Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Ölüm Cezası

Ölüm Cezası Doğru Mudur?

• Kullanılan toplam oy
    220
Ölüm cezasına karşı değilim.
Ama kesin kanıtlar olan suçlara verilmeli. Yani şahitler, kamera kayıtları vs ile o suçun işlendiği kesin olmalı.

Ancak ölüme gelene kadar adelet sistemimizin düzeltilmesi gereken bir çok yer var. Ağanın oğlu alkollüyken 2 polis ezip 6 ay yatıp çıkıyor böyle olmamalı. Tehdit suçu ciddi ceza almalı. Devam eden suçlarda katlamalı ceza olmalı. Adaletin işlemesini bozmaya çalışma ayrı ve ağır bir cezaya çarptırılmalı. Örneğin gittin bir dükkanı basıp çip köfteci çocuğu dövdün dükkanı dağıttın. 6 ay ceza. Senin akrabaların gitti çiğ köfteci çocuğa şikayetini geri çek yoksa diye tehdit etti, bunun cezası daha çok olmalı. Ya da kadın adama uzaklaştırma cezası aldırdı, bunun ihlalinde daha ciddi ceza olmalı ya da devam eden davranışta ceza ağırlaşmalı.

Her nerede olursa olsun, hangi kültür,inanç,adalet sistemi olursa olsun ölüm cezasının bana göre medeni bir toplumda yeri yoktur.Bilenler bilir belki Person of Interest diye bir dizi vardı.Orda iki karakter arasında geçen diyaloğun linkini paylaşıyorum, ilgilenen izleyebilir.Dediği lafları o sırada izlerken bile ne güzel konuşuyor demiştim.Benim görüşüm de tam olarak aşağıdaki gibidir.Önemli olan kişinin ne hissettiği veya düşündüğü değil, sistemin işlemesidir.Bir de ilgilenen olursa yanılmıyorsam Victor Hugo'nun kitabı vardı, Bir İdam Mahkumunun Son günü diye, okumasını tavsiye ederim.

Her nerede olursa olsun, hangi kültür,inanç,adalet sistemi olursa olsun ölüm cezasının bana göre medeni bir toplumda yeri yoktur.Bilenler bilir belki Person of Interest diye bir dizi vardı.Orda iki karakter arasında geçen diyaloğun linkini paylaşıyorum, ilgilenen izleyebilir.Dediği lafları o sırada izlerken bile ne güzel konuşuyor demiştim.Benim görüşüm de tam olarak aşağıdaki gibidir.Önemli olan kişinin ne hissettiği veya düşündüğü değil, sistemin işlemesidir.Bir de ilgilenen olursa yanılmıyorsam Victor Hugo'nun kitabı vardı, Bir İdam Mahkumunun Son günü diye, okumasını tavsiye ederim.

Person of Interest'i genel olarak sevmiştim ama mide bulandırıcı kadar hat safhada bir duyarcılıkla öldürmekten kaçınılıyordu. Attığın videodaki elemanın hayatını kaç defa bağışladılar ve sırf bunun yüzünden bahsi geçen polis dahil bir sürü masum insan da öldü. Bazı katillerin katlinin sebebi bir nevi nefsi müdafaa veyahut geçerli olmasa bile dayandırılabilecek bir mazereti olur, bu katillerin idamı yapılmalı mı diye bir çeşit ihtilafa düşülüp mevzu hakkında tartışılıp ortak bir kanaate varılabilir. Ama videodaki elemanın ölüm ve fitne saçan birisi olduğu aşikar, onun hayatını bağışlamak bulunduğu topluma haksızlıktır. O tarz adamlar ne bu memlekette ne de dünyanın herhangi bir "medeni" memleketin de barınmamalı.

Person of Interest'i genel olarak sevmiştim ama mide bulandırıcı kadar hat safhada bir duyarcılıkla öldürmekten kaçınılıyordu. Attığın videodaki elemanın hayatını kaç defa bağışladılar ve sırf bunun yüzünden bahsi geçen polis dahil bir sürü masum insan da öldü. Bazı katillerin katlinin sebebi bir nevi nefsi müdafaa veyahut geçerli olmasa bile dayandırılabilecek bir mazereti olur, bu katillerin idamı yapılmalı mı diye bir çeşit ihtilafa düşülüp mevzu hakkında tartışılıp ortak bir kanaate varılabilir. Ama videodaki elemanın ölüm ve fitne saçan birisi olduğu aşikar, onun hayatını bağışlamak bulunduğu topluma haksızlıktır. O tarz adamlar ne bu memlekette ne de dünyanın herhangi bir "medeni" memleketin de barınmamalı.
Spoiler uyarısı....

Bununla ilgili bir film vardı.

Filmin konusu bir idamın doğru olup olmadığını nasıl anlarız şeklindeydi. Filmin adını tam hatırlamıyorum ama güzel bir filmdi. Hatırlayan varsa yazsın lütfen.

Not: Filmi buldum. The life of David Gale. Türkçeye ölümle yaşam arasında olarak çevrilmiş. İzleyin güzel filmdir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık