Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Favori Karakter Anketi

En çok sevdiğiniz 3 karakteri seçin..

• Kullanılan toplam oy
    409
Yok canım Luffy olmasa Op çöptü zaten yürüse iş yapar valla.
One Piece'in tutmasının sebebi duygu olayını çok iyi becermesinden dolayı. Peki Luffy'nin anlamsız davranışlarının çok farklı bir şekilde anlam bulduğu her defasında bizi karakteriyle şaşırttığı ve böyle duygu dolu sahnelerin yaşanmasında onun karakterinin çok büyük rolü varken bunu savunmak ne kadar yanlış oluyor?

One Piece'in tutmasının sebebi duygu olayını çok iyi becermesinden dolayı. Peki Luffy'nin anlamsız davranışlarının çok farklı bir şekilde anlam bulduğu her defasında bizi karakteriyle şaşırttığı ve böyle duygu dolu sahnelerin yaşanmasında onun karakterinin çok büyük rolü varken bunu savunmak ne kadar yanlış oluyor?
Şu seriyi şuan başka bir tayfanın/karakterin gözünden anlatsalar (law, ace, aokiji, sabo) gene deli gibi satardı. Çok sönük bir karakter olmadığı sürece hikaye yürür gider.

O yüzden mi Zoro karakterinde gösterebileceğimiz diğer yan karakterlerin serileri OP kadar olmuyor. Bu serinin ana karakteri Luffy olmasaydı şu an sahip olduğu popülerliğin yarısına bile sahip olamazdı OP.
Bunu nereden çıkardın seri sadece luffye mi bağlı bu bilgiye nereden ulaştın ?
Serinin popülerliği teması,sürekli devam eden gizemi,işlenişi ve evreni yüzünden.Karakter çokluğu ve çizimler de sayılabilir.Sırf luffy ile alakası yok.Çok antipatik bulanlar var herkes dünya üzerinde seviyor sanıyorsun herhalde.

Zoro gibi gözü kara kılıç ustası o karakterde birisi bildiğim kadarıyla shounen serilerde yok.Berserk vardır sanırım da o Shounen değil diye o kadar satmıyor zaten.

Yok benim dediğim seriyi Luffy taşımıyor ana karakter olmasına rağmen çok baskın değil.
Serinin başarısı ve karakter başarısı birlikte akıyor sürekli. Hatta bazen karakter seriyi taşıyor doğrudan. Balıkadam adası,Skypiea, Amazon Lily, Kokoyashi, Syrup, Drum, Küçük Bahçe ve daha aklıma gelmeyen bazı arklardan Luffy'yi çekip çıkarsan geriye adamakıllı bir şey kalmıyor. Bu arklarda Luffy'nin karakteristik tavırları gidişatı belirliyor, olayları geliştiriyor. Şu an okuduğumuz son ark da tamamen aynı. Karakterin ağırlığı baya fazla.

Jump'ın anketleri o arc neyin, kimin ön plana çıktığına bağlı olarak değişebiliyor. Oda istese Sanji'yi bile 1 numara yapabilir. Dressrosa'da Law Zoro'nun önüne geçmişti mesela (yanlış hatırlamıyorsam). Kimisini 1 arc ön planda tutarsın kimisini bütün arclarda ön planda tutarsın. Bütün arclarda ön planda tuttuğun bir adama "oo adam favori karakterlerde 1 numara dostum" demek komik olduğu kadar adaletsiz bir yaklaşım tarzı değil mi ? :) Aynı mantıkla forum için konuşmak gerekirse... Her arc ön planda olan Luffy'nin 2-3 arctır geri planda olan bir karakterle aynı oyu alması daha önce de söylediğim gibi Luffy'nin başarısız Zoro'nun başarılı bir karakter tasarımı olduğunun bir göstergesi. Hee bu bence böyle tabi. Başkası farklı düşünür, birşey diyemem :)
Bak hem bir ankete bahane bulup o bu yüzden böyle diyorsun hem de kf gibi ufacık bir forumun anketine göre karakter tasarımının başarısını veya başarısızlığını ilan ediyorsun. Üstüne bir de senin gibi mantık yürütüp bak bu forumda da Luffy fanları Luffy yanında Zoro'ya da oy veriyor diyenleri görmezden geliyorsun. Etme eyleme. Bir şeyi kendi mantığınıza oturtmak için bu kadar çekiştirip durmayın sağından solundan.

Zoro ve Luffy'nin karekterleri bire bir aynı. Çünkü bunu manga aynı sözleri defalarca bu iki karekterin ağzından söylettirerek gösteriyor. En basiti kahraman olmak istememelerinin nedenine gidip bi bakın :good:
Aralarındaki fark Luffy'nin fazla cıvık olması,Örnek Suge demesi tamamen saçmalık kıvamına geldi. Luffy'i sevenler Zoro'yu severler, Zoro'yu sevenler de Luffy'i severler ama zamanla seriyi takip etme süreleri uzadıkca ikisinden birinden el çekip diğerine yönelirler ben Zoro'dan yana tercih yaptım mesela :bilmem:

Luffy Ace'nin ölmesinden sonra yani iki yılın ardından bize kalkıp iki yıl önceki cıvıklığını arattıracak seviyeye geliyorsa, şahsen benim gözümden düşer, düşüyor. Son bi kaç bölümlük bi toparlama olsa bile Luffy'nin bu konuda karekter gelişimi geçirmeyeceği açık.

Popülerliğe gelirsek Luffy odaklı ilerleyen serinin Luffy'e daha fazla sempati kazandırması çok normal çünkü yapılan anketler belli dönemlerde ön planda olanların öne geçtiğini gösteriyor özellikle Law gibi sıradan birinin bile iki arc ön plana geçerek aldığı oy ortada.

Not: Ana karekterler içerisinde Luffy benzerleri ağırlıktadır ki kendisi zaten Goku çakmasıdır :gamyon:

Bak hem bir ankete bahane bulup o bu yüzden böyle diyorsun hem de kf gibi ufacık bir forumun anketine göre karakter tasarımının başarısını veya başarısızlığını ilan ediyorsun. Üstüne bir de senin gibi mantık yürütüp bak bu forumda da Luffy fanları Luffy yanında Zoro'ya da oy veriyor diyenleri görmezden geliyorsun. Etme eyleme. Bir şeyi kendi mantığınıza oturtmak için bu kadar çekiştirip durmayın sağından solundan.
Çekip cevirmekle ilgisi yok ki. Ben Kf anketini hiç değerlendirmeye almasam bile bir önceki mesajımda vermiş olduğum örnek hala geçerli ve bu anket Jump'ın kendi anketi :) Sadece 1-2 arcla ana karakteri yakalamış birinden (Law) bahsediyoruz. Şunu anlatmaya çalışıyorum. Mangakanın 20 yılda ana karakter için yaptığını başka biri için çok kısa bir sürede yapması, o kişinin ana karakteri yakalamasına yetiyor diyorum. Aynı şeyi Zoro için de yapabilir bu adam Sanji için de. Bu sebeple Luffy hep göz önünde olmasına rağmen bir arcta yanına yöresine başka bir karakteri misafir ediyorsa o adam başarılı değildir diyorum. Bu yorumu da Kf anketini dikkate almadan yaptım. Kf'yi değerlendirip değerlendirmememin sonuca bir etkisi yok yani. Sonuç yine aynı çünkü :)

Çekip cevirmekle ilgisi yok ki. Ben Kf anketini hiç değerlendirmeye almasam bile bir önceki mesajımda vermiş olduğum örnek hala geçerli ve bu anket Jump'ın kendi anketi :) Sadece 1 arcla ana karakteri yakalamış birinden (Law) bahsediyoruz. Şunu anlatmaya çalışıyorum. Mangakanın 20 yılda ana karakter için yaptığını başka biri için sadece bir arcta yapması, o kişinin ana karakteri yakalamasına yetiyor diyorum. Aynı şeyi Zoro için de yapabilir bu adam Sanji için de. Bu sebeple Luffy hep göz önünde olmasına rağmen bir arcta yanına yöresine Başka bit karakteri misafir ediyorsa o adam başarılı değildir diyorum. Bu yorumu Kf anketini dikkate almadan yaptım yani. Kf'yi değerlendirip değerlendirmememin sonuca bir etkisi yok yani. Sonuç yine aynı çünkü :)
Law o ankette Luffy'ye değil, Zoro'ya yetişiyor. Luffy ile arasında hala çok fark var. Burada senin mantığına göre Zoro da başarısız karakter oluyor zira o da o arkta ön planda ve işlenen bir karakter. Hem de baya iyi ve pohpohlu sahnelerle.
Bunun yerine Law'un da o ark tanıtıldığını, geçmişinin anlatıldığını ve okuyucuya sunulduğunu ve artık adilce seçme hakkı verildiğini kabul etsen sorun yaşanmayacak. Law o zamana kadar tayfa dışı diğer karakterler gibi yüzeysel bilinirdi, o arkta tanıtıldı. Artık tanındığı için onu beğenenler veya kendine yakın bulanlar oy verdi. Bu durum onu ne Zoro'dan ne de Luffy'den başarılı yapmaz. Herhangi bir anket herhangi bir karakterin değerlendirmesini tamamen yapamaz, sadece ipucu verir.

Yine senin mantığınla devam ediyorum. Luffy ile beraber her ark tüm tayfa, özellikle Zoro ve Sanji daima ön plandaydı. Bazı arklarda Sanji de yok oldu ama Luffy ve Zoro daima ön plandaydı. Hatta bazen Zoro Luffy'den daha da öne çıktı. Buna rağmen, senin mantığınla diyorum, Luffy hep Zoro'dan önde. O zaman bir ankete göre konuşalım; Luffy Zoro'dan çok daha başarılı bir karakter.
Bunu kabul edebilir misin?

Gel bana karakter tasarımlarını anlat, özelliklerinden bahset, hikayeye etkilerinin, diğer karakterlere etkilerinin çokluğundan veya azlığından bahset, tutarlılıklarını söyle, gelişimlerini sırala. Bana bunları anlat ve beni böyle ikna et sevdiğin karakterin daha başarılı olduğuna. Dandik bir anketin sonuçlarıyla değil.

Luffy'de Zoro'da çok başarılı karakterler. Fanlara takılmamak lazım karakteri değerlendirirken. Oyumu Luffy, Zoro, Ace olarak değiştiriyorum :p Mihawk'ı çok sevmeme rağmen Ace ile denk olsun diye Ace dedim.

Lakin şöyle bir nokta var ki, Zoro'nun karakter derinliği tam olarak işlenmedi. Karakteristik özellikleri belliyken, karakterin geçmişi ve potansiyel güç seviyesi hala belirsizliğini koruyan noktalar. O yüzden daha yüzeysel olarak algılanıyor olabilir ama bu noktaları gözden kaçırmak doğru olmaz. Wano gibi kılıç ustalarının işleneceği arcta Zoro'nun en az Luffy kadar rol oynayacağını hesaba katarsak, olay sadece güç seviyesinde değil içinde ve geçmişinde barındırdığı potansiyellerle karakterin daha derinlik kazanacağı muhakkak söz konusu olacak. Zoro'yu henüz bitmiş bir tasarım olarak değerlendirmek doğru değil. Şu dönem Sanji'nin geçmişinin karakter tasarımında nasıl rol oynadığını görüyoruz. Ne kadar güncel haliyle çelişkili hareketler sergiletse de Sanji'ye Oda, geçmişi düşünüldüğünde karakterin çok daha derinlik kazandığı ortada olan bir şey. Zoro'da bu hatayı yapmayacağını umarak çok daha yüksek potansiyel bekliyorum ben.

Law o ankette Luffy'ye değil, Zoro'ya yetişiyor. Luffy ile arasında hala çok fark var. Burada senin mantığına göre Zoro da başarısız karakter oluyor zira o da o arkta ön planda ve işlenen bir karakter. Hem de baya iyi ve pohpohlu sahnelerle.
Bunun yerine Law'un da o ark tanıtıldığını, geçmişinin anlatıldığını ve okuyucuya sunulduğunu ve artık adilce seçme hakkı verildiğini kabul etsen sorun yaşanmayacak. Law o zamana kadar tayfa dışı diğer karakterler gibi yüzeysel bilinirdi, o arkta tanıtıldı. Artık tanındığı için onu beğenenler veya kendine yakın bulanlar oy verdi. Bu durum onu ne Zoro'dan ne de Luffy'den başarılı yapmaz. Herhangi bir anket herhangi bir karakterin değerlendirmesini tamamen yapamaz, sadece ipucu verir.

Yine senin mantığınla devam ediyorum. Luffy ile beraber her ark tüm tayfa, özellikle Zoro ve Sanji daima ön plandaydı. Bazı arklarda Sanji de yok oldu ama Luffy ve Zoro daima ön plandaydı. Hatta bazen Zoro Luffy'den daha da öne çıktı. Buna rağmen, senin mantığınla diyorum, Luffy hep Zoro'dan önde. O zaman bir ankete göre konuşalım; Luffy Zoro'dan çok daha başarılı bir karakter.
Bunu kabul edebilir misin?

Gel bana karakter tasarımlarını anlat, özelliklerinden bahset, hikayeye etkilerinin, diğer karakterlere etkilerinin çokluğundan veya azlığından bahset, tutarlılıklarını söyle, gelişimlerini sırala. Bana bunları anlat ve beni böyle ikna et sevdiğin karakterin daha başarılı olduğuna. Dandik bir anketin sonuçlarıyla değil.
Law'a Zoro'dan başarılı bir karakter diyebilmek için Zoro'nun da ana karakter olması lazım. Hani Luffy'nin başarısızlığı için "ana karakter olmasına ve daima ön planda olmasına rağmen şöyle şöyle....." diye değerlendiriyorum ya o açıdan diyorum.

Bir de şu var ki o da komiğime gidiyor biraz. Değerlendirdiğimiz kişi ana karakter yahu. Ana karakterin tabi ki ilk sırada olması gerekir mantıken. Çünkü seri genelde onun etrafında döner. Peki serinin etrafında döndüğü bir karakterin, favori anketlerde 1 numara olması başarı mıdır ? :) Belki kişiden kişiye değişir bu sorunun cevabı ama bana göre değildir. Olması gereken budur zaten. Hee mangaka ana karakteri berbat tasarlamıştır orası ayrı. Ama onun da önlemini her ana karakterde olduğu gibi klasik ve kişileşmiş şablonları kullanarak alıyorlar zaten. İşte ne bileyim hayat dolu, enerji dolu biri olur, çok yemek yer, çok güler, herkesi koruma takıntısı olur, arkadaş meraklısı olur vs. Keza seriye bıraktıkları etki de bir önce saydığım özelliklere paralel şekilde ilerliyor. Luffy her ana karakter gibi saf ve temiz bir çocuk. Insanlar da bu temiz duyguların, samimi davranışların, cesaretinin etkisinde kalıyor. Bir bakmışsın ki ana karakter kitleleri peşinden sürüklemiş :) Ama Luffy kitleleri peşinden sürüklerken bunu bilinçli yapmıyor. Kendisine yapıştırılmış karakteristik özelliklere sahip olduğu için bu oluyor. Yoksa ben kk olacam deyip sağda solda koşturan, bencilce, istediği gibi hareket eden biri. Mesela bu açıdan Naruto'yu Luffy'den çok daha başarılı ve derin bir karakter olarak görürüm. O da yukarıda saydığım tüm ana karakter özelliklerine sahiptir ancak onu Luffy'den farklı yapan şey, kitleleri peşinden sürüklerken bir amaç ve bilince sahip olmasıdır. Jiraiya senseinin hayatı ve dünyayı sorgulaması Naruto'ya bir amaç bırakmış, shinobi dünyasına yönelik idealist davranışlar sergilemesine neden olmuştur. Bu anlamda Naruto'yla kıyaslandığımda Luffy'nin kitleleri peşinden sürüklemesi, karakterleri etkilemesi vs. nasıl desem; yavan ve klasik kalıyor. Çünkü ortada bir çaba yok. Yokuş aşağı giden freni patlamış bir kamyon da bir yere çarptığında ses getirecek şeyler yaşanır, o hesap ( Lan nasıl örnek verdim asdfsfasf) :hhh:

Zoro'nun Luffy kadar ön planda olduğu fikrine katılmıyorum zira mangaka hikayenin başından beri çoğu yerde kısıtlamıştır Zoro'yu. Birkaç örnek vermek gerekirse..

Buggy arcta yaralatıp dövüştürmemesi,
Arlong Park'ta Mihawk yarası nedeniyle dövüşememesi,
Enies Lobby'de Kaku'dan daha güçlüsünü yenebilecekken Kaku'yla yetinmesi (Aynı şey Sanji için de geçerli)
Dressrosa'da Luffy bayılana kadar dövüşmüşken Zoro'nun Pica gibi yine gücünün çok altında biriyle dövüşmesi,
Şu an Tüm Kek'te arcta olmaması vs.

Zoro tarafında tüm bunlar yaşanırken Luffy Impel Down basıyor, en büyüklerin savaşına katılıyor ve tüm arclarda eksiksiz yer alıyor. Bunun yanında ebesinin dedesinin D. olması gibi şeyler sadece teferruat. Evet, Zoro'nun yer yer ön plana çıktığı yerler oldu, olmadı değil. Ama genel manada değerlendirdiğimizde Zoro nasıl oluyor da Luffy kadar ön plana çıkıyor anlayabilmiş değilim :)

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık