Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Deprem Bilgilendirme ve Yardımlaşma Ağı

Şayet bu depremler Japonyadakilerden daha büyük şiddet yapiyorsa en başta oralara yerleşim yapmak mallıkmış dediğin gibi. Faydan uzak yerleşim kurmak lazım madem o kadar risk var.
Memleketteki en güvenli yerlerden biri de bomboş bu arada. Konya kollarını açmış fay hattı tehlikesi üstünde yaşayan illere tatava yapma kop gel diyor

Bu gün Antakya'daydım.

Ara sokaklara da girdim, hemen hemen her köşe başında asker polis vardı. Bi ara ıssısz bir sokakta durduk ve etrafta dolanırken yanımıza hemen uzun namlulu silahları olan üç asker geldi, onlar gittikten sonra polisle2r de geldi. Bu durum benim açımdan iyiydi, kendini güvende hissediyorsun, güvende hissetmen bir yana geçtiğimiz günlerde internettte otorite boşluğundan kaynaklanan çok fazla yağma ve şiddet görüntüsü vardı, oluşan algı insanı tedirgin ediyordu. Şu an için tedirgin olacak bir şeyin olmadığını görmek mutlu etti beni, en azından benim gözlemlerim böyle.

Bunun dışında Antakya'daki yıkım beni bi hayli etkiledi, Maraşa'da gitmiştim ama Antakya daha bi ürkütücüydü.
Ben sağlıkçıyım daha önce sınır görevleri için gelmiştim. O zaman gezip gördüğüm hiçbirşey ayakta degil. Sokakları bile zar zor tanıyabildim. Depremin ilk haftasından beri burdayım. Bütün marketlerin kapısı , camı kırık yağmalanmış. Artık hem yağmalayacak birşey çok fazla kalmadı hemde polis , askerin varlığı bu tür olayların önüne geçti. Bir kaç yağmacıya da denk geldik bu arada yalnız. Yıkılmayan yerler, hasar almayan binalar elbetteki var ama Antakya dümdüz olmuş desek yalan olmaz.

Japon depremi 1000 kat falan büyük bizimkinden. Yok deniz dibiydi uzaktı falan geçelim. Bilimi dinler ev yaparsan yıkılmıyor o bina. O deprem bizde olsaydı muhtemelen ben Antalya'da en kaz altında falan kalırdım ya da sokakta yatıyordum ev hasarlı olduğundan.
Bilimsel kıyaslama bu mu oluyor.?

Maraşı vuran depremin 1000 kat güçlüsü Japonya'yı vursaydı şu an Japonya diye bir ülke yoktu. @Sogotoh hortum anlatan teyze kıvamında geliyor bana bu tarz bilgiler dostum. Depremin ne şiddette ülkeye vurduğunu daha iyi araştırmak lazım. Sana ne kadar inandırıcı geliyor şu yazdığın?

Ölçen aleti yüzeye koymuyolar mı abi zaten?
Onun hesabı nasıl yapılıyor bilmiyorum şöyle bir haber var.

Bilimsel kıyaslama bu mu oluyor.?
Şunu vereyim abime.
Şayet bu depremler Japonyadakilerden daha büyük şiddet yapiyorsa
9,0 MW büyüklüğündeki bir denizaltı ters fay depremi olan deprem, 11 Mart 2011 tarihinde Japonya saati ile (JSİ) saat 14.46'da (05.46 UTC) batı Pasifik Okyanusu'nda ve nispeten sığ olan 32 km'lik bir derinlikte meydana geldi.[14] Merkezi Japonya'nın Tōhoku bölgesindeki Oshika Yarımadası'nın 72 km doğusunda olan deprem, yaklaşık altı dakika sürdü.[1][15] Depreme en yakın büyük şehir, Honshū adasındaki 130 km uzaklıkta bulunan Sendai'ydi. Deprem Tokyo'dan 373 km uzaklıkta meydana geldi.[15] Depremden önce büyük sayıda öncü deprem ve depremden sonra yüzlerce artçı deprem meydana geldi. İlk öncü deprem 9 Mart günü 7,2 MW büyüklüğünde, ana depremin meydana geldiği yerden 40 km uzakta meydana geldi. 6,0 büyüklüğünü geçen üç öncü deprem daha 11 Mart günü oldu.[15][16] Depremden sonra; JSİ saati ile 15.06'da 7,0 MW, JSİ 15:15'te 7,4 ve JSİ 15.26'da 7,2 büyüklüğünde artçı şoklar meydana geldi.[17][18][19] Ana depremden beridir büyülüğü 4,5'in üzerinde olan 800'den fazla artçı şok meydana geldi.

Şunu okuyunca bana yapmamıştır gibi geldi. Zira o 9 dışında 4 tane de 4 üstü deprem vuruyor silsile halinde.
Şunları da ekleyeyim. Deprem sonrası oluşan Tsunami dalgalarının etkilediği alan:

Maraşı vuran depremin 1000 kat güçlüsü Japonya'yı vursaydı şu an Japonya diye bir ülke yoktu. @Sogotoh hortum anlatan teyze kıvamında geliyor bana bu tarz bilgiler dostum. Depremin ne şiddette ülkeye vurduğunu daha iyi araştırmak lazım. Sana ne kadar inandırıcı geliyor şu yazdığın?
TNT olarak gücü anlatılıyor orada. Şiddetler arasında büyüklük farkı o. Şiddet olarak 7 ile 9 arasında yaklaşık 1000 kat fark var ölçeğe göre. Hakim olduğum bir alan olmadığından bunlara ve yukarıda attıklarıma bakarak değerlendiriyorum durumu. Yok yanlış değerlendiriyorsun diyorsanız da şurası şöyle böyle diye anlatın, faydalanayım. Ama bunlara bakarak benim değerlendirmem 9 şiddetinde bir deprem görmeyiz umarım ama görürsek ki Celal Şengör'e göre Girit'te olma ihtimali var, uzak olmasına rağmen Antalya'nın bile çok büyük hasar alacağını düşünüyorum. Peşinden gelecek 2-3 7 civarı ve 10'larca 6 şiddetinde olan depremleri de eklersek, 100000 yılın felaketi falan deriz herhalde.

Japon depremi 1000 kat falan büyük bizimkinden. Yok deniz dibiydi uzaktı falan geçelim. Bilimi dinler ev yaparsan yıkılmıyor o bina. O deprem bizde olsaydı muhtemelen ben Antalya'da en kaz altında falan kalırdım ya da sokakta yatıyordum ev hasarlı olduğundan.
Japonların kendisi bizle kıyaslamayın dünyada yaşanmış bir ilk. Bizden de büyük diyorlar yahu. Kendileri diyor adamların.

Şunu vereyim abime.

9,0 MW büyüklüğündeki bir denizaltı ters fay depremi olan deprem, 11 Mart 2011 tarihinde Japonya saati ile (JSİ) saat 14.46'da (05.46 UTC) batı Pasifik Okyanusu'nda ve nispeten sığ olan 32 km'lik bir derinlikte meydana geldi.[14] Merkezi Japonya'nın Tōhoku bölgesindeki Oshika Yarımadası'nın 72 km doğusunda olan deprem, yaklaşık altı dakika sürdü.[1][15] Depreme en yakın büyük şehir, Honshū adasındaki 130 km uzaklıkta bulunan Sendai'ydi. Deprem Tokyo'dan 373 km uzaklıkta meydana geldi.[15] Depremden önce büyük sayıda öncü deprem ve depremden sonra yüzlerce artçı deprem meydana geldi. İlk öncü deprem 9 Mart günü 7,2 MW büyüklüğünde, ana depremin meydana geldiği yerden 40 km uzakta meydana geldi. 6,0 büyüklüğünü geçen üç öncü deprem daha 11 Mart günü oldu.[15][16] Depremden sonra; JSİ saati ile 15.06'da 7,0 MW, JSİ 15:15'te 7,4 ve JSİ 15.26'da 7,2 büyüklüğünde artçı şoklar meydana geldi.[17][18][19] Ana depremden beridir büyülüğü 4,5'in üzerinde olan 800'den fazla artçı şok meydana geldi.

Şunu okuyunca bana yapmamıştır gibi geldi. Zira o 9 dışında 4 tane de 4 üstü deprem vuruyor silsile halinde.
Şunları da ekleyeyim. Deprem sonrası oluşan Tsunami dalgalarının etkilediği alan:

TNT olarak gücü anlatılıyor orada. Şiddetler arasında büyüklük farkı o. Şiddet olarak 7 ile 9 arasında yaklaşık 1000 kat fark var ölçeğe göre. Hakim olduğum bir alan olmadığından bunlara ve yukarıda attıklarıma bakarak değerlendiriyorum durumu. Yok yanlış değerlendiriyorsun diyorsanız da şurası şöyle böyle diye anlatın, faydalanayım. Ama bunlara bakarak benim değerlendirmem 9 şiddetinde bir deprem görmeyiz umarım ama görürsek ki Celal Şengör'e göre Girit'te olma ihtimali var, uzak olmasına rağmen Antalya'nın bile çok büyük hasar alacağını düşünüyorum. Peşinden gelecek 2-3 7 civarı ve 10'larca 6 şiddetinde olan depremleri de eklersek, 100000 yılın felaketi falan deriz herhalde.
9.1 ülkeyi ortadan ikiye ayırabilecek şiddet. O şiddete maruz kaldıktan sonra binaların sağlamlığı falan ikinci planda kalır. Maraştaki depremle arasında 1000 kat büyüklük farkı vardır zaten bu yüzden Japonya'yı bu şiddette vurmamıştır diyorum ben. Depremin şiddeti arttıkça en ufak bir değer yükseltmesinde dahi devasa boyutlarda fark oluşuyor. Yüzeye olan uzaklığı, mesafe falan çok önemli etkenler. Umarım kimse o şiddette bir depreme maruz kalmaz.

İhmal, önlem, bilim vs konusunda ise zaten farklı düşünme ihtimalimiz olduğunu sanmıyorum. O yüzden oralara hiç girmedim.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık