Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Deprem Bilgilendirme ve Yardımlaşma Ağı

Dun sabahtan aksama kadar erzak toplamada gonulluydum. Gelen kolileri sulari mamalari vs tasiyip paketsiz battaniye yorganlari paketledigimiz icin cok goremedim ancak asagida ablalarimizin bu nedir ya bu ne bicim yardim diye isyanlarini duydum bol bol. Cikan yardim kolilerinin icerisinden mini etekler mi cikmasin, fantazi geceligi mi cikmasin, kullanilmis ic camasiri mi cikmasin? Gercekten insanlarimiz bu kadar zalim mi bizim ya. Ustune bir de kapi onunde sayim yapip aldigimiz erzaklarda ismim belirli olsun, firmamizin ismini lutfen kolilere yazalim gibisinden istekler geldi. Bu mu insanlik ya? Ne zaman bu kadar kotulestik biz?

Avcılar deprem açısından en riskli yer, orada çok büyük yıkım olacak.
Ben ümraniye'de oturuyorum, 9 katlı bina bizim. Çok fazla yapı var böyle.
Bende Üsküdar'dayım burada genel olarak eski binalar 4-5 katlı yapılar, bizim yerde 4 katlı fakat çok eski ancak oturduğumuz alan kayalık alan tek şans o olur bizim için bulunduğum bölgede yeni yapılanlar 6+ kat çıkıyorlar nasıl alıyorlar izni bilmiyorum.

Evet.
Hem gece vurdu.
Hem kışın vurdu.
Hem çifte deprem.
Hem yüzeye çok yakın.
Hem yerleşim yerlerinin hemen altında.
Hem çok geniş bir alana vurdu.
Hem yollar zarar gördü.
Hem sular yükseldi.
Hem yangınlar çıktı.

Bunlar sadece doğal olanlar. Bir de insan kaynaklı sorunlar var. Kötü binalar. Koordinasyon eksikliği. İletişimsizlik. Cehalet. Umursamazlık.

Olabilecek en kötü senaryolar hepsi birleşti.
Böyle bir zamanda söylenecek şey değil belki ama günlerdir kendimi tutuyorum. O yüzden şimdi söyleyeceğim. Lütfen kimse kızmasın ve yanlış anlamasın.
Ben bu kabusun bize gerekli olduğuna inanıyorum. Bir çok insan bir çok şeyin farkında değildi. Değişim lazımdı ama hiç de değişim olacak gibi görünmüyordu. Bizim böyle bir kabusa ihtiyacımız vardı ki çaresizliği, öfkeyi, kaybı ve değişim arzusu hissedelim. Binlerce insan kaybettik. Ama malesef buna ihtiyacımız vardı.
Üzülerek katılıyorum. Bir musibet bin nasihatten yeğdir demişler. Söylemeyle uyarmayla önlem almıyor insanoğlu.

Bende Üsküdar'dayım burada genel olarak eski binalar 4-5 katlı yapılar, bizim yerde 4 katlı fakat çok eski ancak oturduğumuz alan kayalık alan tek şans o olur bizim için bulunduğum bölgede yeni yapılanlar 6+ kat çıkıyorlar nasıl alıyorlar izni bilmiyorum.
Evet üsküdar ve ümraniye altı kayalık olduğu için diğer ilçelere nazaran daha güvenli deniliyor. Avcılar, beylikdüzü için sıkıntılı diyordu geçen gün Celal Şengör.

Evet üsküdar ve ümraniye altı kayalık olduğu için diğer ilçelere nazaran daha güvenli deniliyor. Avcılar, beylikdüzü için sıkıntılı diyordu geçen gün Celal Şengör.
He şunu da söylemeden geçmeyeceğim 99 depremin de evin iç duvarında çatlak oluşmuştu mesela yani çok da güvenmek istemiyorum kayalık diye nereden baksan 40+ yıllık bina.

Uzmanlar bu depremi diğer büyük depremlerle kıyaslamışlar.

The Telegraph - Nick Allen
Türkiye'deki deprem 2016'da İtalya'nın orta kesimlerini vuran ve 300 kişinin ölümüne neden olan 6.2 büyüklüğündeki depremden 250 kat daha çok enerji açığa çıkardı.

Tohoku Üniversitesindeki Uluslararası Afet Bilimi Araştırma Enstitüsü Profesörü Shinji,
Shinji, depremin "enerji miktarının", "1995 Büyük Hanshin-Awaji Depremi ve 2016 Kumamoto Depremi'nin on katından fazla" olduğunu vurguladı.

Kadın "geldiğiniz güne lanet olsun" diyor. Neyden bahsediyor?
girdim bi karşılaştırma yaptım, son 3 günde olan depremler kumamotodan kobeye yol oluyor dönerken hiroşimadan da touchblue alıyor. bu çok daha akılda kalıcı bi karşılaştırma bence.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 4)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık