Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Ölmek İçin Yer Arayan Bir Adam: Kaido!

Kaido Ölecek mi?

• Kullanılan toplam oy
    99
Kaido ve ölüm;bu iki kelimeyi yan yana görmeye herkes aşinadır. Daha gözüktüğü ilk sayıdan itibaren mangada Kaido’nun ölümüyle ilgili yüzlerce göndermeler yapıldı ve o zamandan beri bunlarla ilgili bir sürü teori yazıldı. Birçok kişi bu süreçte Kaido ölecek mi, nasıl ölecek ve kim öldürecek sorularını sormuştur.

Sizleri bilmem, ama ben Kaido’nun öleceğini düşünenlerden birisiyim. Saçma polemiklere girmemek için kimin öldüreceğinden daha çok Kaido’nun ölüme yüklediği anlamlar üzerinden; ölümünün neden önemli olduğunu ve nasıl olacağını, seri içinde gördüğüm nüanslar üzerinden benzerlikler kurarak açıklamaya çalışacağım.

İki Kral’ın Ölümü / Güçsüzler Nasıl Öleceğini Seçemez

İKİ KRAL B:457

One Piece anlatısında Roger ve Whitebeard büyük öneme sahipler. Onları bu kadar önemli yapan etmenlerden birisi de ölümleri. Ki mevzu ölüm ve Kaido olunca bu isimlerin yanına Oden’i de ekleyebiliriz, ama şu an fazla karıştırmamak için onu eklemeden İki Kral üzerinden analoji kurmak istiyorum.

Peki, Roger ve Wb’nin ölümlerinin Kaido’yla alakası ne? Etkileyici bir ölümleri mi olması? Evet, bu etkenlerden birisi… Yine de asıl bahsetmek istediğim etken bu değildi. Peki, ikisinin de ölmeden önce son sözlerinin ‘’
One Piece’le’’ dolaylı olarak JoyBoy ilgili olması... Buna da ileride değineceğim, fakat bu da değildi.

Cevap için Kaido’nun gözüktüğü ilk bölüme bir göz atalım.

Bu adam, ölmek için bir yer arıyordu.(B:795)

‘’Bu adam, ölmek için bir yer arıyordu’’
bu söz sadece intihar etmek isteyen bir adam için söylenmiş alelade bir söz değil. Op evreninde bireylerin kendi ölecekleri yeri seçmesi büyük bir olay, bunu birçok karakterde gördük, özellikle bu karakterler güçlüyse daha bir anlam kazanıyor.

Law: Zayıfların nasıl öleceğini seçme hakkı yoktur.(Dof’tan çalmış çakal) B:662

Çok güçlü isim olmalarının yanı sıra Roger da, Wb de kendi ölecekleri yeri seçen karakterler. Bu olayı gelin, bi de ana karakterimiz Luffy üzerinden de bakalım.

Luffy:Üzgünüm. Ben öldüm.(B:99)

Luffy: Nerede öleceğime karar verecek tek kişi benim!! (B:944)

İki benzer olayda Luffy'den iki farklı tepki görüyoruz. İlk olayda belki de Roger'ın da benzer bir şekilde ölmesinden ötürü gülerek ölümünü kabul ederken, diğer olayda buna karar verecek olan kişinin kendisi olduğunu söylüyor. Kaido'nun intihar teşebbüslerini de birazcık Luffy'deki bu duruma benzetiyorum. İntihar etmeye çalıştığında da,40 kere ölüme mahkum edildiğinde de ölümü tam olarak kabullendiğini sanmıyorum.

Kaido'nun kabul ettiği isimler. B:1001

Kaido’nun da isteği ne derseniz? Bana göre; kendi seçtiği yerde, gücüne saygı duyduğu birisi tarafından öldürülmek. Ki bunu Kınlara söylediği sözden anlayabiliyoruz

Kaido: Arzunuzda, Kozuki Oden’i gördüm. Beni öldürmenize izin verebilirdim.Yaram her sızladığında, o günü hatırlıyorum. Ancak siz, Oden değilsiniz. Bir daha asla onun gibi bir güçlü samuray görmeyeceğiz. B.994

Kaido: Hiç derin değil.Eski yara izimi açacak kadar gücünüz bile yok.Yapamazsınız. B:993

‘’Beni öldürmenize izin verebilirdim’’
Kaido’nun bu sözünü unutmayın. İleride gerekecek

Samurayların Yolunu Severim/Samuray’ın Yolu Ölecek Yer Bulmaktır

Kaido: Evet, işte bu… Kararlılık duygusu. Samurayların yolunu severim. Roger ve Whitebeard… Onlar başardılar. (B:994)

Kaido’yu, Roger ve Wb dışında etkileyen diğer bir faktör ise Oden kaynaklı olduğunu düşündüğüm samurayların yolu. Samurayların bu yolu; One Piece’in 1036. bölümünün başlığında gizli; ‘’Samuray’ın Yolu Ölecek Yer Bulmaktır.’’veya ''Samuray'ın Yolu Ölmektir.''.

Kaido da bu yolu benimsemiş birisi. Kaido’ya göre zamanı geldiğinde savaşçı ölümüyle yüzleşip, yenilgiyi kabul etmelidir. Çünkü bir bireyi tamamlayan şey ölümdür.

Kaido: Ancak bir bireyi tamamlayan şey ölümdür!! B:993

Kaido: Bir savaşçı gibi ölümünle yüzleş.Yenigiyle illgili sorun, vakti geldiğinde çok az kişnin kabullenmesidir. B:1015

Kaido: Sonuç aşikardı. Boyundan büyük bir güç elde ettin ve o güçte boğuldun. İnsanlar umudunu yitirmezler. Hayır… Yitiremezler… İşte sorun bu. (B:1013)

Ayrıca burada Luffy ve Kaido arasındaki bir farkı görüyoruz. Hatta bunu Wano’da daha önce tam olarak 2 kez yaşadık.

Kaido: Sarsılmaz iradesinden mi, yoksa boş blöf mü? Hangisi bilmiyorum. Ancak bunca zamandır bana bakıyor. B:924

Kaido: Bunu daha önce de yapmıştı. Bilinci yerinde olmasa da hala bana bakıyor. B:1010

Kaido’nun düşüncesinin aksine Luffy ne olursa olsun vazgeçmeyen birisi.Luffy’nin galibiyeti de burada saklı, benzer bir sahneyi Lufy ve Kaido dövüşünün sonunda; Luffy’nin ona yine aynı şekilde bakmaya devam edeceğini ve Luffy'nin sarsılmaz iradesi karşısında Kaido'nun yenilgiyi kabul edeceğini düşünüyorum. Ki Kaido dövüş boyunca yavaş yavaş Luffy'i kabul etmeye başladı, Oda’nın hikaye anlatımında bu sahnelerin bir şekilde geri dönüşü oluyor. Ben de benzer bir sahne görmeyi tekrar bekliyorum.

Gelelim Kaido’nun ölümüne… Kafamda iki ihtimal var. İlki; ‘’Beni öldürmenize izin verebilirdim’’ bu sözü unutmayın demiştim. Dışarıdan birisinin gelmeyeceğini senaryoda, ki son bölümlere bakarsak dışardan bir gücün gelme ihtimali azaldı gibi, en azından beklediğimiz Amiral seviyesindeki birisi yok gibi. Kaido’nun ölümü adada saygı duyduğu isimlerden birisi tarafından olacağını ve bunu kendisinin isteyeceğini düşünüyorum. Belki Luffy, bu seferlik Kaido’nun isteğini yerine getirir veya çocuğu ve hem de Oden’in iradesini miras alan Yamato öldürebilir, belki de başka bir isim.

Diğeri ise yeni çağ için kendisini feda etmesi. Buda Wano‘ya birisinin geleceği senaryoda geçerliği olabileceğini düşündüğüm olasılık. Roger, JoyBoy‘a hazırlık olması için korsanlar çağını başlatırken, Wb de, Roger bahsettiği kişi olarak Luffy‘i gördüğü için ‘'Yeni Çağ‘‘ için kendisini feda etmişti. Kaido'nun da, JoyBoy'la olan ilişkisi malum, Luffy‘nin JoyBoy olduğuna inanmasıyla kendisini feda ederek, rolünü oynayabilir.

Ölümü ne şekilde olursa olsun, kim öldürürse öldürsün;, buradaki önemli olan şey; Kaido’nun ölümü kendisi isteğiyle olacak, tıpkı diğer büyük ve güçlü korsanlar olan Roger ve Whtebeard gibi.

Dünyayı Değiştirecek Kişi Joy Boy-Kaido’nun Rolü

Wano Arc’ıyla birlikte seride son düzlüğe girerken JoyBoy daha bir önem kazandı. Yeni öğrendiğimiz bilgiler ışığında Roger ve Wb’nin ölümlerine retrospektif bir bakış atmak istiyorum. Kaido’nun ölümü daha bi anlam kazanacak.

Roger, Whitebeard ve bu iki isme ekleyebileceğimiz son isim olan Oden. Bu üç isim de belirli bir kişiye inanarak, yeni çağ için son nefeslerini verdiler. Roger ve Oden için bu Joyboy, Whitebeard için ise beklenen kişi olarak düşündüğü Luffy.

Wb:Bana şeytan ve canavar diyorlar, fakat sonsuza kadar en güçlü kalamam. Genç bir korsanın kaderine ulaşmasına yardım edebilirsem, sahneden gururla ayrılmaya hakkım var, değil mi?B:663

Ve böylece bir efsane sona erer. Devamı sonraki aşamanın oyuncuları tarafından ettirilecek. B:972

Kaido’nun rolünün de JoyBoy'la ilgili olduğu bariz gibi. Buradaki tek sıkıntı Kaido’nun geçmişi hakkında bilgimiz az olduğu için konu burada biraz karmaşık hale gelebilir.

Senelerdir, One Piece ile ilgili önemli bilgileri çeviren Sandman sayesinde Twitter’dan önemli bir bilgi edindik. Kaido ismi Kanji’de ‘’Joy Boy’’ ve ‘’Strong Kid’’ anlamlarına geliyormuş. Kaido’ya ismini veren kişinin kim olduğu henüz açıklamadığı için bu konu hakkında tam bir yorum yapmak istemiyorum, ama ilginç değil mi?

Kaido'ya ismini kimin verdiğini görmesek bile onu JoyBoy olarak gören kişiyi biliyoruz.

Kaido:Buna hala inanıyor musun? Sence, ben JoyBoy muyum? B:1036

King: Yaşadığımız dünyayı değiştirebilir misin?
Kaido: Sadece ben değiştirebilirim. B:1035

Kaido artık nasıl bir dünya yaratacak ise King bir süre için Kaido’yu JoyBoy olarak görmüş. Kaido’nun yaratmak istediği dünyayla ilgili bilgimiz yok. Fakat, seri içerisinde önemli bir tema olan ''miras kalan'' irade burada da önemli bir rol oynayabilir.

WB:Ne yapacaksın bakalım, evlat.’’D’nin Arzusunu’’ miras alanlardan birisiysen, bana bu çağın ötesinde ne olduğunu göster! B:570

Wb:Roger’ın arzusunu miras alanlar gibi, Ace’ın arzusu da birgün başkaları tarafından miras alınacak. Kan bağlarını koparabilirsin, ama onların ateşi asla sönmez. B:576

WB:
Sen değilsin. Roger’ın beklediği kişi kesinlikle sen değilsin, Teech. B:576

Kaido’nun kafasındaki her ne ise bunun eski kaptanı Rocks D Xebec’le ilgili olacağını düşünüyorum. D’nin arzusu veya iradesinin asla sönmeyeceği seri içinde birçok kez geçen bir söz, Xebec’in arzusunu da birisi veya birileri almış olmalı.

Kaido büyük ihtimal Xebec’i, JoyBoy gibi dünyayı değiştirecek önemli bir figür olarak görüyordu. Kaptanı öldükten sonra kendisi benzer bir rol oynama çalışmış olabilir. Ki mangada Kaido’nun kendisini JoyBoy görme gibi bir durumu yok. Ayrıca kaptanı gibi bir D ola Luffy’e ‘’Sen de JoyBoy olamazmışsın’’ demesi de anlam kazanıyor.

Görünüşe göre sen de JoyBoy olamazsın. B:1014

Kaido’nun, Xebec'ten üstlendiği rolü biraz şöyle açmak istiyorum. D’lerden birisinin birgün ortaya çıkıp, Dünya Hükümeti’ne savaş açacağını biliyoruz. Kaido’nun isteği de büyük bir savaş başlatmaktı. Sadece kendisine görkemli bir ölüm istediği için bu Büyük Savaş’ı başlatmak istemesi bana pek mantıklı gelmiyor, zira kendisi intihar etmeye çalışan, güçleri yetseydi Kınların kendisini öldürmesine izin vereceğini söyleyen birisi. Kendisini bu büyük savaşı başlatan kişi olarak veya bu savaşta ölse savaşın sonucunun bir şeylerin değişimine yol açmasını veya bir şeye veya kişinin gelişi için hazırlık olarak görmüş olabilir.

Wb: Birgün, tüm dünyaya meydan okuyan bir adam çıkacak ve bütün tarihi sırtlayacak.
Sengoku, Dünya Hükümeti’ndeki insanlar, tüm dünyayı yutacak olan Büyük Savaş’ın korkusuyla yaşıyorsunuz. B:576

B:795

Tabi, günün sonunda Kaido, JoyBoy'un Luffy olduğunu anlayacak. Bu da onun rolünün biteceği, tıpkı Roger ve Wb gibi sahneyi yeni çağa bırakacağı kısım olacak.

Yeni Çağ geliyor. B:572

Luffy’nin Rakibine Saygısı

Bu başlık altında yazacaklarım biraz daha kişisel, eski Luffy'den aldığımız tadı alacağımıza inandığım için yaşanmasını umduğum, istediğim bir şey. Hem Luffy'den tam olarak beklenecek bir davranış hem de Oda'nın son zamanlarda Luffy'nin dövüşünde işlediği anlatıma uygun olacak.

Raylegih:Rakibinin kişiliğine göre mi demek istiyorsun?Hiç böyle düşünmemiştim. Gerçekten önemser misin?
Luffy: Tabi, önemserim. B:894

Luffy, rakiplerinin kişiliğine önem veren birisi. Katakuri dövüşünün ortasnda ve sonunda bunu gördük. Şu an Kaido dövüşün daha önceki dövüşlerinde eğlenmediği kadar eğlenmesi de bundan ötürü. Kaido öldükten sonra Kata dövüşüne benzer bir eylemde bulunmasını bekliyorum. Yasuei’nin ölümünden sonra söylediği bu sözleri tekrar duyabiliriz.

Luffy: Kim olursa olsun. Kimse, öldükten sonra ardından gülünmeyi haketmez. B:943

Kaido'nun ölümden sonra gülen Wano halkını Luffy susturur mu? Siz ne diyorsunuz?

Son düzenleme:
Eline sağlık okuyalım bakalım.

Ben de kaidonun öleceğini düşünenlerdenim. Tek kişilik dev ordu zaten kendisi. Tayfasının çöplüğünden de belli bu. Yaşarsa seride hiç bişi değişmez. Pasifize olmayı kendi seçmezse hala aynı tehlikeyi arz ediyor. O yüzden ölecektir.
Ben ölmeyeceğini düşünüyorum en başta bende senin gibi düşünüyordum.Sonra Oden spoiler verdi. :( Kaido güçlen 20 sene var dedi.Bence adamın son savaşa katılacağını bildiği için böyle söyledi hükümete karşı güçlü ol manasında.Zaten Kaido Joy Boy hastası biri çıktı.

OP'ta kimsenin geçmişi düşünülmüyor. Bu yüzden Luffy'nin Sakazuki'den intikam almak gibi bir niyeti yok, zira herkes elinden geleni yapıyor, kendi kaderini yaşıyor ve ölen ölür gözüyle bakılıyor. En azından Luffy düşmanlarına anlık olarak bakıyor bence. Bu yüzden Kaido'nun ölümüne gülünmesine ters bir tepki verebilir; fakat ölümü bizimkilerin elinden olmayacaktır. Şimdi hükümet gemileri geliyor ve bunlar 2 yonkonun bulunduğu adaya gittiklerinin farkındalar, her ne kadar amiral olmasa da büıyük tehditler, zira Hükümet yeni Vegapunk silahını burada test edecektir ve böyle olunca Kaido da Luffy ile omuz omuza savaşırken ölür muhtemelen. Böylece senin dediğin noktaya yani bizzat öleceği yeri seçmiş olacak.

Teori tutabilir ama Kaido'nun artık wanoda öleceğini sanmıyorum.Mf gibi bir yer olacak hükümete karşı savaşırken Kaido kendisi öleceği yeri seçecek.Wb ve Roger da öyle yapmışlardı zaten.

Whitebeard beni yeni çağa taşıyacak bir gemi yok demişti. Kaido'yu burdan sonra ne taşıyacak gemi ne de hapsedecek duvar var. Onun sadık yari kara topraktır.(Oda denize attırıp öldürmez inşallah)

Harika bir inceleme olmuş eline sağlık.Ben de Kaido'nun öleceğini düşünüyorum.Luffy bunu iyice dövdükten sonra tıpkı Wb gibi Luffy'nin beklenilen kişi olduğunu kabul edecek. Kendi iradesinin Luffy'de devam edeceğini gördükten sonra kendisinin dediği gibi yenilgiyi kabullenecek ve tamamlanmış biri olmak için ölecek.Onu öldüren Luffy olmaz ama.Ya dışarıdan gelen bir amiral ya da Zoro öldürür.Ben Zoro ihtimalini daha kuvvetli buluyorum pek çok bağlantı sebebiyle.

OP'ta kimsenin geçmişi düşünülmüyor. Bu yüzden Luffy'nin Sakazuki'den intikam almak gibi bir niyeti yok, zira herkes elinden geleni yapıyor, kendi kaderini yaşıyor ve ölen ölür gözüyle bakılıyor. En azından Luffy düşmanlarına anlık olarak bakıyor bence. Bu yüzden Kaido'nun ölümüne gülünmesine ters bir tepki verebilir; fakat ölümü bizimkilerin elinden olmayacaktır. Şimdi hükümet gemileri geliyor ve bunlar 2 yonkonun bulunduğu adaya gittiklerinin farkındalar, her ne kadar amiral olmasa da büıyük tehditler, zira Hükümet yeni Vegapunk silahını burada test edecektir ve böyle olunca Kaido da Luffy ile omuz omuza savaşırken ölür muhtemelen. Böylece senin dediğin noktaya yani bizzat öleceği yeri seçmiş olacak.

Çöpleri göndermişler gibi geldi bana, bi de Zunisha da gelmiş. Bakalım, kendi isteğiyle olacağından eminim sadece.

Teori tutabilir ama Kaido'nun artık wanoda öleceğini sanmıyorum.Mf gibi bir yer olacak hükümete karşı savaşırken Kaido kendisi öleceği yeri seçecek.Wb ve Roger da öyle yapmışlardı zaten.
Big Mom gibi karakteri süründürmesin. Kaido'nun karakter arc'ının tamamlanacağı yer Wano olmalı Son savaşta Yeni Çağ'daki isimler olacak, bide Kaido'nun olayıyla kalabalık etmeye gerek yok.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık