Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Sevgi Nedir?

Sevgi...

• +Sahtedir, insanın kendini kandırmasıdır, yanılgıdır.

Kullanılan: 5 12.8%
  • +Gerçektir, insan olmanın bir parçasıdır.

Kullanılan: 18 46.2%
  • +Gerçek üstüdür, imkansızdır, bir idealdir ve herkes idealine en yakın olana sığınır.

Kullanılan: 4 10.3%
  • =Eros ile açıklanabilir.

Kullanılan: 7 17.9%
  • =Philos ile açıklanabilir.

• =Agape ile açıklanabilir.

• •Duygudan çok düşüncelerle alakalıdır.

Kullanılan: 3 7.7%
  • •Düşünceden çok duygularla alakalıdır.

Kullanılan: 7 17.9%
  • •Duygu ve düşüncelerin ortak ürünüdür.

Kullanılan: 15 38.5%
  • ~Kişiye göre tanımı değişebilir.

Kullanılan: 16 41.0%
  • ~Tek ve herkes için ortak bir tanıma sahiptir.

• ~Tanımlanamaz bir şeydir.

Kullanılan: 9 23.1%
  • *Daha önce gerçekten sevdiğimi/sevildiğimi düşünmüyorum.

Kullanılan: 6 15.4%
  • *Daha önce sevdiğimi/sevildiğimi biliyorum.

Kullanılan: 13 33.3%
  • *Sevgi nedir, bilmiyorum.

Kullanılan: 10 25.6%

• Kullanılan toplam oy
    39
Sevgiyi nasıl tanımlıyorsunuz, ne olarak görüyorsunuz ya da nasıl kategorize ediyorsunuz?

Sevgi derken ister aşk ister herhangi bir insana ana, baba, dosta olan sevgiyi ele alabilirsiniz. Genel olarak soruyorum. Sadece dini sevgiyi konu dışı tutalım.

Kendi fikrimle konu metnini zenginleştirmek isterdim ancak kesin ve net bir tanım biçemiyorum, bu sebeple de zaten başka insanların fikrini öğrenmek istiyorum. Ankete de aklıma gelen şeyleri ekledim çoklu oy açıktır.

Klasik Yunan'da sevginin üç türü hakkında kısaca bilgi vermiş olayım.

ErosPhilosAgape
Eski Yunan'da eros insanın tüm fiziksel iştahlarına gönderme yapıyordu. Cinselliğe olduğu kadar yemek ve içmeye olan iştah da erotikti. Bu görüş açısıyla seks de yemeğe verilen değer yargılarından fazlası içermeyen bir başka iştahtı.
Bugünün tabiriyle "erotik aşk", cinsel sevgi demektir ve albeni, cazibe, gizem, kimya ve hayvani çekim gibi çağrışımları vardır.
"Philos", birine ya da bir şeye karşı duyulan entelektüel çekimin bir tür sevgiye dönüşmesidir. Philos, insanları, nesneleri ya da fikirleri cinsellik içermeyen bir biçimde sevmek demektir. Bir öğrenci ve öğretmeni arasındaki ilişki ya da bir arkadaşa, şiire, manzaraya, matematik teorisine, ahlak teorisine, çalışma alanına ya da sosyal bir amaca duyulan çekim bu türden bir sevgi olabilir.
Philos' un en güçlü dışavurumlarından biri ise arkadaşlıktır.
"Agape", karşılık beklemeyen sevgidir. Sevginin en nadir ve değerli çeşididir. Agape' ye sahip kişiler tamamen kişisel nedenlerle hareket eder: Dünya kocaman bir kalp tarafından sevilmeye ihtiyaç duyan insanlarla doludur ve Agape böyle bir kalbin sevgisidir. Agape insanların ilahi sevgiyi kendi içlerinde yaşamalarını ve başkalarına gösterebilmelerini sağlar. Çünkü Agape bencil değildir; dışavurumu başkalarına her zaman yardım eder, hiçbir zaman kötülüğü dokunmaz.

Başka bir yorum daha.

Buyrunuz.

Son düzenleme:
Sevgi bazen sahtedir, insanın kendini kandırmasıdır, istediğini görmesidir. Kısacası yanılgıdır, fakat bir o kadar da gerçektir insan olmanın bir parçasıdır. Sevgi olmadan insan olunur mu büyük bir soru işaretidir. Bazen gerçek üstüdür, bazen imkansızdır. Bazen ise büyük bir idealdir kendini onda gördüğün...
Bazen bir arayış, bazen varış, bazen ise bir umuttur sevgi.

Kimine göre duygudan çok düşünceyle kimine göre ise düşünceden çok duyguyla alakalıdır. Burada önemli olan duygu ve düşüncelerin ürünü olup olmaması değil kişinin sevgi gösterdiği ''O'' şeyde ne gördüğüdür. Kişiye göre değişebilmesi nasıl istiyorsak öyle olarak görmemizdir. Kişiye göre tanımı değişebilir, yüzlerce şekilde açıklanabilirdir. Bazen ise ''O'' kişide tek bir tanıma sahip olabilir...

Sevgi ne midir?

Sevgi bazen inanmak istemek, bazen acı çekmek, bazen ise beklemek...
Bunların hepsinden önce sevmek her şeydir, bazen yukarıda ki şıklarda kendimizi bulduğumuz bir şey. Bazen ise sözcüklerle anlatılamayacak kadar karmaşık.:sapkali:

Sevgi, zamanında aptallık veya saflık olarak değerlendirdiğin şeyleri yaparken rahatlık hissettiğinde keşfettiğin duygudur.

Son düzenleme:
Bence sevgi, etkilenmekle oluşan bir durumdur.
Çok sevdiğin bir arkadaşını sevmenin nedeni söylediği bir söz, yaptığı bir fedakarlık veya hayalleri olabilir bu tamamen neyden etkilendiğinle alakalı.
Tamamen farklı bir şey de olabilir ama benim insanları sevmem genelde bu tarz şeyler ile başlıyor.
Ben burada sevgiyi yalnızca insan üzerinden değerlendirdim bir hayvana, yemeğe veya eşyaya duyulan sevgi bence çok basit bir şey tatlı, güzel veya anısı olduğu için seviyoruz.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık