Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi Kitap Tartışma

Adam açıklama yapmış 2024 için en geç. Başka projeleri tutmadı hayatının son dönemleri falan. Bence çıkarmak için ideal zaman. Sanırım 1200 sayfa yazmış birde son 600 sayfa demişti 2,3 ay önce.
KKC zor çıkar, 5 sene içinde anca bitirir bence başladı mı bilinmiyor sanırım. GB daha kötü. O hiç gelmez
Valla 2018den su habere bak, 2020de pandemide yine kabine kapandim deli gibi yaziyorum falan diyordu blogunda. Ben inanmayi biraktim artik.

Valla 2018den su habere bak, 2020de pandemide yine kabine kapandim deli gibi yaziyorum falan diyordu blogunda. Ben inanmayi biraktim artik.
Bence çok fazla şey ekledi hikayeye özellikle 5. Kitapta. O yüzden uzun yazıyor bitmiyor. 1800 sayfa bekleniyordu en son 6. Kitap. Büyük ihtimalle 7. Kitap çıkmaz ama tahminimce. Verin Brandon Sandersona onuda bitirsin :D

Sana bir şey sorayım. Arya, Beric ve grubuyla birlikte Yüce Yürek'te kamp yaptıklarında gece yaşlı bir kadın geliyor. Beric ile ufak bir konuşma yaptıktan sonra Arya'yı çağırıyor ve kadın korkudan deliriyor. Zalim diyor keder diyor saçma sapan konuşup kızı da korkutuyor. Bu olay ileride açıklanıyor mu?
Hayır açıklanmıyor. Ama Arya'nın suikastçi olacak olmasına gönderme yüksek ihtimal.

Üçüncü kitabı okurken Stark hanesinin neredeyse soyu kurumuş yahu dedim. Hani bir bakayım dedim sonra da. Stark ailesinin soy kütüğünde ciddi bir kayıp var. Lord Rickon tek çocuk. Bu adam kısır olsa ya da çocuk sahibi olamadan ölse ne olacaktı?
Buna sebep olarak Martin Kuzey'in geniş ve yönetmesi zor bir yer olmasını veriyor. Pek çok Stark'ın ölmesi o yüzden. Her ne kadar ayrıntıları bilmesek de Starklar Targaryenler zamanında iki iç savaş yaşamış bir aile. Üstelik surun ötesindeki kral, Greyjoy istilası, skaagos isyanı gibi şeylerle de uğraşmışlar. Bir de Kuzey çok uzakta olduğu için Targaryenler onlarla güneyli ailelerle ilgilendikleri gibi ilgilenemiyorlar. Yani mesela Nehirde lordlar birbirine girse kolayca olaya müdahele edip "döğüşmeyin kuzum" diyebilirler. Ama Kuzeyde bir olay olduğu zaman haberi güneye ulaşana kadar zaten olan oluyordur. Ayrıca kış şartları Kuzeyi çok kötü vurduğu için ciddi açlık sorunu da var ki bu da sık savaşların bir sebebi muhtemelen.

Bir ailenin soyu kuruyunca genelde o aileye kadın tarafından da olsa en yakın akraba kimse o ailenin ismini alıp yeni lord olur. Gerçi Martin hiçbir yerde kural olarak böyle bir şey var demiyor ama gördüğümüz örneklerden bu sonucu çıkarabiliriz. Mesela Hornwood lordu ve oğlu ölüp soy kuruyunca Hornwood kanı taşıyan birinin Hornwood ismini alarak yeni lord olabileceğinden bahsedilmişti. Gene Robert Arryn'in varisi Harrold Hardnyng Robert öldüğü takdirde Harrold Arryn olarak yeni vadi lordu olacak deniyor wikide. Lannisterların soyu kuruduğu zaman da Lannisterla evli bir Lynden Lannister ismi alarak Kaya'yı almış. Bu ailelerin 8.000 yıl soylaro kurumadan nasıl başta kaldıklarını açıklıyor.

da aptalca, Ben'in Sur'a gitmesinin sebebi ne ki?
Ben isyandan sonra sura gidiyor. Sebep daha kişiseldir muhtemelen. Bilmiyoruz.

Serideki en sağlam kötü karakter bence. İşlenişi, mantığı, karakter gelişimi muazzam. Bir kadının alabileceği kötü yolu gösteren bir noktada bence. Seri içindeki en sağlam 10 karakter içerisinde net vardır. İlk 5ide zorlar kitaplarda.
Hani karizma ve yaptıkları bilmemne tesir gücünü falan yorumluyor olsaydık eğer tywin falan etmezdi ama karakter gelişimi olarak Cersei birçok sevilen karakteri geride bırakır.
Tyrion ve Jon dışında (Daenerys bile dahil belki buna) bu kadar gerçek hissettiren karakter cidden az
Aynı fikirde değilim. Ha tabi işlenişi güzel evet bu Asoiaf'ın güçlü yanı zaten. Ama karakter gelişimiyse konu ona gelene kadar onlarca karakter var.

Bir de karakter gelişimi derken neyi kast ettiğini de pek anlamadım doğrusu. Çünkü Cersei seri başından bu yana karakteri anlamında pek dönüşüm geçirmiş birisi değil. Geçmişini kast ediyorsan bence gene pek sayılmaz.

Zira bu karakter en başından beri biraz tuhaf ve dengesiz bir yapıya sahip. Küçüklüğünü incelediğimiz zaman kendisi ikiziyle sevişiyor ama bir yandan Rhaegar'a da aşık hatta onu önde tutuyor. Babası Rhaegar evli olmasına rağmen gene de bir ihtimal Elia gözden düşer ya da Viserys olgunlaşır diye Cersei'yi sarayda tutmaya devam ediyor. Ama Cersei Jaime ile sevişebilmek için Jaime'yü kayadan vazgeçip kral muhafızı olması için manipule ediyor ve kendisi Robertşe evliyken de Jaime ile sevişmeye devam ediyor. Sebep olarak da ilk gece bana Lyanna dedi diyor. Ama kendisi başka bir yerde Rhaegar'ı öldürdüğü için Robert'i asla affetmedim de diyor, yani senin d aklında 2 tane adam varken nişanlısının tecavüze uğrayıo öldüğünü düşünen bir adamın onu hemen unutmasını beklemek ikiyüzlülük değil mi? Kaldı ki Rhaegar opsiyonu eskisi kadar kuvvetli olmasa da duruyorken Jaime'yi sırd onla sevişebilmek için manipule edip Kaya'dan vazgeçirmişsin. Ki Robert de bu arada ilk kral olduğunda çok yakışıklı olarak tasvir ediliyordu.

Yani Cersei, istemediği kişiyle zorla evlendirilen bu yüzden de deliren masum bir kızcağoz değil. Daha en başından beri ne istediğini bilmeyen, dengesiz ve kafası karışık bir tip.

Yav ben dizideki halini de sevmemiştim de kitapta tamamen nefret ettirdi kendisinden. Jaime bunu sevmeyi nasıl becermiş aklım almıyor. Bununla yatacağıma ötekiyi koynuma alırım daha iyi.

Kadın kimseye güvenmiyor. Sağa sola öne arkaya nereye bakarsa düşman ve hain görüyor. İnsanların yüzleri Tyrion sesleri de Tyrion'un ki oluyor.
Cersei POV'ları benim en keyifle okuduğum POV'lardı. Diğerleri de keyifli, fakat Cersei'yi okurken orta yaşlı, dul, kardeşiyle yatan bir kadının paranoyalarına şahit oluyoruz. Her şeyden kuşkulanması, iktidarı kaybetmemek için aptalca kararlar alması, Jaime ile olan dinamikleri çok hoşuma gidiyordu. Jaime POV'ları bizim gözlemlerimizin geri dönütü idi bir nevi. Bu toksik ensest ilişkide, Cerseide ters giden bir şeyler olduğunu fark ediyor falan. Cersei iyidir ya hocam :D En azından beş kitapta karakter arkı bir yere varıp kısa süreli oh olsun sana cersei dedirtiyo

Martinin bitirememe sebebimi bir seyler eklemesi olarak gormuyorum. Tam aksine bitiremedigi icin bir seyler ekliyor.
Doğru yorum. Doğaçlama yazım tekniğinden dolayı kurguda sorunlar ortaya çıkıyor. Zamanı geri alıp ilk kitapları geri alıp ilk kitapları değiştiremediği için bunları çözme amaçlı yeni şeyler ekliyor. Eklenem yeni şeyler yeni sorunlara sebep oluyor. Kısır döngü tam anlamıyla.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık