Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[İnceleme] Luffy'nin Uyanışı Sonrası Oluşan Nefret

Bu konu neden açıldı?

Merhaba arkadaşlar. Konuyu spoiler olarak açtım ki manga okumayanlar konuya dalmasın. Bildiğiniz üzere luffy meyve uyandırdı ve sonrasında aslında meyvesinin lastik bedene sahip nika zoanı olduğunu öğrendik. Bu arkadaşımız seriye dahil olunca bir nefret bir okumama isteği bir one piece'den soğuma oluştu insanlarda. Bu konuda meyvenin adının değişmesi, goroseinin beceriksizliği, yaptım oldular vs hepsine değineceğim.

Öncelikle şu nika meyvesinden başlayarak biraz konuşalım derdimizi dökelim. Zira ben ve birçok kişi manga tartışma konusunda sürekli olumsuz yorum okumaktan bıktık. Hala bu seriden keyif alanlar var. Ben eğleniyorum diyenler var. Ama oluşan nefret sebebi ile bizim de tartışasımız gelmiyor. Girip bir şeyler yazıp tartışasım var ama sizin yorumlarınızı görünce yazmaktan vazgeçiyorum. Benim gibi çok kişi var. Sonra da gelip diyorsunuz ki kimse manga tartışmıyor. Heves mi bırakıyorsunuz? Bu işe bir son vermeliyiz. En azından keyif alanlara saygılı olmak adına nefretinizi bu başlık altında kusun. Bırakın biz eğlenenler manga bölüm konusunda keyfimize bakalım.

Hito hito no mi: Model Nika ve Gorosei

Öncelikle bizim oğlanın meyvesi gomu gomu no mi değilmiş. Aslında bir mistik zoanmış. Bu nikanın lastik bir bedeni varmış. Bazı arkadaşlar sanki ilk kez böyle bir şey görmüş gibi davranıyor. Elimizde koskoca sengoku var. Bedeni budaya dönüşüyor. Luffy ise hep dönüşüm halinde. Tıpkı choppanın hep insan gibi konuşabilmesi gibi. Yani bazı zoanlar bu imkanı veriyor. Choppanın meyvesi hep insan özelliği veriyor. Kapatabildiğini görmedik. Luffyninki de öyle. Sengokudan da bedeni değişince illa bir hayvan olmayacağını öğreniyoruz. Yani zoan demek illa hayvana dönüşecek demek değil.

Sengoku nasıl ki budanın güçlerine sahip, luffy de nikanınkine sahip. Her meyvenin durumu farklı. Belli ki budha meyvesi bedene varsayılan bir özellik vermiyor. Nika ve choppanın meyvesi veriyor.

Aşağıdaki manga sayfasından da gördüğümüz üzere Gorosei bu meyvenin kullanıcısı olduğu için luffyi ortadan kaldırmak istiyor. Bu uğurda en iyi ajanlarından birisini feda dahi edebiliyorlar. 800 yıl boyunca bu meyveyi ele geçirmek istemişler. Ele de geçirdiler ama shanks gidip çaldı. Yani gerçekçi olmak gerekirse gorosei meyveyi kovalamış, ele de geçirmiş. Bu konuda başarılı olmuşlar. Ama meyve bir şekilde hep uzaklaşmış. Çünkü bu imkansız değilmiş. Zoan meyvelerinin kendi iradesi varmış. Pek ala bu meyveler kendi iradeleri ile çevresindeki insanlara vesvese verir gibi etkilemiş olabilir. Biz biliyoruz ki meyve kullanıcısı seçermiş diye bir laf var.

Gorosei beceriksiz mi?

Öncelikle bedeni lastik yapan gerçek bir gomu gomu no mi olabilir. Bunu unutmayalım. Bunun dışında bir nika meyvesi olabilir. Ki nika meyvesi var. İleride bir ihtimal normal lastik meyvesi de görebiliriz. Şimdi bu konuda bir kesinlik yok. Gorosei bu yüzden sabretmiş de olabilir. Ama bu mantıklı değil. Madem bu meyveyi arıyorsun. Bedeni lastik yapan her meyve senin için potansiyel nika meyvesidir. Doğal olarak bunu geçelim. Gelelim konuya. Arkadaşlar luffy kaç yıllık korsan? Kaç yılında ortaya çıktı ve Gorosei haberdar oldu? Bir düşünün? Luffy zaten 2 yıldır ortada yoktu. Gorosei luffyi öğrendikten ortalama 2-3 yıl içinde zaten işini bitirdiler aslında. Yani adamlar boş boş güçlensin diye izlemediler.

Gorosei bilsin veya bilmesin olan şunlar:
  1. Smoker luffyi yakaladı. Dragon kurtardı.
  2. Alabastada Ace kurtardı.
  3. Croco düştükten sonra luffy yakalanacaktı. Smoker gitmelerine izin verdi. Gorosei ile bu yüzden tartıştı. O bunaklar falan deyip posta koydu. Yani Gorosei alabastadaki luffynin lastik meyvesi yediğinin farkında. Ve luffynin potansiyel nika veya gerçek nika olduğunu biliyorlar. Belki daha öncesinde de fark etmiş olabilirler. Çünkü mutlaka bunlar, birisi lastik bedene sahipse bize bilgi verin demiş olabilir. Veya şüphe uyandırmamak için gizli kalmasını istemiş olabilirler. Her ikisi de mümkün. https://onepiece.fandom.com/wiki/Monkey_D._Luffy adresindeki bilgiye göre luffy 7 yaşında meyve yedi. Şuan sanırım 19 yaşında luffy. Geriye kaldı 12 yıl. Luffy zaten korsan olduktan sonra goroseinin kulağına gidiyor. 2 yıl zaten ortadan kayboldu. Geriye kaldı 10 yıl. Luffy kaç yaşında korsan oldu? Luffy kaç yıllık korsan? 17 yaşındayken korsandı. Ortalama 15-16 yaşında korsanlığa başladı desek goroseinin luffyden haberdar olup işini bitirmesi için adım atmasının gayet hızlı olduğunu görüyoruz. Yani oturup izlemediler. Ve ortalama 1-2 yıl içinde de luffynin işini bitirdiler aslında. Adım adım görelim.
  4. Davul adası diktatörlük, gökyüzü adası da diktatörlük. Oraları es geçelim.
  5. Croco indikten sonra aokiji bizimkilere denk geliyor. Mangadan anladığımız kadarı ile amiraller nikadan habersiz. Çünkü marinefordda sengoku yumruk atıyor ve luffy şişince şaşırıyor. Luffynin gücünden amiraller tam manası ile emin değiller ve bilgi eksikleri var. Buna rağmen aokiji, robini istiyor ve luffyi donuk halde bırakıyor. Son darbeyi vurmuyor. Çünkü garpa borcu var. Kendi adaletini uyguluyor. Nikadan haberdar olsa işini kesin bitirirdi. Ayrıca tayfası gelmese luffy ölmüştü.
  6. Sonra lucci olayı var. Lucci luffyi tokatlayıp yarıp geçiyor. Deniz dalgasına atıyor.
  7. Sonra lucci ile dövüşüyor. Herkes luccinin kazanacağına emin. Gene de bir ihtimal luffyi indirmek için buster call geliyor. Yani luffynin öldürülmesi için her şey yapılmış. Bir amiral eksik orada. E kardeşim amiral ne kadar sürede oraya gelecek? Neyse buster call ile aslında luffynin işini bitecekti. Gorosei veya denizciler nereden bilsin going mery gelip luffyi kurtaracak?
  8. Moriaya gelelim. Luffy moriayı indiriyor. Bu sefer kumayı gönderiyorlar. Kuma gelip luffyi alacağım diyor. Adamlar kumanın ajan olduğunu bilmiyor. Yapılar içerisinde böyle şeyler mümkün. Hele hele şeytan meyvelerinin olduğu bir seride pek ala mümkün. Sanki ilk kez ajan görüyoruz. Neyse Zoro, kumayı durduruyor. En sonunda da kuma kendi onuruna karşı durmamak için luffyi bırakıyor. Ona karşılık zoronun öleceğinden emin.
  9. Sonra sabondy olayı var. Kizaru geliyor, pxler geliyor. Tüm tayfayı tokatlıyorlar. Kuma ve rayleigh gelmese luffynin işi gene bitecekti. Kuma gelip başka yere gönderiyor. Sonradan öğreniyoruz ki devrimciymiş. Kumanın bu davranışı sonrası başına gelenler ortada. Adamı komple makineye dönüştürdüler. Yani kimse gelip de kuma elini kolunu salladı gorosei izledi diyemez.
  10. İmpel downda magellan luffyi öldürüyor. Okama gelip kurtarıyor. Panzehir falan derken gene yırtıyor. Bir de mum adam, croco vs hepsi ile hareket ediyor. Bu sırada daha büyük bir tehdit olan wb marinefordu basmış. Adamlar luffyi mi dert edecek de amiral gönderecek Wb varken?
  11. İmpeldowndan da bir şekilde çıkıyor marineforda geliyor. Burada aokiji öldürmeye kalkıyor marco durduruyor. Akainu baş belası deyip magma yumruk çakıyor ace önüne geçip koruyor. Ace olmasa luffy ölmüştü. Tekrar saldırıyor jinbei falan araya giriyor. Gene ölümcül bir yara alıyor. Bu sefer law deniz altıyla kaçırıyor. Smoka marinefordda yakalayacakken boa durduruyor vs. Mihawk teste sokuyor. Mihawka vuracakken kollarının kesileceğini görüp kaçıyor. Gene Mihawk işini bitirecekken başkaları araya giriyor. En son akainudan aldığı ölümcül bir yara ile kaçıyor.
  12. 2 yıl sonra ortaya çıkıyor. Smokanın gücü punk hazardda luffyi yakalamaya zaten yetmiyor.
  13. Dressrosada fujitora var. O da kumar oynuyor ve gene kendisi nikadan habersiz. Sempati besliyor ve gitmesini izliyor. Bu yüzden akainu ile kavga ediyor.
  14. Bigmom ve balık adam adasında ne olacak? Geç oraları.
  15. Gelelim wanoya. Kaidonun olduğu yerde hele bir de wanoda ne yapacaklar? Adamlar amiral göndermeye korkuyor. Kizaru gideyim mi diyor, akainu samuraylardan çekiniyor. Bakınız Ryuma efsanesi.
  16. Cp0 harekete geçiyor. Ve en yukarıda paylaştığım olay yaşanıyor. Gorosei luffynin ölmesi için ajan feda ediyor. Ve luffy ölüyor. Gorosei amacına ulaşıyor. Gorosei işini başarılı bir şekilde yapıyor. Ama nika meyve uyanışı ile canlanıyor. Goroseinin burada suçu ne? Kaidonun elinden kairoseki tak kaçır mı diyeceklerdi luffyi. Adamlar öldürmek için her şeyi yaptı ve başardılar. Bunlar da ortalama zaman atlamasını saymazsak 1-3 yıl arasında daha luffy yetişkin olmadan çocuk denecek yaştayken işini bitirdiler.
Demem o ki gorosei luffyi çocuk denecek yaşta öldürtmeyi başardı. Adamlar işini yaptı.

Nikanın gücü abartı mı?

Karşımıza çizgi gücü diye bir şey çıktı. Aslında böyle bir şey çıkabileceğini joy boy ifadesinden biraz anlayabilirdik. Gelelim konuya. Meyvenin adının gizlenmesine sonra değineceğim. Gelelim uyanış gücüne. Diyelim ki, meyve gene aynı meyve olsun. Yani lastik meyvesi olsun. Nikayı unutun bir an. Ne beklerdiniz uyanışta?

Çevresini ve canlıları lastik yapması
Çevreyi lastik yapmasını birçok kişi bekliyordu. Fakat biz dof ve katakuriden dolayı bir şey üretebilenler çevreyi etkiler diyorduk. Sadece bu 2 karaktere bakarak böyle bir fikre kapıldık. Oysaki elimizde böyle bir delil yoktu. Çünkü mangada böyle bir ifade geçmedi. Demem o ki çevreyi lastik yapması normal. Canlılarda dokunduğu yeri lastik yapmasını beklemiyorduk. Belki de bu zoandan dolayıdır. Paramercia olsa belki de yapamazdı. İyi de beklemediğimiz sürpriz şeyler her meyvede var. Dofun ipten kukla yapması, kendini iyileştirmesi, lawın kalpleri falan değiştirmesi. Magmanın ateşi yakması. Saymakla bitmez.

Çizgi gücü
Hepimize sürpriz oldu. Fakat one piece gibi bir seride sizce de olması saçma mı olurdu? Çizgi gücü de sınırlı. Kaldı ki çok da bir etkisini görmedik çizgi gücünün. Gidip testere ile kıta kesmiyor. Sınırlı bir gücü var. Yapabilse adayı kendisi gider kenardan iter kenara çeker zaten. Mesela ateş saldırısı yiyip kömür oluyor. Aslında kömür olmuyor. O etkisinin efektli gösterimi. Daha önce de ateş nefesi yedi. Guts deyip kurtuldu. Aslında yaptığı kendisini haki kaplamaktı. Şuan ise aynı durum söz konusu sadece Joy boy olduğu için gösterim efekti farklı. Etkisi aynı. Yani olaylar sonucunda oluşan görünüm çizgi film gibi. Sonuçta gene hasar alıyor canı yanıyor. Ve çok yorucu odluğunu luffy söylüyor. Şuan zoan etkisi ile hızlı iyileştiği için hemen toparlıyor. Onun da sınırı var. Bir de havada koşuyor. E zaten uçabiliyordu. Koşması mı dert oldu? Ayrıca görüyoruz ki ilk posta dayağını gene yedi. Luffy kendisi yenildim dedi. Mutlak kazanan bir çizgi gücüne sahip değil. Şuan ikinci dövüşteler gene dayak yiyor.
Deve dönüşmesi
Deve dönüştü. E bu da beklenen bir şeydi. Orasını burasını dev yapıyordu zaten. Tamamı için uyanış lazım diyorduk.
Şekil bozukluğu
Balyozdan darbe alınca balyoz şeklini alıyor. E bunu da daha önce yazdık. Akışkan bir lastik özelliği gösterebilir demiştik. Şuan aşırı esnek. Terminatördeki eriyen bir terminatör vardı. Onun gibi olur diyordum ben. Onun bir altı oldu. Beklentimin altında kaldı bu benim mesela. Buna rağmen canı yanıyor. Şekli değişse de hasar almıyor değil.

Yıldırım tutması
Kendi içinde mantıklı. Adam zaten yıldırımdan etkilenmiyor. Meyvenin saçma gücü buna imkan verebilir. Kaidonun bulutlara tutunması, momonun ateşi tutup çekmesi, dofun bulutla ip atması garip gelmedi de lastik beden sahip birisinin yıldırım tutması mı garip geldi? Len kaç sayıdır momo ateş tutuyor. Sanki seride benzer örnekler yok. Magma ateşi yakıyor bu seride :D Unutmayın her şeyin bir özü var.

Ayrıca Kaido da ne kadar saçma bir güç olduğunu söylüyor. Oda ne yaptığını biliyor yani. Yaptım olduya getirmediği açık. Nefret etmek için şüphesiz ki çok acelecisiniz. Bölümler geldikçe aklımızdaki soru işaretleri de azalacaktır. Bir anda oluşan şok etkisi umarım geçer.

Meyvenin adının değişmesi
Gelelim luffynin meyvesinin adının değişmesine. Adamlar belli ki meyvenin gücünün durumunu biliyor. Bunu gizlemek istemişler. Demek ki böyle bir ihtiyaç oluşmuş. Belki de 800 yıl önce birileri bu meyveyi sürekli kovalamış. Onlardan çalmaya kalkmış. İnsanlar one piecei arar gibi bu meyveyi aramış olabilir. Onlar da bu insanları ortadan kaldırıp meyvenin adını değiştirmişler. 800 yıl sonra da kimse gerçeği bilmiyor. Zira herkes öldü. Adını gizlemeseler kime emanet edecekler de bir yerden başka yere gönderecekler? Nika efsane olarak anlatılıyor. Nika adında bir meyve var. Emanet edilen kişi gider kendi yer. Yiyemezse başkasına yedirir. Veya çok pahalıya satar. Böyle saçma bir gücün gizlenmesi gayet normal. İleride benzer başka meyveler de görebiliriz.

Seriden biraz keyif alın. Ne bu karamsarlık.

Nefretimi, nefretimin alakalı olduğu herhangi bir başlıkta kusabilmem gerekir.

Şimdi asıl anlaşılması gereken şu. Birileri nefret kusuyor diye kimsenin keyfi sekteye uğramamalı yani birileri olumsuz yazıyor diye olumlu düşünenler yorumlarından geriye kalmamalılar onlar yorumlarını atmalı. Ben nasıl ki olumlu yazanların olumlamalarını yıllardır takmıyorsam siz de takmayın kendi yorumunuzu yapıp geçin.

Seven olur, sevmeyen olur, nefret eden olur, bayılan olur, çekimser olan olur, daha güzel olur daha kötü olmaz.

Okuduğum bölümle alakalı beğenmediğim bir şey olduğunda bunu gidip o bölümün konusuna yazacağım. Kurallara aykırı olmayan herhangi bir yere de yazabilirim. Bu durumdan birilerinin rahatsız olup olmaması da münasip bir yerimde değil. Fazla duyar adamı ayaklı netflix yapar. Samimiyetsizce duyar kastıkça karşı taraf hep daha fazlasını ister. Günümüzün en aptalca problemlerinden biridir bu.

- Yeri geldi mi bir günde Dressrosa'ya amiral gönderebilen Beş Kadim, ne hikmetse yıllardır Luffy'nin yeri belliyken hiçbir şey yapmıyor.
- Şeytan Meyvesi'nin adı değişmiş, sahte ve gerçek adı biliniyor. Demek ki Lastik Meyvesi diye bir meyve yok ki, böyle bir hareket yapılmış. Senin dediğin gibi gerçek bir Lastik Meyvesi olma ihtimali olsun (Luffy ortalıkta Gomu Gomu no diye bağırarak gezdiğinden böyle bir ihtimal yok, ama var diyelim), Beş Kadim yine de her olasılığa karşı harekete geçmeliydi. Buna verecek bir cevabın olmadığı için "geçelim bunu" demişsin.

Daha bir sürü açık var yazdığın yazıda, ama ben zamanında çok yazdım o yüzden uzatmaya hiç niyetim yok.

Burası bir ölçüde özgür bir platform, insanlar beğenmediği şeyleri kurallara uygun şekilde istediği gibi yazabilir. Doğal olarak beğenenler de bunu yapabilir. Bölümleri beğenenleri direğe bağlayıp yakmıyoruz. Olumsuz yorum görünce yazma isteği kaçanlar, hiç yazmasın. Gidip yabancı forumlarda takılın en iyisi, onlar da sizin gibi Oda ne yaparsa yapsın beğeniyor.

Bir şey ne kadar uzarsa o kadar sıkıcı oluyor
Sanırım Oda van piisin bu kadar uzayacağını tahmin etmiyordu.
Nitekim kendi de sıkıldı...
İki yıllık zaman atlamasından sonra Luffy PX'e tek attığı karede ne kadar coşmuştuk keza Zoro ve Sanji de PX'in içinden geçmişlerdi.
Luffy şimdi o devasa yırmıhla Kaido'ya çakacak ama bende Luffy'nin PX'e attığı tek kadar heyecan uyandırmayacak :artiz:
Ki monster trioyu birbirinden hiç ayırmam birini ne kadar seviyorsam diğerlerini de o kadar, birini ne kadar gömüyorsam diğerlerini de o kadar gömüyorum.
Çizer/yazar saldıysa bu okurların değil çizerin/yazarın kabahati
Bir anda da bitiremiyor seriyi, uzadıkça da sıkılıyor işte:artiz:

Sıraladığın maddelerden hiçbirisi özellikle Luffy için yapılmış şeyler değil. Yerinde olsam 16. maddeyi silerdim, çünkü bütün eleştirilerin temeli orada yatıyor. 1040. bölümde mi akıllarına geldi ''Dünya Hükümetini Yıkacak Olan Güçteki Bir Meyve'' için harekete geçmek?

İroni ile üşenmeyip uzun uzun yazmışsın ben yorum yazıp çıkıyorum kim ne yazmış 3 bölümdür bakmıyorum. Bu işi de uzatmaya gerek yok adam bölüm bölüm yapıyordu artık komple retcon çakıyor xD İsteyen istediğini yazsin baĞzı duyguları bitirdi sevgili çizer...

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık