Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Dr. Vegapunk Üzerine

Sizce bu teorinin tutma ihtimali nedir?

• Kullanılan toplam oy
    21
Ben de konuya şimdi tekrar göz attım. Neredeyse 7 yıl önce yazdığım bir şeyin hala okunabilir olduğunu görmek sevindirdi. Konuyla ilgili o noktadan bu noktaya pek bir gelişme yok açıkçası. Karakuri Adası, wikia sayfalarında artık hem Tsukimi'nin hem de Vegapunk'ın memleketi olarak geçmeye başlamış. Tsukimi'nin Antik Krallık döneminde yaşadığı ve Ay'daki patlamanın Kayıp Yüzyıl'ın başlangıcıyla bir ilgisi olduğu düşüncesi hala mantıklı geliyor bana. Neyse, hortlatanlara teşekkürler.

Başlığı güncellemeye karar verdim. Aradan 7 yıl geçince haliyle paylaştığım resimlerin ve linklerin büyük bir bölümü patlamış. Bunları yenileyerek başlığın teori kısmını daha kısa açıklamalarla tekrar sunacağım. Ayrıca başlığa bir anket de ekledim.

Öncelikle, artık pek çok okurun detaylarıyla vakıf olduğu "Enel'in Büyük Uzay Operasyonu" isimli kapak serisinin özetini Türkçe olarak aşağıya iliştiriyorum.

Enel, Ay'ı keşfederken kraterin birinde küçük bir robot bulur ve ona saldırır. Beklenmedik şekilde elektrik gücü onu yaralamaz, hatta şarj eder. İsmi Teğmen Spacey olan bu automata, üç arkadaşını cansız bir şekilde bulur (arkadaşlarının isimleri: Macro, Galaxy ve Cosmo) ve onlar için ağlamaya başlar (bu sırada Enel olan biteni duygusuz bir biçimde izlemektedir). Teğmen Spacey ağıt yakarken Uzay Korsanları kaptanı Seamars gelir ve mızrağını arkadan saplayarak Spacey'yi ağır bir biçimde yaralar. Ardından Enel'e saldırır ancak tek hamleyle alt edilir. Bu esnada Maxim'in olduğu tarafta bir patlama olur, patlayan Maxim'dir. Bu bölgedeki uzay korsanları orada hazine bulmak için Ay'ı kazma planı yapmaktadırlar ve Enel bir anda orada belirir.

Bunlar olurken Teğmen Spacey hala hayattadır ve üç arkadaşıyla beraber Ay'a gelme sebebini hatırlar. Onun ve automata arkadaşlarının yaratıcısı olan Profesör Tsukimi ikamet ettiği Makine Adası'nda Spacey ve arkadaşlarıyla beraber Ay'ı izlerken çerez atıştırmaktadır. O esnada Ay'ın yüzeyinde devasa bir patlama olur. Profesör buna o kadar şaşırır ki yediği lokma boğazına kaçar ve ölür. Tsukimi'yi gömdükten sonra dört automata bunu yapandan intikam almak için Ay'a doğru yola çıkarlar (ellerinde birer balonla). Ay'a vardıklarında Uzay Korsanları ile karşılaşırlar ve hezimete uğrarlar.

Şimdiki zamana geri dönülür. Enel, Uzay Korsanları'nı kolayca yok eder ve Spacey'nin üç arkadaşını da elektrik şoku vererek şarj eder. Uzay Korsanları açtıkları kuyu ile bir mağara girişi bulmuşlardır, Enel incelemek için içeri girer ve burada bir antik şehrin yattığını görür. Şehre elektrik verir ve bu şehirde bulunan yüzlerce automatayı da uyandırmış olur. Buradaki automatalar kanatlıdır. Ardından Enel, şehirdeki duvar resimlerini incelemeye başlar ve kendi ataları Birkanların Ay'dan gelmiş olduğunu keşfeder. Birka şehrinin insanları kaynak yetersizliği sebebiyle mavi gezegene yolculuk etmişlerdir. Enel Ay macerasında kendine yüzlerce takipçi edinmiştir.

Bu kapak hikayesinde tanıştığımız automataların yaratıcısı Tsukimi'nin yaşadığı yer Karakuri Adası. Bu ada aynı zamanda Vegapunk'ın da memleketi. Ben bu teoriyi oluşturduğum zamanlar bu ikisinin aynı ada olduğu henüz fark edilmemişti ve Tsukimi'nin adası için ayrı, Vegapunk'ın adası için ayrı birer wikia başlığı vardı. Ben bunların aynı yer olduğuna ve birleştirilmesi gerektiğine dikkat çekmiştim, şimdilerde artık bu konuda bir şüphe kalmamış durumda. Gelgelelim ortada bir problem var. Franky'nin ziyareti sebebiyle biliyoruz ki Karakuri Adası karlar içinde, her daim ağır kış şartlarının yaşandığı bir ada. Bu Vegapunk'ın çocukluğunda da böyleymiş, hatta Vegapunk halkının yaşam koşullarını iyileştirebilmek adına tüm adayı ısıtacak bir proje üzerinde çalışmış ancak başarılı olamamış.

Buna karşılık olarak kapak serisinde gördüğümüz üzere Tsukimi, karlar içinde bir hayat sürmüyor. Hatta etrafındaki yapılar da zorlu kış şartları için inşa edilmemiş gibi duruyor.

Bu bir kenarda dursun. Tsukimi'nin geliştirdiği teknolojiye, yani automatalara, dikkatlerimizi çevirecek olursak bu teknolojinin One Piece dünyasında görmeye alışık olmadığımız sofistikelikte olduğunu söyleyebiliriz. Buna yakın bir teknolojiyi yalnızca Vegapunk'ın ürünlerinde gördük ki kendisinin hizmetlerinin Dünya Hükümeti'nin tekelinde olduğunu biliyoruz. Bir de Judge ve Germa 66 var ama oradaki çalışmalar Lineage Factor üzerine, yani genetik alanda işler. Judge'ın elinde dahi bu kadar ileri robotlar yok. Öte yandan, yine aynı kapak hikayesinde gördüğümüz üzere bu teknolojinin tamamen aynısı Ay'daki antik Birka şehrinde mevcut. Duvarlardaki işlemelerde Birkanların automata yapışını gösteren bir resim de var.

Franky, Karakuri Adası ziyaretinde Vegapunk'ın laboratuvarında onlarca farklı icatın blueprintlerini, yani proje planlarını buluyor. Vegapunk'ın tüm bunları çocukken tasarladığına inanamıyor ve zamanının yüzlerce yıl ötesinde olduğunu ifade ediyor. Burada Franky'nin de iyi bir mühendis olduğunu ve Dünya'nın her yerinden ziyaret edilen gelişmiş bir şehirde büyüdüğünü unutmayalım.

Üstüne üstlük Franky bu laboratuvarı havaya uçurduğunda, yine Vegapunk'a ait ve varlığı bilinmeyen ikinci bir laboratuvar keşfediyor ve burada da pek çok inanılmaz çalışmayla karşılaşıyor. Vegapunk'ın adadaki cyborg hayvanları bu laboratuvarda geliştirdiğini öğreniyoruz. Bu mekanın gizli yapısından yola çıkarak adadaki tüm cyborg hayvanların Vegapunk yapımı olduğunu ve ada yerlilerinin bu teknolojiye vakıf olmadığı sonucuna varabiliriz. Burada ayrıca Judge ile beraber gerçekleştirdikleri genetik çalışmaların temellerinin de yer aldığını not düşeyim.

Bununla beraber, Vegapunk'ın teknolojisinde de Uzay Korsanları'ndakilerle dikkat çekici benzerlikler var.

Sahip olduğumuz bu bilgileri birleştirdiğimizde Vegapunk'ın ve Tsukimi'nin teknolojilerinin kaynağının Ay'daki antik şehirde olduğu sonucuna varabiliyoruz. Ancak Vegapunk'ın henüz çocuk yaştayken Dünya'da kimsenin haberinin olmadığı Ay'daki bu şehri görmüş olma ihtimali takdir edersiniz ki çok düşük. Benim bunun için iddialı bir cevabım var.

Tsukimi, Boş Yüzyıl'dan önceki Antik Krallık zamanında yaşamış bir insandı, yani yaklaşık olarak 900 yıl önce.

Kendisinin yaşam ortamına baktığımızda zaten Tsukimi'yi Vegapunk'ın çocukluğundan günümüze uzanan zaman çizelgesinde bir noktaya oturtmak çok mantıklı değil. Kocaman bir iklim değişimi yaşanmış. Ayrıca kendisinin lokmasını boğazına kaçırarak ölmesine sebebiyet veren olay Ay'da yaşanan devasa bir patlama. One Piece'te kahramanlarımızın hikayesini çoğu zaman dış dünyaya kapalı olay örgüleri içinde okuyoruz ama her yerden görülebilecek Ay'da gerçekleşen o boyutta bir patlamanın bu kapak hikayesi dışında serinin hiçbir noktasında geçmemesi de pek normal değil. Demek ki başka bir zamanda gerçekleşmiş bir hadise.

Ay'ın yüzeyindeki o patlama Antik Silahlardan birinin kullanımıyla gerçekleşti ve Dünya'yı Boş Yüzyıl'a sokan süreçte önemli bir hadiseydi. Tsukimi, Dünya'nın kaderinin tamamen değiştiği bir noktada hayatını kaybetti. Sahip olduğu teknolojiler Antik Krallık zamanında yaygın bir bilinirliğe ve kullanıma sahiplerdi ama Boş Yüzyıl'da tüm izleri ortadan kayboldu. Bundan yüzlerce yıl sonra Vegapunk çocukken adasında atası Tsukimi'nin laboratuvarını keşfetti ve burada çok eski zamanlara ait blueprintler buldu. Böylelikle geleceği tekrar inşa etmeye başladı.

Aradaki bu devasa zamanın da automataların Ay'a olan yolculuklarında geçtiğini düşünüyorum. Kendileri yola ellerinde balonlarla çıkıyorlar. Bu şekildeki bir uzay yolculuğunun ne kadar süreceğiyle ilgili her türlü çılgın düşünce üretilebilir, mesela 900 yıl. Veya şu şekilde de olabilir: Automataların Ay'a ulaşmaları bu kadar uzun sürmedi ama Uzay Korsanlarına yenildikten sonra Enel tarafından şarj edilerek tekrar dirilmeyi yüzlerce yıl beklediler. Uzay Korsanları uzun yaşayan varlıklar ve Ay'daki projeleri yüzlerce yıldır sürüyor.

Teorim bu şekilde. Güncellemeyi hazırlarken aradan geçen yıllarda yabancı topluluklarda benimkine benzer bir sonuca ulaşan olmuş mu diye bakındım, sanırım yok. Yine de ben yedi yıldır bu konudaki tahminlerimi koruyorum ve Vegapunk'la tanışacağımız günü merakla bekliyorum :)

Konuyla ilgili her türlü görüşü okumak isterim.

Son düzenleme:
Tsukimi'nin kayıp yüzyılda olduğu şöyle bağlanabilir. Ayda büyük bir patlama oldu. O patlama aydaki var olan kıtlığı daha da arttırıp dünyaya mavi gezenege kaynak arayışına gidilmesine sebep oldu. Ama bu durumda Tsukimi kayıp yüzyılı görmemiş olur. Tsukimi'nin ile Vegapunk aradındaki benzeyiş öğrenci öğretmen ilişkisiyle de izah edilebilir. Nesilden nesile aktarılmış da olabilir. Kısa bir dönem de olmuş olmuş olabilik ki bu Tsukimi'nin kayıp yüzyılda var olmadığı sonucuna götürür.

Tsukimi'nin kayıp yüzyılda olduğu şöyle bağlanabilir. Ayda büyük bir patlama oldu. O patlama aydaki var olan kıtlığı daha da arttırıp dünyaya mavi gezenege kaynak arayışına gidilmesine sebep oldu. Ama bu durumda Tsukimi kayıp yüzyılı görmemiş olur. Tsukimi'nin ile Vegapunk aradındaki benzeyiş öğrenci öğretmen ilişkisiyle de izah edilebilir. Nesilden nesile aktarılmış da olabilir. Kısa bir dönem de olmuş olmuş olabilik ki bu Tsukimi'nin kayıp yüzyılda var olmadığı sonucuna götürür.
Ay'daki patlama oradaki Birkanların Dünya'ya gelişinden önce olamaz, oranın insanlarının teknolojisine Tsukimi halihazırda sahip. Yani Tsukimi yaşarken Dünya ve Ay arasında ortak bir kültür paylaşımı vardı çok yüksek ihtimalle.

Öğrenci-öğretmen veya benzeri bir ilişkinin olamayacağı ortada zaten. Tsukimi'nin yaşadığı Karakuri Adası'yla Vegapunk'ın çocukken yaşadığı Karakuri Adası neredeyse bambaşka yerler, ortak bir zaman dilimi olamaz. Nesilden nesile aktarım da dediğim gibi Tsukimi'nin Vegapunk'ın atası olabileceğini düşünüyorum ama bu bilgi mirasları belli ki açıktan aktarılmamış. Eğer ailesinin böyle bilinen bir özelliği olsaydı ada yerlilerinin Vegapunk'a bakışı bu şekilde olmazdı. Çocukken uğraştığı şeylere büyük hayretle şahit olmuşlar. O yüzden bilinçli bir aktarımdan ziyade Vegapunk'ın uzun süre saklı kalan bir şeyleri kendi başına keşfetmiş olmasını daha olası görüyorum.

Her şey mümkün lakin Enel'in kapak hikayesi belirsizliklerle dolu. Buradan çıkacak her teori mantıklı da olsa maalesef zayıf doğacak. Ay'ın, OP'un ana hikayesiyle bağlantısı olduğu kesin. (Ana hikaye tabiri benim icadım değil, editör Sugita açık açık One Piece'in dipte akan bir "ana hikayesi" olduğunu söyledi.)

Benim teorim bu:
Aydaki patlama dünyadan görülmedi çünkü patlama ayın diğer yüzünde meydana geldi.
Tsukimi bu patlamayı görebildi çünkü Tsukimi dünyalı değil. Oharadaki modelde Dünyanın ay gibi altı uydusu daha var. Tsukimi onlardan birinde yaşıyor. Ya Karakuri?
Karakuri ismi Tsukimi'nin hikayesinde katakanayla (448), Vegapunk'ın hikayesinde hiraganayla yazılmış (523).
Tsukimi'nin hikayesi güncel zamanda geçiyor. Aydaki kanatlı otomataların elbiseleri asırlarca beklemekten eskimiş ancak Tsukimi'nin yaptığı otomatalarınki sağlam sapasağlam.
Uzay korsanları da aylı değil, çünkü kanatları yok. Uzay gemileriyle gezegen gezegen gezip vurgun yapıyorlar.
Vegapunk çok gelişmiş bir teknoloji kullanıyor çünkü kendisi bir dahi.

Her şey mümkün lakin Enel'in kapak hikayesi belirsizliklerle dolu. Buradan çıkacak her teori mantıklı da olsa maalesef zayıf doğacak. Ay'ın, OP'un ana hikayesiyle bağlantısı olduğu kesin. (Ana hikaye tabiri benim icadım değil, editör Sugita açık açık One Piece'in dipte akan bir "ana hikayesi" olduğunu söyledi.)

Benim teorim bu:
Aydaki patlama dünyadan görülmedi çünkü patlama ayın diğer yüzünde meydana geldi.
Tsukimi bu patlamayı görebildi çünkü Tsukimi dünyalı değil. Oharadaki modelde Dünyanın ay gibi altı uydusu daha var. Tsukimi onlardan birinde yaşıyor. Ya Karakuri?
Karakuri ismi Tsukimi'nin hikayesinde katakanayla (448), Vegapunk'ın hikayesinde hiraganayla yazılmış (523).
Tsukimi'nin hikayesi güncel zamanda geçiyor. Aydaki kanatlı otomataların elbiseleri asırlarca beklemekten eskimiş ancak Tsukimi'nin yaptığı otomatalarınki sağlam sapasağlam.
Uzay korsanları da aylı değil, çünkü kanatları yok. Uzay gemileriyle gezegen gezegen gezip vurgun yapıyorlar.
Vegapunk çok gelişmiş bir teknoloji kullanıyor çünkü kendisi bir dahi.
Bu düşünceyi de beğendim. Karakuri'nin yazılışındaki farklılık bugün düzenlememi yaparken gözüme çarptı ama pek önemsemedim. Eğer farklı bir gök cisminden bir lokasyonu belirtmesi sebebiyle böyle bir tercih farklılığı varsa bu başka heyecan verici şeylerin de önünü açabilir, birbirine paralel oluşmuş medeniyetler gibi.

Öte yandan Dünya'yı işaret etmesi için daha fazla sebep olduğuna inanıyorum. Evet, ortak bir kültürel paylaşım bu kümedeki tüm gök cisimlerinin dahiliyle olabilir ve benzer teknolojiler kullanan medeniyetler var olabilir. Ama diğerleri hakkında fikrimiz yokken Dünya ve Ay arasında böyle bir köprünün bir noktada kurulduğunu biliyoruz. Ay'daki medeniyet Dünya'ya geldi sonuçta, birbirine benzeyen bir mimari estetikten bile söz edilebilir hatta. Eğer kendi kültürlerini yaşamaya başlayacak kadar Dünya'da bir yerleşim kurduklarını düşünürsek automata üretimi gibi teknolojilerin de bu topraklarda görülmemiş olması için bir sebep yok. Bu da bu teknolojinin bir noktada kaybolmuş olması gerektiğini gösteriyor bence.

Yani yalnızca Ay'la ilgili bir kültürel bağdan söz ediyorsak da bunu yörüngedeki tüm gök cisimleri kümesine yayıyorsak da Dünya bir noktada bu loop'un içinde olmuş ve bir noktada kopmuş olmalı.

Manga çıkınca yenileme gelir umarım lunarian genleri olsun 6 parça hali gemi ve kairoseki teknolojisi falan. Yerimizi alalım bizde...

Artık çok heyecanlıyım buna dair. 9 yıl önce, yabancı ve yerli One Piece topluluklarında Tsukimi'nin adasının Vegapunk'ın adasıyla aynı yer olduğunun dahi henüz fark edilmediği bir dönemde yazdığım bir teoriydi. 1065. sayıyla beraber temel fikri doğrulanmış oldu, Vegapunk'ın teknolojisi Antik Krallık çağına aitmiş. Vegapunk'ın hikayesine dair öğreneceklerimizle teorinin asıl can alıcı kısmı bir şekilde tutarsa inanılmaz bir şey olacak. Spoilerlar düştükten sonra bu hafta elimden geldiğince yabancı platformlarda, YouTube'da, Reddit'te vesaire Tsukimi'yle ilgili oluşturulan teorilere bakmaya çalıştım, zannedersem hala daha benimkiyle tam anlamıyla örtüşen bir şey yok. Bendeki teorinin asıl can alıcı noktası iklimin çok farklı görünmesindenyola çıkarak Tsukimi'nin Antik Krallık zamanında yaşamış bir adam olabileceğiydi ve bunun üzerine Ay'daki patlamanın Boş Yüzyıl'ın başlangıcında önemli olabilecek bir antik silah kullanımı olabileceği gibi fikirler de eklemiştim. Bakalım, cidden Vegapunk'ın hikayesini dinlerken bu fikirlere köprü oluşturabilecek bir şeyler duyarsak inanılmaz olacak.

2013 yılında Oda'nın kendisi bile bu işlerin buraya geleceğini tahmin etmemiştir :D Kanjuronun Oden kılığında bizi trolledikten sonra teori işini bıraktım. Bu seri için bu kadar derin düşünüp teori oluşturmak bana boş geliyor artık. Ama bu hoşuma gitti. Eline sağlık.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık