Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] 2 Yıl Öncesi ve Sonrası Güç Dengesi

@Solid Snake
Ayrıca hani Ace'in Savaş Lordluğuna davet edilmesi falan. Bunu Ace'i övmek gücünü göstermek için yapıyor sen gidip bazı Lordları ezik görüyorsun. Lordlar, Odanın kurduğu güç dengesinde yapı taşlarından birisi, Şuan Donanma, Vegapunkın çıkardığı güce güveniyorlar ama yine de dengenin sarsılıp sarsılmayacağı konusunda şüpheliler. Bu Yapı taşlarından biri olan adamlar nasıl olurda Bir İmparatorun 5,6 adamından çok uzak güçte olsun. Zaten Beyazsakalın ilk üç komutanı dışında diğer komutanlar gösterildiğinde hemen sonraki panelde Koramiraller çizildi. Hani Bu saydığın isimlerin Donanmada geleceği karşılık Koramiraller. Lordlar ise Elit Kumandanlarla ilk 3-4 adamla eşleşir aşağısı kurtarmaz.

o konuda yıllar sonra olabilir, meyve verilirse.
Buradaki argüman şu Marineford Lucci> Marineford Coby
ikisi de genç, eğer coby amiral oluyorsa lucci niye olamasın.
Lucci amiral olamaz da demiyorum, güçlenme hızı Luffy'den yukarıda seyredemez diyorum. Luffy, Katakuri'yle dövüşürken bize Rayleigh'le olan bir konuşması flashback olarak gösterildi. Rayleigh, Luffy'ye bundan sonra Haki'sini ancak çok güçlü bir düşmanın karşısında ciddi anlamda yükseltebileceğini söylüyordu. Yani bu şekilde seri içindeki dövüşerek güçlenme dinamiği bir bağlama oturtulmuş oldu. Lucci'nin zaman atlaması sonrasındaki süreçte bu güçte bir düşman indirmediğini bildiğimize göre zaman atlaması sürecinde kat ettiği yolun en fazla Luffy kadar olacağını varsayarak Luffy'nin zaman atlaması dönüşündeki gücünü bir üst sınır olarak referans alabiliriz ki seriden ufacık da olsa bir güç dengesi beklentimiz kaldıysa almalıyız da.

Ama Lucci aradan geçen daha da fazla zamanda amiral olabilir belki, buna bir itirazım yok.
Şimdi Bonney örneğini sadece onun üzerinden gitmen için vermedim. Teachin bir süpernovanın gücünü ciddiye almazken, yaşını almış gücünü kaybetmiş bir Lordu kendi tayfasında istiyor bu bile birçok şey ifade eder.

Daifuku, Oven gibi adamların gücü neden Crocodile, Moria için çok fazla uçuk olsun ki. Marineford performansları Elit Kumandanlar dışındaki Beyazsakalın tüm komutanlarından net üstte. Hani düşünsene Doflamingo gidip, Ovena ortaklık talep ediyor veya Ultiye.. Bir karaktere dengin olmadığı sürece böyle bir girişimde bulunmazsın. Crocodile için yapılan bu konuşma bile onu Oven ve Vergodan çok net güçlü yapar. Doflamingonun da en az bir tık altına yerleşir. Ayrıca, Crocodile, Moria, Lucci gibi adamların Oven, Daifuku gücünde görmek güçlerini nasıl 10 kat arttırmak anlamına geliyor ki ? Luffy, gücünü gayet övdüğünüz magellanı yere yıkmış birisi ciddi ciddi Luffynin 2 yıl öncesinde Oven, Daifuku seviyesi bir komutanla karşılaşması durumunda yenileceğini düşünüyor musun ? Ortam oluşsun yeterli. Gecko Moriah dediğimiz adam çökmüş, halinde bile Nightmare Luffyden yumruk yiyip geri kalkıyor. Oven, Daifuku gibi adamlar güç olarak ciddiye alınacak tipler değiller.
Yani, ilk mesajımda ifade ettiğim gerçeklik dışı noktalara gitmişsin.

Öncelikle Teach'in konuştuğu Bonney iki yıl önceki Bonney, konuştuğu Moria ise güncel Moria. Moria eğer iki yıl önceki Bonney'den güçsüz olsa New World'de niye dolanıyor değil mi? Bu arada şu anki Bonney'in de süpernova standartlarının altında kalacağını zannetmiyorum, mevcut Bonney ile karşılaşsa Teach, Moria'ya kıyasla daha büyük bir istekle tayfasına davet eder.

Elit kumandanlardan kastın eğer yalnızca Beyazsakal Korsanlarının en güçlü 3-4 üyesiyse yani 16'sını birden bu kapsama almıyorsan Crocodile ile Moria'nın onlardan daha güçlü düşmanlarla mı savaştıklarını söylüyorsun gerçekten? Yahu en basitinden Moria, Curiel ile dövüşüyordu. Luffy ek güçlendirmelerle bile Magellan'ın karşısında doğru dürüst duramadı, yalnızca diz çöktü diye ciddi ciddi onun seviyesine yaklaştığını düşünmek Luffy'ye çok fazla kredi vermek olur.

Oven ya da Daifuku iki yıl önce Luffy ile karşılaşsalardı tek atıp geçeceklerdi elbette. Bunu mu tartışacağız gerçekten? Pacifista referansından bu kadar uzaklaşmak çok yanlış bir okuma, kusura bakma.

bonney meselesinde teachin ataerkil yapısı da var. Beyazsakalın gemisinde karı yoktu hiç. Daha sonra kendi mekanında çizildiğinde kucağında karılarla çizildi adam. Yani elinin hamuruyla erkek işine karışma meselesi gibi. Şuanki novaların hepsi moriah'ı alır. Ancak moriah'ında güçlü bir meyvesi var. meyve hatrına tayfaya alınır ama zaten çalabildiği için Teach'İn moriah'a ihtiyacı yok. Belki tayfaya gel lafı da kandırmacaydı meyvesini çalmak için.

Lucci amiral olamaz da demiyorum, güçlenme hızı Luffy'den yukarıda seyredemez diyorum. Luffy, Katakuri'yle dövüşürken bize Rayleigh'le olan bir konuşması flashback olarak gösterildi. Rayleigh, Luffy'ye bundan sonra Haki'sini ancak çok güçlü bir düşmanın karşısında ciddi anlamda yükseltebileceğini söylüyordu. Yani bu şekilde seri içindeki dövüşerek güçlenme dinamiği bir bağlama oturtulmuş oldu. Lucci'nin zaman atlaması sonrasındaki süreçte bu güçte bir düşman indirmediğini bildiğimize göre zaman atlaması sürecinde kat ettiği yolun en fazla Luffy kadar olacağını varsayarak Luffy'nin zaman atlaması dönüşündeki gücünü bir üst sınır olarak referans alabiliriz ki seriden ufacık da olsa bir güç dengesi beklentimiz kaldıysa almalıyız da.

Ama Lucci aradan geçen daha da fazla zamanda amiral olabilir belki, buna bir itirazım yok.

Yani, ilk mesajımda ifade ettiğim gerçeklik dışı noktalara gitmişsin.

Öncelikle Teach'in konuştuğu Bonney iki yıl önceki Bonney, konuştuğu Moria ise güncel Moria. Moria eğer iki yıl önceki Bonney'den güçsüz olsa New World'de niye dolanıyor değil mi? Bu arada şu anki Bonney'in de süpernova standartlarının altında kalacağını zannetmiyorum, mevcut Bonney ile karşılaşsa Teach, Moria'ya kıyasla daha büyük bir istekle tayfasına davet eder.

Elit kumandanlardan kastın eğer yalnızca Beyazsakal Korsanlarının en güçlü 3-4 üyesiyse yani 16'sını birden bu kapsama almıyorsan Crocodile ile Moria'nın onlardan daha güçlü düşmanlarla mı savaştıklarını söylüyorsun gerçekten? Yahu en basitinden Moria, Curiel ile dövüşüyordu. Luffy ek güçlendirmelerle bile Magellan'ın karşısında doğru dürüst duramadı, yalnızca diz çöktü diye ciddi ciddi onun seviyesine yaklaştığını düşünmek Luffy'ye çok fazla kredi vermek olur.

Oven ya da Daifuku iki yıl önce Luffy ile karşılaşsalardı tek atıp geçeceklerdi elbette. Bunu mu tartışacağız gerçekten? Pacifista referansından bu kadar uzaklaşmak çok yanlış bir okuma, kusura bakma.
Lucci, Luffyden daha hızlı zaten yol kat edemez. Öyle bir iddiam hiç bir yazımda olmadı. Fakat sen kendisinin komutan liginde dönüş yapmasına bile ihtimal vermiyorsun. Lucci için, Elit Komutan seviyesi yeterli olacaktır. Amiral, İmparator bunlar başka seviye. Lucciye fazla...

Ben Luffy, Magellana yakın da demedim. Yine yorumumu yorumlayarak ilerliyorsun. Sağ Kol, Sol Kol aralığında gördüğümüz Magellan, Luffynin yumruğuna yere oturuyorsa, Oven ve Daifuku gibi tipler nasıl Luffye tek atıp geçiyor ?

Moria, Curiel eşleşmesi de ciddiye alınacak bir şey değil. Mihawk'ta Vista ile eşleşti buradan da seviye biçelim o zaman. Bu eşleşmeleri yapmasa net bir şekilde daha zayıf olan Beyazsakal korsanları saldırırken Denizci, Savaş Lordu tarafındaki adamlar ne yapıyor diye sorar okuyucu. Adam Nightmare Luffy, yumruğunu yeyip geri kalktı diyorum. Oarsı ada turuna çıkaran saldırı gücünü direkt kendi bedeninde yüzüne yedi. Moria dediğimiz adam 550 Milyarlık Oarsı deliyor. Oven ve Daifukunun yüzlerce seviye gerisinde değerlendirmek ne kadar doğru bilmiyorum. Her İmparatorda Lordlardan üstün 5,6 tane adam varsa Savaş Lordlarının olayı nedir ? Sadece Mihawk mı ? işin Pasifista kısmını biraz daha küçük çapta değerlendirmek mi daha yanlış okuma yoksa Güç dengesinin yapı taşı Savaş Lordlarını yeni dünya için yetersiz görmek mi ? Bilmiyorum. Tartışılır. Bekleyip görelim diyorum.

Evet arkadaşlar Forumda 2 Yıl önceki karakterleri bir çok forum üyesinin çok zayıf görmesinden ötürü böyle bir konu açma gereği duydum.

Öncelikle 2 yıl önceki savaşlar ile zaman atlaması sonrası savaşlar arası en belirgin fark. Zaman atlaması öncesindeki savaşlar şeytan meyvesi ağırlıklıyken şuanki savaşlar daha çok Haki üzerinden gidiyor. Şimdi neden böyle söylediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Haki'nin ilk kullanıldığı bölüme gidelim. Tabiki balığa kol veren Şenkse dönmeyeceğiz. Gerçek ilk kullanıma;
Enelin rahiplerinden birisi, Satori önce Luffy'nin Tabanca vuruşunu savuşturuyor. Sonrasında Sanji'nin saldırı yapacağı yeri söyleyip resmen rakibiyle dalga geçiyor.
Burada da Haki ile meyveyi harmanlayan Eneli görüyoruz. Gerçekten serinin bu zamanları için çok hayranlık verici bir yetenek.

Burada yine hakiye yapılmış bir ufak bir referansı görüyoruz.
Geldik Kuja'nın meşhur hakisine, Luffy burada basit bir okun yıkıcılığına şaşırıyor. Fakat bu "haki" kavramı Margırıt için çok bilindik, basit bir kavram.
Ama gelin bir de şuna bakın
"En büyüklerin savaşı"nda yer alan bir Koramiral, kendisinin Logia formuna birinin dokunabilmesine şaşırıyor ve aa demek bu haki diye de tepki vermiyor "demek bu Kujanın hakisi" diyor çünkü One Piecete zaman anlamasına kadar Haki hakkında kırıntılar olsa da zaman atlaması öncesi daha çok bölgesel bir kavram. Skypiea, Amazon Lily.. vs.
Şu sayfadaki cümleyi bir çok kişinin Elit Kumandan ayarı gördüğü Ace kuruyor. "Sen duman ben ateş biz yenişemeyiz be kardeş." - Ace :a:

Acele etmeyin basit bir argümanla Ace eziklemesi yapmıyorum aynı Ace bunu da yapıyor. Bunun nedeni bariz Haki odaklı değil Şeytan Meyvesi odaklı bir güç dengesi hakim 2 yıl öncesinde. En büyüklerin savaşında bile öyle.
Logia formuna vurulmasına şaşıran Smokerdan, Haki öğrenen Smokerın astına.. bu bile bir çok şeyi özetliyor.
Ya da Ace'e denk yeteneğe sahip Smokerın şu düştüğü hal. Bu sayfa geçmişe baktığında bize çok şey anlatıyor.
Şimdi forumdan birisi çıkıp yav Lee, yarım saattir ne anlatıyorsun hakiyi ilk detaylı anlatıldığı, aktarıldığı kısım Bölüm 597 dese. Bir şey diyemem. Şuan 1006. Sayıdayız ve Bu kavramın derinlemesine öğrenilmediği bölüm sayısı hakili bölüm sayısından fazla.

Zaman atlaması öncesi:
Bir İmparatorun sadece Üç Elit Komutanında haki gücü görmüşken şimdi Big Mom korsanlarında

Smoothie, Katakuri, Cracker gibi Elit Komutanlar dışında Pekoms, Tamago, Perospero, Cabaletta, Counter, Cadenza, Tamago, Daifuku, Oven hatta Raisin gibi bir adamın bile kullandığını gördük.

Şimdi tutupta, Haki kavramının üzerinden bir defa bile geçilmediği bir ortamda ortaya çıkan Crocodile veya Haki kavramı tam oturmamışken görünmüş Gecko Moriah, Rob Lucci, Magellan gibi Hikayesel önemi hala devam eden serideki önemli adamların yanında anılan bu tür isimleri tutupta, İmparatorun Oven, Sasaki gibi çöp adamlarıyla bir tutmak yersiz ve manasız.
Hani şu seride Rakuyo, Fossa, Blamenco, Namur, Izo, Haruto gibi karakterin önemi neyse yukarıda saydığım Koca Ananın çöplerinin de serideki yeri konumu ve gücü o. Savaş Lordları seride 4 İmparator ve Donanmayla birlikte güç dengesini koruyan bir yapı İmparatorun 3,4 elit kumandanı dışında hiçbiriyle mukayese edilemez.

2 Yıl önceki Luffy, Magellana diz çöktürmüş. Zoro, Kuma'yı çizmiş. 2 Yıl önceki Luffy, Gecko Moriahı yenmiş, Lucci'yi yenmiş, Crocodile'ı yenmiş.. hiçbir önemi yok. İki yıl önceki Luffy çöp güçte bir karakter değil ciddi ciddi zaman atlaması öncesi Luffy, Vista, Ace gibi bir komutanla karşılaşsa üstte yazdığım isimler gibi yenemeyeceğini, zarar veremeyeceğini falan mı sanıyorsunuz ? Yeterki gerekli ortam oluşsun. Luffy yine işini yapar.

Jimbei, Crocodile, Ivankov, Teach ve tayfası, 6 Seviye mahkumları gibi üst düzey elemanlarla boğuşmuş ve çok üst düzey bir performans sergilemiş Magellan gibi (aynı zamanda Hapishane dayanmayacağı için gücünü kısıyor.) bir adamı ciddi ciddi Pica ile karşılaştırıyorlar. Bu bile Haki kavramının One Piece takipçileri için nasıl bir serap oluşturduğunu gösteriyor.

Pica > Magellan
Franky > Crocodile

İyi Forumlar... :)
Güzel bir yazı olmuş dediğin gibi time skip öncesi haki kavramı tam oturtulmamıştı veya tam oturtulacakken Oda haki olayında farklı bir yol çizdi.
Kaçıncı sayı olduğunu unuttum ancak BB luffye hakisinin geliştiğini söylemişti.

Benzer olarak zoronun çeliği kesmesi , luffynin anlık olarak geleceği görüp mihawktan elini kurtarması hepsi güzel örnekler. Ancak bunlara bakıldığında haki kavramı time skip öncesi sanki kişide hep varolan ve zamanla gelişen birşeymiş gibi tasfir edildi gibi duruyor. Ve bence gayet iyiydi.
Ancak timeskip sonrasında haki , gelişen değilde
Hakiyi bilen veya bilmeyen olarak ayrıldı gibi. Sanki öğrenilen birşey imaji verildi.
Tabikide haki savasta gelişen veya öğrenilen birsey ancak bahsetmeye çalıştığım sanki haki öğreniliyor ve gelişmesi bundan sonra başlıyor gibi oldu.
Bu durumda seride epey denge ve analiz kaybına yol açtı bana kalırsa.

Şimdi Bonney örneğini sadece onun üzerinden gitmen için vermedim. Teachin bir süpernovanın gücünü ciddiye almazken, yaşını almış gücünü kaybetmiş bir Lordu kendi tayfasında istiyor bu bile birçok şey ifade eder.

Daifuku, Oven gibi adamların gücü neden Crocodile, Moria için çok fazla uçuk olsun ki. Marineford performansları Elit Kumandanlar dışındaki Beyazsakalın tüm komutanlarından net üstte. Hani düşünsene Doflamingo gidip, Ovena ortaklık talep ediyor veya Ultiye.. Bir karaktere dengin olmadığı sürece böyle bir girişimde bulunmazsın. Crocodile için yapılan bu konuşma bile onu Oven ve Vergodan çok net güçlü yapar. Doflamingonun da en az bir tık altına yerleşir. Ayrıca, Crocodile, Moria, Lucci gibi adamların Oven, Daifuku gücünde görmek güçlerini nasıl 10 kat arttırmak anlamına geliyor ki ? Luffy, gücünü gayet övdüğünüz magellanı yere yıkmış birisi ciddi ciddi Luffynin 2 yıl öncesinde Oven, Daifuku seviyesi bir komutanla karşılaşması durumunda yenileceğini düşünüyor musun ? Ortam oluşsun yeterli. Gecko Moriah dediğimiz adam çökmüş, halinde bile Nightmare Luffyden yumruk yiyip geri kalkıyor. Oven, Daifuku gibi adamlar güç olarak ciddiye alınacak tipler değiller.
Konuda resimler gitmiş ama haklı çıktım bu konuda da. ki karşıt fikir daha fazlaydı beni destekleyenlerin aksine..

Son düzenleme:
Şuan Kaku bile ortalama komutan seviyesi ediyordur. En azından Jack-Cracker ile kıyaslanır. Moria da temizinden komutan seviyesi, Enel de Sağ Kol yada Sağ Kol+ seviye dönebilir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık