayabilirsiniz ama bence bu lanetler Zoro için fayda sağlıyor, sırf kılıcı kuşanması bile antrenman sayılabilir. Kılıç kuşanan kişiyi ölüme götürebildiği gibi normal bir kılıçla gelişmek yerine bu lanetlere üstün gelmeye çalıştığı için gelişimi daha hızlı ve sürekli oluyor. Ama bu kılıçlar dediğim gibi doğrudan bir güçlenme katmıyor, kullanan kişinin işini zorlaştırarak güçlenmeye zorluyor.
Zoro şuan iki tane lanetli kılıç kullanıyor yani güçlenme hızı çok daha fazla olacaktır, henüz doğru düzgün bir dövüşünü görmemiş olsak da gelişimi sürekli devam ettiği için doğrudan güçlü rakiplerle karşılaşıp onları yenecek olması bu şekilde düşündüğümüzde saçma olmaz. Hepimiz eğer Zoro şuan Yonko’nun 1. hatta 2. Komutanı ayarındaysa 2 yıllık antrenmandan Luffy’den daha güçlü döndüğünü varsayacaktır ama dediğim gibi kılıç sürekli gelişmesini sağladığı için Zoro Balıkadam Adası da dahil güçlü bir rakiple dövüşmese bile sürekli güçlenmeye devam etti, Zou’daki Zoro Balıkadam Adasındaki Zoro’dan daha güçlü yani. Sürekli gemide kendi kendine antrenman yaptığını görmemiz de buna bir atıf bence.
Luffy’nin bunun gibi güçlenmesini sağlayacak artı bir yolu olmadığı için dövüşmesi gerekiyor.

Yazacaklarım bu kadardı, öyle hiç kimsenin düşünmediği yada düşünmeyeceği bir gizemi açıklamadım yada aşırı eksantrik bir teori ortaya atmadım ama Luffy Kaido’dan tek yediğinden beri aklımda olan şeyleri artık şu konuyu gördükten sonra bir yere yazmak istedim.

Zoro kullanıyor ise kesinlikle çok zararlı dezavantajlıdır.

Bu arada guzel konu olmuş tutma ihtimali var eline sağlık.

Evet o lanetli kılıcı uyarılara rağmen alıkoyduğu için Luffy'nin başına kötü şeyler gelecek.Ölümü bu yüzden bile olabilir seri sonunda.Benzer şeyler yazmıştım geçmişte.

Bir nevi Luffy'nin tek yemesini mantığa oturttuğun için başarılı bir konu olmuş. Böyle olmasını da isterdim açıkçası ama isin kötü yönü Oda bu tarz şeyleri öyle düşünmüş olsa bile asla açıklamayacak olmasıdır.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık