Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Kütüphane] Sengoku

Bu Karakter Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

  • Severim

    Kullanılan: 106 67.1%
  • Sevmem

    Kullanılan: 52 32.9%

  • Kullanılan toplam oy
    158

Sengoku, serinin ilk yarısında Denizci güçlerinin Filo Amirali'ydi. Görevini Kong'dan devralmıştır ve Sakazuki'ye devretmiştir. Gol D. Roger hala hayattayken o dönemde Edward Newgate, Shiki, Monkey D. Garp gibi isim yapmıştır ve görevinden istifa etmesine rağmen hala yaşayan efsanelerden biri olarak görülmektedir. Zaman atlaması esnasında Genel Müfettişlik görevine getirilmiştir. Ayrıca Donquixote Rosinante'yi kendi oğlu gibi yetiştirmiştir.

Görünümü

Sengoku, uzun boylu, açık tenli, orta yaşlı bir adamdır. Uzun örgülü bir sakalı ve ince bıyığı vardır. Genelde anında evcil keçisi ile dolaşır. Epey kabarık bonus saçları vardır. Ancak şapka taktığı zamanlarda saçının hacmi pek belli olmaz. Meyve gücünü kullandığında şapkası uçmuş ve saçları ilk kez o zaman net olarak görülmüştür.

Siyah renkte, yuvarlak çerçeveli bir gözlük takar. Önceden standart bir Denizci üniforması giyiyordu, ancak madalyalar sayesinde üniforması ihtişamlı görünmekteydi Üniformasının en belirgin özelliği, şapkasının üzerindeki gerçek boyutlarındaki martı figürü ve normal Denizci paltolarından daha uzun olan ve omuzlarında pelerin gibi duran Denizci paltosuydu.

Sengoku, yirmi yıl önce Amiral olduğu dönemde şapka takmıyordu ve sakalı da yoktu. Diğer üst rütbeli Denizci subayları gibi takım elbise giymiyordu. Üzerinde siyah bir atlet, altında ise mavi kot pantolon vardı. Gözlükleri şimdikinin aynısıydı. Diğer Denizci subaylarına benzeyen tek yönü, sırtındaki uzun Denizci paltosuydu. Marineford'da Shiki ile yaptığı dövüşte siyah takım elbise giyerken görülmüştür. Ayrıca o zamanki kravatı da mavi renkteydi. On dört yıl önce halen bir Amiral iken, beyaz bir takım elbise giyiyordu.

Gençliğinde bonus saçları açıktı ve standart Denizci üniforması giyiyordu. Çocukluğunda ise üzerinde bir karate kıyafeti vardı ve beline siyah kuşak bağlamıştı.

Zaman atlamasından önce Sengoku'nun saçı ve sakalı koyu siyah renkteydi, ancak iki yılın ardından saçı ve sakalı ağarmıştır. Emekli olduğundan eski kıyafetini çıkarmış, daha spor bir şeyler giymiştir. Üzerine, üzerinde kırmızı-yeşil zikzaklar olan koyu mavi bir gömlek, altına da beyaz Denizci şortu giymiştir. Kravatı ise turuncudur. Sırtında ise halen paltosu vardır.

Kişiliği

Sengoku oldukça gururlu, aydın ve zeki bir adamdır. Dünya Hükümeti'ne tam bir sadakatle bağlıdır. Kendisine Impel Down olayının üstünü kapatılması emredilene dek, üstlerinden gelen hiçbir emri sorgulamamış ve harfiyen yerine getirmiştir. Herhangi bir suçlunun özgürlüğü kati suretle hak etmediğini düşünür ve başarısızlığı kabullenemez. Her ne kadar "Egemen Adalet" (Jap. Kunrinsuru Seigi, İng. Reigning Justice) kavramını savunuyor olsa da, Mutlak Adalet olgusuna karşı çıkmaz. Borsalino, Issho, Smoker gibi Denizciler gibi, Sengoku da Shichibukailer'i sadece sıradan korsanlar olarak görür. Yine de işi düştüğü zaman onlardan yardım istemekten çekinmemiştir. Ancak gelip geçen yıllar Sengoku'nun Dünya Hükümeti'ne duyduğu güveni kademeli şekilde azaltmıştır. Marineford Savaşı'nın ardından Gorosei'den Impel Down olayının üzerinin kapatılması gerektiği konusunda bir emir gelince bu karara çok sinirlenmiş, sonuç olarak bulunduğu görevden istifa edip, emekliye ayrılmıştır.

Marineford Savaşı'ndan önce Hasır Şapka Korsanları'nın hareketlerinden endişe duymuş ve Water 7'dan itibaren onları yakın takibe almıştır. Ancak yaklaşan savaş yüzünden son dönemlerde bu konuya daha fazla odaklanamamıştır. Hatta Sabaody Takımadaları'nda Kutsal Ejderler'e yapılan saldırıyla bizzat ilgilenememiş, bunun yerine takımadalara bir Amiral (Borsalino) göndermiştir. Monkey D. Luffy'nin Impel Down'a baskın yaptığını öğrendiğinde çok sinirlenmiş üstelik bu mesele yüzünden Garp'la da tartışmıştır. Ancak Monkey Ailesi'nin yıllardan beridir yaptığı bu ekstrem hareketlere alışkın olduğundan, sabrını korumayı bilmiştir.

Sengoku bir kişinin soyunun, o kişinin dünyaya yapacağı etkiyi de arttırabileceğine inanan bir adamdır. Bu yüzden Roger'ın oğlu olan Portgas D. Ace ve Monkey D. Dragon'un oğlu olan Luffy'yi ortadan kaldırılması gerektiğini düşünmektedir. Bu düşünce yapısından Ace'in idam edilmesindeki ana unsurun korsan olması değil, Roger'ın oğlu olmasından kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Ona göre Ace, ne pahasına olursa olsun idam edilmeliydi, bu gerekçe için Newgate ile savaşmayı bile göze almıştır.

Sengoku serinin başlarında Buda lakabı ile tanıtılmıştır. İlk önceleri onun oldukça sakin, rasyonel düşünen ve ılımlı hareketlerinden dolayı böyle bir lakap aldığı düşünülse de, daha sonra lakabının aslında meyve yeteneğinden geldiği ortaya çıkmıştır.

Sengoku sağduyulu bir adamdır. Savaşın uzamasının mantıksız olacağını düşünüp, birliklerine geri çekilme emri vermiş kendi yaralı olmasına rağmen, sağlık görevlilerine diğer askerlerle ilgilenmelerini emretmiştir. Sengoku'nun adalet anlayışı, Sakazuki'nin savunduğu adalet anlayışı ile tam örtüşmez, daha çok Mutlak Adalet ve Ahlaklı Adalet'in ortaya karışık bir versiyonu gibidir. Ayrıca savaşta ahlak üzerine uzun bir konuşma da yapmıştır. Shanks savaş alanında kendisini gösterdikten sonra, savaşı bitirme çağrısı yapmış, Ace ve Newgate'in naaşlarını da Beyazsakal Korsanları'na bırakmıştır. Ahlak Adaleti'ne olan inancını ise üstü kapatılmaya çalışılan Impel Down olayına karşılık istifasını vererek göstermiştir.

Kong ile olan konuşmasında salt bir adalet kavramının olamayacağından ve yerine göre farklı kararlar almak gerektiğinden bahsetmiştir. Bu konuşması Smoker'ın Alabasta'da Tashigi'ye yaptığı konuşmaya oldukça benzer. Sengoku adaletin uygulanışında da pragmatist davranan bir adamdır. Caesar Clown onun çok yumuşak biri olduğunu ve gerektiğinde Sakazuki gibi kitle imha silahları kullanmayacak bir adam olduğunu belirtmiştir.

Sengoku Genel Müfettiş olduktan sonra, daha neşeli bir adama dönüşmüştür. Olayları fazla ciddiye almaz ve canının istediği gibi davranır. Bir nevi kadim dostu Garp gibi olmuştur. Issho'nun Luffy ve Trafalgar D. Water Law'un Dressrosa kahramanları olarak bilinmeleri konusundaki düşüncelerine gülmüş, bu konuda herhangi bir karşı hamle yapmamıştır. Tsuru ondaki bu inanılmaz değişimin sorumlulukları azaldığı için gerçekleştiğini söylemiştir.

Sengoku gerçek bir Denizci nasıl olması gerekiyorsa, öyle bir adamdır. Newgate'in One Piece'in gerçekten var olduğunu dünyaya ilan etmesi onu endişelendirmiş, denize açılacak daha fazla korsan yüzünden sivil halkın zarar göreceğini düşünmüştür. Oğlu gibi yetiştirdiği Rosinante'nin öldüğünü duyduğunda ise kalbi sızlamış ve gözyaşları dökmüştür.

Yetenek ve Güçleri

Eskiden Filo Amirali olan Sengoku, Denizci kuvvetlerinin yapacağı her hareket üzerinde mutlak bir üstünlüğe sahipti. Herhangi bir adaya Buster Call gönderebilir, herhangi bir Shichibukai'nin unvanını elinden alabilir ve acil bir durumda Shichibukailer'i toplantıya çağırabilirdi. Sadece Gorosei'den ve kendinin bir üstü olan Dünya Hükümeti Şef Komutanı Kong'dan emir alırdı. İstifa ettiği için tüm bu yetkilerini kaybetmiştir.

Yirmi yıl önce Shiki'nin Marineford'a yaptığı baskında Garp'la beraber ona karşı savaşmıştır. Kapışmanın sonucunda her ne kadar şehrin yarısını yok olmuş olsa da, Shiki yenilmiş ve Impel Down'a kapatılmıştır.

Sengoku' Şeytan Meyvesi kullanmadan da oldukça güçlü biridir. Normal halinde, o an aşırı sinirli olan Garp'ı engellemiştir. Roger Çağı'nda isim yapmış biri olması, onun One Piece'in en güçlü karakterlerinden biri olduğunun kanıtıdır

Sengoku saf gücünden çok taktiksel zekası ve yaptığı ustaca stratejilerle tanınan bir adamdır. Bu konuda ne kadar yetkin biri olduğu Marineford Savaşı'nda açıka görülmüştür. Öncelikle Ace'i planlanan saatten önce idam ettirmeye çalışarak, korsanların direncini kırmayı amaçlamıştır. Daha sonraki amacı, Beyazsakal Korsanları'nın çekirdek kadrosu ve onlara yardıma gelen 41 bağımsız Yeni Dünya korsanının arasını açmak olmuştur. Bunun için 20 kişilik Pacifista birliğini sadece bu bağımsız korsanlara saldırtmış, Sakazuki'yi kullanarak bağımsız korsanlardan biri olan Squard'ı kandırıp, Newgate'in üzerine şüphe çekmeyi başarmıştır. Ace'in gerçek ailesini açıklamasındaki asıl amaç da halkın bunu öğrenmesi değil, eskiden Roger Korsanları ile husumeti olan bağımsız korsanları demoralize etmektir. Yine Sengoku'nun planı doğrultusunda Newgate kendi adamı tarafından kılıçla yaralanmış, yara ölümcül olmasa da Newgate'in hastalığının tetiklenmesine sebep olmuştur.

Stratejilerinde kombine güçleri kullanmayı da iyi beceren bir adamdır. Kuşatma duvarı planı ile korsanları kıskaca almış ve Sakazuki'nin meteor saldırısıyla Beyazsakal Korsanları'nın bayrak gemisi olan Moby Dick'i batırmış, korsanlara büyük hasar vermiştir.

Şeytan Meyvesi
Sengoku, Logia'dan bile ender bulunan, Mitolojik Zoan türü Hito Hito no Mi, Model: Daibutsu'yu yemiştir. Bu meyve Sengoku'ya, Buda'ya benzeyen devasa boyutlarda bir Daibutsu'ya dönüşme gücü vermiştir. Üst düzey subaylar da dahil olmak üzere, birçok Denizci askeri Sengoku'nun meyve gücünü ilk kez savaşta görmüştür.

Sengoku, dönüşüm yapıp büyüdüğünde ceketi ve gözlükleri de büyürken, pantolonu yerine normalde üzerinde olmayan bir peştamal gelir ve üniformasının kalan kısımları ise parçalanır. Dönüşüm yaparken güneş gibi parlar ve dönüşümü bittiği zaman (üniforması dahil) komple parlak bir altın rengine bürünür. Bu hali devasa bir altın heykele benzer. Sengoku'nun bu formu vücut ölçülerini değiştirmekte ve dengesizleştirmektedir. Kolları ve gövdesi genişlerken, bacakları ve kafası bu büyümüş bedene oranla daha küçük kalmaktadır.

Sengoku, meyvesinin gücü sayesinde inanılmaz güç patlamaları yaratabilir. Luffy'nin Üçüncü Vites formu ve Galdino'nun Mum Duvarı tekniklerine rağmen tek yumrukla idam platformunu parçalamıştır. Ayrıca avuçları ile şok dalgaları gönderebilir. Karasakal Korsanları'nu bu şok dalgası ile dağıtmıştır.

Haki
Tüm Kor-Amiral ve üstü rütbelerde bulunan Haki gücünü Sengoku da kullanabilmektedir. Savaşta Luffy'ye attığı yumrukta Busoshoku Haki kullandığı düşünülmektedir.

Ek Bilgiler

- Sengoku'nun yanından ayırmadığı bir evcil keçisi vardır. Keçi, Ohara'nın yıkım emri verildiğinde, Mariejois'taki toplantıda, savaştaki idam platformunda, savaşın hemen sonra Sengoku'nun yanındaydı. İki yıl sonrasında ise Dressrosa'dan ayrılan Denizci gemisinde görülmüştür.
- 4Kids'in yaptığı dublajda Sengoku'nun rütbesi olan Fleet Admiral (Gensui) onun soy adı olarak çevrilmiştir.
- Bartolomeo kafasında Sengoku ve Tsuru'yu canlandırdığında, hayalindeki kişilerin gerçekleri ile alakası yoktur. Aşağıda görebilirsiniz.


Künye

Adı: Sengoku
Okunuşu: Sengoku
İngilizce Adı: Sengoku
İlk Göründüğü Bölüm: Manga 234, Anime 151
Bağlantısı: Denizciler
Unvanları: Genel Müfettiş, Filo Amirali (Eski), Amiral (Eski)
Lakabı: Buda Sengoku (Jap. Hotoke no Sengoku, İng. Sengoku the Buddha)
Durumu: Canlı
Doğum Günü: 9 Mayıs

Şeytan Meyvesi
Adı:
Hito Hito no Mi, Model Daibutsu (Tr. İnsan İnsan Meyvesi, Daibutsu Modeli, İng. Human Human Fruit, Daibutsu Model)
Anlamı: İnsan, Büyük Buda
Türü: Mitolojik Zoan

Hak Sahibi

Kaynak : http://onepiece.wikia.com/wiki/Sengoku
Çeviren : Smoker
Yayınlayan : www.korsanfan.com
Çevirmenin Sitesi : www.korsanfan.com
 
Son düzenleme:

Triblanka

bu adamın hayvanlarında şeytan meyvesi yeteneği olabilirmi ? Spandamın filindeki gibi bir güç keçisindede olabilirmi
 

cicer_

Acaba güncelleme gerekicek mi bu konuya..
Hala bi'gücünü görmedik kendisinin
Apoletleri kadarsa.. wow! Felaket..
Eline sağlık Smoker
 

Luf

20 yılda 50cm sakal uzatmış birde örmüş yakışır.
bu adamı umursamayan tek denizci Garp galiba :)
 
Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2021.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık