Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tanıtım] Attack on Titan

Reiner eğer adamsa, bizimkilerin safına geçer. Reiner'ı yardıma çağıran veletler zaten vatan haini, ırk düşmanları. Ayaklarına fırsat geldiği halde halen Marley'in köpekliğini yapıyorlar.
Reiner'ın yanında ki veletler İkinci Dünya Savaşı sırasında gettolarda muhbirlik yapan Yahudilere benziyorlar kafa yapısı olarak.

O çocukları iyi ki var, Isayama'nın anlatmak istediği hikaye açısından önemli bir parçalar. Isayama şimdiye kadar hep Eren ve duvarın içindeki insanların bakış açısıyla hikayeyi aktardı. Bu sefer o çocuklar sayesinde Marley tarafını ve tüm dünyanın bakış açısını görebiliyoruz.

Manga konusunda Isayama'nın bir röportajından bir bölümü paylaşmıştım. Okuyucu/izleyici olarak farklı perspektiflere sahip olsak da, yazarın amacı seride kimin doğru ve kimin yanlış olduğunu anlatmak değil.

İnsanlık tarihindeki savaşlarının aksine, bir mangada galipler ve mağluplar yazar tarafından belirlenir. Sonunda neyin doğru olduğuna karar verebilecek misiniz?

Sonuç olarak, serinin neyin ''doğru'' neyin ''yanlış'' olduğu konusunda yargıya vardığını düşünmüyorum. Örneğin, Furuya Minoru’nun Himeanole'sini okuduğumda; toplumun, sosyal normlar altında, hikayedeki seri katili affedilemez bulacağını biliyordum. Ancak hayatını ve arka planını hesaba kattığımda hala merak ediyordum, ''eğer bu onun doğasıysa, onu kim suçlayabilir ki?'' Hatta ''katil olarak doğmamış olmam bir tesadüf mü'' diye bile düşündüm. Mutlak surette başaramadığımız şeyleri ''çaba eksikliğinden kaynaklanan'' hata olduğunu savunuruz ve bunda bir acılık var. Öte yandan, bir fail için ''bu hale gelmemin nedeni çabalamamam değil'' diye düşünmenin bir avuntusu var. Bu şartlar altında kurbanın hislerinin çok önemli olduğunu inkar edemeyiz. Ancak sorunun kökenini göz önüne alarak, ''neyin doğru'' olduğunu değerlendirmek yerine, çeşitli çalışmalardan ve felsefelerden esinlenmek ve o anlar sırasındaki hislerimi doğru bir şekilde göstermek... Shingeki no Kyojin'in sonunun buna benzeyeceğini düşünüyorum.

Kısacası Reiner açısından önemli bir tamamlayıcı unsur o çocuklar. Reiner o adadakiler için bir düşmansa o çocuklar için bir kahraman. tıpkı adadakiler için Eren nasıl bir kahramansa, tüm dünya için bir düşmansa... Eren boşuna biz senle aynıyız Reiner demiyordu.

Ne Reiner ne de o çocuklar vatan haini olduğunu düşünmüyorum. Marley kültürüyle büyümüş hepsi, Eldian'ın zamanında işlediği suçların utancıyla yaşıyorlar. Adadaki Eldianlılar ile aynı etnisitede göremiyorum. Tamamen farklı bir uluslar.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık