Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Oscar Adayı Filmleri İzleme Etkinliği

Ma Rainey's Black Bottom'ı izledim.
Ma Rainey's Black Bottom (2020)

Tür: Dram, Müzik
Süre: 94 dakika
Dağıtıcı: Netflix
Yönetmen: George C. Wolfe
Oyuncular: Chadwick Boseman, Viola Davis
IMDb:
Fragman:
Filmi izlerken "Ulan bu tiyatro uyarlaması herhalde" diye düşünmüştüm ve nitekim öyleymiş. Tiyatro oyunu uyarlaması bir film yapıyorsanız elinizdeki materyali sinema dili için değiştirmeniz gerekir, Ma Rainey's Black Bottom'da böyle bir çaba göremedim ne yazık ki. 1920'lerin Chicago'sunda geçtiği için aslında bir dönem filmi niteliği de taşıyor ama filmde dış mekan neredeyse hiç kullanılmamış, gösterilen birkaç dar kadrajlı karede de özensizlik ve bilgisayar efektleriyle desteklendiği çok belli olan yapmacıklık söz konusu. Bir diğer rahatsız edici detay da iç sahnelerde kullanılan yapay ışıkların alabildiğine o yapaylığı gözünüze sokması. Bunu bu kadar belli eden film az gördüm. Kamera da kimi zaman gereğinden hızlı hareket ederek göz yoruyor, iç mekanda dar kadrajlı diyalog sahnesi çekiyorsun, ne gereği var.

Yönetmeni George C. Wolfe zaten sinema tecrübesi epey az olan tiyatro yönetmenliğinden gelme bir abimizmiş. Hal böyle olunca koca tiyatro tiratlarıyla oyuncuların sırtına binen ve geri kalan kısımlara hiç önem verilmeyen bir iş çıkmış ortaya. Kaldı ki ellerindeki oyuncular iyi olmasa o tiyatro tiratları da sinemada fena patlar. Yani Viola Davis'in kovalamayı pek sevdiği kendisine ödül sezonu yarışına sokacak, bunun dışında da bir iddiası olmayacak projelerden biri. Ama senenin büyük oranda boş geçmesinden olsa gerek En İyi Film kategorisine de aday olabileceği konuşuluyor.

Viola Davis ses hakimiyeti muazzam bir oyuncu olduğu için rolünde muhtemelen fazla zorlanmadan çok temiz bir performans çıkarmış, adaylığını alır. Chadwick Boseman ise hakikaten iyi bir sürpriz yapmış bu filmde, çocukluk travmalarından ötürü karakterini oturtamamış dengesiz genç rolünü güzel canlandırmış. Sesini ve aksanını rolüne göre harika şekillendirmiş. Bu kadar yetenekli bir aktörü genç yaşta kaybetmiş olmamıza bir kez daha üzüldüm. Altın Küre'yi aldı, Oscar'a da en yakın isim, bu yüzden insanlar eğer ölmeseydi bu ödüllere uzanıp uzanamayacağını merak ediyor haliyle. Ben en azından adaylığının son derece hak edilmiş olduğunu söyleyebilirim. Ödül içinse diğer performansları görmek lazım ama böyle zayıf bir yılda her türlü iddiası olurmuş sanki.

Puanım: 6 / 10

Hafta sonu gibi bir sonraki haftanın filmlerini belirleyebiliriz ama zaten belirli bir konsept dahilinde olduğu için olması gereken filmler aşağı yukarı belli. Şunlara da kesin bakmak gerekiyor mesela:
The Trial of Chicago 7
Minari
Promising Young Woman
Kalan boşluklara da The Father, One Night in Miami, Soul gibi filmler gelebilir. Onları kararlaştırırız.

Gary Oldman ile Anthony Hopkins'in halihazırda ödülleri olduğu için Boseman'ın önü açık gibi, zaten performansının da hak ettiği söyleniyor, izleyip göreceğiz.
Oscar'a aday filmler arasında sound of metal var mı ?
Bayağı övüyorlar onu da izleyebiliriz

Oscar'a aday filmler arasında sound of metal var mı ?
Bayağı övüyorlar onu da izleyebiliriz
Adaylar 15 Mart'ta açıklanacak, yani şimdilik Golden Globe ve SAG gibi törenlerden gelen ipuçlarıyla tahmini seçimler yapıyoruz. Sound of Metal içinse En İyi Film kategorisinde adaylık düşük ihtimal gibi görünse de Riz Ahmed'in En İyi Erkek Oyuncu adaylığı kesin gibi. O yüzden 3 hafta yani 9 film yaparsak seçkiye ekler miyiz emin değilim ama 4. haftaya uzatırsak muhtemelen girer. 3. haftaya girerken değerlendirelim.

Nomadland'ı izledim bana mı hitap etmiyor bilmiyorum ama genel olarak flim izlerken uyuya kalmam.Bu flimde yarısına varmadan uykum geldi 10 dk içim geçmiş neyse filmi bitirmeye yakın bir daha uykum geldi ama uyumadım. Flime gelecek olursam oyunculuklar sıradan çok sade o kadar kayıp yaşamalarına rağmen hüzün yada duygu alamadım.Flime kendimi veremedim genel puanım 6.0 .

Mank'i izledim.
Mank (2020)

Tür: Biyografi, Komedi, Dram
Süre: 131 dakika
Dağıtıcı: Netflix
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Gary Oldman, Amanda Seyfried, Lily Collins
IMDb:
Fragman:
Öncelikle film anlattığı konular hakkında ciddi bir arka plan bilgisi istiyor bana kalırsa. Citizen Kane'i severek izlemiş ve gerçek hayattaki bir medya patronundan esinlendiğini bilen, o dönem Hollywood'unun stüdyo yapısı, 30'larda yaşanan Büyük Buhran ve savaş öncesi bu dönemde ufak da olsa filizlenmeye çalışan sol düşünceler hakkında da fikri olan biriyim. Yine de bazı noktalarda eksik hissettim doğrusu. Sanki filmin tam olarak hakkını verebilmek için 30'ların California ve Hollywood'unu neredeyse yaşamış kadar bilmek lazım gibi geldi. Peki bu film adına kötü bir özellik mi? Bence öyle, aksi de tartışılabilir elbette.

Citizen Kane'dekine benzer açılar ve geçişler kullanıldığını görmekse hoştu. Yine de siyah beyaz tercihi, fazla karanlık kalan bazı sahnelerde izleyiciyi yoruyor. Senaryo yapısı da Citizen Kane gibi karşılıklı diyalog ağırlıklı ve benzer şekilde çizgisel olmayan hızlı bir kurgu söz konusu. Öte yandan bu şekilde belli başlı ögeleri 80 yıl öncesine yaklaştırmaya çalışırken Fincher kendi tarzından epey ödün vermiş. Yönetmen bilgisi verilmese bir David Fincher filmi olduğunu asla anlayamazdım.

Puanım: 7.5 / 10

Nomadland'i izledim.
Nomadland (2020)

Tür: Dram
Süre: 108 dakika
Dağıtıcı: Searchlight
Yönetmen: Chloe Zhao
Oyuncular: Frances McDormand, David Strathairn, Peter Spears
IMDb:
Fragman:
Çok iyi, harika, ben çok sevdim bu filmi yav. Beklemediğim bir şekilde o yarı belgesel tarafına giren kısımları etkiledi beni. Frances McDormand'ın sahneyi David Strathairn gibi diğer aktörlerle paylaştığı sahneler yine başarılı bir film omurgası oluşturmayı başarıyordu, karşılıklı oyunculuklar falan da şahaneydi ama film boyunca gerçekten bu nomad hayatını yaşayan ve aktörlük tecrübesi olmayan insanlara yer verilen kısımları merak ettim hep. Bu şekilde gerçek insan hikayeleri toplayıp sinema kurgusuyla sunmak tahmin edebileceğimden çok daha hoş bir deneyimdi.

Bunun dışında vahşi kapitalizmin insanları nasıl kullanıp kenara attığını, sonra o attıkları kenarlarda da rahat bırakmayıp orayı bile bir pazara çevirdiğini bir kez daha görmüş olduk. McDormand buradan Oscar çıkarabilir aslında ama halihazırda iki taneye sahip olduğu için ve ikincisini henüz yeni aldığından çok ona yönelmeyebilirler. Yine de film ve yönetmen kategorilerinde Altın Küre başarısının yinelenmesini görmek isterim.

Puanım: 9 / 10

@RORONOA @FallAsleep

Siz bu yarı belgesel tadındaki gerçek insanlarla paylaşılan kısımlardan da keyif almadınız mı? Dave karakteri dışında filmde gösterilen göçebe insanlardan neredeyse hiçbiri oyuncu değilmiş bu arada. McDormand da birkaç ay boyunca bu insanların arasına karışarak yaşamış.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık