Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Kültür Sanatta Niçin Geriyiz?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Amacın beni zayıflatmak yerine konuya odaklanmak olmalıydı. Bunu neden söylediğime gelirsekte, yazdığımı doğru algılasaydın garabet ve kültürel katliam ifadelerini ben değil birini pek çok bu konunun uzmanı olan üniversite dekanının, diğerini de Avrupa’daki konservasyon uzmanlarının ortak görüşü olarak paylaşımı olduğunu anlardın. Ortak görüşte olmalarının sebebi de pek çok tarihi yapının restorasyonu evde mutfakta tadilat yapar gibi olmaz. Bir yapı belli oranda restore edilebilir. Fazlası tarihi eser değerini zayıflatacaklar. Tarih öncesi çağlara dayanan bir Yunan mimarisini ele alalım. Adamların kafası basmıyor mu da bir tapınağın sadece sütunlarını yaşatıyorlar. Ben gereksiz tartışma peşinde değil, bilgi paylaşımı insanıyım. Onu istiyorsan aradığın ben değilim kusura bakma. Hayatında başarılar diliyorum.
Seni zayıflatmak mı? Dostum burada basit bir tartışma yapıyoruz, bu kadar kişiselleştirip yükselmene gerek yok :D

Senin değil onların cümleleri olduğunu biliyorum, ama ben onlarla değil seninle konuşuyorum ve sen de onlara katıldığını ifade ediyorsun. Bu sebeple de sana soruyorum ben de, neden böyle düşünüyorsun diye. Cevap yerine agresif bir kapama yapıyorsun sadece.

Mutfakta tamir eder gibi yapılmamış zaten, aynı malzemeden yeniden inşa edilmiş. Yapının eski fotoğraflarından gördüğün üzere çok ciddi hasarlı ve bazi cepheleri yıkık durumda. Neden tam değişim yoluna gidildi bilmiyorum, ancak kurtarılamaz durumda olduğu için olabilir. Ancak dokusu aynı bırakılmış ve aslına sadık görünüyor.

Bu arada medya baskısıyla gayet de doğru olduğunu bildiği birçok şeyi yanlışlayan çok akademisyen var. 2015te bu restorasyonla o kadar çok alay ediliyordu ki (biri de bendim), insanlar aksi bir şey bile söyleyemiyordu. Bunun etkisinin bir sürü ayak oyunu dönen akademik çevrede nasıl yankılandığını hayal bile edemem. Bu baskıdan çekinip kötüleyen olabilir, etki altında kalıp abartarak kötüleyen de. Mesela garabet ve kültürel miras katliamı çok abartı yorumlar. Ülkede onca yapı kültürel miras katliamı a uğrarken buna katliam demek aşırı uç bir eleştiri. Aynı ağır yorumları mesela gerçekten bir katliam olan Alaaddin camii kapısı için gördüğümü hatırlamıyorum.

Bildiğim kadarıyla restorasyon bir soruşturma da geçirdi ve gördüğüm kadarıyla restorasyona hiç karışılmamış. Abartıldığının yarısı kadar kötü yapılmış olsa yine neyse de,bu haline katliam demek nedir arkadaş.

Kardeşim her alanda din ve siyasetin mevcut olduğunu biliyoruz, zaten gündelik hayatta bu mevzular insanın başını ağırtıyorken, bir de burada görmeyelim. Bu ve bunun gibi din ve siyaset tartışmalarına yol açacak konuların en başından açılmaması icap eder. Bu forumu hepimiz gündelik hayattan uzaklaşıp kafa dinlemek, eğlenmek, anime/manga gibi farklı şeylerle meşgul olmak için takip ediyoruz.

Geçmiş sayfalarda da görüldüğü üzere din ve siyasete kaymış konu. Onun haricinde yazılan mesajlarda sorun yok, ya bu mesajları silmek ve düzenli takip etmek lazım konuyu, ya da konuyu baştan kapamak lazım.

Konudan herhangi bir rapor çıkmadı. Ben bunu dini hassasiyeti olan kişilerin bile rahatsızlık duymadan mesajları okuduğunu düşünüyorum.

Dini irdeleyen mesaj göremedim ben. Varsa raporlarsın dediğin gibi, biz de gerekeni yaparız.

Konuda herhangi bir dini inanışa olumsuz bir atıf yapılmadı. Herhangi bir güncel siyasi partiye ya da siyasi ideolojiye atıf da yapılmadı.

Mevzu ne bilmiyorum ama bunlar bu forumda görmek istemediğimiz tavırlar. Gayet medeni ve yapıcı bir şekilde olgunlukla kendimizi ifade edersek kim ban yiyecek? Hep Sir Croc banı görmek sarmıyor
Mevzu yoktu ortada zaten, bir soru sordum onun üzerine cevaplar geldi. Şu doğru bir restorasyon mu onun tartışması dönüyor.

ben ise şöyleyim

Bu forumu hepimiz gündelik hayattan uzaklaşıp kafa dinlemek, eğlenmek, anime/manga gibi farklı şeylerle meşgul olmak için takip ediyoruz.
Ben şahsen @RedTeroR 'e bugün nasıl sataşabilirim diye açıyorum her defasında formu. Herkesin benzer motivasyonlarla hareket etmesini beklemek, talep etmek fazlasıyla faşizan bir yaklaşım bu arada.

Yoo, sırf bunlar için takip etmiyorum, hepimzi deme. Konuda neyin ne konuşacağını biliyordum diye giriyorsun, madem nereye varacağını biliyorsun, konuya neden giriyorsun?
Konuya uzun bir süre girmedim, çok aktif mesaj atıldığı için girmeyi tercih ettim. Sonra da mesajları görünce beklediğim gibi siyasete kaydığını gördüm ve bunu ifade ettim. Bu kadar. Artık modlar ne yaparlarsa yaparlar.

Yahu arkadaşlar Osmanlı hakkında yazmak niye siyasi veya dini tartışmayla alakalı olsun?

Osmanlı her imparatorluk gibi doğdu, büyüdü ve yok oldu. Osmanlı padişahı hakkında yazı yazmanın din ve güncel siyaset ile alakası ne?

Ben yazdığım mesajda dini bir içerik belirtmedim, güncel siyaset üzerinden referans da vermedim. Yapmayın gözünüzü seveyim.
Bir tek ben yazdım dinle alakalı yorum. O da Fatih Sultan Mehmet'in arkasından gelen padişahın dini sebeplere bağlayarak tabloları falan attırması bir de rasathane'nin meleklerin bacaklarına bakıyorlar falan sebebiyle yıktırılması :S

Onun dışında kaç sayfa okudum böyle bir yorum görmedim

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 6)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık