Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Planet Earth (2006)

Belgeseli beğendiniz mi ? En iyi olarak gördüğünüz bölüm hangisi ?

• Hayır,beğenmedim.

Kullanılan: 0 0.0%
  • Tatlı Su

• Mağaralar

• Buz Dünyaları

• Ormanlar

• Sığ Denizler

• Mevsimlik Ormanlar

• Derin Okyanus

• Kullanılan toplam oy
    5
Forumda hiç bu belgeselle ilgili bir konunun olmaması şaşırttı beni. Biyolojik hayat üzerine kurulu olup beni en çok etkilemiş olan yapımdır Planet Earth ikisi birden ancak bu akşam ikinci kez bitirdiğim için böyle bir konu açmayı düşündüm. 10 yıl sonra yayın hayatına sunulmuş olan Planet Earth 2 için de aynı düşünceleri paylaşıyorum. Blue Planet ve Life ile beraber Dünya'daki gelmiş geçmiş en iyi üç belgeselden biri. Aslında bize insanlar olmadan bu döngünün ne kadar muhteşem olacağını da göstermekte. No sapiens,no cry yani. Bilmiyorum sizlerde fark ettiniz mi en çok türünü gördüğümüz hayvan maymunlar oldu. Kongo'daki büyük şempazelerden,Etiyopya'daki sadece ot yiyen mayun türü olan geladalara,Çin'deki altın maymunlardan,yanlış hatırlamıyorsam Şili'deki fare maymunlara onlarca türünü gördük ve yine etraflarına en çok kaos saçan ve güce tapan insanların en yakın akrabası olan maymunlardı. Neyse gelelim benim öznel görüşlerimden tanıtımı yapılacak belgesel serisine.
Yeryüzü
Planet Earth

Yeryüzü
Yapımcı BBC
Stüdyo BBC
Türü Belgesel
Yapım yılı 2006, İngiltere
Çıkış tarihleri 2006
Dil İngilizce
Yeryüzü (İngilizce özgün adıyla Planet Earth), BBC yapımı bir doğa belgeseli dizisidir. İlk kez 2006 yılında BBC'de yayınlanan ve 11 bölümden oluşan diziyi David Attenborough seslendirmiştir. BBC One kanalındaki ilk gösteriminde 8,7 milyon kişinin seyretmesiyle %32,1 izleme oranına sahip olan Yeryüzü, BBC Two kanalındaki tekrarlarında bile 3,2 milyon kişi tarfından izlenerek %15,7’lik bir izlenme payına ulaştı.
Kutuptan Kutupa(From Pole to Pole)
Dağlar(Mountains)
Tatlı Su(Fresh Water)
Mağaralar(Caves)
Çöller(Deserts)
Buz Dünyaları(Ice Worlds)
Büyük Ovalar(Great Plains)
Ormanlar(Jungles)
Sığ Denizler(Shallow Seas)
Mevsimlik Ormanlar(Seasonal Forest)
Derin Okyanus(Ocean Deep)
İzlemek isteyecek arkadaşlara birkaç ufak bilgi edinebilecekleri BBC Earth'ün kendi youtube resmi sayfasına yönlendirecek videolar bırakacağım.
Bu arada Ağustos böceklerinin 17 yılda bir ortaya çıkıp tüm orman halkını(ağaçlar dahil) doyurup 17 yıl boyunca hiç ortaya çıkmamaları beni bir miktar üzmüştür ki ömürleri toplamda 1 ayı bile buluyor imiş. Fabllardaki gibi değil yani anlayacağınız Ağustos böceklerinin hikayeleri. Serinin bitişinin ise büyük mavi balinayla yani Dünyanın en büyük canlısıyla bitmiş olması Dünyanın en iyi belgeseline yaraşır bir son olmuş. Belgesel her bölümünün sonunda Planet Diaries diye bir kısım oluşturmuşlar ve bu büyük belgeselleri kimlerin nasıl hangi yöntemlerle çektiklerini hangi zorluklara katlandıklarını gözler önüne sermişler. İzleyecek arkadaşların bu bölümü de atlamamaları gerektiğini söylemek isterim ki Kar Leoparını çekmek için verilen uğraş,Mağaralar bölümü ve Derin okyanıs bölümü için verilen uğraş beni hayran bırakmıştı kendine. Kendi tarihine kadar mağaralar hakkında çekilmiş en detaylı ve kaliteli çekimi yapmıştır bu belgesel. Kar Leoparı'nın en ayrıntılı görüntülerine yine Planet Earth sayesinde ulaşabildik.Bir kutuptan diğer kutba görmediğimiz neredeyse hiçbir ayrıntı kalmıyor arkadaşlar. İzlerseniz kaliteli zaman geçireceğinize dair kefil olabilirim.Şimdiden iyi seyirler dilerim. Bu arada benim favori bölümüm dağlar.Her ne kadar zamanındaki en ayrıntılı bilgileri verse de Mağaralar en az beğendiğim bölüm olmuştu.
Bu şu anda Planet Earth'ü telif haklarını almadan yayınlayan tek dizi sitesi. Ben başka bulamamıştım.
Ayrıca Blutv üyeliği olan arkadaşlar Türkçe dublaj ve altyazılı olarak telif ve yayın haklarını almış bir firma tarafından da izleyebilirler. Çeşitli torrent sitelerinde de belgeseli indirme imkanınız mevcut.

Son düzenleme:
Türkçe altyazı indirme ya da izleme linki de koysaydın keşke biz İngilizce fakirlerinin de duasını da kazanırdın hem. :/

Böyle bir yapım yok, hayatımda izlediğim en güzel şeydir(izlediğim her şey arasından) bu. Daha iyisinin yapılabileceğini de düşünmüyorum.

Açan arkadaşın eline sağlık en çok Kutupları ve dağları beğenmiştim :good:

İzlemiştim çok güzel.

Bu arada ikinciside çıkmış, Planet Earth II (2016) diye
Biliyorum onu da izledim ancak yakın zamanda(son 1 yıl içinde) izlemediğim için konuya dahil etmedim. Yakın zamanda onun da konusunu açarız umarım. :)
Böyle bir yapım yok, hayatımda izlediğim en güzel şeydir(izlediğim her şey arasından) bu. Daha iyisinin yapılabileceğini de düşünmüyorum.

Açan arkadaşın eline sağlık en çok Kutupları ve dağları beğenmiştim :good:
Teşekkürler. :)

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık