Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Ölüm Cezası

Ölüm Cezası Doğru Mudur?

• Kullanılan toplam oy
    220
Türkiye şartlarında ölüm cezası verilecek ilk insan tipi suç organize edenler olmalı .Bir süre sonra bunların adamları cinayete başlıyor hırsızlığa başlıyor bir seri katil 30 kişi öldüruyorsa bu mafyalar yılda 100 kişı öldürtüyor .

Mafyalarda öldüren el emirle yaptığından öldürme arsuzu olduğu kesin değil ama emir veren kişinin kesin.

Silinmiş Üye

Ben ceza sisteminin şu üç aşamada ele alınması gerektiğini düşünüyorum:
-Vatandaşın suça eğilimi
-Verilen cezanın değişkenliği
-Ceza sonrası suça eğilimi

Vatandaşın suça eğilimi
Çok gelişmiş ve eğitim seviyesi yüksek ülkelerde dolu hapis görmeniz zordur. Hatta ismini hatırlayamadığım bir ülke suçlu ithal etmişti. Bunun sebebi nedir diye düşünürsek aslında en temel sebep ferahlık seviyesidir. İnsanların suça karışma gibi bir gereksinime ihtiyaç duymaz.

Diğer sebep ise eğitim düzeyi. Görürsünüz haberlerde ayrıldığı eşini bıçakladı veya öldürdü cart curt diye. Bunun sebebinin de iki taraflı iletişim eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Kadın, her yerden engelleyip sövüp saymak yerine güzelce konuşup "Ben seni artık sevmiyorum. Artık ikimiz birlikte olsak bile mutlu olamayız." demeli. Erkek ise öncelikle kadının sövüp saydığını görüyorsa zaten oturup bir düşünmeli. Kadın tırnak içindeki şeyi söylemesine rağmen anlamıyorsa demek ki aklında bir sorun var. İyi eğitilememiş ve terbiye görememiş. Sadece evlilik olarak bakmayın. Tartıştığı kişiye direkt silah çekip vuran, kargosu geç geldiği için kuryeyi döverek öldüren gibi şeylerin sorunu kafamızda. Her şeyden önce ahlak.

Verilen cezanın değişkenliği
Bu başlık altında fazla yorum yapmak istemiyorum çünkü her cezanın tutarlılığı özneldir. Kimisi 8 ay kimisi 12 ay der. Hangisi daha iyidir diye sorsan ikisi de cevap veremez. Ancak bazı suçlarda hapis yerine çalıştırılması gerektiğini düşünüyorum. Mesela kamu malına zarar verdiyse adamı bayıltana kadar çalıştıracaksın. Çim toplatacaksın, çöp toplatacaksın, bitkileri kestirteceksin... Eğer adam öldürdüyse cezası için suçlu kişiye bakılmalıdır. Bu adam akıllanır mı diye? Yoksa artık kaybedecek bir şeyi kalmamış, hapisten çıktığı gibi yine birine bıçağı takan birisi mi olacak diye soracaksın kendine. Bu durumda kellesi alınması gerektiğini düşünüyorum. Ağaç yaş iken eğilir, böyle insanların olmaması için çocukken eğitmeli ve korumalıyız. Büyükler için yapılacak bir şey yok. Kendi fikrim.

Ceza sonrası suça eğilimi
Öncelikle bu başlık ilk başlıkla bağlantılı. Şöyle ki cezadan sonra tekrar suç işlemesini iki sebebe bağlıyorum. Birincisi cezadan dersini alamayacak kadar sorunlu olan, sinir hastası, anaokuluna giden bir çocuk gibi ota b*ka zıtlaşan kişinin çok olması. İkincisi ise adamın artık suç hayatının bir parçası haline gelmiş, kaybedecek bir şeyi olmayan hatta hapiste yaşaması onun için yaşam şartları açısından daha iyi olan insanların çok olması. Hayatını değerli gören insan verilen cezanın ilk ayında tövbe edip namaza başlar zaten. Bunun için de her insanı daha çocukluktan korumalı ve iyi yetiştirmeliyiz. İyi ülkelere bakarsanız herkesin neredeyse yaşam standardı ortalamanın üstünde. Kim hapse yine gitmek ister?

Bu ülkeye idam gelmeli. Ancak şimdi değil.

Ölüm cezası yanlıştır. 3x3 bir mahkum odası içerisinde kendi enerjisini üretebileceği bir elektrikli bisiklet ile vatana millete enerji sağlasın.

Hayır, herkes istediğine inanmakta özgürdür. Bu beni bağlar, inanmıyorsan saygı duymayı öğrenirsin.
Peki ben İslam'a inanmayan biriyim diyelim ki. Benim hakkımdaki yargı nasıl alınmalı. İnanmadığım bir inanç sistemi içerisinde yargılanmamalıyım. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Peki ben İslam'a inanmayan biriyim diyelim ki. Benim hakkımdaki yargı nasıl alınmalı. İnanmadığım bir inanç sistemi içerisinde yargılanmamalıyım. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?
Doğrudur, İslam'ın hükmü seni bağlamaz. Bu durumda inanç sistemine göre yargılanırsın.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık