Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Spoiler] Orta Dünya Genel Başlığı

Ben de birileri bir şey sorsun, cevaplayayım diye bekliyorum. Tolkien külliyatı hakkında sabaha kadar konuşsam, sıkılmam. @Kuzan ile kahve içerken ufaktan muhabbetini yapmıştık.
O zaman ben sorayım bi soru.

Filmde WK, Minas Tirith'in içinde Gandalf'ı bulup asasını parçalıyor. Rohirrimin gelmesiyle WK onlarla ilgilenmek üzere geri çekiliyor. Burada WK, Gandalf'a üstünlük sağlıyor.

Ama kitapta karşılaştıklarında Minas Tirith'in kapısından atıyla giren WK'yı Gandalf karşılıyor ve "Buraya giremezsin!" diyor. Bu, bana Gandalf'ın Balrog'la karşılaştığı zamanı hatırlatıyor. WK, kılıcını alevlendiriyor, "Ahmak! Karşılaştığında ölümü tanımaz mısın sen!" diyor. Gandalf kıpırdamıyor ve cevap da vermiyor. Yine o esnada Rohirrim geliyor. Gandalf, Faramir'e yetişmek zorunda olduğundan Rohirrim'e yönelen WK'in peşinden gidemiyor. Aralarında bir dövüş gerçekleşmiyor.

Şahsi fikrim: WK, kendisi hakkındaki kehanete güvenerekten Gandalf'a sataşabiliyor. Gandalf da onun hakkındaki kehaneti biliyor olduğundan sessiz kalıyor.

Sonuç olarak Gandalf'ın WK'den güçlü olduğunu düşünüyorum. Senin bu konu hakkındaki düşüncelerin nelerdir?

Not: Kralın Dönüşü'nü okumaya devam ediyorum. Daha bitirmedim.

Son düzenleme:

Filmde WK, Minas Tirith'in içinde Gandalf'ı bulup asasını parçalıyor. Rohirrimin gelmesiyle WK onlarla ilgilenmek üzere geri çekiliyor. Burada WK, Gandalf'a üstünlük sağlıyor.

Ama kitapta karşılaştıklarında Minas Tirith'in kapısından atıyla giren WK'yı Gandalf karşılıyor ve "Buraya giremezsin!" diyor. Bu, bana Balrog'la karşılaştığı zamanı hatırlatıyor. WK, kılıcını alevlendiriyor, "Ahmak! Karşılaştığında ölümü tanımaz mısın sen!" diyor. Gandalf kıpırdamıyor ve cevap da vermiyor. Yine o esnada Rohirrim geliyor. Gandalf, Faramir'e yetişmek zorunda olduğundan WK'in peşinden gidemiyor. Aralarında bir dövüş gerçekleşmiyor.

Şahsi fikrim: WK, kendisi hakkındaki kehanete güvenerekten Gandalf'a sataşabiliyor. Gandalf da onun hakkındaki kehaneti biliyor olduğundan sessiz kalıyor.

Sonuç olarak Gandalf'ın WK'den güçlü olduğunu düşünüyorum. Senin bu konu hakkındaki düşüncelerin nelerdir?

İlerlersen savaştan sonra Gandalf, Merry ve Eowyn'in o hallerini görünce, gitmek zorunda kalmasam bu acıyı yaşamazlardı gibi bir şey söylüyordu. Suskunluğu kendinden emin olmasındandır muhtemelen. Gel gelelim Fırtına kulesinde birkaçıyla dövüşüp hepsini püskürtmüştü de. Ama kehanet gereği Witch King'in yolu bir şekilde Eowyn'e düştü.

Bu arada bu söylenen sadece bir kehanettir. Yani Witch King erkeklere karşı dokunulmaz değil. İleriyi görebilen elf beyi Glorfindel, bir savaşta onu elinden kaçırınca peşinden gidenleri durdurup, ölümü bir erkeğin elinden olmayacak onun demişti. İleride bir hatunun onu öldüreceğini görmüş ve dile getirmiş sadece.

Smoka şimdi daha detaylı aktarır.

Ama kitapta karşılaştıklarında Minas Tirith'in kapısından atıyla giren WK'yı Gandalf karşılıyor ve "Buraya giremezsin!" diyor. Bu, bana Balrog'la karşılaştığı zamanı hatırlatıyor. WK, kılıcını alevlendiriyor, "Ahmak! Karşılaştığında ölümü tanımaz mısın sen!" diyor. Gandalf kıpırdamıyor ve cevap da vermiyor. Yine o esnada Rohirrim geliyor. Gandalf, Faramir'e yetişmek zorunda olduğundan WK'in peşinden gidemiyor. Aralarında bir dövüş gerçekleşmiyor.

Ak Gandalf'a karşı sadece yüzüğü takmış Sauron karşı koyabilirdi. Aşmış bir güce ulaşıyor ölümden döndükten sonra. Angmar'ın Cadı Kralı'nı patates ederdi yani orada bir dövüş olsaydı.

Kehanet konusu yanlış anlaşılan bir konu. Glorfindel kehanetinde "Onu hiçbir erkek öldüremez" demiyor, "Ölümü bir erkeğin elinden olmayacak" diyor. Aslında kadın da öldüremezdi normalde. Onun ölümü Tom Bombadil'in Höyükler'de Pippin'e verdiği büyülü hançer sayesinde oluyor. O hançer zamanında Dunedain tarafından Angmar'ın gelen kötücül ruhlar ile savaşmak için imal edilmiş. Pippin hançer ile Cadı Kralı yaralayınca, Eowyn onu öldürebiliyor.

Filmde yok, yalnızca kitapta olan bir karakter. Kimse onun ne olduğunu bilmiyor. Elfler ona Iwain Ben-adar, yani Babasız der. Her dilde farklı bir ismi vardır. Orta Dünya üzerinde yaşayan her şeyden daha yaşlıdır. Yeryüzüne düşen ilk yağmur damlasını görmüş, filizlenen ilk bitkiye şahit olmuştur. Henuz dünyada kimse yokken, sadece o vardı. Gücünün net sınırı bilinmez. Yüzükten etkilenmez. Yüzüğü takınca görünmez olmaz, takan kişiyi de görebilir. Gerekmediği sürece ormanından çıkmaz. Yüzüğün kaderi tartışılırken, ona verilmesi de önerilir. Ancak Gandalf, Tom'un bir süre sonra yüzüğü niye aldığını unutacağını ve kaldırıp atacağını söyler. Kısaca ne olduğu hiç açıklanmadı.

Yine bu karakter üzerinden Tolkien okurlara büyük bir kazık attı. Aklıma geldikçe sinirlenirim.
Tom için tolkien'in kitaptaki hali diyebilir miyiz peki ?

Ak Gandalf'a karşı sadece yüzüğü takmış Sauron karşı koyabilirdi. Aşmış bir güce ulaşıyor ölümden döndükten sonra. Angmar'ın Cadı Kralı'nı patates ederdi yani orada bir dövüş olsaydı.

Kehanet konusu yanlış anlaşılan bir konu. Glorfindel kehanetinde "Onu hiçbir erkek öldüremez" demiyor, "Ölümü bir erkeğin elinden olmayacak" diyor. Aslında kadın da öldüremezdi normalde. Onun ölümü Tom Bombadil'in Höyükler'de Pippin'e verdiği büyülü hançer sayesinde oluyor. O hançer zamanında Dunedain tarafından Angmar'ın gelen kötücül ruhlar ile savaşmak için imal edilmiş. Pippin hançer ile Cadı Kralı yaralayınca, Eowyn onu öldürebiliyor.
Hançeri Bombadil mi veriyordu ki ? Benim hatırladığım Höyüklerde buluyorlardı hançeri.Ilk kitabı ingilizce okuduğumdan yanlış anlamış da olabilirim ama sanki böyleydi.

benim en merak ettiğim şey lotr den önceki hikaye onunda kitabı var okumak nasip olmadı. Orada tanrılardan söz ediliyor.bizim gördüğümüz ejderhaların en büyüğü varmış dağları tek hamlede yere seren bir ateş topunda bir ülkeyi haritadan silen falan. Büyücülerin de farklı bir evrenden bu evrene geçtiklerinden bahsediyorlar sanırım bir zamanda yolculuk yada paralel bir evren.Bu arada 12 tane büyücü vardı bunların 2 farklı bir yere gitmişlerdi ve onlardan bir daha haber alamamışlardı. Bu şaheser halka açılacak ve çok daha güzel filmler izleyeceğiz. lotr den önce ki dönemde ise çok ağır dramların olduğundan bahsediyorlar büyük aşkların ve bir kralın oğlu falan. Bu seri gibi seriler daha yazılamıyor sanırım cesaret edemiyorlar.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık