Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Genel Tartışma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Kim demiş o güce ulaşacak ? Uçmayın arkadaşım.Yaşlı ve hasta hali ile şimdiki canavarlara dahi üstünlüğünü kabul ettirmis adamın genç hali ne demek be :/ Luffy seri sonu Kaido olur işte.Yeterli de gayet.
Mangaka diyor. :/ Senin dediğin şeye kesinlikle katılmıyorum ama diyelim ki haklısın. Seri sonu Kaido seviyesine gelebilmiş bir shounen ana karakteri zaten herkesi tokatlayabilecek güce ulaşmış demektir. Şu Kata dövüşünden hala mı ders çıkarmadın? :D

Mangaka diyor. :/ Senin dediğin şeye kesinlikle katılmıyorum ama diyelim ki haklısın. Seri sonu Kaido seviyesine gelebilmiş bir shounen ana karakteri zaten herkesi tokatlayabilecek güce ulaşmış demektir. Şu Kata dövüşünden hala mı ders çıkarmadın? :D
Nerde demiş ? Şonen ana karakteri olduğu için Kaido gücünde olacak zaten.Maksimumu Kaido+ olur ama öyle aman aman aşmaz.

Yaşlı Wb>Kaido olduğu için genç Wb Luffyden diş ipi yapar,Yaşlısı da bir süre sonra dövmekten bıkıp oturur sake içerler.Roger vol2

Nerde demiş ? Şonen ana karakteri olduğu için Kaido gücünde olacak zaten.Maksimumu Kaido+ olur ama öyle aman aman aşmaz.

Yaşlı Wb>Kaido olduğu için genç Wb Luffyden diş ipi yapar,Yaşlısı da bir süre sonra dövmekten bıkıp oturur sake içerler.Roger vol2
Başa dönüyoruz yine. Diyorum ya benim için net diye. Söylediğim seviyeye her türlü gelecek zaten. Tartışmamıza gerek yok o yüzden, boşa enerji harcamış oluruz.

Yaşlı Wb>Kaido mevzusu da apayrı bir şey ama geç oldu artık. Yarın yazarım bir şeyler. :/

Başa dönüyoruz yine. Diyorum ya benim için net diye. Söylediğim seviyeye her türlü gelecek zaten. Tartışmamıza gerek yok o yüzden, boşa enerji harcamış oluruz.

Yaşlı Wb>Kaido mevzusu da apayrı bir şey ama geç oldu artık. Yarın yazarım bir şeyler. :/
Yazma ya boş ver.Haybeye tartışmayak.Luffy traktör lastiği kadar sert olsun yeter.Artık birileri Luffyi duyunca tırssın kafi.

Oda şunları kullanıyor gibi geldi ama üzerine pek düşünmedim. @ch3rl0b11n belki bir fikrin vardır. @Millennium Wizard sen de sinema dünyasıyla ilgilisin, belki bilirsin. Bunun dışında bilgisi olan ve bu tür bir gözle bakan varsa da yorum bekleriz.

Bu, hemen bütün hikayelerde kullanılan veya istemsizce yapılıp diğerleriyle kategorize edilen tekniktir zaten.
Özellikle senaristler belli bir yerden sonra bilinçli olarak böyle bir formül izlerler. Teknik olarak incelendiğinde bu genel tanıma uymayan hikaye bulmak çok zordur.
Joseph Campbell'in Kahramanın Sonsuz Yolculuğu analiz kitabı da hikayeleri bu şekilde birleştirir.
Sıradan dünya>Maceraya çağrı>Maceranınn reddi>Akıl hocası>İlk eşik>macera>>> ödül, ceza vs vs diğer detaylar.

Freytag'ın dramatik yapısı da bildiğimiz "giriş gelişme sonuç" veya "serim düğüm çözüm"ün detaylı hali sadece.
Oda'nın zaten neredeyse tüm hikayeleri iskelet ve tema olarak benzeşen fabrikasyonlar gibidir ve piramide de kahraman yolculuğuna da uyar istisnalarıyla.
Luffy sıradan dünyadadır, akıl hocası Shanks ile tanışarak maceraya çağrı alır, maceraya atılır, eşikleri aşar ve sonunda ödül veya ceza alacaktır veya sıradan dünyaya dönecektir.
Hikayelerindeki benzerlik de şöyledir; normal seyirdeyken kışkırtıcı olay yaşanır. Kışkırtıcı olayları genellikle zor duruma düşmüş ve yardım edilecek biri veya birileridir. (Zoro, Usopp, Nami, Sanji, Vivi, Skypiea yerlileri, Robin, Brook vesaire)
Yükselen aksiyonla ilk müdahaleler başlar, ancak karışıklık yaşanır ve ilk müdahale başarısız, uzun süreçli veya eksik olur. (Yukarıda sayılan hikayelerin hemen hepsinin ilk aşamaları)
Dorukta çatışmalar olur ve çözüm aksiyonu başlar. (Son versuslar ve galibiyetler)
Nihayetinde kavgayla sorunlar çözülür ve çözüme ulaşılır.
Arklardan birini örnek verelim. En sevdiğim ark; Arabasta.
Vivi ve yandaşının onlara saldırmasıyla kışkırtıcı olay başlar ve Vivi'nin prenses olduğu ortaya çıkıp yardım istemesiyle, asıl düşman tarafından saldırıya uğramalarıyla devam eder. Kışkkırtıcı olay Vivi'dir.
Aksiyon, Küçük Bahçe'de yükselmeye başlar ve Arabasta'da devam eder.
Smoker ve Ace ile karşılaşma, Crocodile'a yakalanma, ilk kavgaları ve yenilgi karışıklıktır.
Savaşın başlamasıyla doruk noktasına ulaşılır.
İkinci kavga ile geriye dönüş başlar.
Belirlenmiş versuslarla geriye dönüş aksiyonları devam eder.
Crocodile'ın yenilmesi ve yağmurun gelmesiyle çözüme ulaşılır.
Sonuç olarak Vivi ülkesinde kalır, Robin tayfaya katılır ve macera başka hikayeye ilerler.

Enies Lobby'de ha keza; Robin'in ayrılması kışkırtıcı, ilk tepkiler yükselen aksiyon, ilk yenilgiler karışıklık, Robin'in ayrılması ve takip doruk ile geri dönüş, versuslar dönüş aksiyonu, galibiyet çözüm ve nihayet sonuç.

Formül hemen hepsinde aynı. Ara detaylar ve küçük sapmalar da perdelerdeki entrika ve çimdik noktaları.

Hikayeler hep kurtarma ve yardım üzerine olmasa aslında tadından yenmeyecek de.

Uyku tutmadı yine. Hep aynı. :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık