Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Abartıldığını Düşündüğünüz Dizi ve Filmler

Şu forumda yazılanlara öyle kolay kolay çıkışmamda ancak hakikaten bu kadar da olmaz !. Kült filmleri eleştirirken bir alt yapı ile konuşun lütfen. Sevmeye bilirsin eyvallah "beni tatmin etmedi, bana hitap etmiyor " gibi yorumlar yazarsanız kabulum ama kusura bakmayın eğer eleştiriniz çok sert olacaksa o sert eleştirinin temeli de olacak. Yönetmeni tanıyacaksın üslubunu bileceksin, müzikler kim yapmış bileceksin, görüntü yönetmeni kim bileceksin ve filmi eleştiriken çekildiği dönemi, teknolojik imkanları vede en önemlisi varsa felsefesi onuda bileceksin. Böyle içi kuru yorum yapmayalım lütfen.
İnterstellar dan bir örnek vereyim. Film hazırlanırken bilimsel alt yapısında kendi alanında bilinen ve uzmanlığı o konuda olan bir fizikçiyle çalışıldı. Üniversitede eğitimini fizikte yapanlar veya rölatavite ile ilgilenenler gayet iyi bilir ki zamanın bükülmesi etkisini vede bir karadeliğin 3D şeklini çok çok iyi vermişlerdir. Örnekleri çoğaltırım. Konu ile alakalıda bir örnek verecek olursak Godfather 3 ve Inglourious Basterds filmleri.

Çok merak ediyorum İnterstellar'da o solucan deliğini kim açıyor ?
Zeka özürlüsü olduğum için bişey anlayamadım heralde :hoo:

Çok merak ediyorum İnterstellar'da o solucan deliğini kim açıyor ?
Zeka özürlüsü olduğum için bişey anlayamadım heralde :hoo:
Bu soru ile forumda solucan deliği açabilirsin ne yapıyorsun sen ya? Şimdi burada islamcı-desit-ateist kavgası mı çıkaracaksın. Çok ayıp..

Bu soru ile forumda solucan deliği açabilirsin ne yapıyorsun sen ya? Şimdi burada islamcı-desit-ateist kavgası mı çıkaracaksın. Çok ayıp..
Şimdi şöyle bi saçmalık var :D
Eğer gelişmiş insanlar açtıysa o deliği o zaman demek ki insanlar kurtulmuş :D
o delik olmadan... Eee o zaman bunca hikayeye ne gerek var ?
Eğer insanlar açmadıysa kim açtı o deliği filmde onlar dedikleri insan çıkmadı mı ?
Ben o saçmalığı anlamadım bunun dışında film fena değildi, tek sorunu artık kim karadelik görse direk boyut değiştirmek için içine atlayabilir :D

5. Boyutta yaşayan varlıklar açmış. Orası muallak yani.
Karadelik havuz değil. Filmde onu iyi gösterememişler.

Shounen olarak HxH, Toriko, Bleach seinen olarak ise Berserk ve Feng Shen Ji gibi bir sürü seri var One Pieceden daha genis evrene sahip ve daha oturaklı diyebileceğımiz. Bana göre Lotr ile birlikte büyük balonlardan biridir One Piece.
Toriko haricindeki yazdığın serileri bende takip ediyorum. Hiçbirinin evreni bırak One Piece kadar geniş olmayı, yanına bile yaklaşamazlar. One Piece konusunda benimde eleştirdiğim birçok yön var ancak saygı duyulacak yanları olduğunu da göz ardı etmemek gerek.

https://myanimelist.net/mangalist/TaflanDeniz
Tekrar göz attım. Listedeki okuduklarımdan hiçbiri One Piece kadar geniş ve sağlam temellere oturmuş bir evrene sahip değil. Bu listede olmayan Tower of God'ın evreni ise hemen hemen aynı seviyede.

Son düzenleme:
Şimdi şöyle bi saçmalık var :D
Eğer gelişmiş insanlar açtıysa o deliği o zaman demek ki insanlar kurtulmuş :D
o delik olmadan... Eee o zaman bunca hikayeye ne gerek var ?
Eğer insanlar açmadıysa kim açtı o deliği filmde onlar dedikleri insan çıkmadı mı ?
Ben o saçmalığı anlamadım bunun dışında film fena değildi, tek sorunu artık kim karadelik görse direk boyut değiştirmek için içine atlayabilir :D
Kız ve babasının onlar dedikleri kızın babası çıktı iletişim kuran kara deliği açan arkadaşlar değil.

Kara deliği açan çok boyutlu varlıklar dendi hangi ırka mensup oldukları söylenmedi yani insan değil orası kesin. Sadece dünyada ki insanları kurtarabilmek için tekrar dünyada ki insanları kullanıyorlar.

Kara deliğin içine girdiklerinde o odada olabilecek olmuş her türlü zaman dilimine uzanan bir bağlantı noktası oluşturmuş bulunuyor bu şekilde kurtarana kadar dünyayı orada kalması gerekiyor. Saate kodu işlediği an film final evresine giriyor karadelik filan hikaye oluyor :D

Kız ve babasının onlar dedikleri kızın babası çıktı iletişim kuran kara deliği açan arkadaşlar değil.

Kara deliği açan çok boyutlu varlıklar dendi hangi ırka mensup oldukları söylenmedi yani insan değil orası kesin. Sadece dünyada ki insanları kurtarabilmek için tekrar dünyada ki insanları kullanıyorlar.

Kara deliğin içine girdiklerinde o odada olabilecek olmuş her türlü zaman dilimine uzanan bir bağlantı noktası oluşturmuş bulunuyor bu şekilde kurtarana kadar dünyayı orada kalması gerekiyor. Saate kodu işlediği an film final evresine giriyor karadelik filan hikaye oluyor :D
Orayı kaçırmışım, havada kalmamış mı sence biraz bu kısmı ?

Toriko haricindeki yazdığın serileri bende takip ediyorum. Hiçbirinin evreni bırak One Piece kadar geniş olmayı, yanına bile yaklaşamazlar. One Piece konusunda benimde eleştirdiğim birçok yön var ancak saygı duyulacak yanları olduğunu da göz ardı etmemek gerek.
Şimdi hikayenin geçtiģi evren farklı şey onun işlenişi ayrı şey. Misal HxHde 400 küsür bölümluk hikaye bildiģimiz dünyada geçiyor lakin sonradan ogreniyoruz ki o dünya, HxH gezegeni içinde bir adadan ibaret ve HxH dünyası o adadan yüzlerce kat daha büyük. Bu bahse konu edip.örneklediğim seriler için de geçerli. Misal FSJ evreni dünya cennet cehennem ve Fantom adasını kapsıyor. Berserk yine aynı sekilde. İçlerinde en zayıfı Bleach idi, o dahi One Pieceden daha büyük evrene sahip. Mangaka nedense Karakura dısına çikmadi hiç. Düşun koskoca dunyada adam sadece 1 kasabayı işledi. Cehennemi hiç işlemedi. Hueco Mundo ve SS dahi zayıf kaldı. Bu serilerin evren inşaası çok sağlam lakin mangakanın işleyişi çeşitli sebeplerden zayıf olabiliyor ama dediğim gibi bunun evren genişliğinde bir önemi yok.

Şimdi hikayenin geçtiģi evren farklı şey onun işlenişi ayrı şey. Misal HxHde 400 küsür bölümluk hikaye bildiģimiz dünyada geçiyor lakin sonradan ogreniyoruz ki o dünya, HxH gezegeni içinde bir adadan ibaret ve HxH dünyası o adadan yüzlerce kat daha büyük. Bu bahse konu edip.örneklediğim seriler için de geçerli. Misal FSJ evreni dünya cennet cehennem ve Fantom adasını kapsıyor. Berserk yine aynı sekilde. İçlerinde en zayıfı Bleach idi, o dahi One Pieceden daha büyük evrene sahip. Mangaka nedense Karakura dısına çikmadi hiç. Düşun koskoca dunyada adam sadece 1 kasabayı işledi. Cehennemi hiç işlemedi. Hueco Mundo ve SS dahi zayıf kaldı. Bu serilerin evren inşaası çok sağlam lakin mangakanın işleyişi çeşitli sebeplerden zayıf olabiliyor ama dediğim gibi bunun evren genişliğinde bir önemi yok.
Yalnız evrenin yüzölçümü olarak ne kadar geniş olduğunun okuyucuya bir faydası yok ki... One Piece her 50 bölümde bir tamamen yeni bir adaya giriş yapıyor, yeni karakterler seriye ekleniyor -daha da önemlisi eski karakterler güncel hikayenin asla dışına itilmiyor-. Düşünürsen sadece yuvarlak bir dünya içerisinde geçiyor.

Bleach diyoruz, Berserk diyoruz, HxH diyoruz... 600 bölüm aynı karakterler, aynı mekanlar, benzer hikayeler üzerinden giden seriler bunlar. Birçok evreni -cennet, cehennem vs- içermesinin hiçbir anlamı yok. Neticede okuyucu dönüp dolaşıp aynı şeyleri okuyor. HxH'de işlenen dünya sadece küçücük bir parçaymış felan... Pek (!) büyük evrenlerin hiçbirisi çizilmedikçe, üzerine hikayeler üretilmedikçe uzaklarda bir yerlerde pek (!) büyük olayların yaşanmasının evren genişliğine artısı yok malesef.

Örnek olarak sadece peynir kabında geçen bir hikaye, çok çeşitli karakterler ve olay örgüleri ile okuyucuya geniş bir evren sunabilir. Tam zıttı şekilde, -Cennet-Cehennem gibi sonsuzluk kavramlarını içeren Bleach'te olduğu gibi- dönüp dolaşıp aynı monoton hikayeyi de anlatabilir. Neticede evren genişliği, yüzölçümü olarak algılanmamalıdır.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık