Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] 2 Yıl Öncesi ve Sonrası Güç Dengesi

Hakinin kullanıldığı ilk bölüm Skypia değil. İlk kez Roronoa Zoro kullandı.

Bu önemli bilgiyi verdikten sonra.. Düşüncelerine büyük ölçüde katılıyorum. İki yıl önceki çoğu adam iki yıl sonrasında da sağlam güçlü olarak dönecek. Hakinin iki yıl sonraki kadar ön planda olmaması bir yanılsama yaratıyor. Yoksa iki yıl önce de bal gibi haki vardı. Hem de daha Arlong Park'tan itibaren.
Zoro'nun gözlem kullandığı ilk sahne şu değil mi ?

Şibukai<giftırs diyenlerden olduğum için üstüme alındım. :d

Öncelikle eline sağlık @Tiksav Lee , konudan bağımsız olarak da güzel bir derleme olmuş.
Ben kendi adıma zaman atlaması öncesi ve sonrası farkını dikkate alarak yorum yapıyorum aslında. Oda da güç dengesini batırdığını farkında, bu yüzden eski karakterlere iade-i itibar yapıyor. Ama bunların komutan seviyesi çıkması tayfayı bile boşa çıkarır.
Luffy bunların çoğundan zaten daha güçlüydü. İki sene eğitim gördü ve BAA'da komutan seviyesi değildi. Tayfanın diğer üyeleri de benzer şekilde. Diğerleri bu seviye güçlenirse Luffy iki sene ne yaptı durumu da oluşacak bu sefer.

Ayrıca hakiden tamamen bağımsız olarak da iki sene önceki karakterler çok güçsüz kalıyor. Eğer Oda en başta bunlara iade-i itibar yapmamış olsa gerçekten tayfanın en güçsüzleri ile anca karşılaştırırdım.
Buna tamamen zıt olarak da iki sene öncesinde gördüğümüz komutanlar Luffy'den çok daha güçlüydü.

Daha önce çok konuşuldu ama Haki meselesinin yıllar içinde seriye nasıl girdiğini anlatan güzel bir yazı olmuş. Eline sağlık, teşekkürler başlık için. Ama bence Yeni Dünya ve Grand Line arasındaki güç farkının göstergesi Pacifistalar oldu. Haki'den ziyade buna odaklanmak gerek güç dengelerini tartışıyorsak ki Oda da zaman atlamasından sonra Hasırşapkaların ne kadar güçlendiğini göstermek için Luffy, Zoro ve Sanji'ye Pacifista tekletti.

Luffy, Crocodile'ı yendi. Daha sonrasında Gökyüzü Adası'na gitti ve ilk defa Mantra yani Kenbunshoku Haki kullanıcılarına karşı dövüştü, Enel'i yendi. Mavi Deniz'e döndü ve bu sefer karşılarına CP-9 çıktı. CP-9'un dövüş sanatlarındaki ustalıkları karşısında hala çok zayıftı, Gear 2 ve Gear 3 tekniklerini geliştirerek Rob Lucci'ye karşı galip geldi. Daha sonra yine Shichibukai'den birisi Gecko Moria'ya karşı bir sınav verecekti. Aynı Luffy nihayet Yeni Dünya'ya girmeye niyetlendiğinde ise bu sefer karşısında Pacifistalar vardı ve 300 milyon ödüllü bu korsan bir Pacifista'yı dahi yenemezdi, Hasırşapkaların dokuzunun da her şeyinin kullanarak girdikleri bir savaşta ancak bir Pacifista'yı indirilebildi. Aynı anda Kalp Korsanları ve Kid Korsanları güçlerini birleştirip başka bir Pacifista'ya karşı ancak üstün gelebildiler. O zaman rakipleri iki Pacifista olan o çaylakların bugün rakipleri iki Yonkou, hem de bu sefer tüm tayfalarının desteği yanlarında değil.

Marineford Şavaşında ise Hancock'u takır takır Pacifista indirirken gördük. Yeni Dünya korsanları da çaylakların aksine Pacifistalar karşısında hiç de çaresiz gözükmüyorlardı. Hasırşapkalar da iki yılın ardından Yeni Dünya'ya yelken açarken bu seviyeyi çoktan aşmışlardı. Daha sonra Vergo'dan ayar yiyecek olan Sanji bile (ki suit'i almadan önce güç anlamında yetersizdi bence) tek bir tekmeyle, yani düz bir tekmeyle (isimsiz saldırı) bir Pacifista'yı tekledi. Crocodile'ı yenen Luffy üzerine bir ton teknik ve tecrübe kasmasına rağmen aynı Pacifista'yı yenemiyordu. Yani aradaki güç farkı devasa. Bu bakıma Franky < Crocodile demek Franky'nin eski model bir Pacifista karşısında hiç ama hiç şansı yok demek oluyor ki artık gelinen seviyede Nami'nin veya Usopp'un bile eski model bir Pacifista'ya karşı galip gelebileceğini tahmin ediyorum. Tabii aynı Crocodile nasıl oluyor da Marineford Savaşı'nda fark yaratacak işler yapabiliyor o da ayrı bir tezatlık.

Moria depresyon ve kötü beslenme dolayısıyla biraz güçten düşmüştü bana kalırsa Luffy'den dayak yediğinde ki yine Shichibukai'den birisi olan Jinbe'den tek yemişti hatırlarsanız. Belki biraz form tutmuş olabilir yediği dayakla gerçek hayata geri dönmüş gibi gözüktüğü son iki yıl içinde. Yine de çok bir şey beklememek lazım.

Magellan'ı ise zaten burada ayırmak gerekiyor. Magellan gerek Luffy, gerek Ivankov, gerek Teach karşısında olsun net üstünlük kurdu. Meyvesi çok tehlikeli ve hiç şakası yok. Magellan çok güçlü zaten, yani amirallerin hemen bir tık altında görüyorum onu.

İki yıl önce Brook çok zayıftı. Şimdi Sanji yle yerlerini değiştirdiler gibi bir şey oldu. Chopper anlamsız derecede güçlendi. Bigmom ı falan tanklıyordu en son. Tayfa Sanji ve Usopp dışında çok ilerledi ve hayır arkadaşlar Usopp un attığı tohumlar Usopp u güçlü kılmıyor. Botanikçi Usopp a ?

Biraz kafan karışmış. Suçlusu kim? Oda tabi.

Oda bazı karakterlerin gücünü değiştirdi. O biraz kafa bulanıklığı yarattı. Crocodile'ı o yüzden unutmak lazım. Yukarıda arkadaşın verdiği PX örneği doğru. Oda kafasında yeni dünya korsanları ile diğer tarafın korsanları arasındaki güç dengesini Px ile ayırmış. Luffy Lucci'yi indirse de, Moria'yı dövse de PX yenemiyor. Ama yeni dünya korsanları daha güçlü olduğu için rahat yeniyorlar.

Moria Jinbei'den tek yiyordu ve Doflamingo'dan da zayıfsın azarı yiyordu.

Caribou sadece logia olduğu için ayar yiyip yiyip duruyordu.

Şuan çok derin düşünmedim fakat şöyle bir düşünce var kafasında bence. Yonkou'nun 3 komutanından sonra güçlü 6-7-8 tane daha adamı var. Üstüne de müttefikleri var. Bunlar yeni dünya korsanı olarak 2 yıl öncesinden üstünler. Yani PX üstüler.

WB'nin müttefikleri PX'leri indiriyordu. Marineford'da çok işlenemediler ama büyük ihtimalle Oda'nın kafasında en azından belli bir seviyedeydi onlar da.

Magellan ise doğru düzgün işlenemeyen karakterlerden. Bu Magellan tahminimce ya sağ kol ya da sol kol seviyesindeydi. Oda biraz sıvadı işte. Normalde Luffy bin tane eğitim alıp zar zor hasar veriyor o seviyedeki adama. :D Luffy g2 ve g3'ü kullandığında bazen çöp adamlara yetmiyor. Ama 2 yıl önceki hali Magellan'ı diz çöktürüyor. :D Bunlar Oda'nın saçmalaması oluyor.

Oda'nın saçmalaması, sıvaması gibi şeyleri görmezden gelirsen bi dengeyi görebiliyorsun. Sıknıtı olan şey ise Oda'nın çok sıvıyor olması. :D Wano'da bile bin tane tartışmalı sahne var.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık