Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Son ve En Büyük Kötü: Shanks!

Öncelikle bu hipotezimin gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum. Sadece bazı görüşler üzerinden alternatif bir storyline (hikaye çizgisi, tam olarak yerelleştiremediğin için ingilizcesini kullandım.) çizmek niyetindeyim.
Echiri Oda ve Sosyal Mesajları

One Piece' i bence bu denli izleten, okutan şey yalnızca hikaye örgüsü ya da konu derinliği değil. Echiri Oda' nın Dünya Görüşleri ve bu görüşleri arclarına yansıtış biçimi. Oda yalnızca bir hikaye anlatmıyor bize. Hikayesinide konuşturuyor. Bir çok arcın üzerine işlendiği net temalar var. En tipik örneklerinden biride Balık Adam ırkı.Bize bu ırkla beraber net bir şekilde dünyadaki ırkçılığın ne denli kötü ve aşağılık bir şey olduğu anlatıldı Oda Beyler tarafından. İnsan gerçekçi bile olmayan çizimlerdeki yarı balık yarı insan garip varlıklara Shabondy' deki Dönme Dolaba hasretleri ve merakları nedeniyle içten içe üzülüyor. Irkçılık üzerine çok film izlemiş biri olarak One Piece' te bunun ne kadar kötü bişey olduğunu en az o gerçekçi filmler kadar hissettiğimi söyleyebilirim. Ayrıca Fisher Tiger' ın başına gelenleri çocuklara anlattırmaması çok harikulade bir mesajdı bana göre. " Nefret çocuklara aşılandıkça bu şeyler asla sona ermeyecek." Bu sözlerin yaşadığımız coğrafya için söylendiğine yemin edebilirim. Yaşadığımız coğrafyada insanlar birbirine karşı ciddi nefret besledikleri sürece gerçekten terör yıllarca aynı şekilde kan ve gözyaşı dökmeye devam ediyor. İnsanlar çocuklarına kendinden farklı olanlara karşı (ırk, mezhep, din, yaşam biçimi, siyasal görüş) nefret pompaladıkça bu şeyler bitmiyor. Farklı kesimler kendi içinde izole hale geliyor ve her 10-15 yılda bir gelen yeni genç nesil terörün, uyuşturucunun kurbanı oluyor...
Echiri Oda' dan Başka bir Bakış Açısı; İyi-Kötü, Doğru-Yanlış, Adalet Kavramları Kavramları
Echiri Oda' nın mevcut bakış açısını ve dünya görüşünü çizdiklerine yansıttığından bahsettikten sonra gelelim hipotezimi temel alacağım mesajına; İYİLİK VE KÖTÜLÜK Kavramları.
"Doğru ya da yanlış diye bir şey yok, sadece popüler fikirler var." ( 12 Maymun )

Waka-sama Doflamingo Beyler gerçekten çok beğendiğim bir karakter. En üstü ve en altı görmüş ve bu zalım dünyanın olayını çözmüş bir insan. Deliliği, yaşadıkları, arzuları oldukça sağlam temellere oturtulmuş. Marinefordda söylediği şu sözler Oda Beylerin iyi ve kötü kavramları üzerine düşüncelerini açıkça özetliyor;
Açık bir şekilde iyi, kötü, adalet gibi kavramların hakikat olmadığı; güçlü olanın doğrularının, adaletinin olduğu bir dünyada yaşadığımız vurgulanıyor. Ayrıca kişilerin yaşadıkları hayatın, kültürlerinin ve deneyimlerininde bu kavramları etkilediği oldukça gerçekçi bir söylem.
Korsanlar İyi mi, Kötü mü ?
One Piece' te çok net işlenen 2 tema var; Özgürlük ve Arkadaşlık ( Nakama ) Bu 2 kavramı en iyi yansıtan figürler ise korsanlar. Para uğruna onlarca hayatı hiç düşünmeden alabilenleri olduğu gibi ülkeleri kurtaracak kadar büyük kahramanlıklar yapanlarıda var. Şu net bir gerçek. Korsanlar kendi hayalleri uğruna ( kimi zaman bencilce ) mevcut sisteme büyük bir tehdit oluşturuyorlar. Yaptıkları her davranış bir şekilde sivillere zarar verme potansiyeli taşıyor. Bugün 10 kişiden 9' u mevcut emperyalist düzenden şikayet eder. Peki birileri çıkıp düzeni düzeltmek uğruna dünyayı birbirine katsaydı bundan kaçımız hoşlanırdık ? ( Bu rolü tam olarak Devrimciler ve Dragon üstlensede korsanlarında mevcut düzene ciddi tehditler oluşturdukları aşikar. Bölge hakimiyeti, ticaret gibi konuları düşünebilirsiniz. ) Her ne kadar Luffy, Shanks gibi karakterleri İYİ olarak nitelendirsekte yaptıkları şeylerin aslında bir miktar erdemden uzak ve de bencilce olduğunu kabul etmek lazım. Kafanızdaki salt " Shanks Reis mübarek adamdır." algısını kırabildiysem hipoteze geçelim;
Gerçek Kötü = Shanks

Shanks şu anda 4 Yonkuo' dan biri ve muhtemelen yetenekleri Kadio ve Big Mom' ı aşacak düzeyde bir korsan. Geçmişte Gol D. Roger' ın tayfasında miçoluk yaptı. Hasır Şapkasını miras aldı ve Luffy' e miras bıraktı. O ve tayfası gerektiğinde soğuk kanlılıkla insan öldürebilecek nitelikte oldukça güçlü ve tehlikeli insanlar.

Aklıma Shanks' ın Final Villain olabileceği fikri şu abiyi görünce geldi. Malumunuz kendileri Haki ile geleceği görebilme yetisine sahipler. Yonkouların çeşitli temalar üzerine kurulu olduklarını biliyoruz. Kadio ve tayfası güçlü zoanlara ve smilelara sahipler. ( Hatta Kaido' nun mistik zoan Taifon olduğunu düşünüyorum.) Big Mom Ruh meyvesinin bahşettikleriyle pasta, kek ve tatlı üzerine bir ütopya kurmuş. Bir çoğumuzda Shanks' ın olayının Haki olduğunu düşünüyoruz. Eğer Shank Haki ile Yonkou olacak kadar güçlendiyse belkide dünyadaki en güçlü Hakiye sahiptir ve belkide Katakuri'nin aksine yıllarca ilerisini görebilme potansiyeli vardır. Sadece zaman olarak düşünmeyin. Ben daha ziyade karşılaştığı insanların taşıdığı Hakiyi sezebildiğini ve yıllar sonraki potansiyellerini sezebildiğini düşünüyorum.
Aizen=Shanks

Antik krallığı, Raftel' i, Kayıp Yüzyıl'ı bir şekilde öğrenmiş olan Shanks tüm gücü kendi için isteyen genç ama potansiyeli çok ilerde bir korsandı. Fakat yüzleşmesi gereken bir gerçek vardı; Bir D. değildi ve D.' nin iradesini ancak bir D. yerine getirebilirdi. Bu nedenle Gol D. Roger' ın tayfasına katıldı ve bu iradeyi yerine getirebilecek potansiyelinin farkındaydı. Fakat Gol D. Roger'ı alt edemeyecek kadarda zayıftı. Nitekim onun şapkasını emanet edeceği biri olacak kadar güvenini kazandı ve hastalığına neden olacak şekilde onu yavaş yavaş zehirledi. Gol D. Roger başaramayacağını anlayınca son bir yolculuk sonrası tayfasını dağıtarak teslim oldu ve bir başkasının önünü açmak için Korsanlar Çağını başlattı. Son nefesinde bile Shanks tarafından zehirlendiğinin farkında değildi. Ondan bir anlık bile şüphe duymadı.
Gol D. Roger' ın ölümü sonrası Shanks kontrol edebileceği, manipüle edebileceği ( Aizen-İchigo ilişkisi gibi) bir sonraki D. mirasçısını aradı. Nitekim Luffy ile tanıştı. Onu daha görür görmez onun Hakisini, potansiyelini, yıllar sonra geleceği noktayı anlamıştı bile. İçten içe ona sevgi beslesede bir şekilde tüm bu şeylere başlamasına neden oldu. Luffy'nin şeytan meyvesi yemesi, bir başka korsan tarafından kaçırılıp hayatının riske girmesi, suya düşünce saldırısına uğradığı Shanks' ın kolunu alan deniz canavarı bile Luffy'i bir korsana dönüştüren planın yalnızca başıydı. Muhtemelen ilerleyen yıllarda da Luffy'nin gelişimini sağlayan bir çok olayda da yine Shanks'ın parmağı vardı. Luffy tüm Yonkouları indirmek istediğini söylemişti. Belkide Oda bize burada elinde sonunda Luffy ile Shanks yüzleşmesinin gerçekleşeceğinden bahsediyordur, Kim bilir ? Bir D. olan Luffy tüm engelleri aşıp One Piece' e ulaştığında Shanks' a hasır şapkayı iade edecek ve belkide tam o anda Shanks'la ( Shanks' ın bir anda Luffy' i delen bir vuruş yaptığını düşünün.) yüzleşmek zorunda kalacak...

Okudum ama Oda'ya uygun bir senaryo değil. Olmaz yani. Zaten elimizde bir sürü kötü karakter varken Shanks kötü çıkmaz.

Zaten en büyük kötü Dünya Hükümeti ve Shanks'tan daha büyük bir güç.

Eğer oda böyle bir şey yaparsa bu şaşırtıcı bir son değil güzelim serinin içine etmek olur. Shanks herkes tarafından sevilen ve saygı duyulan bir adam. Aizen e kıyasla çok farklı biri.

"Öncelikle bu hipotezimin gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum." Valla ben bu cümlene takılıp kaldım. Bir insan gerçekleşmeyeceğini düşündüğü bir teoriyi neden yazar ? :D

Eğer oda böyle bir şey yaparsa bu şaşırtıcı bir son değil güzelim serinin içine etmek olur. Shanks herkes tarafından sevilen ve saygı duyulan bir adam. Aizen e kıyasla çok farklı biri.
Aizen' de oldukça sevilen, öğretmenlik yapan bir abimizdi :hhh: Animelerdeki en favori kötü karakterimdir kendileri :respect::sapkali:
"Öncelikle bu hipotezimin gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum." Valla ben bu cümlene takılıp kaldım. Bir insan gerçekleşmeyeceğini düşündüğü bir teoriyi neden yazar ? :D
Bence teori yazmak ( Hipotez tabiri bana daha doğru geliyor çoğu zaman. Çünkü teori diyebilecek kadar kanıtım olmuyor :hhh: ) işin eğlenceli tarafı. Tutturmak ya da bilmekten ziyade çıkarımlarda bulunmak. Bi çeşit ifade, bir çeşit kendini anlatma yöntemi. One Piece' in konu derinliği ve karakter çeşitliliğide buna çok müsait. Tutması gerekmiyor. Burada temel amacım korsana, iyiye, kötüye bir bakış açısı getirmekti. Tutmasın isterim açıkçası. Shanks Reistir ama korsan bunlar abi belli mi olur ? :hmm:
Kesin olarak gerçekleşmeyecek denilemez ama bu ihtimal net olarak %1'den bile daha düşük bir ihtimal. E. Oda böyle bir şey çizerse eğer seriyi baştan sona mahvetmiş olur. Ne kadar seri bitse bile tepkiler fazlalaşır ve kısaca sıvamış olur. En kolayından Roger ölürken ağladığı sahne bile örnek gösterilebilir. Rogera kızgın veya onu öldürmek isteyen biri neden ağlasın ki?

Yani pek çok yerde sorun çıkar bu tip bir senaryoda.
Bu görüşlerinize bizzat bende katılıyorum. Zaten tutmayacağını düşünmemin sebebi bu :flaugh::respect: Ama Luffy' nin bütün Yonkouları indirme isteği bir gün Shanks ve Luffy' i karşı karşıya getirmek zorundaymış gibi hissettiriyor. Ha getirmese itirazım olmaz ama sanki tatlı, acı kafa kafaya gelecekler ya da Karasakal Shanks' ı halletmiş olacak. Luffy'de şapkayı mezarına ya da çocuğuna felan bırakacak :(

Teach ve Akainu dahi saf kötü değiller. Op de Kutsal Ejderler haricinde de saf kötü yok. Şu ana kadar gerçekten şeytanlığa en çok yaklaşan kişi Doflamingo. Karakterlerin kişilikleri üzerine elde daha çok veri olsaydı güzel analizler yapılabilirdi. Shanks'ın pure evil çıkması 862 sayıdır okuduğumuz serinin tarzına uymaz.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık