Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Uykusuz Kalma Rekorunuz

70-72 saat arası bir süre uyumadım üniversite yıllarında. 50 saati gördüğüm çok oldu da maksimum 70 saat falan. Tam hatırlayamıyorum ne zaman uyuduğumu. Atölyedeki döner sandalyeleri dizip üzerine uzanmıştım ama saate bakmamıştım.

Yaklaşık 30 saatten sonra genel olarak vücut ağırlaşmaya başlıyor. 35 saat civarı yavaş yavaş titreme gelip gidiyor ama çok da etkileyecek bir durum değil.

50 saatten sonrası sıkıntı algılamakta zorlanıyor insan. Yanımdaki arkadaşlaeın seslenişlerini duyamıyordum bazen. Yazım zaten çirkindir ama paftaya öyle bir yazmışım ki hocanın adını diğer hoca "Ben senin yürütücün olmak istemem, yazıya baksana" demişti hahaha

55-60 saatten sonrası zulüm zaten. 2-3 saatte bitireceğim maketi 10 saatte bitirmiştim. Parçayı elime alıp bakıyordum nereye gelecek diye, önümdeki yeri algılayamıyordum.

Sonra tecrübelendim. 24-5 saatte bir 3 saat civarı uyuyup bedeni biraz yeniliyordum. Ama okul bittikten sonra 20 saat ayakta kal deseniz kalamazdım...

Fizyolojik Psikoloji dersimiz vardı 1. sınıfta. Dönem başında hoca konuları dağıttı ve 4 arkadaşım ve bana uyku konusunu anlatmak düştü. Gruptaki 2 kişi ile birlikte denek olduk. Diğer iki kişi de bizi kontrol edip not alıyordu. Sunuma dahil etmiştik o anlarımızdan kesitleri. 19 yaşındaydım, şimdikinden daha fazla aptaldım ve güzel zamanlardı. Bir arkadaşım 50'lerle pes etti. Diğeri 80'leri gördü. Ben 70'lerde kısa devre yaptım.

Tek hatırladığım, vücudum üzerindeki kontrolün benden çıktığıydı. Algılama, duyumsama, hissetme ve düşünme... Hepsinde falso verip birbirinden alakasız eylem ve söylemde bulunmuş ve bu yüzden de korkuya kapılıp paranoya yapmıştım. Bu hatıralar da alınan notlar ve görsel detaylara dayanıyor. Uyandığımda bende yoktu bunların çoğu.

80 saati aşan arkadaşım, öleceğini düşünmeye başlayıp pert olmuş, 50'lerde bırakan ise benden bu kadar limitleri zorlamayalım demiş.

Fizyolojik Psikoloji dersimiz vardı 1. sınıfta. Dönem başında hoca konuları dağıttı ve 4 arkadaşım ve bana uyku konusunu anlatmak düştü. Gruptaki 2 kişi ile birlikte denek olduk. Diğer iki kişi de bizi kontrol edip not alıyordu. Sunuma dahil etmiştik o anlarımızdan kesitleri. 19 yaşındaydım, şimdikinden daha fazla aptaldım ve güzel zamanlardı. Bir arkadaşım 50'lerle pes etti. Diğeri 80'leri gördü. Ben 70'lerde kısa devre yaptım.

Tek hatırladığım, vücudum üzerindeki kontrolün benden çıktığıydı. Algılama, duyumsama, hissetme ve düşünme... Hepsinde falso verip birbirinden alakasız eylem ve söylemde bulunmuş ve bu yüzden de korkuya kapılıp paranoya yapmıştım. Bu hatıralar da alınan notlar ve görsel detaylara dayanıyor. Uyandığımda bende yoktu bunların çoğu.

80 saati aşan arkadaşım, öleceğini düşünmeye başlayıp pert olmuş, 50'lerde bırakan ise benden bu kadar limitleri zorlamayalım demiş.
Söyleseydiniz ben denek olurdum. :D 5 senelik mimarlık eğitimimde 50 saate en az 10 kere ulaşmışımdır.

Bu arada önceki mesajda unutmuşum buradan ekleyeyim. Bu uzun süreli uykusuzluklardan sonra gelen uykular da çok temiz olmuyor. Birkaç defa kendi projemi bitirdikten sonra uyurken ''uyanıp'' arkadaşların projelerine-paftalarına kritik verip (yorum-tavsiye verip) tekrar uyumuşum. Bir defasında da yataktan doğrulup '

''Futbol dostluk, futbol kardeşliktir
Her şeyin üstüne çekeriz bir sünger...''

şeklinde bir kısım içeren tezahuratı bağıra bağıra söyleyip yatağa tekrar uzanmışım. Ben hatırlamıyorum tabi bu durumları. Normalde uykularım deliksizdir. Arkadaşlar o anların şokuyla kayıt altına almamışlar. Alsalarmış güzel bir hatıra olarak kalırmış ama neyse...

Biraz daha detay verebilir misin? Ya da notlarınız hala duruyorsa paylaşabilir misin? Çok ilginç bir deney olmuş.

Aslında burada yazanları görünce ben hiç uykusuz kalmamışım.

Benim ilk uykusuzluğum 24 saat civarı sürdü. Sanırım 12 13 yaşında il dışında olan bir düğün sebebiyleydi.

İlk olarak zaman algısı baya kaymıştı. Daha sonra yaptığımız sohbetlerden çıkardığım kadarıyla o gün benim için 2 3 gün gibi geçmişti.
Diğer bir sorun ise hareketler ve konuşmalarda yeterince odaklanamama vardı. Düğün videosunda benim gibi olan 3 kuzeni izleyip daha sonra çok güldük.
Son olarak zihinsel olarak 2 3 gün kendimi tam toparlayamadım.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık