Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Zaman Çarkı (Wheel of Time)

Gerçekten de pişman oldum dediğime. 11. kitabı okuyorum ve Perrin'in tam bir erkek kezbanına dönmesi acayip sıktı. Elayne POVları hala irite edici, muhtemelen ileride hikayeye bir katkısı oluyordur ama bunalıyorum okurken. 3 kitaptır taht mücadelesi okuyorum. 10. kitap da en kötüsü bence aralarında, zor bitirdim ve ana hikayeye neredeyse hiç katkısı olmadı. Güncel takip edip böyle bir kitap çıkmış olsaydı Robert Jordan'ın kulaklarını bağayı çınlatırdım.
Geçmiş olsun, 10'u atlattıysan seriyi bitirirsin.

Sonunda seriyi bitirdim, son kitabı bitirmem bir haftamı almadı 1000 sayfa olmasına rağmen. Okuduğum en iyi ve kurgulanmış seriydi. Birkaç seneye takrar okumadan olmaz.

8 Kasım'da Origins of The Wheel of Time: The Legends and Mythologies that Inspired Robert Jordan adlı yeni bir kitap çıkıyor.Yazarı Michael Livingston.Kitabı yazarken kendisine Jordan karısı ve editörü olan Harriet Mcdougal yardım etmiş. Kitabın içinde Robert Jordan'ın biyografisi,Dünyanın Gözün'nün taslağından bir bölüm,güncelleniş bir dünya haritası,Zaman Çarkı dünyası için bir sözlük ve son savaş hakkında daha fazla bilgi olacak.Fanlar için en heyecanlı bölüm ise sözlükte Nakomi karakterinin olacak olması.

Nakomi. Among the materials Jordan left behind at his passing was a single line of instruction about a mysterious character who would appear to Rand al’Thor as he left Shayol Ghul:

“An unknown woman says to Rand, ‘Yes, that’s good, that’s what you need to do.’ She hurries off.”

Brandon Sanderson explains: Well, the team had no idea who this was and—like the infamous pipe—had no idea why Jordan had chosen to write what he had. But I found it an intriguing seed, reminding me of the other mysterious events (like the voice Rand hears at the end of The Eye of the World). Therefore, as I was working on the Aviendha scenes, I decided to bring in this mysterious woman—whom I named Nakomi. A foreshadowing of the scene Jordan had created at the epilogue.

I decided that this woman was the Creator’s version of Shaidar Haran, something Jordan had explained a little in the notes. A vessel, kind of an avatar, but not quite. Shaidar Haran for the Dark One. Nakomi for the creator. But again, not actually the Creator. Something else, something close to the Creator—and inhabited in part by something of the Creator. As many have guessed, her birth is Jenn Aiel. Yes, the’re still around. A few of them. And providing the vessel who was the counterpart to Shaidar Haran was part of their purpose, lore, and identity. Nakomi (which is her birth name among them) is the latest in this line.

Son düzenleme:
Bundan 6-7 sene evvel alsam yaklaşık 300 liraya ciltli halini alıyordum. Demin de konuyu görünce bir bakayım dedim indirimli fiyat 2700 lira. Sözün bittiği yerdeyim artık.

Bundan 6-7 sene evvel alsam yaklaşık 300 liraya ciltli halini alıyordum. Demin de konuyu görünce bir bakayım dedim indirimli fiyat 2700 lira. Sözün bittiği yerdeyim artık.
İlknoktada (İthaki'nin kendi sitesi) daha ucuz.

Aylar önce Brandon Sanderson Işığın anısında bir sır gizlediğini söylemişti. 10. Yıl dönümünde yayında açıklayacağını da söylemişti. Dün bu yayın yapıldı.

Yayın genel olarak Zaman Çarkı hakkında olmuş, isteyenler tamamını izleyebilirler. Alakalı yer ise 20. dakikadan itibaren.
İngilizce bilmeyenler için kısaca yazayım gizli bilgiyi.
Lanfear ölmemiş.
Lanfear Karanlık Varlık kazansa da , Işığın tarafı kazansa da kötü durumda kalacağını anlamış. Bu yüzden Lanfear kendisi için en iyi durumun Işığın tarafının kazanıp kendisinin ölü sanılması ile oluşacağını düşünmüş. Bu yüzden Perrin'i ölümünün şahidi olarak seçmiş, ve onu manipüle etmiş. Perrin de kitap boyunca Tel'aran'rhiod'un ustası olarak büyük bir özgüven ile hareket ediyor. Lanfear biraz da buna oynuyor. Yani Perrin'in net şahitliği ile Lanfear kendini ölü göstermiş oluyor, kimse de onu aramıyor.

Aylar önce Brandon Sanderson Işığın anısında bir sır gizlediğini söylemişti. 10. Yıl dönümünde yayında açıklayacağını da söylemişti. Dün bu yayın yapıldı.

Yayın genel olarak Zaman Çarkı hakkında olmuş, isteyenler tamamını izleyebilirler. Alakalı yer ise 20. dakikadan itibaren.
İngilizce bilmeyenler için kısaca yazayım gizli bilgiyi.
Lanfear ölmemiş.
Lanfear Karanlık Varlık kazansa da , Işığın tarafı kazansa da kötü durumda kalacağını anlamış. Bu yüzden Lanfear kendisi için en iyi durumun Işığın tarafının kazanıp kendisinin ölü sanılması ile oluşacağını düşünmüş. Bu yüzden Perrin'i ölümünün şahidi olarak seçmiş, ve onu manipüle etmiş. Perrin de kitap boyunca Tel'aran'rhiod'un ustası olarak büyük bir özgüven ile hareket ediyor. Lanfear biraz da buna oynuyor. Yani Perrin'in net şahitliği ile Lanfear kendini ölü göstermiş oluyor, kimse de onu aramıyor.
Ben bu olayı çok saçma buldum.Seride Lanfear'ın böyle bir şey yapacağına dair zerre ipucu yok benim hatırladığım.Yani Lanfear bu planı düşünüp yapabilecek bir karakter ama bunu yaptığını gösteren hiçbir şey yok.Ayrıca Perrin'in Lanfear'ı öldürmesi hem hikaye hem karakterler açısından çok iyidi.Valla eğer bu karar Jordan'ın değilse karakterin sonunu böyle kabul etmem.Eğer Jordan'ın kararı ise rahmetli hata yapmış bence.

Ben bu olayı çok saçma buldum.Seride Lanfear'ın böyle bir şey yapacağına dair zerre ipucu yok benim hatırladığım.Yani Lanfear bu planı düşünüp yapabilecek bir karakter ama bunu yaptığını gösteren hiçbir şey yok.Ayrıca Perrin'in Lanfear'ı öldürmesi hem hikaye hem karakterler açısından çok iyidi.Valla eğer bu karar Jordan'ın değilse karakterin sonunu böyle kabul etmem.Eğer Jordan'ın kararı ise rahmetli hata yapmış bence.
Videoda biraz daha detaylı açıklıyor, tabi ne kadar tatmin edici olur senin için bilemem. Lanfear'ın son kitaptaki bazı farklı davranışlarını açıklıyor bu durum. Tabi bunu fark eden kişiler olsa bile garipliğin yazar değişikliğinden olduğunu düşünüyordu.

6. Kitap spoiler

“Asha’man, savaş hattı oluştur!”
“Asha’man, barikatı iki boy kaldır!”
“Asha’man, öldür!”

“Ben hiçbir şeyi unutmuyorum, Aes Sedai,” dedi Rand soğuk soğuk. “Altı kişinin gelebileceğini söylemiştim, ama dokuz sayıyorum. Kule elçileri ile eşit düzeyde olacağınızı söylemiştim ve dokuz kişi getirdiğinizden, öyle olacaksınız. Onlar dizlerinin üzerine çöktü, Aes Sedai. Diz çök!”

“Diz çökün ve Lord Ejder’e yemin edin,” dedi yumuşak sesle, “yoksa diz çökmeniz sağlanır.”

Ateş, kan ve Tek Güç’le geçen bir gün, kehanetin öngördüğü gibi, lekesiz kule kırıldı, unutulmuş simgeye diz çöktü.
Aes Sedailerin ilk dokuzu, Yenidendoğan Ejder’e sadakat yemini etti ve dünya sonsuza dek değişti.

Lekesiz kule kırılıyor ve unutulmuş simgeye diz çöküyor. Denizler çalkalanıyor, görünmez fırtına bulutları toplanıyor.
Ufkun ötesinde, gizli ateşler kabarıyor ve koyunlarında yılanlar çörekleniyor.
Yüceltilen devriliyor, devrilen yüceltiliyor.
Düzen kavruluyor, onun yolunu açıyor.

Dumai Kuyuları bölümü. Benzerine az rastlanacak bir kitap bölümüydü.

6. Kitap spoiler

“Asha’man, savaş hattı oluştur!”
“Asha’man, barikatı iki boy kaldır!”
“Asha’man, öldür!”

“Ben hiçbir şeyi unutmuyorum, Aes Sedai,” dedi Rand soğuk soğuk. “Altı kişinin gelebileceğini söylemiştim, ama dokuz sayıyorum. Kule elçileri ile eşit düzeyde olacağınızı söylemiştim ve dokuz kişi getirdiğinizden, öyle olacaksınız. Onlar dizlerinin üzerine çöktü, Aes Sedai. Diz çök!”

“Diz çökün ve Lord Ejder’e yemin edin,” dedi yumuşak sesle, “yoksa diz çökmeniz sağlanır.”

Ateş, kan ve Tek Güç’le geçen bir gün, kehanetin öngördüğü gibi, lekesiz kule kırıldı, unutulmuş simgeye diz çöktü.
Aes Sedailerin ilk dokuzu, Yenidendoğan Ejder’e sadakat yemini etti ve dünya sonsuza dek değişti.

Lekesiz kule kırılıyor ve unutulmuş simgeye diz çöküyor. Denizler çalkalanıyor, görünmez fırtına bulutları toplanıyor.
Ufkun ötesinde, gizli ateşler kabarıyor ve koyunlarında yılanlar çörekleniyor.
Yüceltilen devriliyor, devrilen yüceltiliyor.
Düzen kavruluyor, onun yolunu açıyor.

Dumai Kuyuları bölümü. Benzerine az rastlanacak bir kitap bölümüydü.
Ah be ne mükemmel bölümdü bu.
"Gölgekatili'ni hapsettiler!"
"Geliyoruz!"

Uyarlamasını görmek için gün saydığım bir bölümdür ve fekat asla göremeyeceğiz böyle epik olarak.

Şöyle müthiş bir seslendirmesi de var bölümün;

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık