Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Borsa Yatırımı

borsaya yatırım yapıyor musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    106
@007stargate
hocam sen trader kafasındasın :( Ben o tarafa bakmıyorum :oleyo2:

mümkün olduğu kadar kısa tutmaya çalıştım konuyu ama yine de uzun oldu.
grafik seti falan teknik analiz kastediyorsun sanırım. ben temel analiz dışındaki bakıs acılarına yatırım gözüyle bakmıyorum.

anlatmaya gelince o konuda yetkin biri değilim olsam da burada anlatmam zaten. ankette de görüldüğü üzere yatırım yapmıyor çoğunluk. yatırım öğrenmek cok basit ve ücretsiz . buffett videolarını izleyin. buffettın kitabı yok ama yıllık hissedar mektuplarını okuyun. altın değerindedir. peter lynch borsada tek basına başlangıç icin muazzamdır. ondan sonra finansalları öğrenmeye çalısın. şirketlerin faaliyet raporlarını okuyun. mikro eokonomi ve birim ekonomi falam öğrenin. makro ekonomiyi boşverin.

Önümüzde resesyon gibi tehlikeli bir süreç var. En sağlıklısı sanırım fiziki yatırımlara yönelmek. Kripto gibi borsalarda piyasa iyi olduğu zaman işe yarayan şeyler. ABD hala daralmayı sürdüreceğini söylüyorsa da yeni yılın sonlarına doğru eski para politikasına dönmek zorunda kalabilir.

O değil de asgari ücret zammı ile birlikte yine dolar şaha kalkacak. Geçen sene de olduğu gibi absürt şekilde yükseltip aşağı vurduracaklar gibi geliyor. 24 TL'leri görüp tekrar 19'lara gelebilir. Tabi bu kendi fikrim YTD. Ülke para biriminden trade yaparak para kazanma peşindeyim şaka gibi :D.

borsaya kısa vadeli yatırım yapıyorsanız bilmeniz gereken şeyler:

• kimse kimseye bedava para dağıtmaz.
  • bist30'daki bazı halka açık hisseler dışında, her hisse kağıdının bir yada birden fazla tahtacısı vardır.
  • hisseye sahip olanların dağılımını, maliyetlerini, hisseye para giriş-çıkışlarını vb. verileri görebilen ve buna göre hareket edenler vardır.
  • düşen hisse, maliyet düşürmek için alınmaz. ya zarar kesilir yada trend yukarı dönene kadar beklenir.
  • her yükselişin bir düşüşü vardır. yüksekten düşerken alıcı olmayacağı için, elinizdeki hisseyi satamaz, düşüş bitene kadar beklersiniz.
  • kolokasyon denilen nane sebebiyle adil bir emir gönderme imkanı azdır.
  • alım satım emirlerinin büyük çoğunluğu algoritmalar tarafından gerçekleştirilir.
  • birbiri ile haberleşen gruplar ve birden çok hesabı olan kişilerin olduğu, bunların farklı kişilermiş gibi davranarak tuzak kurabileceği asla unutulmamalıdır.
  • türkiye borsasında herkes diğer yatırımcıların parasını elinden almak için uğraşır.
  • teknik analiz, sadece teknik analize önem verenleri tongaya düşürmeye yarar.
  • beklentiler alınır, gerçekler satılır.

Al-sat yapıp kısa sürede zengin olmak isteyenler için bu sistemin nasıl işlediğini kısaca anlatayım. Nasıl bir şeyin içine girdiğinizi bilin. :)

Hemen hemen her hissenin bir tahtacısı vardır. Kriptoya aşina olanlar, siz bu kişilere balina diyorsunuz. Tahtacı bir hissenin önemli bir kısmına sahip olan kişidir. Onun yaptığı işlemler hisseye yön verir. Teknik analiz ile yani grafiği okuyarak al-sat yapmak isteyen kişiler işte bu tahtacı dediğimiz adamın hareketlerini tahmin etmeye çalışır.

Örneğin bir hisse fiyatı 10 lira civarında yatay bir şekilde ilerliyor olsun. Bu tahtacının elinde 1-2 lira civarından aldığı milyonlarca lot hisse vardır. Kimi zaman bir miktar satarak hisseye düşüş hareketi başlatır ve hisse düşüyor diye satan insanların mallarını daha ucuz fiyattan tekrar alır. Mesela düşüyor diye satılan malları 8'den tekrar alır. Böylelikle maliyetini düşürür. Kimi zaman da bir miktar alarak yükseliş hareketi başlatır ve elindeki hisselerin değerini arttırır. Mesela 8'den o alınca hisse tekrar yükselmeye başlayacağı için diğer insanlar da almaya başlar. Hisse 12 liraya geldiğinde 8'den aldıklarını tekrar satar. Hisse yine 8 liraya düşer. Sonra yine yükselir, yine düşer bu böyle devam eder.

Yukarıdaki örnekte tahtacı 8'den alıp 12'den satar. Güzelce kar eder. Peki kimden alır kime satar? Grafiği okumayı bilen insanlar yani teknik analizciler hareket başladıktan sonra trene biner tahtacı ile birlikte yolculuk eder. Tahtacı 8'den alır. Teknik analiz yapanlar 9'dan alır. Bu işten anlamayan insanlar şansına göre 10-11-12 civarından alırlar. Tahtacı 12'den satar. Analizci trendin bittiğini anlar 11'den satar. 9'dan alıp 11'den satmıştır. O da kar etmiştir. Diğer insanlar yine şansına göre 10-9-8 civarından satar ve zarar ederler.

Al-sat yaparak para kazanmak isteyenler işte bu hikayedeki teknik analizci olmak istiyor. Ancak çoğu insan bilinçsizce girer ve bu hikayedeki kurban olurlar.

Tahtacı da iyi teknik analiz bilir. Malını pazarlamak için grafiği teknik analize uygun bir şekilde hareket ettirir. Bazen ufak tefek tuzaklar da kurabilir. Bazen de kontrol edilemeyen büyük olaylar yaşanır. Piyasa bu haberlere göre tepki verir. Akıntıya karşı yüzmek olmaz. Teknik analizci bu nedenlerden dolayı her zaman kar etmez. Teknik analizin başarı oranı %70-80 civarındadır. Zaten 10 işlemden 7-8'ini karla kapatmak yeterlidir. Ayrıca iyi bir teknik analizci zararı kısa tutup karı uzun tutar. Yani işler kötüye gidiyorsa zararda ısrar etmez az zararla satar çıkar. İşler yolunda gidiyorsa da gittiği yere kadar sabırla karını büyütür.

Piyasada tahtacı-balina diyeceğimiz bu kişiler %1 bile etmez. Teknik analizciler %10-15 civarındadır. Geri kalanı küçük yatırımcılardan oluşur. Küçük yatırımcı küçük balıktır. Avdır. Zengin olma hayaliyle parasını büyük balıklara kaptırır.

Onun için piyasada al-sat yaparak kazanmak istiyorsanız kendinizi iyi yetiştirmelisiniz. Yoksa fiyatlarla çok ilgilenmeden altın, döviz biriktirir gibi düzenli alıp birikim yapmak en doğrusu olacaktır. Hatta borsacılar arasında bile al-sat ile birikim arasında hangisinin daha karlı olduğu hala tartışma konusudur. Çoğu teknik analizci al-satın yanında birikim de yaparak borsa emeklisi olmaya çalışır.

‘Borsa yatırımı’ Korsanfan’a kadar geldiyse asla bulaşmayın. Dediğim dalga değildir. Keneddy ve ayakkabıcı hikayesini okuyunca ne dediğimi anlayacaksınız.
%100 katılıyorum.Kripto paralar tavan tavan gidiyordu btc 68 bin dolara kadar çıktı ne zaman ki sokakta yürürken liseli gençlerin şunu aldım şunu sattım dediğini duydum ,bakkala girdiğimde bakkal amcanın avax iyi gidiyor yiğenim kaçırma dediğini duydum çok sürmedi birkaç haftaya saldı aşağı kitlediler küçük yatırımcıya.Para parayla kazanılır çalışarak zengin olunmaz.Borsa olsun kripto para olsun para yoktan varolmuyor birinin cebindeki para başkasının cebine giriyor.Yani senin kazanman için birilerinin satması lazım zarar etmesi lazım.Sen kazanan tarafta olacak kapasitedemisin,hayatını yatırımişlerine harcamış,gecesini gündüzünü bu işe harcayan insanları,saniyelik işlemler yapan robotları yenebilirmisin onların cebindeki parayı alabilirmisin onu düşünmek lazım.Eğer ben bunları yenerim veya küçük yatırımcının cebinden alınacak paraya bunlarla ben de ortak olurum onlar 10 alıyorsa 2 de ben alsam yeter diyorsanız buyrun borsaya :D

%100 katılıyorum.Kripto paralar tavan tavan gidiyordu btc 68 bin dolara kadar çıktı ne zaman ki sokakta yürürken liseli gençlerin şunu aldım şunu sattım dediğini duydum ,bakkala girdiğimde bakkal amcanın avax iyi gidiyor yiğenim kaçırma dediğini duydum çok sürmedi birkaç haftaya saldı aşağı kitlediler küçük yatırımcıya.Para parayla kazanılır çalışarak zengin olunmaz.Borsa olsun kripto para olsun para yoktan varolmuyor birinin cebindeki para başkasının cebine giriyor.Yani senin kazanman için birilerinin satması lazım zarar etmesi lazım.Sen kazanan tarafta olacak kapasitedemisin,hayatını yatırımişlerine harcamış,gecesini gündüzünü bu işe harcayan insanları,saniyelik işlemler yapan robotları yenebilirmisin onların cebindeki parayı alabilirmisin onu düşünmek lazım.Eğer ben bunları yenerim veya küçük yatırımcının cebinden alınacak paraya bunlarla ben de ortak olurum onlar 10 alıyorsa 2 de ben alsam yeter diyorsanız buyrun borsaya :D
borsa zero sum game değil. bir taraf kazanırken bir taraf kaybetmek zorunda değil. traderlık öyle ama.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık