Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Korsanfan'daki Oda nefreti

:(

Valla ciddiyim. Emek emektir. Adam isterse şu an ki durumunda götünü dolarla yıkayacak varlığa gelmiş olsun bileğiyle ortaya koyduğu işi parasız okuyorum. 2004 den beri durum bu. Sıfır ödeme. Memnun olmasam bırakırım. Daha önce İmpel Down da acayip sıkılıp bırakmıştım. Sonra geri döndüm. Hem kel hem fodul takılamam kardeş bende çalışıyorum. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Korsan okuyup birde eleştirme hakkını kendimde görmüyorum.
Daha öncede söylemiştim ben korsanım kaptanımda seriyi İngilizceye, Türkçeye çeviren insanlar. Korsan serisini korsan takip edip korsanlık yaptığımızın bilincinde olmayan insanlara kızıyorum ben.
Bir gün ciltleri komple toparlayıp alacak olursam o da ingilizce ciltler olur bu arada. Türkiye de ki yayıncılarını da sevmiyorum o da apayrı bir konu
Eleştirmek ne kadar etikse korsan okumak da o kadar etik. Para vermediğin halde korsan olarak okuyorsun ama para vermeyip eleştirenlere laf ediyorsun. Bu ne yaman çelişki.

Oda'ya para kazandırmama argümanı bence eksik. Bugün yayınevleri Türkiye'de bir pazar görüp Shonen Jump serilerini basıyorsa ve bu doğrultuda Shueisha da serilerinin yayın haklarını verdiyse burada korsan çeviri gruplarının ve Korsanfan gibi toplulukların etkisi muhakkak var. Başta @NiTian ErXing ve @Smoker olmak üzere forumda çeşitli mangaları Türkçeye kazandırıp bu kültürün Türkiye'de yeşermesine katkı sağlamış pek çok insan var. Korsanfan da insanların bu hobiye olan bağlılığını koruyup geliştirmede önemli bir faktör. Kaldı ki bunu yalnızca One Piece'in mangası üzerinden de değerlendirmek yanlış, koleksiyon sevdalıları için bunun binbir türlü merchandise'ı da var.

Gerekli Şeyler'in bastığı ilk birkaç One Piece cildini ben de almıştım, sonrasında onların da bu kültürel katkıyı anlayabilmekten aciz olduğunu gösterecek yanlış tavırları oldu çeviri gruplarına karşı. Bu sebeple ben dahil olmak üzere çeşitli okurlar destek vermemeye karar verdiler. Ayrıca MangaPlus gibi girişimlerle Shueisha yayınlarını korsan olarak tüketen kitleyi en azından ellerinde tutabilecek, reklam gelirleriyle kazanç sağlayacak modeller geliştirmeye çalışıyor. Buna da herhangi bir itiraz yok, belki spoilerlar ve bölüm taramalarının MangaPlus yayınından önce çıkmaması sağlanabilir ki zamanla bunun da olacağına inanıyorum ben. Shueisha'nın her ülkede haftalık olarak Shonen Jump basacak bir yatırıma girmemesi gayet normal ve günün sonunda da kendi tercihleri.

Böylesine kültürel aktarımlar tepeden inme bir şekilde gerçekleşmez. Örneğin eğer Türkiye'de yıllarca korsan kültürüyle gelişmiş bir oyuncu topluluğu olmasaydı Steam ve onun ev sahipliği yaptığı yapımcılar için böyle geniş bir pazar var olmayacaktı. Devletin olmayan para politikası yüzünden bu kazanımlar artık kaybedilme tehlikesine girmiş olsa da Türkiye'de yıllar içinde iyi bir oyun kültürü biriktirildi.

Fazla liboş. WB-Roger dövüşü çiziyor, güle oynaya takılıyorlar. Her düşman özünde iyi çıkıyor falan fistan.

Oda kendi yazdıklarını çok fazla tekrar ediyor, hep bir drama hep bir acı, hep bir koş Emrah modunda takılıyor. Aklındaki sahnelere ulaşmak için karakterlerinin içini boşaltıyor ve yazarken çok korkak yazıyor. Rosa'da başlayan soğumam Roger vs WB bölümünde tavan yaptı yani inanılmaz gereksiz bir korkaklık sen adamı Korsanlar kralı yapmışsın en azından WB'nin tayfasını şamarlasınlar.

Hatta şunu da söyleyeyim o bölümün bu şekilde olmasındansa WB'nin kaybetmesini yeğlerdim.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık