Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Türk Edebiyatının En İyi Şairi

“başarısız boktan bir kış geçirdik

kanımız bile doğru dürüst akmadı

bir sürü çocuğu öldürdüler”

--
Aciyi ve ölümleri birak
Oy pusulalarini ve seçimleri birak
Evet
Seçimleri özellikle birak
Çünkü açlik çogunluktadir.

Turgut Uyar

Ben şahsen serbest şiir türünü pek şiir olarak kabul edemediğim için, şiirlerini bu şekilde yazan yakın dönem şairlerini pek sevemedim. Bana şiir dediğinde ben ölçü ararım, ister aruz olsun ister hece. Kafiye ararım, redif ararım. Uzun devrik cümleyi 3'e bölüp alt alta yazmak şiir olmaz benim için. İçinde şiirsellik olsa bile şiir gibi gelmiyor bana.

Şu an aklıma gelenler.
Fuzuli(özellikle Su kasidesi)
Yunus Emre
Ziya Paşa(Terkibi Bentleri aşmıştır, halen daha dillerde pelesenktir)
Yahya Kemal Beyatlı

Bonus Sümbülzade Vehbi'nin ilk mısralarında kelleni alacak gibi olayım, ikinci mısralarında seni ihsanlara boğayım yaz bana böyle bir şiir diyen dönemin padişahı/yöneticisine yazdığı su şiiri kopyalayayım:p.
azm-ü hamam edelim, sürtüştürem ben sana,
kese ile sabunu, rahat etsin cism-ü can..

lal-ı şarab içirem ve ıslatıp geçirem,
parmağına yüzüğü, hatem-i zer drahşan..

eğil eğil sokayım, iki tutam az mıdır?
lale ile sümbülü kahkülüne nevcivan..

diz çökerek önüne ılık ılık akıtam,
bir gümüş ibrik ile destine ab-ı revan..

salınarak giderken arkandan ben sokam,
ard eteğin beline, olmasın çamur aman..

kulaklarından tutam, dibine kadar sokam,
sahtiyandan çizmeyi, olasın yola revan..

öyle bir sokayım ki, kalmasın dışarda hiç,
düşmanın bağrına, hançerimi nagehan..

eğer arzu edersen ben ağzına vereyim,
yeter ki sen kulundan lokum iste her zaman..

herkeze vermektesin, bir de bana versene
avuç avuç altını, olsun kulun şaduman..

sen her zaman gelesin, ben vehbi'ye veresin,
esselamun aleyküm ve aleykümüsselam..
Ahaha sapık Vehbi :D Bazı safderûnlar eski dönem insanlarını gözlerinde yücelte yücelte bitiremezler, alın işte bir örnek. Hep aynıydık aslında. Bİr an Su Kasidesi'ni koyarsın yoruma diye heveslendim, okuduğum şeye bak :/

Her akımın bir zirvesi var ve her akımın kendine has tarzları olduğundan en iyi kim? bunu şey edemeyiz yani kıyaslayabileceğimiz tek husus şiirlerinin manası olabilir öteki türlü biraz şey olur. Ha bu hususta ben kimi seçerim? Tabi ki Yunus Emre'yi tek geçerim.

Gelin tanış olalım,

İşi kolay kılalım.

Sevelim, sevişelim,

Dünya kimseye kalmaz.

Ben biraz eleştiride bulunmak istiyorum.

Konuya şöyle bir soru ile başlamak istiyorum: Bir konuda neden her zaman en iyisini tartışmak zorunda kalıyoruz? Kaldı ki edebiyatın en iyi şairi diye bir tabir olamayacağını düşünüyorum. Edebiyat içerisinde yer alan şiir, bir çok türe ayrılır. En iyi şair diyebilmen için daha özele inmen gerekir. Örneğin; Türk Edebiyat Tarihinin En İyi Lirik Şiir Yazarı. En iyi şair denildiği an bir çok türü harmanlamış olursun ki bu da konuyu çok ama çok öznel bir duruma sürükler ki doğru bir saptama olmaz. Pastoral şiir türü x kişisinin hiç hoşuna gitmez bu yüzden Oktay Rıfat, Ömer Bedrettin Uşaklı gibi ustalar elleriyle kuş bile tutsa bu kişiye şiirlerini beğendirtemezler. Ancak bu durum onların bu şiir türünün Türk Edebiyatı'ndaki en iyi şairlerinden ikisi olduğu durumunu değiştirmeyecektir. Kişinin biri didaktik seviyordur ve bu yüzden Yunus Emre'nin eserlerine hastadır. Onun için en iyi şair diye tabir edilen o terim Yunus Emre için geçerli olacaktır ancak bu öznellik ve kapalı bir yanıt olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü kişi epik veya satirik şiir türlerini sevmemektedir ve o bölümde yer alan Fazıl Hüsnü Dağlarca gibi bir ustayı direkt olarak egale etmiş olur.

Çok güzel bir konu açmaya çalışmışsın hocam ama bazı konularda - özellikle en ifadesi olan - kişilere saygısızlık etmemek için biraz daha özen göstermeliyiz gibi geliyor. Tabi ki kişisel bir düşünce kimsenin bana katılmasını beklemiyorum. Tavsiyem konunun biraz daha detaya indirgendikten sonra en iyi başlığı altına oturtulması gerektiğidir.

Aman, kendini asmış yüz kiloluk bir zenci,
Üstelik gece inmiş, ses gelmiyor kümesten;
Ben olsam utanırım, bu ne biçim öğrenci?
Hem dersini bilmiyor, hem de şişman herkesten.

İyi nişan alırdı kendini asan zenci,
Bira içmez ağlardı, babası değirmenci,
Sizden iyi olmasın, boşanmada birinci…
Çok canım sıkılıyor, kuş vuralım istersen.​
Türkiye gençlerinin şiirle tanışması olabilir.

Üstteki anekdot için teşekkürler, Orhan Veli'ye kanım ısındı bir kez daha. İyi geceler.
Konu dısı oldugu icin konu sahibinden ozur dilerim ama paylasmak istedim :D Bir tane daha Orhan Veli ve Sait Faik'le ilgili var. Bu daha hoşuna gider :D
bir ay boyunca balıkçılar meyhanesi denilen yerde sait faik'le buluşup içiyorlar. ellerinde de cumhuriyet gazetesi. bulmaca çözme yarışı yapıyorlar, kaybeden hesabı ödüyor. bir ay süre boyunca hep orhan veli kazanıyor, sait faik hesap ödüyor.

en son dayanamıyor sait faik:

- yahu tamam benden iyisin anladım da bir aydır yarışıyoruz, bir kez bile yenemedim seni bilader.

orhan veli de pis pis sırıtarak şöyle cevap veriyor sait faik'e:

+ tabii yenemezsin, gazetenin bulmaca ekini hazırlayan benim.

Ekşişeyler'den alıntı.

Türkiye gençlerinin şiirle tanışması olabilir.
Güneş'in Oğlu filminde görmüştüm ben. Sen neden öyle dedin?
Konu dısı oldugu icin konu sahibinden ozur dilerim ama paylasmak istedim :D Bir tane daha Orhan Veli ve Sait Faik'le ilgili var. Bu daha hoşuna gider :D
bir ay boyunca balıkçılar meyhanesi denilen yerde sait faik'le buluşup içiyorlar. ellerinde de cumhuriyet gazetesi. bulmaca çözme yarışı yapıyorlar, kaybeden hesabı ödüyor. bir ay süre boyunca hep orhan veli kazanıyor, sait faik hesap ödüyor.

en son dayanamıyor sait faik:

- yahu tamam benden iyisin anladım da bir aydır yarışıyoruz, bir kez bile yenemedim seni bilader.

orhan veli de pis pis sırıtarak şöyle cevap veriyor sait faik'e:

+ tabii yenemezsin, gazetenin bulmaca ekini hazırlayan benim.

Ekşişeyler'den alıntı.
Ahahahahah. Efsane yav.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 3)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık