Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Maladaptive Daydreaming

Günlük kaç saatinizi harcıyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    48
Hastalık psikozdan farkı farkında olma durumu yani aslında kişi bunu başta isteyerek yapıyor hayalin derinliği arttıkça da ne kadar zaman geçtiğini fark etmiyor. Sebebi ise gerçekte arzuladığı olmasını istediği şeyleri bi takım yetersizlik ve imkansızlıklar nedeniyle real de gerçekleştirememesi ve bu yüzden hayale aktarmasıdır. Ona orada sahip olmak isteniyor çünkü bu arzunun karşılanması lazım ona göre bir kurgu yaratıp bir nevi o sevgi veya arzu nesnesini hem hayalinde yaşatmış hem de sahip olmuş oluyor. Orası o kadar güvenli ki kimsenin o arzuya dokunma şansı yok. Çünkü kontrol tamamen sizde sizin yarattığınız bir yer.

Bu nesneler gerçek hayattaki sahip olmak istediğiniz veya kurtulmak istediğiniz şeyler olabilir. Örneğin başarılı olma, pohpohlanma, ulaşamayacağınızı düşündüğünüz fakat arzuladığınız kadın veya erkekler, ya da söylemek istediğiniz ama söyleme cesaretinde bulamadığınız durumlar veya bir hayali dünya tasviri ne olursa olsun bunu yapmanın süresi arttığında günlük aktiviteleri yapmakta zorlanırsınız aynı zaman da bağımlılık haline gelir çünkü kontrol sizin eliniz de bundan kurtulmak için kişi kendi otantikliğini geliştirmeye çalışmalı ve hayalini ettiği şeyleri gerçek hayatta yapmayı denemeli bu oldukça fayda sağlayabilir.
Doğru olduğunu düşündüğüm bir yazı.

İş güç derdine düşünce 2-3 yıldır yapmıyorum eskisi gibi. Zaman da azaldı ama iyi hayaller kurduktan sonra gerçeklerle yüzleşmek üzücü oluyor.

Çocukluğumdan beri var, hayali gerçeğe tercih edip yaşamayı bıraktım artık diyebileceğim bir noktaya doğru ilerliyorum yavaş yavaş.

Bu hayaller aslında ikiye ayrılıyor.

1. Gaz hayaller.

Bunlar kendinle ya da başka şeylerle ilgili kurulan gelecek hayalleri. Sadece ana dayalı. Sebep sonuç ya da olay örgüsü falan yok. Kendini CB hayal etmek, AKP mevzusundan dolayı satış koyup "alt tarafı aynu lisede okuduk" diyen arkadaşın ileride zor duruma düşüp bizden yardım istediğinde alt tarsfı aynı lisede okuduk diye karşılık vermek, ya da AKP'nin kötü kaybedip Türkiye'nin düzeldiği hayali kurmak, daha basit şeylerde Sanji'nin Kizaru'yu tekmeleyeceğini düşünmek.

2. Hikaye hayalleri: Bunlar ise birnevi kafanda konferans veriyor, ya da senaryo yazıyor kafasında kurulan hayallerdir. Belli bir evren, o evrenin içinee geçen belli bir hikaye kurgular ve ona göre kafadan bir kurgu oluşturursun. Kafana göre o kurguyu geliştirip ayrıntılı hale getirirsin.

Bu konu eskiden benim için ciddi probkemdi. Ama eskisi kadar değil. Dengeyi kuruyoruz bir şekilde...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık