Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Maladaptive Daydreaming

Günlük kaç saatinizi harcıyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    48
Şimdi mesele şöyle
Müzik dinlerken veya yolculukta hayal kurmak bununla alakalı değil. Bunlar herkesin yaşadığı şeyler.

Buradaki durumda müziğin olmasına veya yolculukta olmanıza gerek yok. Derste, işte veya başka ortamlarda hayallere dalıp gitme. Birkaç saat zihnen kaybolmak.

Mesela kendimden örnek verirsem. Ders çalışmak için masaya oturduysam 4-5 saat kafamda tartışma hayalleri veya başka hayaller kuruyorum. Saatin geçtiğini farkediyorum fakat kendime engel olamıyorum.
Bu problemi ben de yaşıyorum uzun bir süredir, derse asla odaklanamıyorum. Bu sorunu her ders için yaşamıyorum ama çalışmak istemediğim derslerde hep hayal kurasım geliyor. Üniversite sınavı döneminde matematik çalışırken olurdu hep. :artiz:
Bunun benim için tek çözümü başka biriyle beraber çalışmak oldu. O zaman dalıp gitmiyorum, en azından uzun bir süre o derse verimli bir şekilde çalışıyorum. Bu dönemde kütüphaneye falan gidemediğim için arkadaşımla Zoom yapıyorum. İşe yaradığını düşünüyorum, belki bu tarz yöntemler bulmalısınız. Başka çaresi yok bu illetin. :(

Seksi bir olay bu. Uyumadan evvel, müzik dinlerken, seyahat ederken vs yapıyorum. Gerçekliğin ederi ne kadar ki bize hayal kurdurmayacak zaten. Teknoloji gelişmedikçe bizim ömrümüzden gidiyor bir an önce sanal gerçeklik teknolojisinin boyut atlaması lazım.

Hayal kurmak için birkaç saniye bile yeterli. Bu kadar uzun saatler bence hiç iyi değil bunu yapmak için.

Ben bunu çok yaparım. Küçüklükte hastanelerde falan beklerken zaman geçsin diye edindiğim bir alışkanlık. Daha sonrada devam etti. Zihnimde kurgular yazarım. Bazı dezavantajları olsada güzel birşey bence.

Hastalık psikozdan farkı farkında olma durumu yani aslında kişi bunu başta isteyerek yapıyor hayalin derinliği arttıkça da ne kadar zaman geçtiğini fark etmiyor. Sebebi ise gerçekte arzuladığı olmasını istediği şeyleri bi takım yetersizlik ve imkansızlıklar nedeniyle real de gerçekleştirememesi ve bu yüzden hayale aktarmasıdır. Ona orada sahip olmak isteniyor çünkü bu arzunun karşılanması lazım ona göre bir kurgu yaratıp bir nevi o sevgi veya arzu nesnesini hem hayalinde yaşatmış hem de sahip olmuş oluyor. Orası o kadar güvenli ki kimsenin o arzuya dokunma şansı yok. Çünkü kontrol tamamen sizde sizin yarattığınız bir yer.

Bu nesneler gerçek hayattaki sahip olmak istediğiniz veya kurtulmak istediğiniz şeyler olabilir. Örneğin başarılı olma, pohpohlanma, ulaşamayacağınızı düşündüğünüz fakat arzuladığınız kadın veya erkekler, ya da söylemek istediğiniz ama söyleme cesaretinde bulamadığınız durumlar veya bir hayali dünya tasviri ne olursa olsun bunu yapmanın süresi arttığında günlük aktiviteleri yapmakta zorlanırsınız aynı zaman da bağımlılık haline gelir çünkü kontrol sizin eliniz de bundan kurtulmak için kişi kendi otantikliğini geliştirmeye çalışmalı ve hayalini ettiği şeyleri gerçek hayatta yapmayı denemeli bu oldukça fayda sağlayabilir.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık