Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Uyarıyı kapat
Sayın ziyaretçi, Korsan Fan'a hoş geldiniz. Forumumuzdaki konulara yorum yazmak, muhabbetlere katılmak ve forumumuza paylaşımlarınızla katkıda bulunmak için "Şimdi üye ol!" butonuna tıklayarak kayıt olunuz. Üyelik ile ilgili soru ve sorunlarınız için "Facebook" sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Türk Tarihinden İlginç Anekdotlar

'Kültür, Sanat, Tarih' forumunda Zero-X tarafından 10 Tem 2019 tarihinde açılan konu

 1. amaneden (?)
  Mesaj Sayısı 21,161
  Üyelik Tarihi13 Kas 2014
  Batıdaki ismi o değilmiş işte. Bak mesela:

  The Ottoman Empire, historically known in Western Europe as the Turkish Empire or simply Turkey,

  Resmi antlaşmalarda falan da geçmezmiş hiç o isim.

  Dil bu şekilde evriliyor ama bilemem tabii.
   
 2. yyolcu Üye

  yyolcu (Üye)
  Mesaj Sayısı 5,048
  Üyelik Tarihi29 Haz 2015
  Batıda tek bir ismi yok tabi ama en yaygın olanı Ottoman Empire. Turkish Empire, Turkish Ottoman Empire vesaire de kullanılıyor. Ya da resmi bir dil olmazsa sadece Türkler deniyor. Turkey veya Turchia(nasıl yazıldığını bilmiyorum) İtalyanların çıkarttığı bir laf. Bu coğrafyanın ismi olarak kabul ediliyor zamanla, diplomaside kullanılan bir şey değil diye biliyorum. Ta ki Atatürk yeni devletin ismi olarak seçene kadar. Diye biliyorum.
   
 3. amaneden (?)
  Mesaj Sayısı 21,161
  Üyelik Tarihi13 Kas 2014
  Murat Bardakçı böyle yazmış, ben de onun yalancısıyım galiba. Bunu görmüştüm çünkü.

  İmparatorluk isim olarak daima “Devlet-i Aliyye” terkibini kullanmıştır ama son zamanlarında nâdiren de olsa terkibin sonuna “Osmaniye” kelimesi de ilâve edilmiş ve “Devlet-i Aliyye-i Osmaniye”hâlini almış ama resmî isimde bir değişiklik olmamış, her zaman “Devlet-i Aliyye” olarak kalmıştır. “Osmaniye”sözüne özellikle 19. asrın ikinci yarısından itibaren rastlanır, bazı Türkçe belgelerde de bu şekilde geçer ama uluslararası yazışmalarda ve yabancı memleketler ile yapılan anlaşmaların Türkçe tercümelerinde, yani resmiyette daima “Devlet-i Aliyye” vardır.
   
 4. yyolcu Üye

  yyolcu (Üye)
  Mesaj Sayısı 5,048
  Üyelik Tarihi29 Haz 2015
  Bu bizim kendimizi nasıl adlandırdığımız ama, konu daha çok Batıda bizim ülkeye ne isim verilmesiydi. Bu da doğrudur, zaten bi tarihçinin lafının üstüne bir şey diyecek bi kalibre yok hiçbirimizde :)
   
 5. ch3rl0b11n (Im)
  Mesaj Sayısı 6,565
  Üyelik Tarihi23 Nis 2012
  Arapçada üç çeşit S harfi var; se, sin, sad. Osman adı da peltek okunan S (se) ile yazılıyor. O S, diş dillerin arasına alınarak zorlukla telaffuz ediliyor ve bazen t gibi çıkıyor. Birçok bölge lehçesinde T'ye dönüşmüş durumda hatta. Hızlıca okuyanlar "Isman" değil de "Itman" şeklinde okuyor. İlk harfi de O değil bu arada, U veya I. Aslı U ve hızlı okumadan I'ya dönüşmüş muhtemelen.
  Türkçe'de s tek ve en sade haliyle telaffuz edildiğinden ve O ile a daha uyumlu olduğundan isim Osman'a dönüşmüş olabilir.
  Avrupa'ya da ilk haliyle gitmiş olması muhtemel.


  Şu videoyu izlerseniz bir ismin ne kadar fazla değişip ne kadar çok farklı varyasyona bölündüğünü görebilirsiniz.


  Dilbilim enfes bir şey.
   
 6. amaneden (?)
  Mesaj Sayısı 21,161
  Üyelik Tarihi13 Kas 2014
  Ben şu kısmı netleştirmek açısından dedim:
  Kendi dediğim şeyin açıklaması olsun diye. :D

  Senin dediğin kısma da değinmiş:
  "Peki, devletin Türkçesi bu şekilde olan ismi yabancı yayınlarda, belgelerde, yazışmalarda, vesairede nasıl geçiyordu?

  Bilmeyenler belki şaşıracaklardır ama Batı dünyası “Devlet-i Aliyye” karşılığı olarak her zaman “Türkiye”yi kullanmıştır! Devletin ismi yazıldığı batı diline göre “Turquie”, “Turkey” yahut “Turchia” veya “Türkei” olmuş, imparatorluktan bahsedildiğinde de “Türk İmparatorluğu” denmiştir."
   
 7. yyolcu Üye

  yyolcu (Üye)
  Mesaj Sayısı 5,048
  Üyelik Tarihi29 Haz 2015
  Hmm anladım. Resmi yazışmaları bilemem, tarihçi olmadığım için pek görmedim :(
   
 8. Mesaj Sayısı 310
  Üyelik Tarihi30 Oca 2017
  Timur Han mogol kokenli. Bildigin gibi onlar gidebildigi her yeri feth eder. Sivas' a kadar gelmis, gelene kadar butun devletleri ya yikmis ya kendine baglamis. Turk Devleti ayrimi yapmamis bunu yaparken. Osmanli' nin dibine kadar gelmisken savasin cikmamasi imkansiz. Celayir Ahmet filan isin sadece bahanesi. Yani mektuplasmalar olmasada bir sekilde o savas cikacakti. Ayni cografyadan kastimda yukarida dedigim gibi Osmanli' nin dibine kadar sinirlari genislemis bir Timur Imparatorlugu var.
   
 9. yyolcu Üye

  yyolcu (Üye)
  Mesaj Sayısı 5,048
  Üyelik Tarihi29 Haz 2015
  Timur Moğol kökenli değil, Özbek. Tahtta meşru hak talep edebilmek için soyunu uyduruk bir şekilde Cengiz Han'a bağlıyor. Osmanlı'ya karşı saldırmak konusundaki isteksizliğini de sanırım Şam'da ziyaret ettiği bir alimle konuşmasından net bir şekilde anlıyorduk. Bu kısmı tam hatırlamıyorum. Ama Osmanlı sultanlarına Gazi Sultan denirdi, en Batıdaki müslüman ülke olması ve Haçlılarla ilk elden en büyük mücadeleyi yapması bakımından. Timur da bu yüzden ilk başta Osmanlı'ya saldırmak istemedi diye biliyorum. Sonuçta o da Sünni'ydi.
   
 10. Mesaj Sayısı 310
  Üyelik Tarihi30 Oca 2017
  Özbek olmasini ve Sam olayini bilmiyordum. Arastirmaya konu cikti :good:
   

Bu Sayfayı Paylaş

Konuyu Okuyanlar (Üye: 0, Ziyaretçi: 0)

Yukarı Çık