Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Genel Tartışma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
H. Haki tam olarak İrade olarak tanımlanamaz.

İradenin gerçek tanımı Haki'dir. Haki bedeni aura ile saran bir enerji. Chakra / Chi / Ki / .. Her neyse.
Bunun iki türü vardı. Eğilime göre uzmanlaşabiliyorsun.
Ancak H. Haki bir varsasyon. Yani " Bloodline " teknik olarak adlandırdığımız kan bağı ile aktarılan veya sadece kişiye özgü yeteneklerdir.
Kan bağı olsa bile her çocukta olacak diye bir şey yok. O varsasyonun aktarıldığı kişide çıkıyor.
Luffy de çıktığında , Dragonda vardı luffye de geçmiş demek ki iması yapıldı.
Dragonun 4 çocuğu olsa hepsinde olacak diye bir kural yok. Zaten " Bloodline " olarak adlandırılan tekniklerin temel noktası budur.
Ortak bir atadan gelir ancak her aile bireyinde görülme zorunluluğu yoktur. O yüzden Boa kardeşler bunu kullanması gerekmiyor.
H.hakiyi göstermesi için doğal yetenek olması lazım. Öğretilemiyor ve aktarılmıyor.
Şayet eğitimler sonucu ile çıksaydı seride çoğu kişide olurdu. Eğitime tabi tutulup H.haki yeteneğini meydana çıkartmaya uğraşılırdı.
Ancak öğretilemiyor çünkü sonradan kazanabilen bir enerji değil.
Varsasyon ne? :(

Bu güç herkes de yok. K.haki b.haki bu herkesde olabilir. Ama bazı kişiler 3. ve diğerlerinden daha ayrı bir güç ile doğuyorlardır. Hani bu herkeste varsa neden o kadar güçlü olup her şeyi yapmış kişiler h.hakiyi açamıyor ?
O zaman herkes kenbonshoku ve busoshoku açmıyor neden? Nasıl bir çelişki bu?

Varsasyon ne? :(

O zaman herkes kenbonshoku ve busoshoku açmıyor neden? Nasıl bir çelişki bu?
Yahu sen dediğimi anladın mı ? Ben bütün hepsini kullanıp da o gücü kullanmayan kişilerden bahsettim. Büyük ihtimal Amiraller iki çeşit haki gücünüde kullanıyor. Bunun yanında meyveleride var. Hani h.hakiyi niye çalışıpda çıkartamıyorlar. Adamların irade olarakda eksiği yok. Hani herkeste olsa bile bunu kullanabilecek ya da ortaya çıkartabilecek bir kabiliyet ile doğuyorlardır. Yani doğuştan gelen bir kısmı illa ki var bu işin. Yoksa o kadar iradeli olup iki haki çeşidini de kullanan kişilerin bunu açamaması için hiçbir sebep yok.

Yahu sen dediğimi anladın mı ? Ben bütün hepsini kullanıp da o gücü kullanmayan kişilerden bahsettim. Büyük ihtimal Amiraller iki çeşit haki gücünüde kullanıyor. Bunun yanında meyveleride var. Hani h.hakiyi niye çalışıpda çıkartamıyorlar. Adamların irade olarakda eksiği yok. Hani herkeste olsa bile bunu kullanabilecek ya da ortaya çıkartabilecek bir kabiliyet ile doğuyorlardır. Yani doğuştan gelen bir kısmı illa ki var bu işin. Yoksa o kadar iradeli olup iki haki çeşidini de kullanan kişilerin bunu açamaması için hiçbir sebep yok.
Ne dediğine bakmıyorum ben. Aynı mesajında hakiyi farklı tanımlamanaydı mesajım. Rayleigh haki türlerini tanımlarken haki herkeste var diyordu, k veya b diye belirtmiyordu. Sense ayırdın.

Ne dediğine bakmıyorum ben. Aynı mesajında hakiyi farklı tanımlamanaydı mesajım. Rayleigh haki türlerini tanımlarken haki herkeste var diyordu, k veya b diye belirtmiyordu. Sense ayırdın.
Genel adı haki zaten. Ama Ray'in kendisi hakiyi tanıtırken genellikle var olan iki haki çeşidinden bahsetti. Birde nadir olan h.hakiyi ayrı bir kefeye koydu. Bende buna vurgu yapmak istedim. Bu arada hala daha tam belli olmayan şeyler var. Bu saydıklarımızdan Ray bahsederken ortaya çıkarmak olarak bahsediyor. Hani bunlar haki olarak bilinen şeyin farklı olarak kullanımları mı ? Yoksa hepsi ayrı birer haki gücü mü ? Ki ortaya çıkarmak dediğine göre farklı gibi duruyor. Hani bu tam olarak belli ise o zaman başka. Diğer bir yandan ise bu h.haki herkesde var ise bile yukarıda bahsettiğim şekilde doğuştan gelen bir kısmı vardır.

İyide kanla aktarıldığına dair bilgi yok. O zaman Dof'un anasını babasını nereye koyalım? Dof'un babasında gösterse tamam kanla aktarılıyor diyeyim ama yok. (Çekinik aktarılıyordur bilmem ne işlerine hiç girmeyin çünkü bu şekilde olduğuna dair elde veri yok). Bu yüzden Bence kanla aktarılmıyor, bu güç herkeste var ama herkes bunu açığa çıkaracak yada kullanacak potansiyele sahip değil. O yüzden nadir. Kaldı ki bu şekilde aktarılsa Rayleigh bunu tanımlarken kandan, genden falan bahsederdi bu da yok.
Bir kişi o gücü kullanamıyorsa bu gücün onda var olması da mantıklı bir önerme olmuyor. Basit bir şekilde o güce sahip olmuyorsun işte. Kelime oyunlarına gerek yok bence.

Bu güç herkes de yok. K.haki b.haki bu herkesde olabilir. Ama bazı kişiler 3. ve diğerlerinden daha ayrı bir güç ile doğuyorlardır. Hani bu herkeste varsa neden o kadar güçlü olup her şeyi yapmış kişiler h.hakiyi açamıyor ?
Çok basit kullanacak-açığa çıkarak mekanizmaya sahip değiller. Kullanıp kullanamamayı var ya da yok şekilde alıyorsan orası ayrı. Ama o güce doğuştan sahip olupta kullanamama olayı var. Haki herkeste vardır kimi kullanır kimi kullanamaz. Bunun H.si, B.si olmaz. Kimi o potansiyeli açığa çıkarır kimi çıkaramaz. H. haki için adam ayrı bir parantez açıpta açığa çıkarma standartı vermemiş. Sadece diğerlerinden farklı olarak nadir olmasına dikkat çekmiş.

@Maru de Dame na Ossan
Konumuzun dışında ama en basitinde şöyle örnek vereyim:
İnsan gelişiminde bile doğan her birey her tür yetenekle doğar ama bunu ortaya çıkaracak çevreye, yaşantıya vs. sahip değilse o yetenek çöp olur gider. Bu durumda insan doğuştan yeteneğe sahip değildir diyebilir miyiz?

Neyse bu konuyu daha fazla uzatmaya gerek yok zaten anlaşamayacağız. Ben Rayleigh'nin Haki tanımını referans aldım. Onun dediğine göre bu herkeste olan bir şey. Bunun haricindeki her şey kişilerin kendi yorumudur.

Shanks 100000 kişiyi bayıltırken luffy'ye 50000 kişiyi bayıltıyor. Peki neden bu kadar fark var. İçteki haki seviyesi kişi güçlendikçe mi yükseliyor yoksa haki seviyesi de doğuştan belli mi. Dışarıya salınan bir haki var ve seviyesi ne kadar büyükse etkilenen adam sayısı o kadar artıyor. Ama bu irade olayından farklı. Belki bu kelime ortalığı çok karıştırıyor çünkü bayılmayan kişiler de aslında çöpten farksız. Yani luffynin iradesine karşı koyamayacak kişiler bunlar ama bayılmıyor. shanksın bayıltabileceğinin garantisi var mı yok. Beyaz sakalın gemisinde de bayılmayan adamlar vardı ve onların da içinde gayet sıradan, adı bile olmayan adamlar vardı. Öyleyse ne ile yarıyor bu. Basitçe bu doğuştan gelen liderlik özelliğini göstermek adına var. Ve bu hakiye sahip olanların tehlikeli olduğunu ortaya koyan kişiler de var. Belki de Rogerda da vardı ki bu ihtimal aşırı yüksek bu yüzden önlem almak istiyor olabilirler. Sorun sadece D. Değil ama bu özelliklere sahip kişiler yani basitçe hakimiyet kabul etmeyecek özgürlük peşinde koşacak kişiler hükümetin asıl istemediği korktuğu kişiler. Hatta hükümet sadece ve sadece yeni bir Roger ortaya çıkmasın diye bütün bunları yapsa mantıksız olmaz. Çünkü sistemleri düzenleri yıkan şey düşüncedir. Roger son kelimesini söyler söylemez boynu vuruluyor beyaz sakal one piece gerçekten var dediğinde sengoku küfür ediyor resmen. İkisini de bütün dünya görüyor çünkü. İstenmeyen şey dünyanın düşünce olarak değişmesi. Devrim ordusunun da yaptığı şey bu zaten. Doğal olarak kandan falan gelebilir çünkü kişi bazen dedesinin bazen ondan önceki birinin özelliklerini taşıyabilir. Küçük bir reenkarnasyon gibi. Kişinin geçmişteki sahip olduğu bir özellik gelecekte bir başkasında vücut buluyor. Kişi ölüyor ama iradesi yaşamaya devam ediyor.

Çok basit kullanacak-açığa çıkarak mekanizmaya sahip değiller. Kullanıp kullanamamayı var ya da yok şekilde alıyorsan orası ayrı. Ama o güce doğuştan sahip olupta kullanamama olayı var. Haki herkeste vardır kimi kullanır kimi kullanamaz. Bunun H.si, B.si olmaz. Kimi o potansiyeli açığa çıkarır kimi çıkaramaz. H. haki için adam ayrı bir parantez açıpta açığa çıkarma standartı vermemiş. Sadece diğerlerinden farklı olarak nadir olmasına dikkat çekmiş.

@Maru de Dame na Ossan
Konumuzun dışında ama en basitinde şöyle örnek vereyim:
İnsan gelişiminde bile doğan her birey her tür yetenekle doğar ama bunu ortaya çıkaracak çevreye, yaşantıya vs. sahip değilse o yetenek çöp olur gider. Bu durumda insan doğuştan yeteneğe sahip değildir diyebilir miyiz?

Neyse bu konuyu daha fazla uzatmaya gerek yok zaten anlaşamayacağız. Ben Rayleigh'nin Haki tanımını referans aldım. Onun dediğine göre bu herkeste olan bir şey. Bunun haricindeki her şey kişilerin kendi yorumudur.
Yahu o kadar korkulan bir güç diğer türler gibi açığa çıkartılabiliyorsa bütün türleri çıkarmış kişiler en başta o gücü açığa çıkarabilmek için neden çaba sarfetmesin. Edip de neden çıkartamasın. Adamlar b.haki , k.haki hatta ender olan uyanışı bile açmışlar. Ama h.haki gibi çok korkulan bir güç için uğraşmıyorlar. Ya da uğraşssalar bile çıkartamıyorlar. Peki bu güç kendini bu şekilde bile diğerlerinden daha farklı bir konuma taşımıyor mu ? H.haki sahiplerininde h.hakiyi çıkartabilmek için ayrı bir uğraşa girdiğinide görmedik. Hani bu onların başta çoğunda belki de hepsinde istemeden kullandıklar bir güçtü. Bu güç potansiyeli herkeste var ise bile bu gücü kullanma kabiliyeti herkeste yok. Peki bu kabiliyet nereden geliyor ? Çalışılarak kazanılmadığına göre doğuştan. Anlatmak istediğim de bu.

Yahu o kadar korkulan bir güç diğer türler gibi açığa çıkartılabiliyorsa bütün türleri çıkarmış kişiler en başta o gücü açığa çıkarabilmek için neden çaba sarfetmesin. Edip de neden çıkartamasın. Adamlar b.haki , k.haki hatta ender olan uyanışı bile açmışlar. Ama h.haki gibi çok korkulan bir güç için uğraşmıyorlar. Ya da uğraşssalar bile çıkartamıyorlar. Peki bu güç kendini bu şekilde bile diğerlerinden daha farklı bir konuma taşımıyor mu ? H.haki sahiplerininde h.hakiyi çıkartabilmek için ayrı bir uğraşa girdiğinide görmedik. Hani bu onların başta çoğunda belki de hepsinde istemeden kullandıklar bir güçtü. Bu güç potansiyeli herkeste var ise bile bu gücü kullanma kabiliyeti herkeste yok. Peki bu kabiliyet nereden geliyor ? Çalışılarak kazanılmadığına göre doğuştan. Anlatmak istediğim de bu.
Bizde doğuştan geldiğini söylüyoz zaten ama bizim savunduğumuz bu belirli bir zümrede var şekilde değil. Tartışmanın çıktığı yer burası. Yapılan bir haki tanımı var biz buna göre hareket ediyoruz. Buna göre haki herkeste olan bir şey; bunu o, bu, şu şeklinde ayıracak elde veri yok. Ama ortaya çıkarmak göstermek ayrı bir durum bu kişilerle alakalı bir şey. Artık buna o gücü kullanacak şekilde mi doğuyor dersin ya da yaşadığı travmalar sonucu açığa mı çıktı dersin ne dersen de. Buna rağmen net bir şey yok. Kaldı ki H. hakinin ortaya çıkmasını bırak, etkileri üzerinde bile ortada açık seçik fazla bir şey yokken oturduk bunu tartıştık.

Bizde doğuştan geldiğini söylüyoz zaten ama bizim savunduğumuz bu belirli bir zümrede var şekilde değil. Tartışmanın çıktığı yer burası. Yapılan bir haki tanımı var biz buna göre hareket ediyoruz. Buna göre haki herkeste olan bir şey; bunu o, bu, şu şeklinde ayıracak elde veri yok. Ama ortaya çıkarmak göstermek ayrı bir durum bu kişilerle alakalı bir şey. Artık buna o gücü kullanacak şekilde mi doğuyor dersin ya da yaşadığı travmalar sonucu açığa mı çıktı dersin ne dersen de. Buna rağmen net bir şey yok. Kaldı ki H. hakinin ortaya çıkmasını bırak, etkileri üzerinde bile ortada açık seçik fazla bir şey yokken oturduk bunu tartıştık.
Hmm doğru diyorsun.:) Ben sadece doğuştan gelen bir kısmı illa ki vardır diyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 38)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık