Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Anket] Nami mi, Sanji mi?

Nami mi Sanji mi?

• Kullanılan toplam oy
    174
Zoro'suz tayfa, tayfa değildir.
Ben One Piece açısından değerlendiriyorum. One Piece giden yolda önemli olan şeyler bilgi ve savaş gücü. Bilgi olmadan savaş gücünün önemi yok, tabi savaş gücü olmadan da bilgi ne işe yarayacak. Öncelikli olarak bilgi gerek bunlarıda Nami ve Robin sağlayacak. Ondan sonra Zoro, Sanji devreye giriyor. Ha birde bunun lojistik desteği var burada da Franky, Chopper ve Jinbe devreye giriyor.

Genel bir "değerli" sıralamasını 1 kategoride yapmak mantıksız ama Nami ve Robin eşsiz. Hatta Robin'den dünyada sadece 1 tane var ve bütün dünya düşmanı. Her arc onu kaçırmaya çalışıyorlar.

Ben One Piece açısından değerlendiriyorum. One Piece giden yolda önemli olan şeyler bilgi ve savaş gücü. Bilgi olmadan savaş gücünün önemi yok, tabi savaş gücü olmadan da bilgi ne işe yarayacak. Öncelikli olarak bilgi gerek bunlarıda Nami ve Robin sağlayacak. Ondan sonra Zoro, Sanji devreye giriyor. Ha birde bunun lojistik desteği var burada da Franky, Chopper ve Jinbe devreye giriyor.

Genel bir "değerli" sıralamasını 1 kategoride yapmak mantıksız ama Nami ve Robin eşsiz. Hatta Robin'den dünyada sadece 1 tane var ve bütün dünya düşmanı. Her arc onu kaçırmaya çalışıyorlar.
Nami gibi rotacılar vardır. Eşsiz değil. Fakat füzeleri yüzünden olmazsa olmazımdır :D

Herkes tayfaya en gerekli kim diye anlamış. Konuyu açanın yazdığı destan gibi açıklamaya ayıp olmuş. Konuyu bir okuyun anlayın lütfen.

Cevaba gelince,

Luffy
Zoro
Nami
Usopp
Sanji

Serinin geneline bakınca bu şekildedir. Hatta diğerleri olmasa daha da güzel olurdu hikaye anlatımı.

Herkes tayfaya en gerekli kim diye anlamış. Konuyu açanın yazdığı destan gibi açıklamaya ayıp olmuş. Konuyu bir okuyun anlayın lütfen.

Cevaba gelince,

Luffy
Zoro
Nami
Usopp
Sanji

Serinin geneline bakınca bu şekildedir. Hatta diğerleri olmasa daha da güzel olurdu hikaye anlatımı.
Evet, sorunun amacı sıklıkla karıştırılıyor, ama kısaca açıklamak biraz zor olduğundan - ya da ben beceremediğimden :D - beklenmedik bir durum değil. Şu kısmı yine paylaşmaya çalışayım.

Soru Usopp mu Robin mi olsaydı:
Benim okumama göre Usopp ve Robin'in Dressrosa'da tayfanın geri kalanından ayrı olarak yaşadıkları ufak hikaye arkı bu tartışmanın bağlamı için iyi bir örnek. Cücelerle beraber yaşadıkları bu macerada Usopp, Robin'e kıyasla çok daha baskın göründü bana. Burada Robin'in sakin mizacının aksine Usopp'un kendisini daha gürültülü bir şekilde ifade eden bir karakter olmasının da etkisi var tabii ki, ama bunun ötesinde başlangıçta her iki karakterin de kişisel bir meselesinin olmadığı bir olay örgüsünde anlatının ne kadar fazla Usopp üzerinden ilerlediğine şahit olduk, hikayenin ana kahramanı açıkça Usopp'tu. Usopp sırasıyla yalancı oldu, korkak oldu, kahraman oldu ve son olarak da tanrı oldu. Robin de aynı olayların içinde bulundu, ama ne kadar fazla şey yaşadı, Oda Robin üzerinden neler anlattı tartışılır. Bu soru "Nami mi, Sanji mi?" değil de "Usopp mu, Robin mi?" şeklinde sorulmuş olsaydı bu hikaye Usopp'un savını kuvvetlendirecek bir unsur olurdu. Nami ile Sanji'yi böyle bir ikili maceraya koysaydık ben birisi diğerinden daha baskın olurdu, anlatı onun üzerinden giderdi diyemiyorum.

Nami'nin tek yaptığı şey elindeki pusulaya bakıp nereye gideceğini söylemek. Başka herhangi bir şeyi yok. Hani bir laf vardır "Bağdat'ı buldu emmim sora sora..." Nami olmasa da bir şekilde giderler ama Sanji olmadan az daha ölüyordu Luffy ki kurtaran da Sanji'nin kardeşi yani... Sanji olmadan Luffy'nin öleceği tescilli.

Bu arada Zoro diyenler var... Zoroyu tayfadan çıkarırsan hiç bir şey kaybetmez aksine yemek ve yatacak alandan tasarruf ederler.
Roronoa Zoro tayfanın mihenk taşıdır. İlk bölümleri ne kadar çabuk unutur oldu bu millet... Zorosuz, Luffy ; Luffysiz, Zoro olmaz... İkisi birdir. Ayrılamaz. Zoro kaptanının arkasını kollayacağını daha 3. bölümde göstermiştir. Hem Kıvrık kaş gelene kadar yemekleri Nami yapıyordu. Nami, her ne kadar "cinsel bir abide" olarak görülse de, tayfanın olmazsa olmazıdır. Luffy'nin gözünden sakındığı şapkasını dahi emanet ettiği kişidir.
Kıvrık kaşa da laf olmasın. Severim Sanji'yi... Lise zamanlarında yemekhanede Ispanak çıkar ve ben de yemezdim. Sanji'yi ve usta Zeff'i tanıdıktan sonra değişti tüm algılarım. Yahu bu açıdan bakıyorum. Cidden insanın hayatına/ duygularına dokunuyor bu One Piece :flaugh:
Neyse konumuza gelirsek, Nami olmadan da, Sanji olmadan da tayfa ilerleyemezdi. Bu sav'a katılıyorum. Seri boyunca baktığımızda Robin dışından herkesin belirli bir faydası olduğunu görmek mümkün... Unutkanlıktan mı bilemiyorum ama Robin'in kilit bir noktada rol aldığını anımsayamıyorum. (Yeniden izlemek lazım. Üç yıl sürer artık :hhh:)
Arkaplanda hayal kurarsak, Naminin rotacılık bilgisi ile gemiyi hareket ettirdiğini; Sanji'ninde güzel yemekler yapmak için arayışlar içerisinde olduğunu pek olasıdır. Nihayetinde korsan oldukları ve bir amaç doğrultusunda denizde bulundukları için dövüş üzerinden gidiyor olaylarda... Filler sahne olarak adlandırılan yerlerde ve ekstra çıkan özel bölüm yahut filmlerden de biraz bilgi kırıntıları alıyoruz... Zaten bu cümleleri kurabiliyorsak, pek tabi bu karakterlerin bu tür faaliyetler içerisinde bulunduklarını da tahmin veya hayal etmemiz mümkün... Aslında bir bakıma daha iyi; okuyucuya/ izleyiciye kendi düşüncelerine göre bir dünya tasfiri yapma imkanı tanınıyor. (Araları biz dolduruyoruz.)
Kısaca, bir tutam Oda, bir tutam Toei ve biraz da kişisel hayal gücü... :D

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık